Historia i pochodzenie
Jak sama nazwa wskazuje, kot syjamski pochodzi od kotów urodzonych w Syjamie, czyli współczesnej Tajlandii. Niektórzy twierdzą, że koty były zwierzętami królewskimi, podczas gdy inni uważają, że wychowali je mnisi buddyjscy. Jednak tajski rękopis zwany Tamra Maew, które powstało między XIV a XVIII wiekiem sugeruje, że kot syjamski to bardzo stara rasa – nawet jeśli nie do końca wiemy, skąd się wzięła.
Miłośnicy kotów sprowadzili kota syjamskiego do Ameryki pod koniec XIX wieku, choć i tu są sprzeczne informacje. Niektórzy twierdzą, że ten kot pojawił się po raz pierwszy w USA dzięki uprzejmości amerykańskiego oficera marynarki wojennej, który zabrał dwa koty podczas służby w Azji Południowo-Wschodniej. Inni twierdzą, że amerykański przyjaciel króla Syjamu otrzymał w prezencie koty syjamskie lub że znana piosenkarka operowa Blanche Arral przywiozła je z powrotem do Ameryki po tournee po Syjamie. Dzięki swojej towarzyskiej naturze i pięknej budowie stał się jedną z najbardziej lubianych ras kotów na świecie.
Czy wiedzieliście, że konsul USA David Stickles, dyplomata w konsulacie w Bangkoku, podarował żonie prezydenta Rutherforda B. Hayesa Lucy syjamskiego kota o imieniu Siam pod koniec lat 70. XIX wieku? „Pozwoliłem ci przekazać jeden z najlepszych okazów kotów syjamskich, jaki udało mi się zdobyć w tym kraju” – tak pisał do Pierwszej Damy. Niestety Siam zachorowała i zmarła po niespełna roku w Białym Domu. Według legendy służący prezydenta poprosił o zachowanie ciała kota. Jednak nigdy nie znaleziono wypchanych kotków, co sugeruje, że opowieść może być bardziej fantazyjna niż oparta na faktach.
Pierwsza, najważniejsza wystawa kotów rasowych na świecie
Według niektórych źródeł kot syjamski był prezentowany na pierwszej dużej światowej wystawie kotów w londyńskim Crystal Palace w lipcu 1871 roku. Była to podobno pierwsza wizyta kota syjamskiego w Anglii. Harper’s Weekly opisał egzotyczne zwierzęta jako „miękkie, płowe stworzenia o kruczoczarnych nogach – nienaturalnym, koszmarnym typie kota, osobliwym i eleganckim, o gładkich skórach oraz uszach zakończonych czarnymi i niebieskimi plamami oraz oczami z czerwonymi źrenicami”.
Jednak inni historycy twierdzą, że koty z ciemnymi końcami uszu opisane przez dziennikarzy nie były prawdziwymi kotami syjamskimi, i że rasa pojawiła się w Anglii znacznie później. Wszystkie strony zgadzają się jednak, że brytyjski konsul generalny Owen Gould sprowadził dwa syjamskie koty, Pho i Mię, z Tajlandii do Londynu w 1894 roku. Para urodziła kocięta, a rodzina kotów została wystawiona na wystawie w Crystal Palace w 1895 roku.
Cechy fizyczne i wygląd
Kot syjamski jest jedną z najbardziej znanych ras kotów ze względu na ich wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Te koty mają uderzające niebieskie oczy i eleganckie ciała z długimi nogami i cienką, błyszczącą sierścią.
Kot występuje w dwóch rodzajach: pokazowym i tradycyjnym. Syjamski wygląd to dzieło sztuki współczesnej. Ma rurkowate ciało na długich nogach, głowę w kształcie klina z dużymi, trójkątnymi uszami i długim ogonem. Tradycyjny kot syjamski ma zaokrągloną głowę i masywne ciało. Oba typy mają jasne niebieskie oczy.
Kot występuje w różnych kolorach od ciemnobrązowego do czarno-brązowego, czekolady (ciepłej lub średnio brązowej), niebieskiej i liliowej. Cechą charakterystyczną jest ich sierść, która jest ciemniejsza w punktach, takich jak łapy, ogon, uszy i łepek. Bez względu na kolorystykę kot syjamski zawsze będzie miał żywo niebieskie oczy. Nowonarodzone kociaki są prawie całkowicie białe, a ich sierść może nawet przez rok nabierać pełnych kolorów. Zaczną jednak pokazywać swoje ciemniejsze punkty już w wieku trzech tygodni.
Budowa ciała
Ich głowa, dość umiarkowanej wielkości jest dość klinowata. Wszystko to zaczyna się od czubka nosa i w miarę kierunku uszu rozszerza się. Uszy natomiast są ogromnych rozmiarów, a ich miejsce osadzenia jest dość wysokie. Dodatkowo kot jest znany ze swojej cudownej szyi oraz szczupłych i chudych nóg (proporcjonalnych do reszty tułowia). Ponadto, kociaki mają wspaniały długi ogon o niezwykle spiczastym czubku, podczas wędrówek ogon wygina się na wszystkie strony.
Kot syjamski pierwotnie miał cięższe ciało i bardziej okrągły pyszczek. Jednak miłośnicy kotów w połowie XX wieku odrzucali przesadną sylwetkę i stopniowo wyhodowali szczupłego, drobnego kociaka, jakim jest dzisiaj. Tę nową odmianę zobaczysz tylko na wystawach, ale niektórzy hodowcy nadal produkują kocięta syjamskie o bardziej „tradycyjnym” wyglądzie. Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów akceptuje także nową rasę o nazwie Thai, która wygląda jak oldschoolowy syjamski z miękkimi kośćmi policzkowymi i krępą ramą.
Kot syjamski może dożyć do 15 lat lub w niektórych przypadkach nawet więcej (sprawdź ile żyją koty).
Kolor sierści kontrolowany temperaturą
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kot syjamski ma biały płaszcz i ciemne łapy, uszy i rysy twarzy? Wywodzi się to z enzymu wrażliwego na temperaturę, który powoduje, że kot rozwija kolor na chłodniejszych częściach ciała i pozostaje blady na cieplejszym tułowiu. Syjamskie kocięta rodzą się z całkowicie białym futrem i rozwijają swoje punkty, gdy mają kilka tygodni.
Temperament i cechy osobowości
Kot syjamski należy do najgłośniejszej rasy kotów, które cieszą się długich rozmów z ludzkimi przyjaciółmi. Będzie dyskutował z tobą przez cały dzień i do późnej nocy, wyrażając swoją opinię na temat tego, czym go karmisz, co robisz, ile (lub jak mało) uwagi poświęcasz mu i co robi pies z sąsiedztwa.
Syjamski kocha ludzi w każdym wieku, w tym dzieci, i prosi tylko, abyś spędził z nim dużo czasu, rozmawiał z nim, bawił się z nim i zapewnił mu rozrywkę. Lubi być w centrum uwagi, mimo to może dogadać się z psami i kotami. W rzeczywistości dobrym pomysłem jest mieć drugie zwierzę syjamskie lub inne, aby zapewnić mu towarzystwo, jeśli Ciebie nie będzie w ciągu dnia.
Zdarza się, że syjamy cierpią na łagodną formę obsesyjnej miłości. Kot staje się wtedy zazdrosny o nasze uczucia. Chce koniecznie usadowić się na naszych kolanach, gdy widzi, że okupuje je inny kot. Czasami oba koty siedzą na nich zgodnie, ale bywa, że syjam tak się rozpycha (ale nie ma w tym agresji), aż zmusi rywala do zeskoczenia z naszych kolan.
Są kochającymi, lojalnymi i spragnionymi ludźmi zwierzętami, dlatego będą doskonałymi członkami rodziny. Ale w zamian potrzebują towarzystwa. Nie lubią przebywać samotnie przez długi czas i najlepiej nadają się do gospodarstw domowych, w których ktoś jest przez większość czasu w domu. Koty syjamskie nie są dobrze przystosowane do przebywania na wolnym powietrzu i nie należy pozwolić im wędrować na zewnątrz bez nadzoru.
Ich wysoka inteligencja pozwala im szybko uczyć się rzeczy, co w połączeniu z naturalną ciekawością oznacza, że przyłapanie ich na otwieraniu i grzebaniu w szufladach i szafkach może się często zdarzać.
Kot syjamski
jest prawie tak samo znany ze swojej osobowości, jak z wyglądu. Większość kotów jest:
- Rozmowna.
- Kochająca i czuła.
- Wierna.
- Bardzo inteligentna i ciekawa świata.
- Energiczna i zabawna.
Kocięta syjamskie mają wysoką energię i mogą być dość hałaśliwe, wymagające uwagi i czasu na zabawę. Jest to okres, w którym rozwija się osobowość, dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić im niezbędną opiekę i uwagę, aby wyrosły na w pełni uspołecznione koty rodzinne. Maluchy rozwijają się wcześnie i szybko wykazują indywidualną osobowość.
Niezwykle inteligentni i eleganccy, nalegają na czynny udział w życiu właściciela. Z tak interesującym kotem możesz mieć pewność, że życie nigdy nie będziesz się nudził. Stanowią doskonałe towarzystwo dla osób poszukujących kochającego, aktywnego i rozrywkowego towarzysza.
Koty tej rasy są zwinnymi i wysportowanymi zwierzakami średniej wielkości – mężczyźni mogą ważyć 3,8-4,8 kg, a kobiety 2-4 kg.
Wady
Niestety temperament, inteligencja i wrażliwość kotów syjamskich sprawiają, że życie z nimi pod jednym dachem nie zawsze jest łatwe. Miewają skłonność do obsesyjnej miłości, o której pisaliśmy wyżej. Do typowych dla nich, choć niepożądanych zachowań należy na przykład intensywne znaczenie moczem rewiru przez niekastrowane kocury (zdarza się to też kotką i kastratom). U kotów tej rasy dość często obserwujemy obsesyjne jedzenie wełny (nie bardzo wiadomo, dlaczego to robią). Nie każdy jest w stanie spokojnie znieść ich głosu. Syjamy często i bardzo głośno miauczą, a wydawane przez nie dźwięki są niskie, gardłowe i bardzo przejmujące. Ich miauczenie, zwłaszcza miłosne zawodzenie kotek w rui, przypomina płacz niemowlęcia.
Aktywność
Mimo że kochają przytulanie i ciepło mają również wysoki poziom energii, co oznacza, że ważna jest interakcja i zabawa z nimi. Daj im mnóstwo interaktywnych zabawek i pamiętaj, aby poświęcać mu czas. Kot syjamski ma dobrą tolerancję dla dzieci – o ile uczą się prawidłowej interakcji z kotami – i mogą również nawiązywać silne przyjaźnie z psem rodzinnym.
Aby zapewnić rozrywkę Syjamczykom i uniknąć kłopotów, zapewnij mu puzzle, które wymagają myślenia i poruszania, aby złapać smakołyki. Naucz go sztuczek, rzuć małą piłką i wytrenuj go, aby mógł przynieść, powieś karmnik dla ptaków w swoim oknie, aby mógł czerpać przyjemność z oglądania, lub naucz go chodzić na smyczy i zabieraj go na spacer – pomysłów jest wiele!
Zdrowie i opieka
Wszystkie koty mają potencjał do rozwoju genetycznych problemów zdrowotnych, podobnie jak wszyscy ludzie mogą odziedziczyć określoną chorobę. Współczesny kot syjamski może być bardziej podatny na problemy z oddychaniem i zębami, niż koty o innym kształcie głowy. Niektórzy przedstawiciele rasy mają problemy ze skrzyżowanymi oczami lub zagiętym ogonem. Inne problemy znane problemy obejmują kamienie pęcherza, problemy z oczami, takie jak jaskra i postępujący zanik siatkówki, czy problemy sercowe lub niektóre rodzaje raka. Wiadomo również, że kot syjamski ma wrażliwy żołądek i jest podatny na wymioty, którym możesz zapobiec, unikając bogatych pokarmów dla kotów.
Kot syjamski posiadają wrodzona wadę wzroku (wypadniecie trzeciej powieki, entropie lub zapadnięcie gałki ocznej), zatem nie mogą przebywać poza domem w czasie zmroku i po zapadnięciu nocy, ponieważ ich wzrok jest słaby i nie widzą zbyt dobrze. Jednak pamiętaj, że przy tak energicznym mruczku musisz dodatkowo zadbać o jego bezpieczeństwo. Na wszelki wypadek zainwestuj w lokalizator GPS, który przyczepiany jest do jego obróżki. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić jego lokalizację i nie będziesz się martwił o swojego pupila. Jeśli wychowujemy je w mieszkaniu to w trosce o bezpieczeństwo dla pupilka należy albo zamykać balkon na noc, albo zabezpieczyć barierki na balkonie w celu uniknięcia wypadków. Dodatkową informacją jest fakt że koty te cierpią na deformacje mostka tzw. syndrom żaby oraz zmaga się z dysplazją stawów biodrowych – potrzebują dużo aktywności ruchowej by temu zapobiec.
Pamiętaj, że po zabraniu nowego kociaka do domu możesz go ochronić przed jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, czyli otyłością. Utrzymywanie syjamskiego w odpowiedniej wadze jest jednym z najprostszych sposobów ochrony jego ogólnego zdrowia.
Pielęgnacja kotów syjamskich
Ze względu na gładkie, delikatne włosy kot wymaga minimalnej pielęgnacji. Jak wiele ras krótkowłosych, kot syjamski doskonale dba o siebie. Ich potrzeby w zakresie pielęgnacji są zatem dość lekkie – wystarczające szczotkowanie błyszczącej sierści raz w tygodniu powinno wystarczyć, aby wyglądały jak najlepiej. Przycinaj paznokcie w razie potrzeby, zwykle co 10 do 14 dni. Koty mogą być podatne na choroby przyzębia, więc myj zęby w domu za pomocą zatwierdzonej przez weterynarza pasty do zębów dla zwierząt i planuj regularne weterynaryjne czyszczenie zębów.
Odżywianie
Nie należy zapominać że dobrze zbilansowana dieta dzienna jest pełni ważną rolę w życiu i hodowli zwierzęcia. Karma (sucha) o dobrej jakości musi być podstawowym posiłkiem każdego dnia. Ponadto, gotowane mięso (drób, wołowina, wątroba) ewentualnie możemy zamoczyć karmę i również podać jako dodatek. Mięso wieprzowe, ser żółty, ziemniaki, konserwanty i produkty mączne są zabronione. Jeśli chodzi o picie to idealnym rozwiązaniem jest czysta woda.
Czy kot syjamski jest właśnie dla Ciebie?
Kot syjamski jest cudowny i elegancki, kocha i pragnie uwagi ze strony właścicieli i towarzyszy zwierząt domowych. Jednak to pragnienie towarzystwa oznacza, że cierpią, gdy są pozostawione same sobie i mogą nie być odpowiednie dla domu, w którym często nie ma ludzi, ani innych zwierząt domowych. Lubią też stabilne, przewidywalne środowisko i będą przeszkadzały im zmiany w ich rutynie. Jeśli potrafisz zapewnić im spójność i regularną uwagę, syjamski obdarzy cię nieskończoną miłością!
Jeśli lubisz rozmawiać przez cały dzień to kot syjamski może być Twoim najlepszym przyjacielem. Tylko upewnij się, że masz czas na spędzanie czasu z tym wymagającym i towarzyskim kotem. Syjamskie nie lubią pozostawać same przez długi czas, więc jeśli pracujesz w ciągu dnia, mądrym rozwiązanie jest posiadać dwóch przedstawicieli tej rasy, aby mogli dotrzymywać sobie towarzystwa.
Fakty nt. kotów syjamskich, o których mogłeś nie wiedzieć
- Wiele kotów syjamskich miało kiedyś złamane ogony i skrzyżowane oczy. Miłośnicy kotów uważali te cechy za niepożądane i stopniowo eliminowali je poprzez selektywną hodowlę.
- W filmie z 1965 r. „Koci detektyw” główną bohaterką jest nastolatka o imieniu Patricia „Patti” Randall ale prawdziwą gwiazdą filmu jest Darn Cat lub „DC”, kocur syjamski, który pomaga Patti udaremnić spisek porwania dwóch złodziei.
- Koty syjamskie zaszczyciły również srebrny ekran w „200 mil do domu” (1963) oraz “Czarna magia na Manhattanie” (1958), a także w animowanej wersji “Zakochanego kundla” (1955 ).
- W latach sześćdziesiątych dwa koty syjamskie w ambasadzie holenderskiej w Moskwie w Rosji wiedziały, że coś jest nie tak. Zwierzęta domowe spały w gabinecie ówczesnego ambasadora Henri Helba, kiedy nagle się obudziły i zaczęły wyginać plecy i drapać się w ścianę. Helb podejrzewał, że poruszone koty usłyszały hałas, który nie zarejestrował się w ludzkim uchu. Miał rację: dochodzenie ujawniło 30 maleńkich mikrofonów ukrytych za ścianą.
Cena
Koszt rasowego kota około 1500 zł ale osobniki o bardzo proporcjonalnych kształtach oraz cechach wyglądu doskonale korespondujących ze wzorcem rasy mogą kosztować nawet powyżej 2000 zł.
Kot syjamski – dlaczego od wieków tak bardzo fascynuje ludzi?
Omawiana rasa to jedna z najstarszych i najbardziej znanych ras kotów. Piękny kot w jasnych kolorach z charakterystycznymi punktami w kolorze szarym, bzu, czekolady lub błękitu zadebiutował na zachodniej półkuli w wiktoriańskiej Anglii, gdzie był reklamowany jako królewski kot Syjamu, czyli ówczesnej Tajlandii. Od tego czasu jest uwielbiany przez ludzi, którzy doceniają jego dobry wygląd i talent wokalny.
Koty te są nieskończenie ciekawe, inteligentne i wymagające. Jeśli chcesz syjamskiego tylko dla jego wyglądu, pomyśl jeszcze raz. To kot, który bezgranicznie kocha swoich ludzi i zaangażuje się we wszystko, co robią. Kiedy ich nie będzie w pobliżu, zabawi się, odkręcając krany, otwierając szafki, szukając nowych kryjówek lub będzie oglądać telewizję z wyraźnym zainteresowaniem. Może nawet będzie chodził na smyczy lub w szelkach i bawi się z takim samym entuzjazmem, jak inne czworonożne zwierzę, do którego się nie lubi porównywać.