Lato na plaży: Jak chronić skórę i oczy przed słońcem
Jak chronić się przed słońcem, by pobyt na plaży nie skończył się poparzeniem czy udarem słonecznym? Przede wszystkim podejść do tematu poważnie, zadbać o siebie kompleksowo. Tylko w ten sposób można zapobiec nieprzyjemnym, ale i niebezpiecznym dla zdrowia i życia sytuacjom. Na co zwrócić uwagę, co robić, a czego unikać? Dlaczego ochrona przed słońcem jest ważna?
Jak chronić się przed słońcem na plaży?
Aby lato na plaży było przyjemne i radosne, ale i bezpieczne, bardzo ważne jest, by dbać o siebie, przestrzegając kilu zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze jest, by wiedzieć, jak chronić skórę i oczy przed słońcem, które potrafi być zdradliwe i niebezpieczne. O czym pamiętać?
Przede wszystkim unikaj przebywania na słońcu w godzinach, gdy jego promienie są najbardziej dokuczliwe, to jest pomiędzy godziną 11 a 15. Najlepiej jest schronić się w cieniu drzew lub ustawić parasol lub namiot plażowy (są szczególnie przydatne dla dzieci). Dobrze wybierać modele z tkaniną z filtrem UV, co dodatkowo zwiększa ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
Jak chronić skórę przed słońcem?
Na plaży w upalny dzień nie mniej ważna jest odzież chroniąca przed słońcem. Sprawdzą się zarówno specjalne stroje kąpielowe czy plażowe, jak i jasne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze.
Przebywając na zewnątrz latem trzeba pamiętać, by używać kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF (najlepiej SPF 30 lub 50) o szerokim spektrum ochrony (UVA i UVB), Zasada jest taka, że preparat należy nakładać na ciało:
- pół godziny przed wyjściem z domu
- co około 2–3 godziny w ciągu dnia
- po wyjściu z kąpieli w morzu, rzece czy jeziorze.
W upalne dni spędzane na plaży konieczne jest odpowiednie nakrycie głowy: czapka, chusta, kapelusz. Najlepiej, by zasłaniały kark i uszy. Trzeba również pamiętać o ochronie narządu wzroku.
Jak chronić oczy przed słońcem?
Aby chronić oczy przed słońcem, trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne — koniecznie takie, które mają filtry UV. Promieniowanie to może bowiem uszkadzać oczy, prowadząc do problemów takich jak zaćma czy degeneracja plamki żółtej.
Lato na plaży — dodatkowa ochrona
Warto pamiętać, że słońce jest wyjątkowo niebezpieczne nie tylko dla niemowląt i małych dzieci, ale także dla osób w podeszłym wieku oraz chorujących przewlekle. Są one szczególnie narażone na przykre skutki upałów: zasłabnięcia, omdlenia, ale także poważniejsze stany, takie jak choćby udar cieplny.
Ponieważ w takich sytuacjach bardzo ważna jest szybka pomoc, dobrze mieć przy sobie opaskę alarmową SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus) czy alarm osobisty (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro). W przypadku dzieci doskonale sprawdzi się smartwatch Locon Watch Lite, Locon Watch Video czy Locon Watch Health. Z jakiego powodu warto?
Opaski SOS i alarmy osobiste to wielofunkcyjne urządzenia nie tylko pozwalają trzymać rękę na pulsie (np. opaski monitorują podstawowe parametry zdrowia), ale i pozwalają czuć się bezpiecznie, pewnie i komfortowo. Dlaczego?
Dzięki nim w każdej chwili można poprosić bliskich o wsparcie (umożliwia to przycisk SOS), uzyskać pomoc (pozwala na to czujnik upadku i lokalizator GPS) oraz być w stałym kontakcie z opiekunami, dziećmi czy partnerami, ale i ratownikami medycznymi.
O czym jeszcze pamiętać, spędzając lato na plaży?
- Po dłuższym przebywaniu na słońcu schładzaj skórę, na przykład przez kąpiel w morzu czy jeziorze bądź biorąc prysznic.
- Pij dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu, które może zwiększyć wrażliwość skóry na słońce. Odpowiednie nawadnianie chroni skórę przed przesuszeniem spowodowanym bezpośrednim działaniem promieni świetlnych.
- Spożywaj lekkostrawne posiłki, które nie obciążają układu pokarmowego.
Dlaczego ochrona przed słońcem jest ważna?
Ochrona przed słońcem — dla dzieci, ale i dla dorosłych — jest szalenie ważna z kilku powodów. Promieniowanie słoneczne może być bowiem niebezpieczne: grozi udarem cieplnym, oparzeniem skóry, przebarwieniami, ale i nowotworem skóry. Dzieje się tak, ponieważ:
- promieniowanie UVA, które głęboko penetruje skórę aż do tkanki podskórnej, może ją uszkadzać, pobudzać produkcję wolnych rodników, prowadzić do mutacji i rozwoju nowotworów,
- promieniowanie UVB, które dociera do płytszych warstw skóry, również może powodować zmiany nowotworowe. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) zwiększa ryzyko raka skóry, w tym czerniaka.
Długotrwała ekspozycja na słońce może prowadzić do powstawania przebarwień, plam słonecznych i innych niedoskonałości. Promieniowanie UV może również wywołać oparzenia słoneczne, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry oraz przyspieszenia procesu starzenia skóry (powodując zmarszczki, przebarwienia i utratę elastyczności).