Monitoring zdrowia

Opieka córki nad matką na odległość — jakie są możliwości?

starsza kobieta przed komputerem

Starsi ludzie, którzy mieszkają samotnie, często są bardzo zestresowani. Z jednej strony chcą być samodzielni, z drugiej boją się mieszkać bez nikogo obok. Trudno się dziwić. Niezależność jest nie do przecenienia, niestety ograniczenia, jakie narzuca wiek i stan zdrowia sprawiają, że seniorzy potrzebują opieki i wsparcia. Ciężar odpowiedzialności zwykle najsilniej odczuwają córki. Co możesz zrobić, by pomóc mamie na odległość?

Kto ma obowiązek opiekować się osobą starszą?

Badania dowodzą, że większość Polaków uważa, iż starszymi osobami powinny zajmować się ich dzieci. Najlepiej według nich byłoby, gdyby senior zamieszkał u syna czy córki, którzy stają się opiekunami naturalnymi (przy czym seniorami opiekują się głównie kobiety, które często kobiety rezygnują na tę okoliczność z pracy).

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

O obowiązku opieki dzieci nad rodzicami mówią nie tylko normy społeczne, ale i art. 87 Kodeksu Rodzinnego, który stanowi, że rodzice i dzieci są zobowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się. Jest to rozumiane jak wzajemna pomoc materialna, wsparcie psychiczne, pomoc fizyczna przy załatwianiu spraw życiowych czy wykonywaniu różnych codziennych czynności. Pomoc powinna być przy tym bezinteresowna, wynikać z poczucia obowiązku moralnego oraz przywiązania i uczuć do rodziców.

Jeśli chodzi o polskie prawo, nie przewiduje ono nakazów, kar i sankcji prawnych za niewypełnienie obowiązku opieki nad rodzicami, nieudzielanie im wsparcia i pomocy. Oznacza to, że na drodze postępowania sądowego nie można zmusić dziecka do opieki nad matką lub ojcem bądź inną spokrewnioną starszą osobą.

Kwestia opieki nad rodzicem jest skomplikowana. Obowiązek moralny to jedno, możliwości to drugie. Prawda jest bowiem taka, że mieszkanie pod jednym dachem z seniorem nie zawsze jest możliwe — z różnych względów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak opiekować się mamą czy tatą na odległość?

Więcej o tym, kto może opiekować się osobą starszą, znajdziesz w naszym artykule.

Opieka córki nad matką na odległość jakie są możliwości

Jak opiekować się mamą na odległość?

Kiedy dzieci są już dorosłe i opuszczają rodzinne gniazdo, najczęściej nawet jeśli chcą,  nie mogą poświęcać mamie tyle czasu, ile powinni czy ile oczekiwałaby ta mama. W grę często wchodzi także wyłącznie opieka zdalna.

Jak opiekować się mamą na odległość? Możliwości jest kilka. Są to zarówno rozwiązania refundowane przez NFZ, jak i finansowane ze środków własnych.

Osobą starszą mogą opiekować się nie tylko osoby bliskie, czyli dzieci, wnuki, prawnuki,  ale i pracownicy MOPS, pielęgniarki w ramach systemu NFZ, opiekunowie finansowani ze środków własnych seniora bądź jego rodziny, pracownicy dziennych domów opieki, DPS-ów oraz prywatnych domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, opiekuńczo-leczniczych i hospicjów, które tworzą system opieki senioralnej.

W zależności od tego, w jakiej formie i zakresie potrzebna jest pomoc i wsparcie, w grę wchodzą różne rozwiązania, takie jak:

  • pielęgniarska opieka długoterminowa w domu, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, prywatna opieka pielęgniarska, prywatny opiekun/opiekunka osoby starszej (na godziny), opiekun/opiekunka osoby starszej (usługi całodobowe),
  • zakład opiekuńczo-leczniczy, dom pomocy społecznej (DPS), pobyt w DPS (komercyjny), pobyt w ZOL (komercyjny), rodzinny dom pomocy, prywatny dom dziennego pobytu, gospodarstwo opiekuńcze, mieszkanie wspomagane, mieszkanie senioralne, opieka poszpitalna w prywatnym ośrodku leczenia, pobyt w domu seniora czy domu opieki.

Jakie rozwiązanie wybrać? Wybór opieki dla seniora zależy od wielu czynników, takich jak:

  • stan zdrowia oraz kondycja, tak fizycznej, jak i psychicznej osoby starszej (innej opieki potrzebuje senior w pełni sprawny, a innej leżący),
  • zakres obowiązków, potrzeby seniora,
  • wymiar czasu opieki (niektórzy seniorzy nie radzą sobie jedynie z samodzielnym załatwianiem niektórych codziennych spraw, inni potrzebują opieki stałej, także specjalistycznej — w grę może wchodzić robienie zastrzyków, zmiana opatrunku, podawanie leków, podłączanie kroplówki).

Na wybór określonej formy opieki wpływają także inne okoliczności, takie jak miejsce zamieszkania, dostępność oferty pomocowej czy możliwości finansowe.

Więcej o utrzymywaniu kontaktu seniora z najbliższymi, przeczytasz w naszym artykule.

Opaska SOS Locon — doskonałe koło ratunkowe

Jeśli twoja mama jest sprawna, pragnie mieszkać sama, ale ty, jako córka, która poczuwa się do odpowiedzialności za seniorkę, szukasz sposobu, który pomógłby wam funkcjonować komfortowo i w poczuciu bezpieczeństwa, zwróć uwagę na nowoczesne technologie.

Rozwiązaniem jest bowiem na przykład opaska SOS, która umożliwia:

  • stały kontakt (Opaska SOS Locon Life i opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus posiadają zainstalowaną kartę SIM. Dzięki temu odbierają i wykonują połączenia),
  • monitoring zdrowia. Opaski SOS umożliwiają zdalne wykonanie referencyjnych pomiarów tętna i pulsu w autorskiej aplikacji. Opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus dodatkowo umożliwia wykonanie pomiaru przez seniora.

Opaska Locon Life posiada także czujnik upadku i guzik SOS, które pozwalają starszej osobie przestać się obawiać, że jeśli coś jej się stanie, nikt się o tym nie dowie i nikt nie przyjdzie z pomocą. Opaski wysyłają do opiekuna natychmiastowe powiadomienie, kiedy senior się przewróci lub nagle zasłabnie i upadnie. To zdecydowanie ułatwia życie i poprawia komfort codziennego funkcjonowania zarówno mamy, jak i jej bliskich, którzy martwią się o jej samopoczucie i zdrowie.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)