Monitoring zdrowia

Opieka nad osobami starszymi z Alzheimerem

Zagubiony senior

Opieka nad osobami starszymi z Alzheimerem jest sporym wzywaniem. Jest jednak konieczna, ponieważ osoby zmagające się z tą chorobą borykają się z wieloma problemami w codziennym życiu. Choroba Alzheimera to schorzenie otępienne, które prowadzi do stopniowego obumierania komórek nerwowych w mózgu. Na co trzeba zawracać szczególną uwagę?

Opieka nad chorym na Alzheimera w domu – o czym pamiętać?

Choroba Alzheimera to schorzenie otępienne, którego istotą jest sukcesywne obumieranie komórek nerwowych w mózgu. Jest nieuleczalne i postępujące. Leki mogą jedynie spowolnić jego rozwój.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Charakterystyczne dla choroby są problemy z pamięcią krótkotrwałą, orientacją w przestrzeni i czasie. Oznacza to, że osoba zmagająca się z Alzheimerem ma:

 • kłopoty z nazywaniem rzeczy, odnajdywanie właściwych słów, a w końcowej fazie także z mówieniem,
 • trudności z rozpoznawaniem ludzi, nawet członków rodziny,
 • kłopot z rozpoznawaniem znajomych miejsc. Wraz z upływem czasu chory ma coraz większe problemy z pamięcią i orientacją w czasie oraz przestrzeni,
 • problem z wykonywaniem codziennych czynności,

W ostatniej fazie choroby osoba chorująca na Alzheimera traci pamięć, zdolność poruszania się i kontrolę nad potrzebami fizjologicznymi. Wymaga całodobowej opieki, podjęcia różnych działań i wsparcia osoby, która ma odpowiednie kwalifikacje, umiejętności, ale i nastawienie.

Jak się opiekować osobami starszymi z Alzheimerem?

Opieka nad osobami starszymi z Alzheimerem wymagają przede wszystkim:

 • planowania czynności dnia daje, co seniorowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego, a opiekunowi ułatwia organizację działań. Warto pamiętać, że chorzy na Alzheimera nie lubią zmian. Potrzebują rutyny, przewidywalności i stabilności w otoczeniu,
 • monitorowania stanu zdrowia poprzez obserwowanie zachowania, mierzenie ciśnienia, podawania przepisanych przez lekarza leki w odpowiednich dawkach i o stałych porach. Osoba starsza chora na Alzheimera nie powinna mieć dostępu do leków i zażywać ich samodzielnie. Konieczny jest nadzór,
 • utrzymania higieny osobistej (mycie, czesanie, ubieranie),
 • zapewnienia czystości mieszkania (sprzątanie, mycie naczyń, pranie, zmiana pościeli),
 • przygotowywania i pomocy w spożywaniu posiłków,
 • organizowania wolnego czasu, pomocy w utrzymaniu kontaktu ze znajomymi czy rodziną,
 • dbania o aktywność fizyczną i intelektualną. Ćwiczenia mogą pomóc w poprawie pamięci i funkcji poznawczych, ale i wzmocnić ogólny stan zdrowia. Warto zachęcać osoby z chorobą Alzheimera do uprawiania sportów, chodzenia na spacery, czytania książek lub rozwiązywania łamigłówek.

To jednak nie wszystko. Specyfika choroby Alzheimera wymusza pewne specjalne czynności i zabiegi, poszerzające zakres obowiązków. Co jest ważne?

Opieka nad osobami starszymi z Alzheimerem

Przystosowanie mieszkania seniora z Alzheimerem

Opieka nad starszą osobą chorą na Alzheimera wymaga przystosowania mieszkania, by było bezpieczne i przyjazne.

Trzeba zabezpieczyć kable i przewody, aby te nie leżały luźno na podłodze, ale i umożliwić łatwy dostęp do niezbędnych przedmiotów. Zadbać o odpowiednie kapcie lub inne obuwie domowe z antypoślizgową podeszwą oraz odpowiednie oświetlenie. Zaopatrzyć również prysznic w stołeczek, zaś wannę w poręcze i uchwyty, które zapewnią dodatkowe oparcie i w razie zachwiania pozwolą złapać równowagę.

Istotne jest także, by ustawiać meble pod ścianami (usunąć z drogi małe stoliki, krzesła czy kwietniki), ostre narożniki zabezpieczyć za pomocą nakładek, a i usunąć dywaniki, które mogą się zwijać i przesuwać.

Trzeba zabezpieczyć środki chemiczne, takie jak proszki do prania, żrące płyny, środki czystości, a i schować ostre oraz niebezpieczne przedmioty w zamkniętych na klucz szufladach. Koniecznie należy zabezpieczyć sprzęt elektroniczny czy kuchenki gazowe, a szklanki, talerze czy wazony postawić na wysokich szafkach.

Ułatwianie seniorowi funkcjonowania

Nie mniej ważne jest, by opiekując się osobami starszymi z Alzheimerem:

 • zapisać w telefonie numery alarmowe tak, by można je było wybrać jednym przyciskiem (dobrym pomysłem są tzw. opaski SOS, które alarmują bliskich lub opiekunów medycznych o lokalizacji bądź upadku),
 • przygotować pomocnicze karteczki i symbole, którym można oznaczyć drogę do łazienki czy użyteczność domowych sprzętów,
 • umieścić w widocznym miejscu tablicę z karteczkę z numerami telefonów: do rodziny, na pogotowie, straż pożarną,
 • udostępnić kalendarz, by senior mógł zapisywać ważne wydarzenia lub zadania do wykonania. Przydatne mogą okazać się aplikacje na smartfonie,
 • schować w niedostępnym miejscu dokumenty, pieniądze i karty płatnicze, kluczyki do samochodu i klucze do mieszkania oraz wartościowe przedmioty,
 • podpisać zdjęcia bliskich.

Odpowiednie nastawienie opiekuna osoby z Alzheimerem

Opiekując się osobą starszą z Alzheimerem, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jej stan zdrowia, ale i codzienne przyzwyczajenia, potrzeby oraz charakter, a także ograniczenia, jakie narzuca schorzenie.

Konieczna jest empatia, cierpliwość, asertywność, ale i umiejętności radzenia sobie ze stresem, elastyczność i zrozumienie. Umożliwiają to nie tylko cechy charakteru i zdobyte umiejętności oraz doświadczenie, ale i wiedza oraz zrozumienie istoty choroby. Czasem zdenerwowanie, złośliwość i egoizm starszych ludzi, a także agresja i urojenia u osób starszych wynikają z choroby, a nie złej woli.

Właściwy sposób komunikacji opiekuna z seniorem

Opiekująca się osobą starszą z Alzheimerem osoba powinna zachowywać spokój, mówić powoli, wyważonym głosem, bez gestykulowania. Ważne, by się uśmiechać. To uspokaja.

Bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Pytania najlepiej formułować w formie zamkniętej, tak aby senior mógł na nie odpowiedzieć albo „tak”, albo „nie”. Niewskazane jest używanie zbyt wielu bezpośrednich pytań.

Ćwiczenia dla chorych na Alzheimera

Opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus z usługą Mój Opiekun

Opiekę nad osobami starszymi z Alzheimerem bardzo ułatwiają nowoczesne technologie, na przykład opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus z usługą Mój Opiekun Premium. Jak działa?

Po zainstalowaniu na swoim telefonie aplikacji opiekun może monitorować zdrowie seniora za pomocą pomiarów ciśnienia, pulsu, saturacji i temperatury.

Dzięki funkcji lokalizacji opiekun w swoim telefonie może w każdej chwili namierzyć seniora i dowiedzieć się, gdzie jest bliski w czasie rzeczywistym.

Ponadto urządzenie posiada wbudowany czujnik upadku, który w przypadku wystąpienia nagłej, niebezpiecznej sytuacji.

Co więcej, opaska Locon Life Plus może przypominać o przyjęciu leków lub spożyciu posiłku (opiekun może ustawiać powiadomienia w aplikacji na swoim smartfonie, a te będą wyświetlać się na urządzeniu chorego). Opaska SOS ma także wbudowany telefon, dzięki czemu senior może być w stałym kontakcie z najbliższymi.

Do opaski SOS Locon Life warto dokupić usługę Mój Opiekun Premium. Dzięki niej powiadomienia o upadku i alerty SOS wysłane zostaną także do ratownika medycznego, który będzie mógł natychmiast zareagować w razie niebezpieczeństwa.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)