Opieka nad seniorem z demencją jest wyzwaniem zarówno dla członków rodziny, jak i opiekunek czy opiekunów. Choroba prowadzi bowiem do obniżenia sprawności intelektualnej, upośledzenia funkcji poznawczych oraz funkcjonowania w otoczeniu. Ponieważ senior przestaje panować nad emocjami oraz reakcjami społecznymi, typowe są napady agresji, dezorientacja czy błądzenie myślami.
Dlaczego opieka nad seniorem z demencją jest wyzwaniem
Opieka nad seniorem z demencją może być dużym wyzwaniem zarówno dla członków rodziny, jak i opiekunek czy opiekunów z uwagi na specyfikę oraz postępujący charakter choroby.
W jej przebiegu dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, degeneracyjnych oraz zanikowych. Ma to związek z tym, że demencja starcza, nazywana również otępieniem starczym, jest chorobą upośledzającą pracę mózgu. Choroba ma charakter przewlekły, a jej objawy mają różne nasilenie.
Istotą demencji starczej są zaburzenia poznawcze, problemy z pamięcią, orientacją, komunikacją oraz koordynacją ruchową, także zaburzenia emocjonalne (niepokój, agresja, wahania nastroju, podejrzliwość, egocentryzm czy impulsywność).
Jak opiekować się seniorem z demencją?
Odpowiednia opieka nad osobą z otępieniem starczym jest ważna, ponieważ może znacznie poprawić jakość życia chorego. Co jest istotne? O czym powinien pamiętać opiekun osoby z demencją?
Oprócz standardowych zasad, takich jak zdrowe nawyki żywieniowe, codzienna higiena, czas na odpoczynek, szczególnie ważny jest odpowiedni sposób komunikowania się, stworzenie bezpiecznej przestrzeni, dbanie o sprawność fizyczną i umysłową, zapewnienie spokoju, a i zapobieganie stresowi, który towarzyszy częstym zmianom czy pośpiechowi (przyda się przewidywalny rozkład dnia).
Jak rozmawiać z chorym na demencję?
Jak rozmawiać z rodzicem z demencją? Przede wszystkim trzeba mówić spokojnie, powoli i wyraźnie, unikając trudnych słów czy skomplikowanych zwrotów. Komunikacja powinna być jasna, prosta i krótka. Dobrze jest utrzymywać kontakt wzrokowy, uśmiechać się i być pogodnym.
Pamiętaj:
- daj rodzicowi czy podopiecznemu czas na odpowiedź czy wykonanie czynności, nie popędzaj go,
- chwal seniora za każdy sukces,
- powtarzaj ważne informacje i upewnij się, że starsza osoba je rozumie,
- staraj się nie ulegać irytacji, unikaj konfliktów i nie odpowiadaj na oskarżenia czy zarzuty.
Jak uspokoić osobę z demencją starczą? Przede wszystkim zachować spokój, nie kłócić się i dać czas na ochłonięcie. W opiece nad osobą z demencję niezbędny jest spokój i cierpliwość, ponieważ upór i gniew seniora z reguły dość szybko mija.
Czym zająć osobę z demencją?
Na samopoczucie seniora z demencją dobrze wpływa zarówno stały, przewidywalny rytm dnia, jak i rozwijanie różnych umiejętności, podejmowanie aktywności fizycznych i intelektualnych oraz pielęgnowania pasji.
Sprawdza się rozwiązywanie krzyżówek, rysowanie, czytanie książek lub słuchanie audiobooków, gra w planszówki czy szydełkowanie. Gdy senior jest sprawny fizycznie, dobrze jest prosić go o wykonywane różnych obowiązków domowych, takich jak wycieranie naczyń, obieranie ziemniaków czy segregowanie prania.
Jeśli chodzi o ruch, warto zachęcać seniora do prac ogrodowych, spacerów na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportów, takich jak nordic walking lub pływanie.
Pomoc dla osób z demencją
Osobie, która ma coraz większe problemy z pamięcią, poruszaniem się i funkcjonowaniem, pomóc mogą różne sprytne rozwiązania. Bardzo ważne jest także stworzenie bezpiecznej przestrzeni.
Co można zrobić, opiekując się seniorem z demencją?
- Opisać szafki, z których korzysta senior.
- Rozwiesić w domu instrukcje przypominające o np. wyłączeniu światła czy zamknięciu drzwi.
- Wyznaczyć stałe miejsca dla przedmiotów codziennego użytku.
- W zasięgu wzroku seniora powiesić kalendarz z zaznaczonym dniem.
- Zamykać drzwi wejściowe na klucz, schować klucze z drzwi do każdego pomieszczenia w domu.
- Zabezpieczyć urządzenia, które mogą stanowić zagrożenie (np. kuchenka gazowa).
- Schować środki do czyszczenia zagrażające zdrowiu.
- Zadbać o zabezpieczenia chroniące przed upadkiem, np. o matę antypoślizgową w wannie, krzesełko do siedzenia pod prysznicem.
- Wyposażyć seniora w bransoletki albo wszywki do ubrań, na których będzie umieszczone jego imię, nazwisko, adres i telefon kontaktowy na wypadek, gdyby osoba starsza wyszła i nie umiała wrócić do domu.
Dobrym rozwiązaniem jest podarowanie seniorowi opaski SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus, która (po zainstalowaniu aplikacji na telefonie) umożliwia opiekunowi zlokalizowanie starszej osobę 24/7, odbieranie wysłanych z opaski alarmów SOS czy monitorowanie jego zdrowia za pomocą pomiarów ciśnienia, pulsu, saturacji i temperatury.
Opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus ma wbudowany telefon, dzięki czemu senior może być w stałym kontakcie z najbliższymi. Dodatkowo czujnik upadku wysyła do opiekuna alert, jeśli starsza osoba nagle się przewróci czy straci przytomność.
Do opaski SOS warto dokupić usługę Mój Opiekun Premium. Dzięki niej powiadomienia o upadku i alerty SOS wysłane zostaną także do ratownika medycznego, który będzie mógł natychmiast zareagować w razie niebezpieczeństwa. To zdecydowanie przekłada się na komfort funkcjonowania, daje poczucie bezpieczeństwa.