Podróżowanie samotnie: Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Samotne podróżowanie w Bieszczady lub na Mazury, ale i poza granice kraju czy na inne kontynenty, może być niezwykle ekscytujące i satysfakcjonujące, jednak pod warunkiem, że są bezpieczne. O czym pamiętać? Co robić, a czego unikać, by z eskapady przywieźć wyłącznie piękne wspomnienia? Zobacz, jak o siebie zadbać na każdym etapie podróży.
Samotne podróże po Polsce i za granicę — organizacja i planowanie
Podróżowanie samotnie może być fantastycznym doświadczeniem, jednak bardzo ważne jest, by zadbać nie tylko o atrakcje, ale również komfort i bezpieczeństwo. Kluczem jest dobre przygotowanie i zdrowy rozsądek. O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zadbaj o zdrowie
Przede wszystkim odwiedź lekarza, wykonaj niezbędne badania i szczepienia, jeśli wybierasz się w jakieś egzotyczne miejsce. Dobrze, by specjalista ocenił twój stan zdrowia, wykluczył przeciwwskazania i wypisał recepty na potrzebne leki, zwłaszcza przyjmowane stale. Jeśli chorujesz przewlekle lub lubisz trzymać rękę na pulsie, pomyśl o zakupie opaski SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus).
Opaska SOS Locon to wielofunkcyjny gadżet, który sprawdza się w różnych rolach, zastępując zegarek, telefon komórkowy, ciśnieniomierz i pulsometr (także pulsoksymetr i termometr w przypadku opaski z wyświetlaczem Locon Life Plus).
Urządzenie posiada również wbudowany czujnik upadku oraz przycisk SOS oraz oferuje opcję lokalizacji. Osoby borykające się z problemami zdrowotnymi mogą korzystać z opasek SOS oraz z usług Mój Opiekun Premium, czyli zdalnego nadzoru ratownika medycznego. To bardzo ułatwia funkcjonowanie, a i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Zbierz informacje na temat miejsca pobytu
Sprawdź informacje o kraju lub mieście, do którego się wybierasz. Zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami, kulturą, a także obszarami, których należy unikać. Naucz się kilku podstawowych zwrotów w lokalnym języku. Zapisz dane kontaktowe lokalnych ambasad i konsulatów.
Wybierając miejsce na nocleg, weź pod uwagę jego lokalizację, ale i opinie innych gości. Komfort jest ważny, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Lepiej zapłacić więcej za hotel w bezpiecznej dzielnicy niż ryzykować.
Przed wyjazdem przekaż swój plan podróży oraz szczegółowe informacje na temat zakwaterowania bliskiej osobie.
Przygotuj dokumenty
Zbierz potrzebne dokumenty, sprawdź ich ważność (dowód osobisty, paszport, legitymacja, wiza, ale i karta EKUZ). Zrób ich kopie i przechowuj je w bezpiecznym miejscu online.
Wykup ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje koszty leczenia, ale także ratownictwa czy transportu medycznego, zapewnia ochronę przed kradzieżą czy utratą bagażu. Zabezpiecz dodatkową gotówkę lub kartę kredytową, która może cię poratować w trudnej sytuacji.
Spakuj pomocne gadżety
Spakuj smartfon i powerbank (dbaj o to, by twój telefon zawsze miał naładowaną baterię). Zapisz w telefonie ważne kontakty (np. numery alarmowe na policję, do szpitali, ubezpieczyciela w przypadku posiadania ubezpieczenia turystycznego), ale i zainstaluj aplikacje pomocne w podróży (np. mapy offline, aplikacje tłumaczące oraz te służące do zamawiania transportu).
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w alarm osobisty (np. Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro). To mobilne, dyskretne urządzenie, które posiada czujnik upadku i przycisk SOS, funkcję nasłuchu otoczenia oraz możliwość lokalizacji GPS. Zapewnia także kontakt z bliską osobą dzięki zainstalowanej karcie SIM i nielimitowanym minutom na rozmowy.
Bezpieczne podróżowanie — o czym pamiętać?
Aby podróżowanie samotnie było podróżowaniem bezpiecznym, należy zachować środki ostrożności tak w trasie, jak i na miejscu, w czasie eksplorowania okolicy i odpoczynku. Co robić, a czego nie?
- Unikaj spacerów po ciemnych, opuszczonych uliczkach, zwłaszcza w mniej bezpiecznych miejscach.
- Przechowuj pieniądze, karty kredytowe i paszport w kilku różnych miejscach. Unikaj noszenia cennej biżuterii czy pokazywania dużych sum pieniędzy.
- Zachowaj rozwagę, jeśli chodzi o udostępnianie swoich danych osobowych czy informacji na temat szczegółów podróży, posiadanej gotówki czy miejsca.
- Informuj bliskich o swoim miejscu pobytu i zgłaszaj im ewentualne obawy dotyczące bezpieczeństwa.
I co najważniejsze, zachowaj czujność, ufaj instynktowi, miej oczy dookoła głowy. Pamiętaj, że podróżowanie samotnie wymaga większej czujności. Udanej podróży!