Monitoring zdrowia

Prawidłowe ciśnienie — jak senior może zadbać o zdrowie?

Uśmiechnięta starsza kobieta

Prawidłowe ciśnienie krwi jest bardzo ważne, ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Gdy jego wartości przekraczają granice normy, często pojawiają się dokuczliwe objawy, a i wiele problemów ze zdrowiem. Ponieważ ryzyko zagrożenia wzrasta wraz z wiekiem, ważne jest, by wiedzieć, jak senior może zadbać o swoje zdrowie.

Od czego zależy prawidłowe ciśnienie krwi seniora?

Prawidłowe ciśnienie krwi, czyli nacisk, z jakim strumień krwi przepływa przez tętnice i żyły, mieści się w granicach 120/129 mm Hg (skurczowe) i 80-85 mm Hg (rozkurczowe). Tym samym wartości 140/90 mm Hg lub wyższe wskazują na nadciśnienie tętnicze.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Na pojawienie się nieprawidłowości, a i nadciśnienia tętniczego, wpływa wiele czynników. To głównie dziedziczenie skłonności do nadciśnienia oraz wiek. Ma to związek z tym, że w miarę starzenia się tętnice tracą elastyczność i zmniejsza się ich średnica. W rezultacie krew zaczyna płynąć pod większym ciśnieniem. Nie bez znaczenia jest także stres, nadmierne spożycie soli, nieodpowiednia dieta, nadwaga i otyłość, palenie tytoniu oraz siedzący tryb życia i brak ruchu.

Ciśnienie krwi, które utrzymuje się w granicach normy, czyli jest prawidłowe, ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Znając czynniki ryzyka pojawienia się patologii, można jej zapobiegać. Jak senior może zadbać o zdrowie i prawidłowe ciśnienie krwi?

Prawidłowe ciśnienie — najważniejsza jest dieta

By uniknąć problemów z ciśnieniem (wysokim ciśnieniem i w rezultacie z nadciśnieniem tętniczym), bardzo ważne jest przestrzegania zasad zdrowej diety. Kluczowe jest:

  • ograniczanie spożycia tłuszczów zwierzęcych, żywności wysoko przetworzonej, zasobnej w cukry proste i tłuszcze nasycone, dań typu fast food,
  • jedzenie pełnoziarnistego pieczywa i makaronu (zamiast produktów z białej mąki),
  • spożywanie gruboziarnistych kasz i brązowego ryżu,
  • zwiększenie udziału warzyw i owoców w diecie (zwłaszcza świeżych i zasobnych w potas. To pomidory, banany, fasola, szpinak),
  • konsumowanie ryb,
  • włączenie do jadłospisu produktów będących źródłem białka. To: chude sery i jogurty, także białko jajek, orzechy włoskie i migdały,
  • ograniczenie spożycia kuchennej, także produktów konserwowanych związkami sodu. Dopuszcza się spożywanie mniej niż łyżeczki soli dziennie (dieta niskosodowa),
  • redukcji spożycia alkoholu.

Zarówno lekarze, jak i dietetycy, w trosce o prawidłowe ciśnienie, zalecają przestrzeganie zasad racjonalnej diety. Warto zmienić ją na dietę śródziemnomorską lub DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension).

Więcej o prawidłowej diecie przy nadciśnieniu, przeczytasz w naszym artykule.

Prawidłowe ciśnienie — aktywność fizyczna

Dbania o aktywność fizyczną nie sposób przecenić, tak w przypadku osób zdrowych, jak i zmagających się z problemami ze zdrowiem. Trzeba o tym pamiętać.

Dla utrzymania prawidłowych parametrów ciśnienia zalecane są spacery, marsze, pływanie czy jeżdżenie na rowerze. Najlepiej działa wysiłek o umiarkowanej intensywności podejmowany codziennie i kontynuowany przez 30–45 minut.

Dla osób z nadciśnieniem najlepszy jest trening aerobowy o niskiej lub średniej intensywności, angażujący wiele grup mięśni lub lekki i dynamiczny trening oporowy z niedużym obciążeniem. Najlepsze trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia to jazda na rowerze, marsz i pływanie.

Aby się zmotywować, warto zakupić rower stacjonarny lub kijki nordic walking, karnet na basen czy na gimnastykę do klubu fitness.

Więcej o ćwiczeniach przy nadciśnieniu, dowiesz się z naszego artykułu.

Prawidłowe ciśnienie jak senior może zadbać o zdrowie

Prawidłowe ciśnienie — optymalna waga ciała

Dbając o zdrowie należy utrzymywać optymalną wagę ciała. Ważne jest, by pamiętać, że obwód brzucha nie może przekraczać 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn. Zredukowanie wagi, jeśli jest taka potrzeba, jest koniecznością. Dlaczego? Okazuje się, że otyłość, zwłaszcza tak zwana otyłość brzuszna, wpływa fatalnie nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale i wzrost ciśnienia.

Prawidłowe ciśnienie — monitorowanie stanu zdrowia seniora

O zdrowie trzeba dbać, przychodząc na wizyty u lekarza i przestrzegając jego zaleceń, zarówno jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne (przyjmowanie leków) czy wskazówki dotyczące trybu życia. Nie mniej ważne są badania kontrolne, nie tylko laboratoryjne z krwi czy moczu.

Dobrze jest trzymać rękę na pulsie i mierzyć ciśnienie oraz puls. To pozwoli uniknąć rozwoju choroby, nadciśnienia tętniczego, które może być groźne, choć nie daje objawów.

Do tego celu można wykorzystywać domowe ciśnieniomierze (aparat automatyczny z mankietem na ramię) lub opaski, które mierzą ciśnienie całodobowo. Jeśli współpracują z aplikacją, wyświetlają historię pomiarów i umożliwiają analizowanie ich zmian w czasie. Pozwalają także na szybką reakcję (powiadomienie bliskich bądź ratownika medycznego), gdy wystąpią niepokojące objawy (ciśnienie będzie bardzo wysokie albo bardzo niskie).

Codzienne pomiary ciśnienia krwi są ważne, ponieważ pozwalają wykryć nadciśnienie, rozpocząć jego leczenie (zarówno farmakologiczne, jak i dietetyczne) oraz zapobiec powikłaniom, które mogą być groźne dla zdrowia i życia.

Wygodnym rozwiązaniem jest opaska SOS Locon Life lub opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus, które:

  • umożliwiają zdalne wykonanie pomiarów tętna i pulsu w aplikacji. Opaska Locon Life Plus pozwala także na samodzielne wykonanie pomiaru saturacji i temperatury. Jeśli opaski współpracują z aplikacją, wyświetlają historię pomiarów i umożliwiają analizowanie ich zmian w czasie,
  • pozwalają na szybką reakcję (powiadomienie bliskich bądź ratownika medycznego), gdy wystąpią niepokojące objawy (ciśnienie będzie bardzo wysokie albo bardzo niskie),
  • w sytuacji zagrożenia wysyłają na telefon opiekuna sygnał SOS,
  • wysyłają do opiekuna powiadomienie, kiedy osoba starsza się przewróci lub zasłabnie i upadnie. Umożliwia to czujnik upadku.

Nieprawidłowe ciśnienie — dlaczego jest groźne?

Nieprawidłowe ciśnienie nie tylko fatalnie wpływa na samopoczucie i zdrowie, ale i może być niebezpieczne. Trzeba mieć świadomość, że nadciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych: zawału serca lub udaru mózgu, miażdżycy, niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego oraz retinopatii nadciśnieniowej i przedwczesnego zgonu.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)