Prawidłowy puls, tak jak i optymalne ciśnienie tętnicze krwi, to parametry, które w dużej mierze zależą od diety. Co jeść, a czego unikać, by dbać o zdrowe serce? Jak obniżyć puls? Jak go podwyższyć?
Jaki jest prawidłowy puls?
Prawidłowy puls u dorosłego powinien mieścić się w przedziale 60—100 uderzeń serca w przeciągu minuty. W sytuacji, kiedy czynność serca przekracza 100 uderzeń na minutę mówi się o tachykardii, zaś w momencie, gdy puls jest niższy niż 60 uderzeń na minutę dochodzi do bradykardii.
Wartości prawidłowego pulsu są ustalone dla różnych grup wiekowych. I tak:
- puls u niemowląt wynosi około 130 uderzeń na minutę,
- puls u dzieci − około 100 uderzeń na minutę,
- puls u młodzieży − około 85 uderzeń na minutę,
- puls u dorosłych − około 70 uderzeń na minutę,
- puls u osób starszych − około 60 uderzeń na minutę.
Wartość pulsu uwarunkowana jest ciśnieniem tętniczym. Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją za prawidłowe uznaje się ciśnienie 120–129/80–84 mm Hg.
Prawidłowy puls — jaka dieta dla serca?
Jedną z najlepszych metod odżywiania, która wpływa na prawidłowy puls i właściwe ciśnienie krwi, kondycję serca oraz układu krwionośnego oraz funkcjonowanie całego organizmu, jest dieta śródziemnomorska oraz dieta DASH (stosowana w kontroli nadciśnienia tętniczego).
Czym cechuje się idealna dieta dla serca, która zapewnia prawidłowe tętno i ciśnienie krwi, a i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienie tętnicze) czy cukrzycy typu 2? Kluczowe jest większe spożycie:
- olejów roślinnych, orzechów, nasion (są dobrym źródłem tłuszczu, chronią serce),
- warzyw nieskrobiowych (nie obejmują np. ziemniaków, batatów),
- owoców,
- ryb,
- olejów roślinnych,
- jogurtów naturalnych, kefirów i maślanek,
- produktów z pełnego ziarna (kasze, pieczywo, makarony). Dieta dla serca jest oparta na wysokiej zawartości błonnika, produktach niskoprzetworzonych.
Bardzo ważne jest także ograniczanie bądź eliminowanie z jadłospisu:
- czerwonego i przetworzonego mięsa, w tym wędlin,
- żywności zawierającej dużo węglowodanów i pustych kalorii (np. ciastka, batony i słone przekąski),
- jedzenia wysoko przetworzonego, także typu fast-food,
- niezdrowych tłuszczów (np. tłuszcze trans),
- soli (można spożywać nie więcej niż 5 g, czyli małą łyżeczkę soli dziennie). Warto korzystać ze świeżych ziół i przypraw, zwłaszcza pieprzu, cynamonu, imbiru, kurkumy, papryki czy lubczyku, które usprawniają funkcjonowanie układu krążenia,
- napojów słodzonych i gazowanych, także alkoholu.
Do picia sprawdza się woda (minimum 2,5 litra dziennie), ale i napary z ziół, które wyciszają organizm (np. z lawendy, męczennicy cielistej, kozłka lekarskiego, melisy). Można je pić zarówno regularnie, jak i doraźnie w momencie wysokiego tętna.
O czym jeszcze pamiętać? Istotne jest spożywanie 5 niewielkich posiłków o regularnych porach.
Czy dietą można obniżyć bądź podwyższyć tętno i ciśnienie krwi?
Osoby, które mają wysokie tętno czy niski puls, powinny pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią kontrolę parametrów.
Co robić, by puls był prawidłowy, a czego unikać, by zredukować lub wyeliminować epizody wysokiego tętna? Najważniejsze jest, by zrezygnować z używek, a i pamiętać o systematycznym piciu naparu z ziół, gdy podwyższony puls wynika z napięć, stresu czy przeżywania silnych emocji.
Warto także zadbać o ciśnienie. Istnieją bowiem produkty, które mogą je obniży. To na przykład rodzynki, siemię lniane, orzechy, płatki buraki, pełnowartościowe produkty zbożowe, takie jak płatki owsiane czy chleb z mąki z pełnego przemiału.
Jednocześnie należy dążyć do wyeliminowania produktów, które podwyższają ciśnienie tętnicze. To przede wszystkim wysoko przetworzone dania, słone przekąski i inne artykuły o wysokiej zawartości soli.
A jak podnieść niski puls domowym sposobem? Pomóc może:
- napój z kofeiną bądź teiną, to jest kawa bądź herbata,
- napar z ziół o działaniu pobudzającym,
- krople nasercowe, które poprawiają funkcjonowanie serca i podwyższają za niski puls.
Sprawdza się również umiarkowany wysiłek fizyczny, zwłaszcza na świeżym powietrzu,
Jak mierzyć tętno?
Obserwując problemy z tętnem czy ciśnieniem tętniczym, ale i znajdując się w grupie ryzyka chorób układu krążenia, należy nie tylko przestrzegać zasad racjonalnej diety, ale i pamiętać o redukcji masy ciała (jeśli istnieje takie wskazanie), zadbać o aktywność fizyczną, odpoczynek i relaks, także regenerujący sen.
Nie mniej ważne jest monitorowanie stanu zdrowia, to jest umawianie się na wizyty lekarskie i wykonywanie zleconych przez specjalistę badań, ale i samodzielne pomiary podstawowych parametrów krwi, takich jak ciśnienie i puls.
Pomóc w tym mogą zarówno ciśnieniomierze i pulsoksymetry, także wielofunkcyjne opaski (np. opaska SOS Locon Life lub opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus). Tętno można zmierzyć również własnoręcznie, znajdując tętnicę, przykładając do niej palce wskazujący lub środkowy i mierząc przez minutę, ile razy tętnica uległa skurczeniu.