Rasy psów

Psy i koty, czyli wyprawka dla Twojego czworonoga

Pies i kot na żółtej sofie

Psy i koty  — lista obowiązków

Ile czasu minimalnie potrzebują psy i koty? Jeśli zdecydujemy się na kota domowego, średnio czyszczenie kuwety, misek, podawanie pokarmu i zabawa trwa godzinę dziennie, pomijając przytulanie i głaskanie po miękkiej sierści. Najwięcej czasu potrzebuje pies, generuje on średnio od 2 do 5 godzin dziennie. Wymaga uwagi, wychodzenia na spacer, pielęgnacji, karmienia i zabawy. Przed dokonaniem decyzji o posiadaniu zwierzaka w domu pamiętaj, że będzie ci on towarzyszył przez co najmniej kilkanaście lat. Zanim zdecydujesz się na zwierzę w domu, należy zadać sobie kilka pytań:

 1. Jakie jest twoje wyobrażenie o posiadaniu psa lub kota?
 2. Czy jesteś gotowy na wydatki związane z psem lub kotem, w tym zabawki, szczepienia, czipowanie?
 3. Czy Twój dom jest przygotowany na przyjęcie zwierzątka?
 4. Czy wśród domowników nikt nie ma alergii na sierść?
 5. Czy będziesz miał czas dla psa lub kota?
 6. Czy zapewnisz czworonogowi opiekę/ zastępstwo na czas wyjazdów służbowych, wakacji?
 7. Czy jesteś przywiązany do swoich przedmiotów w domu? Początkowo zwierzę w domu, może gryźć, drapać i zostawiać sierść.
 8. Czy w domu jest wyznaczona osoba do opieki nad psem lub kotem?
 9. Czy w domu są małe dzieci?

Pies i kot na łóżku pod kocem

Pies w domu — wyzwania

Przed zakupem wyprawki dla psa, warto zmierzyć się z wyzwaniami, którym trzeba sprostać, przyjmując czworonoga pod swój dach. Do głównych wyzwań należą:

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat
 • ruch —  większość psów potrzebuje dużo ruchu, jego brak prowadzi do irytacji i frustracji, co może doprowadzić zwierzę do niepożądanych zachowań,
 • koszty — nabycie rasowego szczeniaka to spory wydatek, dodatkowo trzeba pamiętać o podstawowej wyprawce, ubrankach, zapasie karmy, szczepieniach, odrobaczaniu oraz nieplanowanych wizytach u weterynarza, psiego hotelu itp.
 • wyrzeczenia —  posiadając psa, musimy być gotowi na wyrzeczenia, poranne wychodzenie z psem na spacer, punktualny powrót po pracy do domu, wyjazdy na wakacje, długie weekendy,
 • szkody  — pies, szczególnie mały może początkowo niszczyć meble w domu, obgryzać drewniane nogi od krzeseł, podrzeć koc, maskotki lub pogryźć ulubione buty,
 • alergie —  przed kupnem lub adopcją psa należy wykonać wszystkim domownikom testy alergiczne, aby mieć pewność, że nowy członek rodziny nie będzie nikogo uczulał.

Ostatnim wyzwaniem, z jakim musimy się zmierzyć jest świadomość, że pies będzie z nami przez co najmniej kilka lub kilkanaście lat. Warto przemyśleć czy przez kolejne lata nie będzie nam przeszkadzał i będziemy mieli dla niego odpowiednie warunki.

Własne ścieżki —  o czym warto pamiętać, decydując się na kota w domu

Koty w przeciwieństwie do psów uwielbiają  godzinami wylegiwać się na kanapie. Potrafią zaadaptować się w wielu środowiskach, nie trzeba z nimi wychodzić na dwór, dużo śpią, są indywidualistami. Zanim jednak zdecydujesz się na kota, istnieje kilka faktów, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim kota nie da się wytresować, potrafi reagować na swoje imię, przybiegać na dźwięk otwieranej lodówki, lecz nigdy nie osiągnie takiego przyporządkowania jak dobrze wychowany pies. Ponadto należy pamiętać, że niektóre rodzaje roślin są trujące dla kotów i trzeba je usunąć z domu.

Psy i koty potrzebują przez całe swoje życie opieki i troski, mogą żyć nawet 20 lat pod warunkiem, że będą miały odpowiednią karmę, warunki, zabawki, transporter, opiekę weterynaryjną i kochającego właściciela. Puchate czworonogi uwielbiają spać, to nie znaczy jednak, że nie potrzebują zabawy. Dużo krótsza aktywność niż u psa, pomoże mu rozwijać swoje umiejętności łowieckie i wyszaleć się na zapas.

Koty to zwierzęta bardzo mobilne, bez problemu wskakują na parapet, komodę czy szafę. Wśród podstawowych kocich potrzeb jest ostrzenie pazurów, zaopatrz się w drapak. W okresach linienia sierść kota może być wszędzie, warto również zastanowić się nad kastracją zwierzęcia, nie wykastrowany kot będzie znaczyć teren i zostawiać dość specyficzny i nieprzyjemny zapach. Pamiętaj również, że psy i koty mogą uczulać. Sprawdź czy nikt wśród twoich domowników nie ma alergii.

Lokalizator GPS dla psa i kota

Psy i koty – Co powinna zawierać wyprawka?

Wśród niezbędnych akcesoriów dla kota i psa powinno znaleźć się:

 • miseczki —  2-3 miseczki szklane, ceramiczne bądź metalowe na wodę, suchą karmę i ewentualnie karmę mokrą,
 • legowisko —  zarówno kot, jak i pies powinni mieć swoje miejsce do odpoczynku,
 • szelki —  niezbędne przy spacerach i podróżach do weterynarza,
 • transporter —  niezbędny do transportu środkami publicznymi i samochodem,
 • szczotka do czesania  — czworonogi potrzebują stałej pielęgnacji,
 • lokalizator GPS —  niezbędny dla czworonogów wychodzących na zewnątrz, w przypadku zaginięcia lokalizator GPS wskaże położenie zwierzaka oraz pozwoli na szybkie odnalezienie go,
 • zabawki —  zarówno pies, jak i kot mają swoje ulubione zabawki niezbędne do rozładowywanie zgromadzonej energii,

Ponadto dla kota niezbędne będą:

 • kuweta —  najbardziej polecamy zakrytą, w zestawie ze żwirkiem i łopatką,
 • cążki  —  do skracania pazurów,
 • szelki
 • drapak 

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na psa, czy kota, pamiętajcie, aby wasza decyzja była podjęta świadomie. Zwierzę to żywe stworzenie, które potrzebuje troski i bezpieczeństwa.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)