Rasy psów

Shiba Inu

Shiba Inu z czerwoną obrożą

Charakterystyka

Shiba Inu, lub w skrócie Shiba, jest rasą pochodzącą z Japonii. Został wyhodowany jako pies myśliwski w górskich regionach kraju. W swojej ojczyźnie Shiba jest oficjalnie uznawany za cenne zwierzę. Potrafi poruszać się po trudnym terenie , jest zagorzałym stróżem i ma odważną, porywczą naturę. Shiba inu to przedstawiciel jednej z sześciu rodzimych ras Japonii: Akita, Kishu, Hokkaido, Kai, Shikoku i Shiba. Pamiętacie popularnego Pieseła? Ten czworonóg w 2013 roku zyskał popularność i stał się twarzą zabawnych memów. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakiej rasy jest Pieseł. Mogłeś tego nie wiedzieć, ale jest to właśnie shiba inu.

Jest to pies bardzo przywiązany do swojej ludzkiej rodziny i ciężko znosi izolację. Nawet nie myśl o trzymaniu Shiba inu na podwórku lub w garażu, ponieważ swoją energię może wykorzystać na zachowania destrukcyjne.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Przedstawiciele rasy osiągają wagę około 10 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 38-42 cm dla psów oraz 35-39 cm dla suczek.

Pochodzenie i historia

Pierwotnie Shiba Inu był używany głównie jako pies myśliwski do polowania na drobną zwierzynę i ptaki. Istnieje kilka teorii, jak rasa otrzymała swoją nazwę. Jednym z wyjaśnień jest to, że słowo Shiba oznacza „chrust”; psy zostały nazwane po krzakach i zaroślach, w których polowały. Inna teoria mówi, że ognisty czerwony kolor Shiba jest taki sam, jak jesienny kolor liści chrustu. Trzecim pomysłem jest to, że archaiczne znaczenie słowa shiba odnosi się do jego małego rozmiaru.

II wojna światowa spowodowała prawie całkowite wyginięcie rasy. Po wojnie sprowadzono je z odległej wsi i ustanowiono nowe programy hodowlane, aby wyprodukować psa, jak jest dziś znany.

Amerykańska rodzina sprowadziła pierwszego Shibę Inu do Stanów Zjednoczonych w 1954 roku, ale do 1970 roku niewiele udokumentowano. Pierwszy miot w USA urodził się w 1979 roku. Shiba Inu został uznany w American Kennel Club Miscellaneous Class w 1993 roku i uzyskał pełny status w grupie niesportowej w 1997 roku.

Pies rasy Shiba Inu

Wygląd i budowa Shiba Inu

Ze swoimi kłującymi uszami, zwartymi oczami i kręconym ogonem ta rasa z Krainy Wschodzącego Słońca wygląda jak lis. Shiba Inu jest najmniejszym, i prawdopodobnie najstarszym, spośród sześciu szpiców pochodzących z Japonii. Nie sposób pomylić go z żadną inną rasą. Trójkątne spiczaste uszy, które przechylają się do przodu, małe spiczaste pyski oraz często czerwonawe futro z białymi znaczeniami – to jego cechy charakterystyczne. Nie oznacza to, że Shiba inu nie występuje w innych kolorach – możesz spotkać czarnobrązowe i kremowe psy.

Shibas ma dwa płaszcze, które pomogły im ogrzać się podczas polowania w górach Japonii. Warstwa wierzchnia składa się ze sztywnego, prostego futra, a podkład jest miękki i gruby. Ich futro jest krótkie nawet na psyku, uszach i nogach, ale nieco dłuższe na ogonie, który zwija się i spoczywa na plecach. Inne cechy wyróżniające go, to oczy w kształcie trójkąta oraz małe, zwarte i muskularne ciało. Często mają czujny, uważny wyraz twarzy i wydają się uśmiechnięci.

Kolor sierści

Shiba Inu, jak już wyżej wspominaliśmy, ma gruby podwójny płaszcz, który nadaje mu wygląd misia. Płaszcz zewnętrzny jest sztywny i prosty, a podkład jest miękki i gruby. Rzuca umiarkowanie przez cały rok i mocniej dwa razy w roku, gdy „wieje” płaszcz (wyobraź sobie burzę śnieżną – ale na twoich meblach i ubraniach).

Płaszcz Shiba Inu jest dostępny w kolorze pomarańczowo-czerwonym, urajiro (kremowy do białego brzusznego koloru) i sezamu (włosy z czarnymi końcówkami na bogatym czerwonym tle). Czasami są białe znaczenia na czubku ogona oraz na przednich kończynach i tylnych łapach.

Shiba Inu leżący w jasnej pościeli

Pielęgnacja

Shiba Inu jest rasą dość łatwą w utrzymaniu, jeśli chodzi o pielęgnację. Jest to naturalnie czysty i bezwonny pies. Potrzebuje szczotkowania, aby usunąć martwe włosy, raz w tygodniu lub częściej, gdy on rzuca ciężko. Konieczna jest także kąpiel ale niezbyt często, ponieważ może to wysuszyć jego skórę i sierść. Wielu właścicieli kąpie Shiba Inu, co trzy do czterech miesięcy. Myj zęby Shiby co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie.

Reszta to podstawowa opieka. Przycinaj paznokcie w razie potrzeby, zwykle co tydzień lub dwa. Co tydzień sprawdzaj uszy pod kątem brudu, zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, który może wskazywać na infekcję. Jeśli uszy wyglądają na brudne, wytrzyj je bawełnianą kulką zwilżoną łagodnym środkiem do czyszczenia uszu o zrównoważonym pH zalecanym przez weterynarza. Przyzwyczajaj go od szczeniaka do pielęgnacji, aby nauczył się z ją akceptować. Jest to szczególnie ważne w przypadku przycinania paznokci, czego Shiba inu nie znosi.

Cechy osobowości Shiba Inu

Dobrze wychowany Shiba Inu jest dobroduszny, czujny i odważny. Rasa ta jest silna, pewna siebie i często ma własne zdanie na różne rzeczy. Jest lojalny i czuły wobec swojej rodziny, natomiast wobec obcych jest zwykle podejrzliwy.

Shiba Inu nie jest za bardzo towarzyskim psem wobec innych zwierząt. Ma tendencję do pilnowania, czasem agresywnie, swojego jedzenia, zabawek lub terytorium. I nie zawsze dogaduje się z innymi psami lub kotami – nie waha się ścigać małych zwierząt, które uważa za zdobycz.

Shiba Inu nie jest hałaśliwym psem. Jednak gdy w domu będą niepokojący ludzie lub dźwięki, szczeka, żeby ostrzec właściciela. Rasa ta jest bardzo zwinna i pełna wdzięku. Potrafi przeskakiwać wysokie ogrodzenia. Jeśli zostanie odpowiednio ukierunkowany, jego supermoce mogą zostać dobrze wykorzystane, jeśli jednak pozostawimy go samemu sobie prawdopodobnie zachowa się destrukcyjnie.

Shiba Inu z lokalizatorem GPS dla psa Locon Dog

Temperament

Shiba Inu wyznaje zasadę „nigdy się nie poddawaj, nigdy się nie poddawaj”, dlatego nie cofnie się przed wyzwaniem i często będzie walczył, gdy dostrzeże zagrożenie. Z tego powodu wielu właścicieli ma problemy z opanowaniem agresji swojego psa. Aby z powodzeniem żyć z Shiba Inu, trzeba być wyjątkowo cierpliwym i mieć dobre poczucie humoru.

To sprytna rasa, dlatego trening Shiba Inu nie należy do prostych zadań, ponieważ pies ten przyjdzie, kiedy będzie mu się podobało, a jeśli akurat nie będzie w nastroju to nie licz na współpracę. Przez to opisywany jest jako uparty pies.

Utalentowany piosenkarz

Shiba inu nie szczeka za często ale ma szeroki repertuar wokalny. Najbardziej znanym jest krzyk Shiba, który jest wysokim, głośnym dźwiękiem, który spowoduje ból głowy, a Twoi sąsiedzi pomyślą, że torturujesz swojego psiego przyjaciela. Pies szybko nauczy się tego używać przeciwko Tobie, jeśli mu na to pozwolisz . Nie wstydź się i nie reaguj podczas krzyku – po prostu ignoruj to i zajmuj się swoimi sprawami. Szybko nauczy się, że krzyczenie nie jest zbyt skuteczne w dostarczaniu mu tego, czego chce, i przestanie to robić. Pamiętaj, że Shiba inu wyczuwa Twoją także wewnętrzną energię i potrzebuje silnego przeciwnika.

Osobowość Shiba Inu można streścić w trzech słowach

Japończycy używają trzech słów opisujących niezwykłą rasę Shiba inu. Kan-i odnosi się do czujności i odwagi rasy – ta świadomość i pewność siebie sprawiają, że Shiba jest doskonałym stróżem. Ryosei oznacza bycie dobrodusznym, lojalnym i posłusznym. Wreszcie, soboku opisuje ich naturalny wygląd.

Szczeniaki

Na temperament ma wpływ wiele czynników, w tym dziedziczność, trening i socjalizacja. Szczenięta o dobrych temperamentach są ciekawe i wesołe, chętnie podchodzą do ludzi i są przez nie trzymane. Wybierz szczeniaka który z jednej strony nie bije swoich kolegów z miotu ukrywa się w kącie.

Zawsze, przed adopcją postaraj się o wizytę zapoznawczą z co najmniej jednym z rodziców – zwykle matka jest dostępna – aby upewnić się, że mają miły temperament, z którym czujesz się swobodnie. Spotkanie z rodzeństwem lub innymi krewnymi rodziców jest również pomocne w ocenie, jak będzie wyglądał szczeniak, gdy dorośnie.

Jak każdy pies domowy, Shiba Inu potrzebuje wczesnej socjalizacji, czyli kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, dźwiękami oraz doświadczeniami. Zapisanie go na zajęcia u tresera to dobry początek. Regularne zapraszanie gości i zabieranie go do ruchliwych parków, sklepów, w których można przebywać z psami, oraz spacery w celu poznania sąsiadów również pomogą mu rozwinąć umiejętności społeczne.

Trening

Jest to inteligentny pies, który szybko się uczy. Ale jego naturalne instynkty często biorą górę nad wyuczonymi zachowaniami, dlatego ważne jest regularne ćwiczenie. Może bardzo szybko nauczyć się posłuszeństwa ale uważa, że jest znacznie mądrzejszy od Ciebie i będzie Ci posłuszny tylko wtedy, gdy mu to będzie odpowiadać. Smakołyki są ważną pomocą w motywowaniu psa. Rasa bez odpowiedniej motywacji może nie zobaczyć sensu w robieniu tego, czego oczekujesz. Kuszenie ich smakowitym kąskiem jest po prostu nagrodą dla Twojego psa za szybkie wykonanie nowego polecenia.

Poziom energii

Shiba Inu jest energicznym psem, który łatwo dostosowuje się do bardziej siedzącego trybu życia. Dopóki mają wystarczająco dużo ćwiczeń, będą szczęśliwi spędzając trochę czasu na kanapie. Te psy uwielbiają się poruszać i mogą stać się powściągliwe lub nieszczęśliwe, jeśli nie otrzymają wystarczającej codziennej aktywności.

Pies rasy Shiba Inu leżący na podłodze

Jakie jest życie rasą Shiba Inu?

To rasa przystosowalna. Te psy kochają swoje rodziny i stanowią idealne połączenie spokoju i energii. Są zabawne i uwielbiają się poruszać, więc świetnie dostosują się do aktywnych rodzin. Ale z drugiej strony Shiba Inu może przystosować się do siedzącego trybu życia i dobrze sobie radzi z bardziej spokojnymi rodzinami, o ile dostanie odpowiednią dawkę codziennych ćwiczeń.

Dzieci i inne zwierzęta domowe

Jest on dobrym psem rodzinnym, o ile jest odpowiednio wychowany i przechodzi szkolenie oraz odpowiednią socjalizację, gdy jest młody. Dogaduje się z dziećmi, które traktują go życzliwie i z szacunkiem.

Wczesne szkolenie i socjalizacja znacznie pomagają Shiba Inu dogadać się z innymi psami i zwierzętami, jednak nie jest to gwarancją. Może być agresywny wobec innych psów np. z pitbullem czy dobermanem i będzie ścigał zwierzęta, które uważa za ofiarę. Trening i utrzymywanie go na smyczy to najlepsze sposoby radzenia sobie z Shiba Inu z innymi psami i zwierzętami.

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa-uciekiniera?

Odważny, porywający „duży pies w małym ciele” – Shiba inu zawsze musi być na smyczy, ponieważ ma duży instynkt łowcy, szybki refleks i będzie ścigał wszystko, co się rusza. Może prześcignąć i przechytrzyć każdego człowieka … i często to robi. Pies ten jest urodzonym biegaczem i uciekinierem, dlatego koniecznie zapewnij mu bezpieczny i ogrodzony dziedziniec. Pamiętaj też, żeby regularnie sprawdzać, czy nie ma potencjalnych dróg ucieczki. Pilnuj domowników i gości, żeby za każdym był zamknięte bramy i drzwi. Wykorzysta on każdą, nawet najmniejszą okazję do ucieczki.

Właściciele tej rasy potrzebują bezpiecznych i mocnych ogrodzeń. Jeśli planujesz pozostawić psa na zewnątrz bez nadzoru, powinien on mieć zadaszony wybieg, jeśli chcesz mieć pewność, że znajdziesz go na podwórku, tam gdzie go zostawiłeś. W przeciwnym razie jego pomysłowość i zwinne umiejętności skakania, wspinania się oraz kopania mogą pomóc mu w ucieczce. A kiedy już się uwolni, może być go ciężko znaleźć. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie wyposażenie go w lokalizator GPS, który przypinany jest do obroży. Urządzenie posiada takie funkcje jak całodobowe śledzenie jego lokalizacji, podgląd historii jego tras oraz funkcja nasłucgu ułatwiająca zlokalizowanie psa. Dodatkowo, jeśli ktoś znajdzie Twojego psa będzie mógł wysłać powiadomienie SMS, dzięki któremu otrzymasz powiadomienie o miejscu przebywania czworonożnego przyjaciela.

Jeśli chcesz psa, który…

  • Jest średniej wielkości, a mimo to jest silny
  • Ma wygląd wilka ze szpiczastymi uszami, lisim pyskiem, grubym płaszczem i zwiniętym ogonem
  • Jest energiczny, odważny i porywczy
  • Jest mądry i sprytny
  • Porusza się zwinnie i szybko

To… może odpowiednia dla Ciebie rasa.

Jeśli nie chcesz się zajmować…

  • Sprzątaniem szkód, ponieważ ten pies niszczy, gdy zostawiasz go na długa samemu lub z nudów
  • Agresją na inne psy i koty, ponieważ ma silny instynkt łowczy
  • Powstrzymywaniem i próbom ucieczki
  • Próbie łapania psa, gdy nieświadomy Twoich wezwań, skupi całą uwagę na ciekawym widoku lub zapachu
  • Jego własny umysł o silnej woli, wymagający pewnego siebie właściciela, który może przejąć władzę
  • Ciężkie zrzucanie

Shiba Inu może nie być dla Ciebie odpowiedni.

Zdrowie

Jest to zdrowa, długowieczna i odporna rasa. Długość życia dla tych psów wynosi około 12-15 lat (sprawdź ile żyją psy). U przedstawicieli tej rasy jednak zaobserwowano pewne problemy genetyczne, takie jak dysplazja stawu biodrowego, zwichnięcie rzepki i problemy z oczami. Alergie są również problemem u rasy, w tym alergiami wziewnymi, znanymi jako atopia, które zwykle powodują swędzenie. Więc jeśli zauważysz oznaki swędzenia, zaczerwienienia lub wypadania włosów, natychmiast udaj się do weterynarza. Często obserwuje się również choroby przyzębia, dlatego należy wprowadzić program profilaktycznej opieki stomatologicznej od momentu rozpoczęcia życia.

Nie wszystkie z tych warunków są wykrywalne u rosnącego szczeniaka i może być trudno przewidzieć, czy zwierzę będzie wolne od tych chorób, dlatego musisz znaleźć renomowanego hodowcę, który jest zaangażowany w hodowlę możliwie najzdrowszych zwierząt. Powinny one być w stanie przedstawić niezależne zaświadczenie, że rodzice psa (i dziadkowie itp.) zostali przebadani pod kątem tych wad i uznani za zdrowych.

Ile kosztuje Shiba Inu?

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 3000 zł do 5000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów.

Shiba Inu przytulany przez właścicielkę

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)