Nowy członek rodziny
Niezależnie od tego, czy przygarniasz bezdomne zwierzę, czy decydujesz się na czworonoga z hodowli, decyzja o posiadaniu kota musi być przemyślana. Koty to wyjątkowo charakterne istoty – robią dokładnie to, na co w danym momencie mają ochotę. Niech nie zdziwi Cię więc wielogodzinne wylegiwanie się za dnia oraz wieczorne, a czasem nawet nocne szaleństwo. Oczywiście zwierzaka można starać się wychować w odpowiedni sposób, ułożyć go pod siebie i w jakimś stopniu nawet wytresować. Tak naprawdę każdy właściciel ma ogromny wpływ na charakter swojego czworonoga i wiele zależy od nas samych – naszego podejścia i czasu, który możemy poświęcić pupilowi. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że pojawienie się nowego członka rodziny wywołuje najczęściej wśród wszystkich domowników ogromny entuzjazm. Nie zapominaj jednak o tym, że każda, nawet najsłodsza włochata kuleczka w końcu dorasta.
Sterylizacja, a kastracja
Kiedy kot domowy dorasta, zmieniają się jego potrzeby i wymagania żywieniowe oraz terytorialne. W końcu przychodzi też moment na sterylizację lub kastrację zwierzęcia. Czym różnią się od siebie te dwa zabiegi? Oba mogą być przeprowadzone zarówno u kotki, jak i u kota. Potocznie przyjęło się, że u kotek wykonuje się sterylizację, a u kotów kastrację. I poniekąd jest to prawda… ale jednak nie do końca. Sterylizacja to fachowa nazwa podwiązania jajowodów u zwierząt płci żeńskiej i nasieniowodów u samców. Dzięki zabiegowi nie jest możliwe dalsze rozmnażanie się zwierząt. Kastracja natomiast jest już nieco poważniejszą operacją – polega na całkowitym wycięciu gonad – jajników u samiczki oraz jąder u samców. Taka operacja skutkuje nie tylko brakiem możliwości rozmnażania się, ale zapobiega także wszelkim niewłaściwym zachowaniom, które związane są z popędem płciowym. Warto tu zaznaczyć, że dopiero w momencie usunięcia gonad u kotów, przestają u nich być produkowane hormony płciowe. Z tych właśnie powodów w chwili obecnej coraz mniej wykonuje się sterylizacji, a coraz częściej koty poddawane są kastracji.
Kiedy wykonać zabieg?
Ze sterylizacją kotki należy poczekać do momentu, kiedy będzie w pełni rozwinięta biologicznie. Z zabiegiem nie należy się spieszyć – najlepiej pozwolić zwierzęciu przejść przez okres dojrzewania i odczekać do momentu, kiedy skończy się pierwsza ruja. Ta jest absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania operacji u kotki, ponieważ niesie za sobą poważne ryzyko krwotoku. Optymalnie najlepszym wiekiem jest ukończenie przez czworonoga roku.
Sterylizacja kotki – jak przygotować zwierzę do zabiegu?
Zabieg sterylizacji zwierzęcia domowego oczywiście powinien zostać wykonany w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym. Jest on wykonywany w pełnej narkozie, co oznacza, że koniecznie należy kotu wcześniej zrobić odpowiednie badania i ustalić, czy nie istnieją przeciwwskazania do wykonania operacji. Sterylizacja kotki wymaga, aby zwierzę poddane zostało 12-godzinnej głodówce – podczas zabiegu Twój pupil powinien być na czczo. Operacja kotek trwa nieco dłużej niż u samców, ale zazwyczaj nie dłużej niż 60 minut. Zabieg sterylizacji jest identyczny dla każdej rasy kotów. (poznaj najpopularniejsze rasy w naszym poradniku)
Ważne! Niektóre kotki mogą mieć ruję permanentną. Oznacza to, że po zakończeniu jednego cyklu natychmiast następuje kolejny, co skutecznie może uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. W takim przypadku weterynarz może zahamować cykl, przepisując odpowiednie środki farmakologiczne.
Opieka nad kotką po zabiegu
Ponieważ sterylizacja kotki wykonywana jest pod narkozą, zwierzę powinno zostać w klinice do czasu, aż całkowicie się wybudzi. Po operacji pupilowi podaje się środki przeciwbólowe oraz antybiotyk. W trakcie pierwszej doby kot może być osowiały, mieć problem z jedzeniem, czy poruszaniem się – są to po prostu skutki podanego znieczulenia. Koniecznie trzeba obserwować zwierzaka i mieć na uwadze to, by nie wylizywał sobie rany i nie wyrywał szwów. Oczywiście by uniknąć tego typu komplikacji, można pupilowi założyć specjalny kołnierz lub kubraczek. Pamiętaj, aby zgodnie z zaleceniami weterynarza przemywać ranę odpowiednim środkiem odkażającym i w ustalonym terminie zgłosić się na ściągnięcie szwów. Ważną kwestią jest także unikanie wszelkich zabaw i skoków, które mogłyby mieć wpływ na gojenie.
Sterylizacja kotki – dlaczego warto ją wykonać?
Jak nietrudno się domyślić, zarówno sterylizacja kotki, jak i kastracja, mają na celu ograniczenie niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt. I chociaż ciężko jest przytoczyć oficjalne statystyki, wiadomą rzeczą jest, że problem bezdomności wśród kotów jest naprawdę duży. Wskazują na to, chociażby dane z przepełnionych schronisk. Warto mieć na uwadze, że koty rozmnażają się niezwykle łatwo i szybko. Ciąża kotki trwa zaledwie 2,5 miesiąca, a zdrowie zwierzę w wieku rozrodczym może wchodzić w okres rui nawet kilka razy w roku. Nic więc dziwnego, że zarówno lekarze weterynarii, jak i fundacje zajmujące się na co dzień walką z bezdomnością mocno propagują zabiegi sterylizacji i kastracji kotów. Wszystko to ma na celu ograniczenie liczby bezpańskich zwierzaków.
Zalety zabiegów
Jak już wiesz, kastracja i sterylizacja zapobiegają rozmnażaniu się zwierząt. Przeprowadzenie konkretnego zabiegu ma jednak dużo więcej zalet. Jedną z nich jest wyeliminowanie uciążliwej rui – wyjątkowo uciążliwego czasu nie tylko dla samego zwierzaka, ale też dla jego właściciela. Apatia, agresja, głośna wokalizacja niezależnie od pory dnia, czy nocy, ocieranie się o przedmioty – wszystko to potrafi mocno osłabić organizm czworonoga. Kolejną zaletą sterylizacji i kastracji jest zmniejszenie ryzyka związanego z występowaniem nowotworów narządów rodnych oraz zapobieganie powikłaniom związanym z samą ciążą i porodem, czy infekcjom gruczołu mlekowego. Co ciekawe, sterylizacja kotki może przedłużyć życie zwierzaka nawet o jedną trzecią. Nikt chyba nie powinien mieć więc wątpliwości, że warto wykonywać tego typu operacje. Często słyszy się, że każda kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć małe, a niezdolność do posiadania potomstwa może negatywne skutki dla jej zdrowia. Tego typu tezy nie mają jednak naukowego potwierdzenia.
Kastracja kotki
Przygotowanie do kastracji i sama rekonwalescencja są bardzo podobne w swoim przebiegu do sterylizacji. Zwierzę musi być zdrowe, należy wykonać mu odpowiednie badania. Kastrację również wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg jednak nie ogranicza się tylko do podwiązania jajowodów – w trakcie jego trwania zwierzęciu usuwa się narządy rodne. Operacja u kotek jest bardziej rozległa niż u samców. Kastracja trwa zwykle około godziny, a po niej konieczne jest założenie szwów na mięśnie. Na ich zdjęcie należy zgłosić się zazwyczaj po 14 dniach. Rekonwalescencja trwa szybko i chociaż narkoza może mieć negatywny wpływ na samopoczucie zwierzaka (kot może być obolały, może być osowiały i mieć problemy z równowagą), sytuacja ta nie powinna utrzymywać się specjalnie długo. Warto w tym czasie zadbać o to, aby zwierzakowi niczego nie brakowało – należy otoczyć go opieką i obserwować, czy nie wylizuje lub nie wygryza rany.
Uważaj na ranę
Kotka na pewno będzie chciała sama zadbać o swoją ranę. Możesz się spodziewać tego, że na siłę będzie chciała zdjąć opatrunek. Z pewnością będzie próbowała wylizywać ranę i wygryzać szwy. Jako odpowiedzialny właściciel nie możesz do tego dopuścić. Nieodpowiednie zabezpieczenie cięcia grozi powikłaniami i infekcją, dlatego konieczne jest założenie pupilowi odpowiedniego kubraczka lub kołnierza, który uniemożliwi mu dostęp do tego miejsca. Po zabiegu koniecznie skonsultuj się z weterynarzem i ustal, co jaki czas i jakim środkiem dezynfekującym będziesz przemywać kocią ranę. Jeżeli chodzi o kwestię pierwszego posiłku i wody, kotka może je otrzymać, dopiero kiedy całkowicie wybudzi się z narkozy. Wcześniejsze podanie jej czegokolwiek może być niebezpieczne – znieczulenie może bowiem powodować problemy z przełykaniem. Pamiętaj o obserwacji kotki oraz jej miauczenia.
Kastracja – ryzyko powikłań po operacji
Jak każdy inwazyjny zabieg, kastracja również może nieść za sobą różne konsekwencje. Rzadkim powikłaniem jest pozostawienie w czasie trwania operacji fragmentu narządu rodnego. Jeżeli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce, jest wielce prawdopodobne, że kotka dalej będzie mieć ruję. W takim przypadku zaleca się powtórzenie zabiegu. Jeżeli chodzi o najczęściej pojawiające się powikłania, należą do nich te związane bezpośrednio z raną. W miejscu cięcia może wystąpić utrzymujący się nawet do kilku tygodni obrzęk. Nie jest on jednak powodem do niepokoju. Inaczej sprawa wygląda z ropniem – jeżeli zauważymy coś takiego u naszego pupila, by nie dopuścić do zainfekowania rany, koniecznie skonsultujmy się z weterynarzem.
Kastracja i sterylizacja kotki – czy są jakieś skutki uboczne?
Czy sterylizacja kotki oraz kastracja mogą mieć skutki uboczne w dłuższej perspektywie? Wiele osób jest przekonanych, że tego typu zabiegi wzmagają u zwierząt apetyt i powodują otyłość. Okazuje się jednak, że jest to mylne stwierdzenie. Problem z nadwagą u kocich czworonogów najczęściej ma swoje podłoże w złej diecie i braku ruchu. Pamiętajmy, że zwierzęta są łasuchami i czasem to nasze postępowanie – zbyt częste i obfite karmienie prowadzi je do problemów z wagą i nie pozwala utrzymać dobrej formy. Zwracaj więc uwagę na to, co i ile je Twój pupil. Przekarmienie i nadwaga mogą powodować inne poważne schorzenia, takie jak problemy z jelitami, wątrobą, czy cukrzycę. Jeżeli chcesz, by Twoja kotka jak najdłużej cieszyła się dobrym samopoczuciem i była przy Tobie jak najdłużej, dbaj o nią i opiekuj się odpowiednio troszcząc się o jej zdrowie.
Bezpieczna Rodzina – wygoda, bezpieczeństwo i komfort
Oprócz lokalizatora GPS dla zwierzaka, na platformie Bezpieczna Rodzina znajdziesz także inne urządzenia, które ułatwią Ci skuteczną ochronę Twoich Bliskich. Jeśli chcesz troszczyć się o najbliższe Ci osoby, mieć zawsze oko na swój dom, kiedy akurat Cię w nim nie ma, czy kontrolować to, co dzieje się z Twoim samochodem – nasze rozwiązania Ci to umożliwią. Dzięki stworzonej przez nas, w pełni polskiej aplikacji Bezpieczna Rodzina, oraz urządzeniom takim jak smartwatch GPS GJD.06 dla dziecka, opasce dla seniora z S.O.S, lokalizatorowi GPS do auta, czy kamerze wewnętrznej i zewnętrznej – wszystko, co dla Ciebie ważne i cenne masz zawsze na oku. Wystarczy jedno spojrzenie w telefon komórkowy, by poznać dokładną lokalizację syna lub córki, upewnić się, że rodzice lub dziadkowie z pewnością nie zapomnieli o wizycie lekarskiej, sprawdzić, czy podróżujący naszym autem bliski dotarł bezpiecznie na miejsce, czy skontrolować to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Naszą misją jest umożliwienie Ci wygodnej i szybkiej zdalnej opieki. Pragniemy, aby wszyscy, którzy wybierają Bezpieczną Rodzinę, mogli w pełni komfortowo otaczać troską tych, którzy tego potrzebują oraz dbać o przedmioty, które mają dla nich dużą wartość.