Gps dla kota

Sterylizacja Kotki Wszystko Co Musisz Wiedziec O Zabiegu

sterylizacja kotki lokalizator gps

Nowy członek rodziny

Niezależnie od tego, czy przygarniasz bezdomne zwierzę, czy decydujesz się na czworonoga z hodowli, decyzja o posiadaniu kota musi być przemyślana. Koty to wyjątkowo charakterne istoty – robią dokładnie to, na co w danym momencie mają ochotę. Niech nie zdziwi Cię więc wielogodzinne wylegiwanie się za dnia oraz wieczorne, a czasem nawet nocne szaleństwo. Oczywiście zwierzaka można starać się wychować w odpowiedni sposób, ułożyć go pod siebie i w jakimś stopniu nawet wytresować. Tak naprawdę każdy właściciel ma ogromny wpływ na charakter swojego czworonoga i wiele zależy od nas samych – naszego podejścia i czasu, który możemy poświęcić pupilowi. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że pojawienie się nowego członka rodziny wywołuje najczęściej wśród wszystkich domowników ogromny entuzjazm. Nie zapominaj jednak o tym, że każda, nawet najsłodsza włochata kuleczka w końcu dorasta.

Sterylizacja, a kastracja

Kiedy kot domowy dorasta, zmieniają się jego potrzeby i wymagania żywieniowe oraz terytorialne. W końcu przychodzi też moment na sterylizację lub kastrację zwierzęcia. Czym różnią się od siebie te dwa zabiegi? Oba mogą być przeprowadzone zarówno u kotki, jak i u kota. Potocznie przyjęło się, że u kotek wykonuje się sterylizację, a u kotów kastrację. I poniekąd jest to prawda… ale jednak nie do końca. Sterylizacja to fachowa nazwa podwiązania jajowodów u zwierząt płci żeńskiej i nasieniowodów u samców. Dzięki zabiegowi nie jest możliwe dalsze rozmnażanie się zwierząt. Kastracja natomiast jest już nieco poważniejszą operacją – polega na całkowitym wycięciu gonad – jajników u samiczki oraz jąder u samców. Taka operacja skutkuje nie tylko brakiem możliwości rozmnażania się, ale zapobiega także wszelkim niewłaściwym zachowaniom, które związane są z popędem płciowym. Warto tu zaznaczyć, że dopiero w momencie usunięcia gonad u kotów, przestają u nich być produkowane hormony płciowe. Z tych właśnie powodów w chwili obecnej coraz mniej wykonuje się sterylizacji, a coraz częściej koty poddawane są kastracji.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Kiedy wykonać zabieg?

Ze sterylizacją kotki należy poczekać do momentu, kiedy będzie w pełni rozwinięta biologicznie. Z zabiegiem nie należy się spieszyć – najlepiej pozwolić zwierzęciu przejść przez okres dojrzewania i odczekać do momentu, kiedy skończy się pierwsza ruja. Ta jest absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania operacji u kotki, ponieważ niesie za sobą poważne ryzyko krwotoku. Optymalnie najlepszym wiekiem jest ukończenie przez czworonoga roku.

Sterylizacja kotki – jak przygotować zwierzę do zabiegu?

Zabieg sterylizacji zwierzęcia domowego oczywiście powinien zostać wykonany w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym. Jest on wykonywany w pełnej narkozie, co oznacza, że koniecznie należy kotu wcześniej zrobić odpowiednie badania i ustalić, czy nie istnieją przeciwwskazania do wykonania operacji. Sterylizacja kotki wymaga, aby zwierzę poddane zostało 12-godzinnej głodówce – podczas zabiegu Twój pupil powinien być na czczo. Operacja kotek trwa nieco dłużej niż u samców, ale zazwyczaj nie dłużej niż 60 minut. Zabieg sterylizacji jest identyczny dla każdej rasy kotów. (poznaj najpopularniejsze rasy w naszym poradniku)

Ważne! Niektóre kotki mogą mieć ruję permanentną. Oznacza to, że po zakończeniu jednego cyklu natychmiast następuje kolejny, co skutecznie może uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. W takim przypadku weterynarz może zahamować cykl, przepisując odpowiednie środki farmakologiczne.

Opieka nad kotką po zabiegu

Ponieważ sterylizacja kotki wykonywana jest pod narkozą, zwierzę powinno zostać w klinice do czasu, aż całkowicie się wybudzi. Po operacji pupilowi podaje się środki przeciwbólowe oraz antybiotyk. W trakcie pierwszej doby kot może być osowiały, mieć problem z jedzeniem, czy poruszaniem się – są to po prostu skutki podanego znieczulenia. Koniecznie trzeba obserwować zwierzaka i mieć na uwadze to, by nie wylizywał sobie rany i nie wyrywał szwów. Oczywiście by uniknąć tego typu komplikacji, można pupilowi założyć specjalny kołnierz lub kubraczek. Pamiętaj, aby zgodnie z zaleceniami weterynarza przemywać ranę odpowiednim środkiem odkażającym i w ustalonym terminie zgłosić się na ściągnięcie szwów. Ważną kwestią jest także unikanie wszelkich zabaw i skoków, które mogłyby mieć wpływ na gojenie.

Sterylizacja kotki – dlaczego warto ją wykonać?

Jak nietrudno się domyślić, zarówno sterylizacja kotki, jak i kastracja, mają na celu ograniczenie niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt. I chociaż ciężko jest przytoczyć oficjalne statystyki, wiadomą rzeczą jest, że problem bezdomności wśród kotów jest naprawdę duży. Wskazują na to, chociażby dane z przepełnionych schronisk. Warto mieć na uwadze, że koty rozmnażają się niezwykle łatwo i szybko. Ciąża kotki trwa zaledwie 2,5 miesiąca, a zdrowie zwierzę w wieku rozrodczym może wchodzić w okres rui nawet kilka razy w roku. Nic więc dziwnego, że zarówno lekarze weterynarii, jak i fundacje zajmujące się na co dzień walką z bezdomnością mocno propagują zabiegi sterylizacji i kastracji kotów. Wszystko to ma na celu ograniczenie liczby bezpańskich zwierzaków.

Zalety zabiegów

Jak już wiesz, kastracja i sterylizacja zapobiegają rozmnażaniu się zwierząt. Przeprowadzenie konkretnego zabiegu ma jednak dużo więcej zalet. Jedną z nich jest wyeliminowanie uciążliwej rui – wyjątkowo uciążliwego czasu nie tylko dla samego zwierzaka, ale też dla jego właściciela. Apatia, agresja, głośna wokalizacja niezależnie od pory dnia, czy nocy, ocieranie się o przedmioty – wszystko to potrafi mocno osłabić organizm czworonoga. Kolejną zaletą sterylizacji i kastracji jest zmniejszenie ryzyka związanego z występowaniem nowotworów narządów rodnych oraz zapobieganie powikłaniom związanym z samą ciążą i porodem, czy infekcjom gruczołu mlekowego. Co ciekawe, sterylizacja kotki może przedłużyć życie zwierzaka nawet o jedną trzecią. Nikt chyba nie powinien mieć więc wątpliwości, że warto wykonywać tego typu operacje. Często słyszy się, że każda kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć małe, a niezdolność do posiadania potomstwa może negatywne skutki dla jej zdrowia. Tego typu tezy nie mają jednak naukowego potwierdzenia.

Kastracja kotki

Przygotowanie do kastracji i sama rekonwalescencja są bardzo podobne w swoim przebiegu do sterylizacji. Zwierzę musi być zdrowe, należy wykonać mu odpowiednie badania. Kastrację również wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg jednak nie ogranicza się tylko do podwiązania jajowodów – w trakcie jego trwania zwierzęciu usuwa się narządy rodne. Operacja u kotek jest bardziej rozległa niż u samców. Kastracja trwa zwykle około godziny, a po niej konieczne jest założenie szwów na mięśnie. Na ich zdjęcie należy zgłosić się zazwyczaj po 14 dniach. Rekonwalescencja trwa szybko i chociaż narkoza może mieć negatywny wpływ na samopoczucie zwierzaka (kot może być obolały, może być osowiały i mieć problemy z równowagą), sytuacja ta nie powinna utrzymywać się specjalnie długo. Warto w tym czasie zadbać o to, aby zwierzakowi niczego nie brakowało – należy otoczyć go opieką i obserwować, czy nie wylizuje lub nie wygryza rany.

 

Uważaj na ranę

Kotka na pewno będzie chciała sama zadbać o swoją ranę. Możesz się spodziewać tego, że na siłę będzie chciała zdjąć opatrunek. Z pewnością będzie próbowała wylizywać ranę i wygryzać szwy. Jako odpowiedzialny właściciel nie możesz do tego dopuścić. Nieodpowiednie zabezpieczenie cięcia grozi powikłaniami i infekcją, dlatego konieczne jest założenie pupilowi odpowiedniego kubraczka lub kołnierza, który uniemożliwi mu dostęp do tego miejsca. Po zabiegu koniecznie skonsultuj się z weterynarzem i ustal, co jaki czas i jakim środkiem dezynfekującym będziesz przemywać kocią ranę. Jeżeli chodzi o kwestię pierwszego posiłku i wody, kotka może je otrzymać, dopiero kiedy całkowicie wybudzi się z narkozy. Wcześniejsze podanie jej czegokolwiek może być niebezpieczne – znieczulenie może bowiem powodować problemy z przełykaniem. Pamiętaj o obserwacji kotki oraz jej miauczenia.

Kastracja – ryzyko powikłań po operacji

Jak każdy inwazyjny zabieg, kastracja również może nieść za sobą różne konsekwencje. Rzadkim powikłaniem jest pozostawienie w czasie trwania operacji fragmentu narządu rodnego. Jeżeli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce, jest wielce prawdopodobne, że kotka dalej będzie mieć ruję. W takim przypadku zaleca się powtórzenie zabiegu. Jeżeli chodzi o najczęściej pojawiające się powikłania, należą do nich te związane bezpośrednio z raną. W miejscu cięcia może wystąpić utrzymujący się nawet do kilku tygodni obrzęk. Nie jest on jednak powodem do niepokoju. Inaczej sprawa wygląda z ropniem – jeżeli zauważymy coś takiego u naszego pupila, by nie dopuścić do zainfekowania rany, koniecznie skonsultujmy się z weterynarzem.

Kastracja i sterylizacja kotki – czy są jakieś skutki uboczne?

Czy sterylizacja kotki oraz kastracja mogą mieć skutki uboczne w dłuższej perspektywie? Wiele osób jest przekonanych, że tego typu zabiegi wzmagają u zwierząt apetyt i powodują otyłość. Okazuje się jednak, że jest to mylne stwierdzenie. Problem z nadwagą u kocich czworonogów najczęściej ma swoje podłoże w złej diecie i braku ruchu. Pamiętajmy, że zwierzęta są łasuchami i czasem to nasze postępowanie – zbyt częste i obfite karmienie prowadzi je do problemów z wagą i nie pozwala utrzymać dobrej formy. Zwracaj więc uwagę na to, co i ile je Twój pupil. Przekarmienie i nadwaga mogą powodować inne poważne schorzenia, takie jak problemy z jelitami, wątrobą, czy cukrzycę. Jeżeli chcesz, by Twoja kotka jak najdłużej cieszyła się dobrym samopoczuciem i była przy Tobie jak najdłużej, dbaj o nią i opiekuj się odpowiednio troszcząc się o jej zdrowie.

Bezpieczna Rodzina – wygoda, bezpieczeństwo i komfort

Oprócz lokalizatora GPS dla zwierzaka, na platformie Bezpieczna Rodzina znajdziesz także inne urządzenia, które ułatwią Ci skuteczną ochronę Twoich Bliskich. Jeśli chcesz troszczyć się o najbliższe Ci osoby, mieć zawsze oko na swój dom, kiedy akurat Cię w nim nie ma, czy kontrolować to, co dzieje się z Twoim samochodem – nasze rozwiązania Ci to umożliwią. Dzięki stworzonej przez nas, w pełni polskiej aplikacji Bezpieczna Rodzina, oraz urządzeniom takim jak smartwatch GPS GJD.06 dla dziecka, opasce dla seniora z S.O.S, lokalizatorowi GPS do auta, czy kamerze wewnętrznej i zewnętrznej – wszystko, co dla Ciebie ważne i cenne masz zawsze na oku. Wystarczy jedno spojrzenie w telefon komórkowy, by poznać dokładną lokalizację syna lub córki, upewnić się, że rodzice lub dziadkowie z pewnością nie zapomnieli o wizycie lekarskiej, sprawdzić, czy podróżujący naszym autem bliski dotarł bezpiecznie na miejsce, czy skontrolować to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Naszą misją jest umożliwienie Ci wygodnej i szybkiej zdalnej opieki. Pragniemy, aby wszyscy, którzy wybierają Bezpieczną Rodzinę, mogli w pełni komfortowo otaczać troską tych, którzy tego potrzebują oraz dbać o przedmioty, które mają dla nich dużą wartość.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)