Monitoring zdrowia

Technologie wspierające bezpieczeństwo seniorów w domu

Upadki są jednym z najczęstszych przyczyn kontuzji i niepełnosprawności wśród seniorów. Osoby starsze są na nie bardziej podatne wskutek osłabienia wzroku czy  problemów z równowagą, ale i różnych chorób wieku starczego. Nie bez znaczenia są czynniki zewnętrzne. Ponieważ do wypadków bardzo często dochodzi w mieszkaniu, warto poznać technologie wspierające bezpieczeństwo seniorów w domu.

Jakie technologie wspiera bezpieczeństwo osób starszych?

Technologie wspierające bezpieczeństwo seniorów w domu są ważne i pomocne. Wpływają na komfort życia i bezpieczeństwo osób starszych, ale i umożliwiają szybką reakcję w przypadku zagrożenia czy wypadku. Pozwalają trzymać rękę na pulsie i wezwać pomoc w razie potrzeby. To szczególnie istotne w przypadku osoby starszej, która mieszka sama bądź długo przebywa bez opieki i wsparcia.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Jakie technologie wspierają bezpieczeństwo seniorów? Te są bardzo różne. To między innymi:

  • aplikacje pomagające kontrolować ciśnienie krwi, aplikacje do zarządzania lekami,
  • czujniki monitorują parametry zdrowotne,
  • przycisk alarmowy,
  • smartwatch,
  • telefon z funkcją przywołania,
  • opaska SOS,
  • system monitorowania,
  • elektroniczne systemy zarządzania opieką, czyli platformy umożliwiające zarządzanie lekami czy wizytami lekarzy,
  • czujnik dymu,
  • czujnik zabezpieczające przed zalaniem,
  • alarm antywłamaniowy reagujący na nieuprawnione otwarcie drzwi czy okna lub wykrycie ruchu podczas nieobecności domowników,
  • wideo dzwonek,
  • inteligentne urządzenia AGD: lodówki, piekarniki czy roboty sprzątające,
  • aparaty słuchowe pozwalające na bezpośrednie łączenie się z innymi sprzętami, takimi jak smartfon czy telewizor,
  • inteligentne meble, na przykład łóżka czy fotele,
  • inteligentny asystent osobisty — aplikacje „Siri” czy „Alexa“ pozwalające na kontrolowanie domowych sprzętów za pomocą mowy, ale przypominające o spotkaniach czy zrobieniu zakupów,
  • Teleopieka (zdalne konsultacje lekarskie w czasie rzeczywistym, diagnozowanie i monitorowanie pacjentów),
  • asystenci głosowi ułatwiają osobom starszym pisanie na komputerze lub telefonie czy wyszukiwanie wiadomości,
  • system inteligentnego sterowania domem.

Technologie wspierające bezpieczeństwo seniorów w domu — smart dom

Najbardziej zaawansowaną technologicznie opcją wspierającą bezpieczeństwo seniorów w domu jest smart dom. To obiekt wyposażony w nowoczesną technologię. System tworzą różne, tak sprzęty elektroniczne, jak i oświetlenie, rolety czy termostaty, które łącząc się z Internetem lub innym bezprzewodowym systemem. Są  obsługiwane w sposób zautomatyzowany lub bezprzewodowo i zdalnie.

Do zarządzania inteligentnym domem można używać komputera, smartfona lub innego urządzenia mobilnego, także tradycyjnego panelu dotykowego zainstalowanego na ścianie. Oznacza to, że by sterować domem, wystarczy dotknięcie ekranie smartfona czy panelu sterowania, często także samo wydanie komendy głosowej.

System inteligentnego sterowania domem oznacza, że osoba starsza nie wstając z łóżka czy fotela, może na przykład podnieść żaluzje, podlać ogródek i skosić trawę (co umożliwiają automatyczne system zraszania czy kosiarki), zapalić i zgasić światło, włączyć telewizor, odkurzyć podłogi (zaangażowane są roboty sprzątające), otworzyć bramkę. To jednak nie wszystko.

Technologia wspierająca bezpieczeństwo znajduje zastosowanie także w takich aspektach jak automatyczne ryglowanie drzwi, zarządzanie ogrzewaniem czy oświetleniem (co umożliwiają czujniki ruchu czy zmierzchu). Mało tego! Okazuje się, że zintegrowane z systemem smart home głośniki mogą przypominać o zażyciu leków, a wbudowane czujniki, detektory, alarmy czy autorskie systemy wzywania pomocy ułatwiają wezwanie pomocy w razie nagłej potrzeby.

Technologie wspierające bezpieczeństwo seniorów w domu — opaska SOS

Jeśli chodzi o technologie wspierające bezpieczeństwo seniorów w domu, ale i poza nim, opcją najbardziej popularną i dostępną opcją są opaski SOS. To zarówno proste bransoletki alarmowe, czyli urządzenia, które po naciśnięciu przycisku wysyłają sygnał do wyznaczonej osoby lub służb ratunkowych, jak i bardziej skomplikowane osobiste systemy alarmowe.

Opaska SOS, o której mowa, pozwala szybko wezwać pomoc (np. karetkę, bliską osobę lub opiekuna). Może się to zadziać zarówno przy udziale osoby poszkodowanej (wystarczy, że naciśnie guzik alarmowy SOS) lub automatycznie, dzięki specjalnym czujnikom ruchu, które są noszone na nadgarstku. Urządzenie ma jednak wiele innych funkcji.

Na przykład opaska SOS Locon Life czy Locon Life Plus mają wbudowany nie tylko czujnik upadku czy przycisk alarmowy, ale i telefon. Ponadto pozwalają na lokalizację 24/7 oraz pomiar ciśnienia, tętna, także saturacji i temperatury ciała. To dlatego ich posiadanie ma realny wpływ na bezpieczeństwo osoby starszej, ale i poprawia komfort życia. Zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa osobie starszej oraz jej opiekunom.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)