Lokalizatory dla zwierząt

Zwierzęta domowe dla alergików

Dziewczynka z psem

Rodzice alergików często zastanawiają się, czy w domu mogą przebywać zwierzęta. Tak, jest to możliwe, ponieważ nie każdy kot, pies czy gryzoń jest źródłem alergenów, a i nie wszystkie alergeny są groźne dla osób ze skłonnościami do nadwrażliwości. Niektóre są bezpieczne dla osób z uczuleniami, inne uczulają, ale tylko niektórych. Jakie zwierzę dla alergika będzie najlepsze, a które najbardziej niebezpieczne?

Objawy uczulenia na sierść zwierząt i inne alergeny odzwierzęce

Objawy alergii u ludzi, które pojawiają się w kontakcie ze zwierzętami, wywołują białka obecne w ich naskórku, moczu, łoju i ślinie, skąd przechodzą na przykład do sierści psów, kotów czy gryzoni.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Najczęstsze objawy „uczulenia na zwierzę” to:

  • kichanie,
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • kaszel,
  • swędzenie skóry i pokrzywka,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • duszności.

Alergeny mogą być groźne nie tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem. Czasem uczulenie pojawia się, gdy alergik wchodzi do pokoju, w którym przebywał pies, kot lub ptak. Ma to związek z tym, że alergeny krążą w powietrzu, a i osiadają na przedmiotach, podłogach, meblach.

Jakie zwierzę dla alergika?

Które zwierzę jest najlepsze dla alergika? Jakie zwierzęta nie uczulają? Najbezpieczniejszym zwierzęciem dla alergika jest to, które nie ma sierści ani włosów oraz takie, które nie pozbywa się martwego naskórka.

Ponieważ nie ma takich zbyt wiele, dobrym wyborem dla osoby skłonnej do uczuleń są:

  • rybki,
  • gady i jaszczurki (np. agama brodata, gekon, legwan zielony, anolis kubański),
  • żółwie (np. żółw czerwonolicy).

Czy to wszystko? Nie. Odpowiednie będą także gryzonie bez sierści (np. kawia domowa bez włosów, świnka morska skinny, baldwin) oraz chomiki syryjskie. Dobre małe zwierzęta dla alergików to również fretki, jedne z niewielu hipoalergicznych zwierząt futerkowych.

Jeśli chodzi o ptaki, dobrym pomysłem jest papuga dla alergika (np. papuga długoogonowa lub papużka falista). Ich upierzenie rzadko wywołuje uczulenie. A psy i koty?

Zwierzęta domowe dla alergików

Pies dla alergika?

Dość bezpiecznym wyborem są również psy, które uczulają stosunkowo rzadko, mimo silnych alergenów. Najmniej alergizujące są te, które się nie ślinią i mają włosy zamiast sierści.

Na liście psów dla alergika znajduje się na przykład shih tzu, maltańczyk, polski owczarek nizinny, pudel, bedlington terrier, bichon frise, kerry blue terier czy irlandzki spaniel wodny.

Warto także pamiętać, że samce mają w skórze więcej gruczołów łojowych i wydzielają więcej alergizujących białek. Lepiej więc dla alergika wybrać sukę, nie psa.

Kot dla alergika?

Dobra wiadomość jest taka, że niektóre rasy kotów wytwarzają mniej glikoproteiny Fel d 1 niż inne, dzięki czemu są w miarę bezpieczne dla alergików. Niektóee uznaje się za zwierzęta hipoalergiczne.

Odpowiedni wybór dla alergika to kot rosyjski niebieski, kot syberyjski, kot balijski, Cornish Rex i LaPerm.

Jakie zwierzę dla alergika się nie nadaje?

Jakie zwierzęta najbardziej uczulają? Okazuje się, że to głównie koty, alergeny których utrzymują się w powietrzu nawet wtedy, gdy nie ma zwierzaków w pomieszczeniu. W ich przypadku główny problem stanowi glikoproteina Fel d 1 wytwarzana w gruczołach łojowych i ślinowych, którą kot przenosi ze skóry na sierść podczas jej lizania. Ta następnie rozprzestrzenia się w całym domu.

Ponieważ alergizujące białka znajdują się w naskórku i moczu oraz ślinie, niebezpieczne dla alergika mogą być groźne nawet takie domowe zwierzęta bez sierści jak kot elfi czy sfinks.

Do zwierząt o dużym potencjale alergizującym należą gatunki posiadające futro lub pierze. To dlatego dla alergika niebezpieczne mogą być popularne gryzonie, takie jak chomiki, świnki morskie, myszy, króliki oraz ptaki, których alergeny znajdują się w odchodach i piórach.

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli zwierzę nie posiada uczulających alergenów, konieczna jest jego prawidłowa pielęgnacja: częste czesanie czy kąpanie, czyszczenie legowiska i klatki czy terrarium. Niezbędne jest też wietrzenie pomieszczeń, odkurzanie, mysie podłóg, a po każdym kontakcie ze zwierzęciem także mycie rąk.

Nie mniej ważne jest, by zwierzę żyło w odpowiednich warunkach i bezpiecznych okolicznościach. Musi mieć swoje miejsce, poidełko czy miskę z wodą oraz jedzeniem. Jeśli wychodzi z domu, powinno mieć również smycz i obrożę bądź szelki, a także adresówkę z numerem telefonu właściciela, gdyby się zgubiło.

Dobrym rozwiązaniem jest także lokalizator GPS dla psa czy kota, na przykład Locon Dog Max czy Locon Cat. Urządzenia umożliwiają dostęp do najważniejszych informacji o lokalizacji czworonoga 24/7. To ważne, ponieważ gdy pies czy kot zaginie, można zobaczyć, gdzie przebywa. Ponadto jeśli znajdzie go obca osoba, dzięki przyciskowi SOS da właścicielowi znać, gdzie przebywa zguba.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)