Smartwatche dla dzieci

Jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa u dziecka

Dziecko jeżdżące na rolkach

Poczucie bezpieczeństwa u dziecka jest ważne, ponieważ pozwala mu prawidłowo się rozwijać i funkcjonować w otaczającym go świecie. Jest filarem, ale i inwestycją na przyszłość. Rzutuje bowiem zarówno na teraźniejszość, jak i dorosłe życie. Jak je pielęgnować i wzmacniać? Dlaczego to ważne?

Dlaczego warto wzmocnić poczucie bezpieczeństwa u dziecka?

Poczucie bezpieczeństwa dziecka, czyli stan spokoju wynikający z posiadania określonego poziomu bezpieczeństwa, to filar zdrowia nie tylko psychicznego, ale i fizycznego. Ma ogromne znaczenie dla samopoczucia, ale i szeroko rozumianego rozwoju. Komfort, jaki się z nim wiąże, wpływa na dobrostan dziecka we wszelkich aspektach.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Czując się bezpiecznie i pewnie, dziecko jest nie tylko bardziej szczęśliwe, ale także ufne i otwarte na doświadczanie oraz ludzi. Chce nabywać nowe umiejętności, poznawać świat oraz budować relacje z innymi.

Dziecko, które czuje się bezpiecznie i pewnie, lepiej sobie radzi z niepowodzeniami i wyzwaniami, jest bardziej pewne siebie i swojej wartości. Szybko staje się samodzielne i niezależne. Zapewnienie bezpieczeństwa to nie tylko obowiązek rodziców, ale i inwestycja w przyszłość młodego człowieka.

Brak poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie – skutki

Potrzeba bezpieczeństwa to jedna z najbardziej istotnych potrzeb w życiu człowieka. Bez możności jej zaspokojenia nie można mówić ani o prawidłowym funkcjonowaniu w otaczającym świecie, ani o zdrowiu psychicznym. Zaburzone poczucie bezpieczeństwa u dziecka pozostawia ślad na całe życie.

Brak poczucia bezpieczeństwa u dziecka może w przyszłości skutkować brakiem pewności siebie, zaufania do własnych sił i ludzi lękliwością, także trudnościami z nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji z innymi ludźmi. Sprzyja także występowaniu różnych zaburzeń emocjonalnych czy objawów nerwicowych.

Jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa u dziecka?

Jak zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u dziecka? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Co jest ważne?

Nawiązanie więzi i kontakt z rodzicem

Najważniejsze dla poczucia bezpieczeństwa jest nawiązanie i pielęgnowanie więzi z najbliższymi. Sprawia ona, że młody człowiek czuje się dobrze i pewnie. Pierwsze związki emocjonalne powstają dzięki kontaktowi fizycznemu, w reakcji na dotyk, tulenie czy głaskanie noworodka i niemowlęcia przez mamę czy tatę.

Dla poczucia bezpieczeństwa dziecka istotny jest stały kontakt z rodzicem oraz jego dostępność, także emocjonalna. Dziecko musi wiedzieć, że może się do niego zwrócić z prośbą o pomoc, a i zostanie wysłuchane, gdy tego potrzebuje.

Warto pamiętać, że dziecko prawidłowo funkcjonuje w środowisku, w którym ujawniane są wszystkie emocje, a sposób ich wyrażania jest bezpośredni. Ważne, by nie naruszał granic drugiej osoby i nie obciążał dziecka.

Do dyskretnej kontroli i ochrony kilkulatka przydają się aplikacje, które umożliwiają zlokalizowanie telefonu dziecka.

Zasady i granice

U dziecka poczucie bezpieczeństwa jest silnie powiązane z warunkami środowiska rodzinnego. Stąd bardzo istotna jest nie tylko postawa rodziców wobec dzieci i relacje panujące w rodzinie, ale również styl życia i wychowania.

By dziecko czuło się bezpiecznie, musi mieć wyznaczane granice, które pokazują, jakie zachowania są dopuszczalne, a jakie są społecznie nieakceptowane. Ważne są także wpajane wartości, właściwe postawy i zasady, które powinny dotyczyć zarówno spraw fundamentalnych, takich jak choćby bezpieczeństwo, ale i snu czy zachowania przy stole.

Jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa u dziecka

Stały rytm dnia

Stały rytm dnia, przewidywalny harmonogram, rytuały i rutyna sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie. Przyzwyczajone do pewnych stałych punktów codziennego grafiku może przewidywać, co się będzie działo. Nie będzie czuło zagrożenia.

Dla poczucia bezpieczeństwa dziecka bardzo istotna jest stabilność środowiska. Przeprowadzki, zmienne godziny pracy, chaotyczny tryb życia, wiele osób zaangażowanych w opiekę nad dzieckiem mogą stanowić nadmierne obciążenie psychiczne i naruszać poczucie bezpieczeństwa.

Wolność… kontrolowana

Warto pozwalać dziecku na bycie samodzielnym i niezależnym, należy jednak trzymać rękę na pulsie. Wolność młodego człowieka zdecydowanie nie polega na pozostawieniu go samemu sobie.

Gdy rodzica nie ma w pobliżu, pomocne są proste urządzenia,  takie jak smartfon czy zegarek wyposażony w moduł GPS. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład zegarek GPS Locon Watch Lite czy smartwatch GPS Locon Watch Video wyposażone w kartę SIM i lokalizator.

Urządzenia są bardzo funkcjonalne. Dzięki nim dziecko w każdej chwili może skontaktować się z rodzicem, gdy przebywa samo w domu, jest w szkole czy na podwórku. Co więcej, może także wysyłać SOS, kiedy potrzebuje pomocy. To zdecydowanie przekłada się na komfort funkcjonowania w różnych, zarówno znajomych, jak i zupełnie nowych okolicznościach.

Wybierając elektroniczny zegarek dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, o których przeczytasz w naszym artykule.

 

Polecają nas
Kupiłam smartwatch dla córki jakiś czas temu, a teraz mogę podzielić się opinią - rewelacyjny! Jest naprawdę przydatny
Łucja
(4.5)
Syn używał ostatnio na wyjeździe - zadowolony bardzo! Dzwonił co godzinę się zameldować :)
Kacper
(4.6)
Polecam wszystkim, działa bez problemów- córka zakochana w kolorze
nino
(4.9)