To, w jakim wieku podarujesz swojej córce lub synowi pierwszy telefon zależy od Ciebie. Wiek nie jest tak ważny, jak poziom dojrzałości dziecka, zdolność do przestrzegania ustalonych zasad w domu i szkole oraz jego odpowiedzialność. Telefon dla dziecka i jego zakup jest bardzo osobistą i indywidualną decyzją, ale wiele dzieci zaczyna o nie prosić już w szkole podstawowej. Presja pod jaką są nasze pociechy, ze strony rówieśników, sprawia, że trudniej jest rodzicom, którzy chcą opóźnić to, co nieuniknione, i pozostać przy swoich przekonaniach. Jedno jest pewne – warto zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka i i podarować mu telefon komórkowy lub inne urządzenie, które zapewni nam z pociechą stały kontakt. Pamiętaj jednak, że telefony komórkowe nie są jedynym wyjściem z sytuacji.
Telefon dla dziecka – zagrożenia
W przypadku dzieci, podobnie jak w przypadku dorosłych, telefony wiążą się z pewnym ryzykiem, którego nie można uniknąć, jeśli nie ma się pewnej kontroli. Takie urządzenie z pewnością dostarcza nie lada rozrywki, ale wiąże się również z kilkoma zagrożeniami. Dzieci pozostawione bez kontroli mogą spędzać godziny na surfowaniu po Internecie, oglądaniu filmów na YouTube i graniu w gry.
Narażone są one również na przeglądanie treści dla dorosłych i inne nieodpowiednie strony. Częstym problemem jest uszkodzenie lub nawet zgubienie smartfona przez nasze pociechy.
Telefon podarowany dziecku jest potężnym narzędziem technologicznym do komunikacji – za jego pomocą najmłodsi mogą tworzyć teksty, obrazy i filmy, które później szeroko rozpowszechniają i natychmiast przesyłają do mediów społecznościowych.
Dlatego rodzice naprawdę muszą zastanowić się, czy ich dziecko jest gotowe do korzystania z telefonów w sposób odpowiedzialny i pełen szacunku do innych ludzi.
Jeśli uważasz, że twoje pociechy nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe na rozsądne korzystanie ze smartfona, być może trzeba powiedzieć: „Nie, jeszcze nie”. Dziecko może się w takim przypadku buntować, ale rodzice powinni w takiej sytuacji znaleźć złoty środek i spróbować pójść na kompromis. Posiadanie telefonu przez dziecko powinno zostać mądrze przemyślane.
Zobacz, co o bezpieczeństwie dzieci i roli zegarka GPS mówi policja:
Jak rozpoznać, czy dziecko jest gotowe na pierwszy telefon komórkowy?
Od cyberprzemocy po nieodpowiednie treści internetowe, możliwość kontaktowania się z nieznajomymi – wszystko to przychodzi na myśl, gdy zaczynamy zastanawiać się nad zagrożeniami, jakie czyhają na dzieci korzystające z telefonu komórkowego. I prawdę mówiąc, te niebezpieczeństwa istnieją. Nie można uniknąć faktu, że ryzykujesz, kupując dziecku telefon.
Dlatego zanim podejmie się tę decyzję, rodzice powinni odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, które pomogą podjąć im świadomą decyzję:
- Czy Twoje dzieci czują, że powinny powiadomić Cię, kiedy wychodzą z domu? Czy wracają o ustalonej porze?
- Czy Twoje dziecko często gubi rzeczy, takie jak plecaki lub przybory szkolne? Jeśli tak, spodziewaj się, że może też stracić (drogi!) telefon.
- Czy twoje dzieci muszą być z Tobą w kontakcie ze względów bezpieczeństwa?
- Czy ułatwiony kontakt ze znajomymi przyniesie Twojemu dziecku korzyści społeczne?
- Czy uważasz, że będą oni odpowiedzialnie korzystać z telefonu komórkowego – na przykład nie wysyłając SMS-ów podczas lekcji?
- Czy będą przestrzegać limitów minut i pobierania aplikacji, które ustalicie?
- Czy pierwszy telefon będzie również wykorzystywany do robienia zdjęcia, oglądania wideo i mediów społecznościowych w odpowiedzialny sposób?
Zegarek telefon dla dzieci jako alternatywa smartfona
W momencie dorastania córka czy syn prawdopodobnie poproszą o własny telefon dla dziecka, a Ty będziesz chciał pozostać z nimi w kontakcie, gdy zaczną szkołę lub spędzają więcej czasu poza domem. Wtedy zapewne będziesz musiał im ulec. Warto jednak zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, które dzięki nowoczesnym technologiom rodzice mogą zaproponować swojemu dziecku.
Jeśli uważasz, że Twoje pociechy są za młode i nie powinny posiadać własnego telefonu, warto rozważyć zakup smartwatcha Locon Watch Video, czyli zegarka posiadającego w sobie niektóre możliwości smartfona. Takie urządzenie to dla rodziców duży komfort ponieważ dzięki temu zyskujesz pewność, że możesz skontaktować się z dzieckiem, gdziekolwiek się ono znajduje.
Funkcja SOS zainstalowana w inteligentnym zegarku daje dziecku możliwość wysłania powiadomienie w przypadku zagrożenia.
Obawy o bezpieczeństwo spóźniającej się pociechy, braku kontaktu, wykrzykiwanie jego imienia na ulicy, gdy zniknie Ci z oczu – wybierając dla dziecka smartwatch Locon Watch Lite, nigdy więcej nie będziesz miał problemu z tego typu sytuacjami.
Zegarek, telefon, lokalizator
Zegarek telefon dla dziecka ma wbudowany lokalizator GPS więc w każdej chwili daje więc możliwość sprawdzenia, gdzie aktualnie przebywa Twoja pociecha. W dedykowanej aplikacji, którą instalujesz na swoim smartfonie, możesz ustawić strefy bezpieczeństwa – np. szkoła, czy dom – po opuszczeniu ich przez syna lub córkę otrzymasz powiadomienie.
Ponadto, gdy nie będziesz mógł się dodzwonić do swojego dziecka, możesz skorzystać z funkcji nasłuchu otoczenia. Boisz się, że Twoja pociecha nie będzie chciała nosić smartwatcha? Modele dostępne w sklepie Bezpieczna Rodzina charakteryzują się designem dostosowanym do wieku dzieci. Dla najmłodszych będzie to świetny gadżet, dla rodziców pewność, że ich dziecko jest po prostu zawsze bezpieczne.
Zegarek telefon dla dziecka sprawi, że będziesz spokojniejszy o bezpieczeństwo pociechy
Dla Ciebie, jako rodzica ochrona twojego dziecka ma ogromne znaczenie. Ale świat technologii zmienia się szybko, nie wspominając już o tym, jak dynamicznie zmieniają się trendy u nastolatków. Jesteśmy wokół bombardowani ogólnymi komunikatami dotyczącymi bezpieczeństwa, które mają pomóc chronić dziecko i jego telefon, ale to po prostu za mało.
Większość rodziców pamięta rzeczywistość przed smartfonami i chociaż chcielibyśmy myśleć, że jesteśmy na bieżąco z nowinkami technologicznymi, nasze dzieci mogą być w tym lepsze. Dlatego smartwatch dla dziecka będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy jeszcze kupować telefonu.
Dzisiejsze pokolenie dorastało z Internetem, smartfonem, aplikacjami i dla nich wszystkie te rzeczy są po prostu drugą naturą.
Dlaczego telefony od rodziców denerwują dziecko?
Nie ma co ukrywać – nagminne i częste telefony mogą powodować w dziecku bunt i ogólną niechęć do ciągłego tłumaczenia się z tego, co aktualnie robi. Jeżeli nie chcesz wyjść na zbyt nadopiekuńczego rodzica, który stale chce kontrolować swoje dziecko, pamiętaj, że dzięki dedykowanej do smartwatcha aplikacji od Bezpiecznej Rodziny, możesz dać mu tak potrzebne poczucie wolności i swobodę. Aplikacja na telefonie rodzica to świetne rozwiązanie. Ważne, aby dziecko wiedziało, że to, co robisz, jest dla jego dobra.
Kiedy syn lub córka nie będą odbierać telefonu, nie musisz się martwić i dzwonić co kilka minut. To, gdzie jest Twoje dziecko sprawdzisz wtedy w swoim smartfonie. Jeżeli ustalenie jego lokalizacji Cię nie uspokoi, bez problemu skorzystasz z przydatnej funkcji dyskretnego nasłuchu.
Dzięki takim prostym rozwiązaniom unikniesz nieprzyjemnych sporów, a upewnisz się, że Twoje dziecko jest po prostu bezpieczne.
Jak długo odkładać decyzję o zakupie pierwszego telefonu dla dziecka?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku powinno być dziecko, aby otrzymać swój pierwszy telefon. Wszystko zależy od podejścia rodziców, dojrzałości i potrzeb. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno dla dziecka jak i opiekuna ważne jest to, aby być ze sobą w kontakcie i informować się o potencjalnych zagrożeniach i problemach.
Zdecydowanie warto więc zadbać o to, aby nasz syn lub córka posiadali przy sobie urządzenie, które ten kontakt umożliwi. Decyzja o zakupie telefonu na pewno nie jest łatwa, ale smartwatch Locon Watch Lite z funkcją wykonywania i odbierania połączeń może okazać się doskonałym wyjściem z sytuacji.
Bezpieczny telefon
Jaki jest bezpieczny telefon i czym się charakteryzuje? Jeżeli już podjęliśmy decyzję i dziecko lada moment dostanie swój pierwszy smartfon, z pewnością warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:
- sprawdź, jakie aplikacje dziecko chce zainstalować i co jakiś czas sprawdzaj, czy na jego sprzęcie nie pojawiły się jakieś nowe,
- upewnij się, że do telefonu dołączona jest gwarancja,
- zadbaj o to, aby w urządzeniu zainstalować odpowiedniego antywirusa,
- sprawdź aplikacje do ochrony rodzicielskiej,
- upewnij się, że funkcje telefonu nie są zbyt skomplikowane,
- kup dodatkowe zabezpieczenia takie jak etui, czy specjalna naklejka na szybkę, aby ta nie pękła np. podczas upadku telefonu na ziemię.
Pamiętaj także o tym, że jako rodzic powinieneś szanować prywatność Twojego dziecka na tyle, na ile to możliwe. Kontroluj je w sposób, który nie da mu poczucia braku wolności, ale zwracaj uwagę na niepokojące szczegóły i dbaj o jego bezpieczeństwo w sieci.