Charakterystyka
Kot szkocki zwisłouchy ma unikalne, złożone uszy, które są wynikiem naturalnej mutacji genetycznej. Mimo to, ich uszy funkcjonują tak samo dobrze jak u innych ras. Przez to ich wygląd jest często porównywany do sowy. Mogą też wyglądać na smutne i przygnębione, jednak jest to mylne skojarzenie! Fałdy uszne mają wygląd od luźnego, pojedynczego fałdu do ciaśniejszych podwójnych i potrójnych fałd, które są bliżej głowy.
Historia
Jak w przypadku, na przykład kota sfinksa, powstanie tej rasy to czysty przypadek. Jest to też jedna z młodszych ras kotów, bo jej powstanie datuje się na lata 60. XX wieku. To właśnie wtedy, w 1961 roku w Szkocji, rolnik William Ross, po raz pierwszy zobaczył białą kotkę z oklapniętymi uszkami. Tak spodobała się jego żonie, że poprosiła jej właścicieli o małą kotkę z następnego miotu. To właśnie ona, kotka o imieniu Snooks, po pokryciu rudym kocurem brytyjskim, została matką miotu, w którym jeden kocurek miał oklapnięte uszy. Z kolei on, Snowball, został w przyszłości ojcem miotu, w którym urodziło się aż pięć takich kociąt. Od tego wydarzenia rozpoczęła się celowa hodowla. Oficjalnie zapoczątkowana w 1966 roku.
Początkowo szkocki kot został szybko uznany za nową rasę przez Angielski Związek Hodowców Kotów, ale organizacja szybko wycofała się z tej decyzji. Wszystko przez to, że te koty były bardzo obciążone genetycznie. Gen, który odpowiadał za to, że ich uszka opadły, mógł powodować też wiele problemów zdrowotnych i niebezpiecznych deformacji. Mogłoby się wydawać, że to już koniec, jednak podjęto jeszcze jedną próbę.
Przeniesienie hodowli za ocean
Kot szkocki właściwie nie istniałby współcześnie, gdyby nie to, że kolejną próbę hodowli podjęto w Stanach Zjednoczonych. Amerykańcy hodowcy podeszli do hodowli w nieco odmienny sposób. Nie krzyżowali ze sobą dwóch kotów o oklapniętych uszach, ze strachu o wystąpienie obciążeń genetycznych i deformacji. Ustalono wtedy, że jedno z rodziców musi być kotem, który ma normalne uszy. Do tych krzyżówek używano amerykańskich kotów krótkowłosych i kotów brytyjskich. Do tej pory są one używane do rozmnażania kotów tej rasy. Koty szkockie bowiem mają bardzo małą pulę genetyczną i do dzisiaj podejmowane są starania, by ją rozszerzyć. Rasa po raz kolejny została uznana w 1974 roku, z założeniem, że robione jest to na próbę i eksperymentalnie. Hodowla się przyjęła, zdrowie tych kotów uległo dużej poprawie i dzisiaj możesz kupić kota szkockiego, którego korzenie sięgają właśnie Stanów Zjednoczonych.
Osobowość
Kot szkocki zwisłouchy jest wrażliwy, ekspresyjny i aktywny. Uwielbia się bawić i może ciężko znosić długą samotność. Wolałby mieć towarzysza – nawet innego kota – aby dotrzymał mu towarzystwa. Jeśli możesz zapewnić temu uroczemu kociakowi uwagę, której pragnie i nadążysz za jego potrzebami, może być nowym członkiem rodziny, którego szukasz.
Szkocki zwisłouchy to rasa inteligentna, łagodna, i łatwo dostosowująca się do nowych ludzi i sytuacji. Mruczki te są lojalne i zwykle najmocniej przywiązują się do jednej osoby w gospodarstwie domowym. Podczas, gdy zwykle pozwalają innym przytulać się i głaskać, to szybko zauważysz, którego domownika najbardziej wyróżniają. Pomimo tego nie są wymagającymi ciągłej uwagi kotami domowymi i najczęściej wolą być blisko Ciebie, niż na kolanach. Od czasu do czasu lubią dobrą zabawę polegającą na łapaniu myszy z kocimiętką i nie wyrastają z tego wraz z wchodzeniem w dorosły wiek.
Pomimo ułożenia, uszy kota szkockiego pozostają czujne i uważnie obracają się, żeby nasłuchiwać dźwięków otwieranej lodówki. Zagięcie w uchu może być mniej wyraźne, gdy kot jest zdenerwowany lub chory. Szkocki zwisłouchy skutecznie używa uszu do komunikowania się ze światem, a do tego, gdy to będzie koniecznie odezwie się do Ciebie cichym, ćwierkającym głosem.
Kolejną charakterystyczną rzeczą, którą u kota tej rasy jest ich nawyk układania się w dziwnych pozycjach – płasko na podłodze jak mała żaba, stawanie na tylnich łapkach, jakby byli surykatką w programie przyrodniczym, lub leżąc na plecach i machając łapami w powietrzu.
Szkocki zwisłouchy kocha być ze swoimi ludźmi i uczestniczyć w tym, co robią. To słodki kot, który lubi uwagę. Ostatnią rzeczą, jakiej chce, jest pozostawienie ich w spokoju przez wiele godzin, więc nie będzie najlepszym wyborem dla osób spędzających dużo czasu poza domem.
Pod płaszczykiem miłego pluszaka kryje się zwierzątko o charakterze lekko złośliwym i ciekawskim oraz stanowczej postawie żądającej zabawy ze swoim ulubionym opiekunem.
Wygląd i budowa
Ze względu na sposób, w jaki ich małe uszy wyglądają jak czapka nad ich zaokrągloną głową, szkocki zwisłouchy jest często opisywany jako sowa. Wygląd uszu waha się od jednego zagięcia, pochylonego do przodu około połowy wysokości ucha, do podwójnego zgięcia, nieco ciaśniejszego, i potrójnego zagięcia, ściśle przylegającego do głowy, co jest pożądane u kotów wystawowych.
Kocięta rodzą się z prostymi uszami, które mogą składać się lub nie, gdy mają około trzech tygodni. Szeroko otwarte oczy patrzą na świat ze słodkim wyrazem twarzy. Średniej wielkości ciało jest również zaokrąglone, uzupełnione średnim lub długim ogonem, który czasami kończy się zaokrągloną końcówką.
Krótkowłosa fałda ma gęsty, pluszowy płaszcz o miękkiej fakturze. Odmiana długowłosa ma futro o średniej długości do długości z bryczkami (dłuższe futro na udach), kępki palców, śliwkowy ogon i kępki futra na uszach. Mogą mieć również kryzę na szyi.
Kot szkocki zwisłouchy występuje w wielu kolorach i wzorach, w tym jednolity, pręgowany, dwukolorowy lub jednokolorowy. Kolor oczu zależy od koloru sierści. Na przykład białe i dwukolorowe koty mogą mieć niebieskie oczy lub takie gdzie każde oko ma inny kolor. Nie dopuszcza się tylko występowanie kota szkockiego w bursztynowym kolorze.
Wielkość dorosłego kota oscyluje pomiędzy 30 i 35 cm. Dorosłość osiąga w wieku od 10 do 12 miesięcy. Kotki ważą średnio między 3 a 5 kg, a kocury 4 a 6 kg.
Żywienie
Należy zachować szczególną ostrożność przy odżywianiu szkockiego kota zwisłouchego. Rasę charakteryzuje skłonność do zaokrąglania się i nie powinna mieć nadwagi. Koty te bardzo lubią dobre jedzenie i nie jest tak aktywne jak inne rasy kotów, więc kontrola żywienia ma kluczowe znaczenie.
Zdrowie
Szkocki zwisłouchy nie słynie jako kot mocnego zdrowia. Jego problemy na tym tle sprawiły, że już raz został wykreślony z rejestru ras i jego istnienie zawisło na włosku. Współcześnie, choć hodowcy starają się poszerzyć pulę genetyczną i poprawić stan jego zdrowia, nadal jest to temat dość kontrowersyjny.
Kot szkocki zwisłouchy może cierpieć na chorobę zwyrodnieniowa stawów, szczególnie ogona, ale także stawów skokowych i kolanowych, powodująca ból lub słabą ruchliwość. Ważne jest ostrożne obchodzenie się z ogonem, jeśli ma on sztywność.
U rasy zaobserwowano przerostową kardiomiopatię, formę choroby serca , ale nie udowodniono, że jest dziedziczną postacią choroby.
Opieka i pielęgnacja
Kot szkocki zwisłouchy potrzebuje codziennego czesania, aby usunąć martwe włosy i rozprowadzić naturalne olejki po skórze. Myj jego zęby, aby zapobiec chorobom przyzębia . Codzienna higiena jamy ustnej jest najlepsza, ale cotygodniowe szczotkowanie jest lepsze niż nic. Przycinaj paznokcie co kilka tygodni.
Przetrzyj kąciki oczu miękką, wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie wydzieliny. Użyj osobnego obszaru materiału dla każdego oka, aby nie narażać się na rozprzestrzenianie się infekcji.
Sprawdzaj uszy co tydzień, szczególnie jeśli są mocno złożone. Jeśli wyglądają na brudne, wytrzyj je bawełnianą kulką lub miękką wilgotną szmatką zwilżoną mieszanką octu jabłkowego 50–50 i ciepłej wody. Unikaj używania wacików bawełnianych, które mogą uszkodzić wnętrze ucha.
Utrzymuj jego kuwetę nieskazitelnie czystą. Koty bardzo dbają o higienę łazienki, a czyste kuwety pomogą również utrzymać płaszcz w czystości.
Dobrym pomysłem jest trzymanie szkockiego zwisłouchego jako kota wyłącznie w pomieszczeniu, aby chronić go przed chorobami przenoszonymi przez inne koty, atakami psów lub kojotów oraz innymi zagrożeniami, które stoją przed kotami, które wychodzą na zewnątrz , na przykład uderzeniem samochodu. Szkockie fałdy, które wychodzą na zewnątrz, również są narażone na kradzież przez kogoś, kto chciałby mieć tak pięknego kota, nie płacąc za to.
Jak zadbać o bezpieczeństwo naszego czworonożnego przyjaciela?
Wszystkie koty lubią chodzić własnymi drogami, dlatego powinniśmy szczególnie dbać o ich bezpieczeństwo. Jeśli posiadasz balkon koniecznie zabezpiecz go siatką, która ochroni kota przez upadkiem. Niezbędne jest także zaczipowanie go u weterynarza i zakupienie specjalnego lokalizatora GPS przyczepianego do jego obroży. Urządzenie pomoże całodobowo sprawdzić jego lokalizację i łatwo odnaleźć zwierzaka w razie zguby. Lokalizator GPS posiada jeszcze jedną bardzo ważną funkcję, czyli sygnał SOS, dzięki któremu znalazca naszego mruczka może nas poinformować o miejscu jego przebywania. Jeśli zdecydujesz się, że Twój kot może swobodnie wychodzić na zewnątrz lokalizator posiada funkcję p rześledzenia historii trasy kota – od teraz będziesz wiedział jakimi ścieżkami podąża Twój kot i jakie zakamarki podwórka lubi najczęściej odwiedzać.
Dzieci i inne zwierzęta domowe
Przyjazny, wyluzowany kot szkocki zwisłouchy to idealny wybór dla rodzin z dziećmi i psów przyjaznych kotom. Uwielbiają uwagę, jaką otrzymują od dzieci, które traktują je uprzejmie i z szacunkiem, lubią się bawić i potrafią uczyć się sztuczek.
Cieszą się, że żyją również z psami, które są przyjazne dla kotów, dzięki ich sympatycznemu usposobieniu. Wprowadzaj zwierzaki powoli i w kontrolowanych okolicznościach, aby upewnić się, że nauczą się dogadywać.
Cena
Kociak szkocki zwisłouchy w hodowli kosztuje średnio między 2000 a 3500 zł.
Szkocki zwisłouchy – dla kogo będzie idealny?
Nie należy do zbyt energicznych. Nie wspina się, nie skacze i nadaje się nawet do kawalerki, w dodatku jest łagodny, lubi inne zwierzęta, chętnie bawi się z dziećmi i jest bardzo towarzyski. Czy to oznacza, że to kot idealny dla wszystkich? Niestety nie.
Faktycznie może mieszkać zarówno z osobą starszą, mieszkającą samotnie lub z całą rodziną. Można go nauczyć, by grzecznie i spokojnie czekał na powrót domowników z pracy lub szkoły. Jednak możliwe obciążenia genetyczne i problemy zdrowotne sprawiają, że nie jest to kot, z którym poradzi sobie każdy.
Nadaje się dla nieco bardziej doświadczonych osób i tych wszystkich, którzy są świadomi, że leczenie kota może pochłonąć nawet spore nakłady finansowe i trwać bardzo długo. Dobrze traktowany może przeżyć nawet kilkanaście szczęśliwych lat, choć z wiekiem wzrasta u niego ryzyko chorób stawów i związane z tym możliwe problemy z poruszaniem. Musisz być na to gotowy i zapewnić kotu odpowiednią opiekę. Teoretycznie poradzi sobie jako kot wychodzący, w praktyce jednak, dużo bezpieczniej dla niego, jeśli nie będzie wypuszczany z mieszkania.
Decydując się na kota szkockiego, musisz być też przygotowany na to, że to kot, który łaknie towarzystwa innych i nie jest typowym samotnikiem. Musi dostać swoją codzienną porcję pieszczot, uwagi i miłości, bo inaczej będzie bardzo nieszczęśliwy. Lubi się też bawić, dlatego musisz znaleźć czas i energię na zabawę z nim. Zwłaszcza jeśli to właśnie Ciebie wybrał na swojego „ulubionego człowieka”.