Gps dla kota

Kot Egzotyczny

Kot egzotyczny – bliski kuzyn kota perskiego

Chcąc stworzyć krótkowłosy wariant perski, hodowcy skrzyżowali Persa z kotem brytyjskim i innymi rasami krótkowłosymi, aby stworzyć znaną nam dziś rasę egzotyczną, która została raz pierwszy została uznana dopiero w 1967 r. Kot egzotyczny zachowuje przywiązanie charakterystyczne dla Persów ale zapewnia łatwiejsze utrzymanie sierści oraz wyższy poziom energii niż jego kuzyni. Egzotyczny krótkowłosy nie będzie wymagał wiele uwagi, ale jest zabawnym artystą estradowym, co czyni go doskonałym towarzyszem dla rodzin z wieloma zwierzętami i dziećmi.

Znany jest z wyglądu misia, dużych, wyrazistych oczu i uroczej, okrągłej twarzy. Przygotowaliśmy spis najważniejszych wiadomości, których większość z Was nie wie o rasie kotów egzotycznych krótkowłosych.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Historia i pochodzenie

Kot egzotyczny to Pers ale o innej sierści. Nowa rasa po raz pierwszy została opracowana w latach 60. XX wieku, krzyżując Persy z amerykańskimi krótkowłosymi, a później innymi rasami krótkowłosymi, takimi jak birmański i rosyjski niebieski. Ostatecznym rezultatem był kot o tych samych cechach i osobowości co pers, ale owinięty krótkim, pluszowym, łatwym w pielęgnacji płaszczem. Dzięki hodowcom uzyskano piękną rasę pod względem cech fizycznych i wyjątkowej osobowości. Często mówi się, że jest to idealny kot, taki o którym większość kociarzy marzy.

Krzyżówka, która pierwotnie miała przynieść efektowny srebrny kolor Persa i zielone oczy amerykańskiego krótkowłosego, początkowo była kontrowersyjna, ale perscy hodowcy zaintrygowali się nowym wyglądem i zaczęli współpracować przy opracowaniu tego, co dziś jest znane jako kot egzotyczny.

Stowarzyszenie hodowców kotów uznało rasę w 1967 r. i nadało jej nazwę Egzotyczny. W niektórych innych skojarzeniach jest znany jako Egzotyczny krótkowłosy, aby odróżnić go od egzotycznych długowłosych, które czasami pojawiają się w miotach i są uważane przez niektóre stowarzyszenia za oddzielną rasę. Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów uznało tę rasę za Egzotycznego Krótkowłose w dopiero 1979 roku. Dziś Egzotyki są uznawane przez wszystkie rejestry kotów. Aktualnie są krzyżowane tylko z Persami i kotami himalajskimi, nie z rasami krótkowłosymi.

Budowa i cechy fizyczne

Kot egzotyczny jest stosunkowo niski oraz szeroki i głęboki w klatce piersiowej. Ma równie masywne ramionach i tył ciała, z dobrze zaokrągloną częścią środkową i poziomym grzbietem. Dobre napięcie mięśni, bez oznak otyłości. Nogi krótkie, grube i mocne. Przednie kończyny proste. Tylne nogi są proste, patrząc z tyłu. Łapy duże, okrągłe i twarde. Palce noszone blisko siebie, pięć z przodu i cztery z tyłu. Jego głowa jest okrągła i masywna, z szeroką czaszką. Cechą charakterystyczną rasy jest okrągły pyszczek mocno osadzony na krótkiej i grubej szyi, co sprawia, że przypomina pluszowego misia. Patrząc z profilu, widoczne są wypukłości oczu, a czoło, nos i podbródek wydają się być ustawione pionowo.

Nos jest krótki, zadarty i szeroki, z „pęknięciem” pośrodku między oczami. Policzki pełne. Uszy ma małe i zaokrąglone, pochylone do przodu i nie nadmiernie otwarte u podstawy. Rozstawione są daleko od siebie i nisko osadzone na głowie, dopasowując się do zaokrąglonego konturu głowy. Ciężko przejść obojętnie obok jego niesamowitych, okrągłych, dużych i pełnych miłości oczu. Rozstawione są w dość dużej odległości od siebie, co nadaje mu słodkiego wyrazu twarzy. Ich kolor zależy od maści sierści. Kot egzotyczny ma krótki ogon ale proporcjonalny do reszty jego ciała.

Są to koty średniej wielkości, o masie ciała 3 – 6 kg. Żyją średnio około 15 lat (sprawdź ile żyją koty).

Kolor i wzór sierści

Kot egzotyczny może występować we wszystkich kolorach i wzorach umaszczenia. Jego sierść jest gruba i błyszcząca. Wyróżnia się od ciała dzięki bogatemu, grubemu podkładowi. Sierść kota egzotycznego krótkowłosego przypomina odrobinę futro kota brytyjskiego.

Wyobraź sobie, jeśli występuje podział na siedem tradycyjnych, jednolitych kolorów – biały, niebieski, czarny, czerwony, kremowy, czekoladowy i liliowy – plus srebrne i złote kolory. Dodatkowo występuje nieskończona liczba możliwości łączenia się tych kolorów. Kot egzotyczny wyróżnia się nieskończoną różnorodnością kolorów i wzorów płaszcza.

Cechy osobowości

Żartobliwi i dociekliwi, mimo to są dość cichymi kotami. Kiedy się odzywają to robią to bardzo delikatnie. Kot egzotyczny jest lojalnym i słodkim towarzyszem. Dobrze dogaduje się także z innymi kotami i bardzo łatwo przystosowują się do życia w mieszkaniu. Jeśli wpuścisz go do swojego życia zyskasz najlepszego przyjaciela!

Podobnie jak Persy, rasa egzotyczna jest słodka, łagodna i cicha, ale nie myśl, że jest jedynie ozdobą domu. Uwielbia się bawić, gdy akurat nie siedzi na Twoich kolanach lub nie jest głaskana. Egzotyczny ma reputację bardziej aktywnej i ciekawskiej, niż ich perskie rodzeństwo, dlatego bardziej nadaje się dla energicznej rodziny. Samce są przez niektórych uważane za słodsze i bardziej czułe niż koteczki, które czasami określa się jako zdystansowane. Zawsze wydają się mieć ważniejsze rzeczy do roboty niż przytulanie się do właściciela.

Egzotyczna to idealna rasa, która wytwarza ciche, słodkie, spokojne i lojalne towarzystwo. Wydaje się, że niewiele im przeszkadza. Błagają cicho o Twoją uwagę, po prostu siedząc przed tobą z nieodpartym spojrzeniem skupionym na Twoich oczach.  Dają ci prywatność i nie wymagają stałej uwagi. Wskoczą na Twoje kolana, aby zwinąć się w kłębek lub wsadzą Ci mokry nos prosto w twarz. Raczej nie będą z Tobą spały. ponieważ wolą chłodniejsze miejsca, takie jak podłogę wyłożoną kafelkami.

Kot egzotyczny lubi bawić się zabawkami tak długo, póki Ty będziesz miał siłę. Niewątpliwą ich zaletą jest też to, że potrafi znaleźć sobie zajęcie, gdy jego domownicy są zajęci lub nieobecni. Wiernie podąża za członkami rodziny, cierpliwie czekając na uwagę. Egzotyczne kocięta wykazują taki sam poziom aktywności jak kocięta perskie. Niektórzy hodowcy twierdzą, że kocięta egzotyczne robią wszystko najpierw: otwierają oczy, wychodzą z pudełka, zaczynają jeść itp. Dorośli przedstawiciele cieszą się prostymi przyjemnościami, takimi jak oglądanie wody kapiącej z kranu lub ściganie papierowych piłek po domu. Koty te są słabo słyszalne, ale kiedy mówią, brzmią miękkim, przyjemnym i muzycznym głosem . Potrzeby kota egzotycznego są proste: regularne posiłki, trochę zabawy z myszką z kocimiętką lub wędką z piór i mnóstwo miłości, która odda Ci ze zdwojoną siłą.

Kot egzotyczny czy Pers?

Jaki jest kot egzotyczny? Czy ma cechy osobowości rasy perskiej, czy przypomina swoich krótkowłosych przodków? Z biegiem lat, wraz ze zmianą typu i sierści, zmieniła się także osobowość kota egzotycznego. Gdy linia stawała się coraz dłuższa, ich temperament stawał się coraz bardziej perski. Rzeczywiście, nie ma już dużej różnicy w osobowości obu ras. Egzotyka ma cichą, ujmującą naturę, jak jego kuzyn.

 

Kot egzotyczny – główne cechy rasy

  • Cichy lub miękki głos
  • Żywa, przyjazna osobowość
  • Przyjazny dla dzieci i innych zwierząt
  • Lojalny i kochający towarzysz
  • Zorientowany na ludzi, dlatego nie powinien być pozostawiony same sobie przez długi czas
  • Sierść wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji
  • Podatny na kilka problemów zdrowotnych
  • Podatny na lęk separacyjny

Zdrowie i opieka

Rasa egzotyczna jest podatna na otyłość, co oznacza, że będziesz musiał zapewnić mu pełną, ale kontrolowaną dietę składającą się głównie z suchej karmy. Koty te muszą być także często szczotkowane, ponieważ mimo, że mają krótkie włosy, to są one bardzo gęste.  Natomiast ich oczy muszą być codziennie czyszczone.

Z drugiej strony jest to dość zdrowa rasa, z mniejszą liczbą przypadków typowych chorób, które dotykają ich najbliższego krewnego, Persa. Niektóre egzotyczne koty mogą mieć gen policystycznej choroby nerek. Zarówno koty rasowe, jak i mieszane rasy mają różne przypadki problemów zdrowotnych, które mogą mieć charakter genetyczny. Rasa egzotyczna jest podatna na kilka potencjalnych problemów zdrowotnych, najczęściej związanych z ich strukturą twarzy:

  • Trudności w oddychaniu lub głośne oddychanie spowodowane zwężonymi nozdrzami
  • Wady zgryzu, co oznacza, że zęby nie pasują do siebie dobrze
  • Nadmierne łzawienie
  • Stany oczu, takie jak wiśnia i entropia
  • Wrażliwość na ciepło
  • Policystyczna choroba nerek, dla której dostępny jest test genetyczny
  • Predyspozycje do grzybicy, infekcji grzybiczej
  • Łojotok oleosa – stan skóry powodujący swędzenie, zaczerwienienie i wypadanie włosów

Pielęgnacja

Kot egzotyczny potrzebuje szczotkowania dwa razy w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zachować lśniący i zdrowy wygląd. Kąpiel raz w miesiącu będzie dobrym pomysłem, tylko pamiętaj, aby dokładnie wysuszyć kota.

Nadmierne łzawienie może stanowić problem, dlatego należy codziennie czyścić kąciki oczu, aby zapobiec tworzeniu się plam pod oczami. Myj jego zęby, aby zapobiegać chorobom przyzębia.

Dobrym pomysłem jest trzymanie kota egzotycznego jako kota wyłącznie domowego. Nie jest on walecznym typem i źle poradziłby sobie z innymi kotami, psami i innymi niebezpieczeństwami, na jakie narażone są koty wychodzące na zewnątrz. Jeśli masz balkon w mieszkaniu to koniecznie zabezpiecz go siatką. Niezbędne jest także zaczipowanie zwierzaka oraz zakup lokalizator  dla GPS, który pomoże Ci go szybko odnaleźć w razie ucieczki lub kradzieży. Urządzenie posiada także funkcję powiadomienia właściciela w przypadku odnalezienie naszego przyjaciela, dlatego jest tak ważne, aby kot zawsze miał przypięty lokalizator do obróżki. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo, zdrowie i dobro!

Dzieci i inne zwierzęta domowe

Kot egzotyczny łatwo się przystosowuje i wspaniale radzi sobie w domach z dziećmi, które traktują je z odpowiednim szacunkiem. Dogaduje się również z psami przyjaznymi dla kotów.Kot Egzotyczny

Dlaczego kot egzotyczny jest tak wyjątkowy?

Kot egzotyczny stał się popularnym zwierzakiem, dzięki jego oryginalnemu wyglądowi i ciekawej osobowości. Niewątpliwie jego dużą zaletą jest pochodzenie od perskiej rasy, która reprezentuje największą klasę wystaw i szczyci się największą liczbą kotów zarejestrowanych każdego roku w CFA. Jednak Persy wymagają codziennej pielęgnacji, aby zachować piękny płaszcz. Dla zapracowanych ludzi, którzy lubią ich wygląd, ale nie mają czasu na codzienne potrzeby pielęgnacyjne, kot egzotyczny to wspaniały wybór.

Koty egzotyczne są hodowane tak aby pod każdym względem spełniać perski standard. Jest jeden wyjątek. Płaszcz mają gruby, gęsty, pluszowy i krótki. Egzotyczny płaszcz jest wyjątkowy dla tej rasy i nadaje im miękki, zaokrąglony wygląd misia, a przede wszystkim wymaga znacznie mniej czesania niż u Persa i nie będzie matowy ani splątany.

Cena

Jeśli chcesz adoptować kota egzotycznego z rodowodem, będziesz musiał kupić go w hodowli. To bardzo istotna sprawa, aby wybrać właściwe miejsce, w którym zakupimy kota. Zanim zdecydujesz się na konkretną hodowlę, zasięgnij opinii na jej temat. Istnieje wiele pseudo hodowli, prowadzonych przez ludzi nastawionych jedynie na zysk, a nie dobro zwierząt. Koty są tam traktowane jak towar, a ich warunki bytowe pozostawiają wiele do życzenia. Zwierzęta kupione w pseudo hodowlach często są również nosicielami wielu chorób. Nie wspieraj takich miejsc. Adoptuj kota ze sprawdzonej hodowli, która dba o jakość życia swoich podopiecznych. Marząc o egzotycznym kociaku z rodowodem, musisz nastawić się na wydatek rzędu od 900 do 4000 zł. Możesz także poszukać kota tej rasy w fundacjach zajmujących się zwierzętami lub w schroniskach.

Kot Egzotyczny z lokalizatorem GPS dla kota Locon Cat

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)