Lokalizatory dla zwierząt

Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

Dziewczynka przytulająca psa

Niejedno dziecko chciałoby mieć w domu zwierzątko – kota, psa czy chomika. Pragnie mieć bowiem słodką przytulankę, przyjaciela czy towarzysza zabaw, z którym można spędzać czas. Nie zawsze jednak zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności i ilości obowiązków, jakie są z tym związane. Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

Kiedy zgodzić się na zwierzaka w domu?

Bez względu na to, czy dziecko pragnie mieć psa, kotka, chomika, świnkę morską, papugę czy żółwia, przed podjęciem decyzji o ich posiadaniu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak:

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat
  • warunki lokalowe, co jest ważnie zarówno w przypadku gryzoni, które muszą mieć niemałe klatki, jak i dużych psów czy potrzebujących przestrzeni kotów,
  • styl życia. Jeśli domownicy przez większość dnia przebywają poza domem, lepiej nie decydować się na psa, który potrzebuje dużej ruchu i musi być wyprowadzany na dwór kilka razy dziennie,
  • gotowość dziecka do odpowiedzialności.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności w opiece nad zwierzętami?

Jeśli dziecko pragnie mieć zwierzę w domu i deklaruje, że będzie się nim opiekować, jeszcze przed podjęciem decyzji i spełnieniu marzenia warto wytłumaczyć, że zwierzak to nie zabawka, a duża odpowiedzialność i poważne zobowiązanie. To także żywe stworzenie, które tak jak każdy człowiek potrzebuje jeść, załatwiać potrzeby fizjologiczne. Trzeba też dbać o jego higienę, zdrowie, zapewniać ruch i rozrywkę.

Dziecko powinno wiedzieć, że o zwierzaku nie można zapomnieć czy oddać go, bo się znudziło. Rozmowa i uświadomienie młodemu człowiekowi, że bez opieki przyjaciel nie jest w stanie sam przetrwać, jest kluczowa.

Co robić, by nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

Aby oswoić malucha z rutyną, której wymaga opieka nad zwierzęciem, można wdrożyć ćwiczenie „na sucho”. Trzeba pamiętać, by zakres obowiązków dostosowywać do wieku dziecka. Warto też od razu ustalić, jakie zajęcia należą do niego i jak trzeba je wykonywać.

W przypadku psa oznacza to, że dziecko powinno zacząć wychodzić codziennie na kilkuminutowy spacer (nawet trzy raz dziennie, jeśli wychodzenie z psem będzie jego powinnością), musi także pamiętać o uzupełnianiu miski z wodą i jedzeniem.

Jeżeli nowym domownikiem ma być mysz, szczur, świnka morska bądź inny gryzoń lub gad, który zamieszkuje klatkę, terrarium czy akwarium, dziecko powinno nauczyć się ich czyszczenia (także kuwety kota, do której codziennie można wlewać trochę wody). Musi pamiętać także o karmieniu i pojeniu podopiecznego na niby.

Dzięki temu dziecko na własnej skórze przekona się, ile czasu wymaga zajmowanie się pupilem, jakie czynności muszą być wykonywane codziennie oraz że spacer z psem to obowiązek nawet wtedy, gdy nie chce się wyjść z domu.

W treningu samodyscypliny, której wymaga opieka nad zwierzęciem, wspomóc się można grą, która polega na systematycznej opiece nad wirtualnym stworzeniem. Gdy dziecko nie dopilnuje obowiązków, nie nakarmi cyber-przyjaciela czy zaniedba go w innym zakresie, przekona się, że ma to swoje konsekwencje.

Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami

Gdy już zdecydujecie się na zwierzę w domu, trzeba pokazać dziecku, jak powinno zachowywać się w stosunku do zwierzaka: z szacunkiem do potrzeb zwierzęcia (pies czy chomik to nie zabawka) oraz spokojnie, w odpowiedni sposób. Warto podkreślić, że:

  • gwałtowne ruchy i głośne mogą być dla zwierzaków przerażające,
  • do psa należy podchodzić się łukiem z boku (nie na wprost) tak, aby zwierzę nie czuło się osaczone,
  • nie wolno gwałtownie podnosić zwierzaka, podrzucać go, natrętnie przytulać czy męczyć w inny sposób,
  • nie należy poklepywać psa po głowie, a głaskać go pod szyją lub boku klatki piersiowej,
  • warto również aby dziecko znało zasady, jak karmić psa.

Rozmawiając z dzieckiem o odpowiedzialności trzeba podkreślić, jak ważne jest przyjazne i bezpieczne środowisko dla zwierzęcia. Pupil musi mieć swoje miejsce, klatkę czy legowisko, także poidełko czy miskę z wodą oraz jedzeniem, a jeśli wychodzi z domu, odpowiednią smycz i obrożę bądź szelki, a także adresówkę z numerem telefonu właściciela, gdyby się zgubiło. Dobrym rozwiązaniem jest także lokalizator GPS dla psa Locon Dog Max czy lokalizator GPS dla kota Locon Cat.

Urządzenia mają wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają dostęp do najważniejszych informacji o lokalizacji czworonoga 24/7. W aplikacji zawsze zobaczysz, dokąd pobiegł zwierzak, a jeśli znajdzie go obca osoba, dzięki przyciskowi SOS da ci znać, gdzie przebywa zguba. Po uruchomieniu funkcji nasłuchu w aplikacji sprawdzisz, w jakim otoczeniu przebywa zaginione zwierzę. A o tym, dlaczego lokalizator i  chip dla psa są przydatne, przeczytasz w naszym artykule.

Czego uczy się dziecko przy opiece ze zwierzętami?

Dlaczego warto zdecydować się na psa czy żółwia w domu? Wpływ zwierząt na rozwój dziecka jest silny i nie do przecenienia. Opieka nad psem, kotem czy świnką morską to lekcja odpowiedzialności i systematyczności, która zaprocentuje w przyszłości.

Według specjalistów dzieci, które dorastają ze zwierzakiem i się nim opiekują, rozwijają się lepiej, są też bardziej aktywne i zrównoważone, bardziej odpowiedzialne i stabilne emocjonalnie, mają wysoki poziom kompetencji społecznych.

Podczas przebywania ze zwierzakami dzieci uczą się empatii, troski i wrażliwości wobec zwierząt, przyswajają pewne reguły i rozwijają różne umiejętności. Stają się także świadome konsekwencji określonych czynności.

 

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)