Lokalizatory dla zwierząt

Bezpieczne wiosenne spacery z psem

kilka psów na spacerze

Spacery z psem, zwłaszcza gdy sprzyja temu pogoda, są bardzo relaksujące zarówno dla czworonoga, jak i jego opiekuna. Nie jest tak jednak zawsze. Czasem wystąpią nieprzewidziane okoliczności, które mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale i groźne. Co robić, a czego unikać, by wiosenne spacery z psem były odprężające i bezpieczne?

Bezpieczne wiosenne spacery z psem — o czym pamiętać?

Wychodzenie z psem na dwór to jeden z podstawowych obowiązków właściciela czworonoga. To konieczne, by psiak mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, rozruszać się, a i przeczytać psią gazetę (czyli obwąchać słupki i krzaczki).

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Na spacery z psem wychodzi się zwykle 2-3 razy dziennie, przy czym jedno wyjście powinno być dłuższe. Ile powinna trwać przechadzka? To zależy od rasy psa, jego rozmiarów, stanu zdrowia, kondycji, wieku, stopnia socjalizacji w środowisku, ale i upodobań oraz potrzeb. Są przecież psy, które kochają godzinne, aktywne spacery, ale i takie, które wychodzą na podwórko tylko dlatego, że muszą. Najlepiej czują się w domu, na kanapie czy kolanach opiekuna.

Aby spacer z psem był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Co jest ważne?

Bezpieczna trasa spacerowa

Dobrze, by spacer odbywał się z dala od niebezpiecznych ulic i innych stresujących okolic. Nieodpowiednie są ruchliwe aleje, wąskie chodniki czy skwery z potłuczonym szkłem.

Odwiedzaj ze zwierzakiem wciąż nowe miejsca, które dostarczają psu nowych doznań emocjonalnych: przejdź się do lasu, parku, wyjedź nad wodę.

Niespuszczanie ze smyczy w miejscach niedozwolonych

Psów, zwłaszcza tych, które mają skłonność do uciekania, nie powinno się spuszczać ze smyczy. To ważne zarówno dla bezpieczeństwa i komfortu innych ludzi oraz psów, jak i samego czworonoga.

Miejscami, w których można puszczać psa wolno, są miejsca rzadko uczęszczane przez ludzi i specjalnie wyznaczone do tego obszary, oznaczone jako wybiegi dla psów. Jeśli psiak lubi eksplorować teren, dobrze jest zaopatrzyć się w smycz, która zapewnia dużą swobodę ruchów, a jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo.

Odpowiednia smycz i obroża

Aby spacer był bezpieczny, trzeba zadbać o mocną smycz, a także odpowiednią obrożę lub szelki. Te powinny mieć dobrze dobrane rozmiary (za duże i za małe są nie tylko niekomfortowe, ale i niefunkcjonalne, mogą się odpiąć się czy zsunąć) i były w dobrym stanie (stare, przetarte mogą się zerwać lub ułatwić psu ucieczkę).

Smycz, obroża czy szelki powinny być dopasowane do temperamentu psa, wagi i wielkości.

Bezpieczne wiosenne spacery z psem

Kontrolowanie psa

Podczas spaceru nie wolno spuszczać psa z oka. Zwracaj uwagę na czworonoga, a i kontroluj, co robi (np. nie zjada czegoś, co mogłoby mu zaszkodzić). Nie pozwól, by uciekł z zasięgu wzroku.

Zwracaj uwagę na okoliczności, na przykład czy w pobliżu nie pojawiają się inne zwierzęta, które mogłyby stanowić zagrożenie.

Pamiętaj, że jako właściciel lub opiekun psa ponosisz odpowiedzialność za jego zachowanie. Nie możesz dopuścić do tego, by podopieczny stanowił zagrożenie dla innych ludzi oraz zwierząt.

Nauczenie psa komend

Bardzo ważne jest, by nauczyć psa posłuszeństwa i komend, takich jak „noga” czy „stój” oraz odpowiednich zachowań. Pies powinien słuchać właściciela i reagować na jego głos. Jeśli w zakresie wychowania, tresury czy zachowania pojawią się trudności, warto skontaktować się z psim behawiorystą lub zapisać psa na specjalne szkolenie.

Pamiętaj również o tym, że dzieci nie powinny wychodzić na spacer z agresywnymi i dużymi psami.

Dbanie o bezpieczeństwo psa

Podczas spacerów trzeba zadbać o bezpieczeństwo psa. Co to znaczy? Po zmroku przydadzą się obroże LED oraz zawieszki z migającymi diodami, które warto przymocować do obroży. Dzięki temu pies będzie widoczny również dla innych. Można także założyć psu kamizelkę odblaskową. Przyda się także latarka.

Zwłaszcza wiosną, latem i jesienią, trzeba zabezpieczyć psa przed kleszczami. Służą do tego różne środki chemiczne oraz odstraszacze ultradźwiękowe na kleszcze.  Jeśli pies jest alergikiem, aby wiosenny spacer był bezpieczny, należy porozmawiać z lekarzem o lekach przeciwalergicznych.

Jeśli spacer z psem musisz połączyć z zakupami, nie zostawiaj czworonoga przed sklepem, zwłaszcza na długo, na mrozie czy w pełnym słońcu. Nigdy nie zamykaj psa w samochodzie.

Zabezpieczenie psa na wypadek ucieczki

Gdy pies ucieka podczas spacerów, biegania z właścicielem lub z posesji, szczególnie ważne staje się jego zabezpieczenie.

Pomocne jest na przykład zaczipowanie. Czip to maleńkie urządzenie, które wprowadza się pod skórę za pomocą strzykawki. Ma ono numer, który można sczytać specjalnym urządzeniem, a gdy jest zarejestrowany, odnaleźć w bazie dane kontaktowe właściciela.

Dobrze jest również zaopatrzyć psa w obrożę z adresówką. Może to być tradycyjna grawerowana zawieszka, na której znajduje się imię psa i namiary na właściciela, ale także brelok z nośnikiem danych USB.

Warto także zainwestować w lokalizator GPS, który ułatwi ewentualne poszukiwania psiego uciekiniera. Rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy silna dezorientacja i stres utrudnia mu powrót.

Lokalizator dla psa Locon Dog, umożliwia dostęp do najważniejszych informacji o lokalizacji czworonoga 24/7. W aplikacji zawsze zobaczysz, dokąd pobiegł zwierzak, a jeśli znajdzie go obca osoba, dzięki przyciskowi SOS da ci znać, gdzie przebywa zguba.

Lokalizator GPS dla psa Locon Dog odporny na deszcz, zachlapanie i pływanie psa w wodzie. Jest nieduży i bardzo lekki, waży zaledwie 36 gramów, dlatego nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Ma zbudowaną kartę SIM (bez umowy) oraz baterię, która na jednym ładowaniu działa do 10 dni.

Warto zaznaczyć, że lokalizator GPS jest niezwykle przydatny w sylwestrową noc, kiedy to wiele zwierząt przestraszonych wystrzałami ucieka i ciężko jest później je znaleźć. O tym, jak nie zgubić psa w Sylwestra przeczytasz w naszym artykule.

 

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)