Lokalizatory dla zwierząt

Jakie zwierzątko dla dziecka?

Dziewczynka z psem na spacerze

Niemal każde dziecko marzy o tym, by mieć psa, kota, kanarka, żółwia, rybki czy chomika. I słusznie. Kontakt dzieci ze zwierzętami dostarcza nie tylko ogromu radości, ale i ma korzystny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny, emocjonalny i społeczny dziecka. Jakie zwierzątko jest odpowiednie dla dziecka?

Zwierzątko domowe dla dziecka — o czym warto pamiętać?

Przed podjęciem decyzji o kupnie zwierzęcia czy wzięcia go ze schroniska, należy to dobrze przemyśleć. Zwierzaki to wiele miłości i radości, ale i obowiązków.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Trzeba zastanowić się przede wszystkim, czy:

 • w domu są warunki do trzymania pupila,
 • zasoby finansowe pozwalają na realizację jego potrzeb,
 • członkowie rodziny mają czas i możliwości, by podołać wszystkim obowiązkom, takim jak wychodzenie na spacery, dbanie o higienę i porządek w klatce czy terrarium, opiekowanie się, bawienie, czesanie czy karmienie.

Trzeba pamiętać, że zwierzę jest żywą istotą, która potrzebuje opieki przez wiele lat.

Jakie wybrać pierwsze zwierzątko dla dziecka?

Jakie zwierzątko dla dziecka będzie odpowiednie? Podejmując decyzję trzeba wziąć pod uwagę wiele okoliczności, w tym temperament i usposobienie dziecka (np. dziecko nadpobudliwe, dziecko z autyzmem) czy stan zdrowia (np. alergia, astma), ale także umiejętności oraz wiek.

Pierwsze zwierzątko dla dziecka powinno być łatwe w oswojeniu, odporne na choroby oraz urazy, przyjazne i zrównoważone, także mało wymagające pod względem pielęgnacji i żywienia.

Jakie zwierzę domowe wybrać dla dziecka? Najczęściej rodzice wybierają:

 • Wprawdzie nie można ich przytulać czy zabrać na spacer, jednak obserwowanie podwodnego życia dostarcza wiele radości, wspaniale relaksuje i wycisza.

Minusem posiadania rybek jest to, że akwarium wymaga sporo miejsca i często nakładów pieniędzy oraz czasu. Wada to także fakt, że dziecko nie ma możliwości bezpośrednich interakcji z nimi ani nawiązania bliższej relacji. Rybki to najczęściej wybierane zwierzęta domowe dla dzieci z alergiami skórnymi,

 • chomiki, świnki morskie, kawie domowe, króliki, myszki, fretki, króliki. Gryzonie mają wiele zalet. Są śliczne, słodkie i urocze, miłe, przyjazne i wesołe, a zabawa z nimi dostarcza wiele radości.

Myszkom czy chomikom wystarczy niezbyt duże terrarium lub klatka, regularne karmienie i zapewnienie wody w poidełku. Wystarczy wsypać im jedzenie, dać jabłko czy marchewkę, wymienić wodę i raz na kilka dni zmienić trociny. Nie są tak absorbujące jak na przykład psy czy koty. Ich posiadanie nie jest jednak pozbawione wad. Po pierwsze wiele z nich to zwierzęta nocne (hałasują w nocy). Po drugie niezadowolone czy przestraszone mogą ugryźć. Po trzecie ich domy są źródłem zapachu, który nie dla każdego jest możliwy do zaakceptowania.

 • żółwie,

Opieka nad żółwiem nie wydaje się kłopotliwa, jednak trzeba pamiętać, że potrzebne jest mu do życia terrarium i lampy. Należy także pamiętać, że żółwie są długowieczne. Kupiony dziecku może towarzyszyć mu przez resztę życia.

 • ptaki, np. papużki faliste czy kanarki, które są bardzo ładne, wydają miłe dla ucha odgłosy, a ich obserwowanie dostarcza wiele przyjemności. Kontakt z ptakiem, często niebezpośredni, dobrze wpływa na samopoczucie.
 • psy (rasy takie jak cocker spaniel, pinczer miniaturowy, czy lhasa apso).

Jakie zwierzątko dla dziecka

Jaki pies dla dziecka?

Jeśli chodzi o zwierzątko dla dziecka, największą popularnością wśród zwierząt domowych cieszą się psy. To wspaniałe zwierzęta, które potrzebują bardzo dużo uwagi, opieki i miłości. Psy to wspaniali kompani i wierni przyjaciele.

Decydując się na psa trzeba jednak pamiętać, że opieka nad nimi wymaga sporo czasu i zaangażowania. Ważne są codzienne spacery, ale i regularne szczepienia czy wizyty u lekarza oraz akcesoria (zarówno miski, legowisko czy obraża ze smyczą bądź szelkami, jak i czip czy lokalizator GPS Locon Dog, które przydają się, gdy czworonóg ucieknie bądź się zgubi).  Koszt ich utrzymania nie jest mały.

Przyjazne dzieciom rasy psów:

 • małe psy – yorkshire terrier, bichon rrise, mops,
 • psy średniej wielkości – beagle, basset hound, goldendoodle, pudel, buldog angielski, golden retriever,
 • duże psy – owczarek collie, labrador, owczarek niemiecki.

Jaki kot dla dziecka?

Koty, podobnie jak psy, wybiera się do domów z dziećmi bardzo często. Są wymagające, jednak znacznie mniej niż psy. Nie trzeba z nimi wychodzić na dwór, a jedynie sprzątać kuwetę. Kontakt z kociakami dostarcza wiele radości, uspokaja i relaksuje. Nie sposób go przecenić.

Trzeba jednak pamiętać, że koty z natury to stworzenia niezależne i samodzielne. Te, które są wybierane z myślą o dzieciach, powinny być towarzyskie, cierpliwe i łagodne. Muszą lubić bawić się i przytulać.

W relacjach z dzieckiem odnajdzie się wyłącznie zwierzę, które nie reaguje agresywnie na kontakt z człowiekiem i nie jest zbyt wrażliwe na hałas oraz inne bodźce. Przyjazne dzieciom rasy kotów to: maine coon, ragdoll, kot brytyjski, kot syberyjski, cornish rex, kot birmański.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)