Monitoring zdrowia

Zdalna opieka nad rodzicem, który mieszka daleko — czy to możliwe?

Starsza kobieta z książką

Jeśli mieszkasz z dala od rodziców, którzy są podeszłym wieku, a i zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi, z pewnością zastanawiasz się, jak ich wesprzeć i pomóc. Czy zdalna opieka jest w ogóle możliwa? Zdecydowanie tak. Co możesz zrobić?

Opieka nad rodzicami na odległość może stanowić wyzwanie. Dobra wiadomość jest taka, że pomimo dzielącego was dystansu, możesz być z mamą i tatą blisko, a i służyć realną pomocą. Co robić, by dać seniorowi poczucie bezpieczeństwa i wsparcie?

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Utrzymuj kontakt

Najważniejsze jest utrzymywanie kontaktu, najlepiej telefonicznego czy przez komunikatory video. Narzędzia to ułatwiające to Skype, WhatsApp, Facebook Messenger czy Apple FaceTime. Warto także rozejrzeć się za telefonami stworzonymi z myślą o potrzebach i możliwościach osób starszych. Zwykle urządzenia mają większe przyciski, mogą współpracować z aparatami słuchowymi, a i być obsługiwane głosowo.

Bądź w regularnym kontakcie. To nie tylko poprawia nastrój, zaspokaja wasze potrzeby emocjonalne i pozwala pielęgnować rodzinne więzi, ale i umożliwia uzyskanie różnych ważnych informacje na temat zdrowia, potrzeb, planów czy niepokojów mamy bądź taty. Jeśli tylko możesz, odwiedzaj rodziców osobiście, a i zapraszaj do siebie.

Więcej o sposobach na utrzymywanie dobrego kontaktu seniora z rodziną dowiesz się z naszego artykułu.

Koordynuj różne usługi

Jeśli mama czy tata potrzebuje pomocy, zorganizuj ją. Możesz zatrudnić pomoc domową, pielęgniarkę, osobę do sprzątania lub robienia zakupów. W opiece nad bliskim może również pomóc opiekun społeczny lub pracownik socjalny. Rozważ zatrudnienie zawodowego opiekuna, który zapewni opiekę oraz inną pomoc.

Kontaktuj się osobami, które pomagają twoim bliskim, by mieć pewność, że nie pojawiają się żadne problemy. Możesz też organizować regularne wizyty sąsiadów, znajomych czy innych członków rodziny. Nie bój się prosić o pomoc, bądź otwarty/otwarta na różne rozwiązania.

Zdalna opieka nad rodzicem który mieszka daleko

Dbaj o opiekę medyczną

Trzymaj rękę na pulsie, jeśli chodzi o wizyty lekarskie, badania kontrolne, badania okresowe, dokumentację medyczną rodziców. Jeśli możesz, dojeżdżaj na ważne wizyty lekarskie lub zorganizuj wsparcie (zamów taksówkę lub zorganizuj inny transport, zatrudnij opiekuna lub poproś o pomoc inną osobę).

Postaraj się także dowiedzieć jak najwięcej o chorobach bliskiego, formach leczenia farmakologicznego i nie farmakologicznego. Przypominaj o pomiarach ciśnienia czy poziomu cukru bądź zażywaniu leków.

Rób zakupy online

Wymierną pomocą jest także robienie zakupów, zarówno w supermarketach, jak i aptekach czy innych sklepach online.

W ten sposób można nabyć tak produkty codziennego użytku (żywność, środki chemiczne), jak i leki i medykamenty, produkty higieniczne, kosmetyki pielęgnacyjne oraz produkty chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu, dekoracje i ozdoby, odzież i bieliznę, ziemię do kwiatów, książki czy pościel — czyli niemal wszystko. Wystarczy mieć dostęp komputera oraz bankowości internetowej, by złożyć zamówienie, zapłacić za produkty i usługę kurierską.

Przygotuj się na sytuacje awaryjne

Przygotuj się na nagłe sytuacje, tworząc plan działania w razie sytuacji awaryjnej. Miej pod ręką numer kontaktowy do osoby mieszkającej blisko rodziców, która będzie mogła szybko zareagować oraz inne lokalne numery telefonów, które mogą się przydać.

Przygotuj także dla seniora „koło ratunkowe”: listę numerów kontaktowych, informacje ubezpieczeniowe, numery kont i inne ważne dane. Wszystkie potrzebne informacje możesz umieścić na tablicy lub lodówce za pomocą magnesu.

Kup opaskę alarmową

Wiele działań, które umożliwiają zdalną opiekę nad rodzicem, który mieszka daleko,  może ułatwić opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus czy opaskę SOS Locon Life. Te wielofunkcyjne, nowoczesne urządzenia powstały w myślą o bezpieczeństwie i komforcie osób w starszym wieku. Pomagają kontrolować parametry życiowe, ale i szybko reagować w sytuacjach zagrożenia. Dobrze, by telefon rodzica umożliwiał szybkie połączenie z tobą bądź ratownikiem medycznym.

Dlaczego warto je kupić? Powodów jest kilka.

  1. Opaski Locon umożliwiają zdalne wykonanie pomiarów tętna i pulsu w aplikacji. Opaska Locon Life Plus umożliwia także samodzielne wykonanie pomiaru saturacji i temperatury. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które zmagają się z nadciśnieniem, arytmią, niewydolnością mięśnia sercowego, chorobami płuc czy innymi chorobami przewlekłymi, są pacjentami po incydentach kardiologicznych lub z nadciśnieniem.
  2. Opaski SOS Locon Life i Locon Life Plus posiadają zainstalowaną kartę SIM. Dzięki temu opaski odbierają i wykonują połączenia. Dużym ułatwieniem dla użytkowników jest to, że opaski mają przejrzysty ekran (np. opaska Locon Life życia posiada dwa duże przyciski. Jeden służy do odbierania połączeń przychodzących. Drugi to przycisk SOS do szybkiego wzywania pomocy).
  3. Dzięki lokalizacji GPS, GSM i Wi-Fi masz pewność, że zawsze znasz miejsce pobytu mamy.
  4. Opaski wysyłają do opiekuna natychmiastowe powiadomienie, kiedy rodzic się przewróci lub nagle zasłabnie i upadnie. Umożliwia to czujnik upadku.
  5. Jeśli mama źle się poczuje, lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia, wyśle na twój telefon sygnał SOS, który otrzymasz natychmiast w formie SMS-a.

 

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)