Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych  — normy  

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych, to jest siła, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych (tętnic), jest nieco wyższe niż osób młodszych. Jakie są przyczyny i skutki nieprawidłowych parametrów ciśnienia i pulsu u seniorów? Co robić, gdy pojawia się nadciśnienie lub niedociśnienie?

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u osób starszych?

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych jest nieco wyższe niż u młodych dorosłych. Normy zmieniają się wraz z wiekiem. 

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

U osób dorosłych za optymalną wartość ciśnienia tętniczego uznaje się 120-129/80-89 mmHg. W przypadku seniorów dopuszczalne są wyższe poziomy ciśnienia. Ma to związek z tym, że wraz z wiekiem starzeją i usztywniają się duże naczynia tętnicze. To dlatego ciśnienie u seniorów jest z reguły wyższe niż u osób młodszych, a prawidłowe ciśnienie i puls u 80-latka ma zupełnie inne wartości niż 20-latka, nastolatka czy dziecka.

Warto wiedzieć, że ciśnienie krwi opisują dwie wartości charakteryzujące ciśnienie skurczowe, które odnosi się do siły pompowania krwi w trakcie skurczu oraz ciśnienie rozkurczowe, ilustrujące siłę w tętnicach podczas rozkurczu.

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych  — normy

Prawidłowe ciśnienie u osoby 50+ wynosi około 129/85 mmH. Przed 60. urodzinami normą jest wartość 130/86 mmHg. W przypadku osób starszych, pomiędzy 60. a 64. rokiem życia siła, z jaką krew napiera na naczynia krwionośne podczas skurczów i rozkurczów serca, czyli ciśnienie tętnicze krwi powinno wynosić:

  • 134/87 (norma),
  • 121/83 (minimum),
  • 147/91 (maksimum).

Prawidłowe ciśnienie u osób powyżej 65. roku życia oscyluje w granicach:

  • 135/88 (norma),
  • 123/85 (minimum)
  • 148/94 (maksimum).

Mówiąc o prawidłowym ciśnieniu u seniorów, trzeba brać pod uwagę również inny parametr — puls, inaczej tętno, to jest uderzeń serca w ciągu minuty. Ile wynosi prawidłowy puls u seniora? Od 60 do 70 uderzeń na minutę. Odchylenia od normy — tętno u osób starszych poniżej 50 lub powyżej 70 uderzeń na minutę — powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Gdy puls jest zbyt niski, mowa o dolegliwości jak bradykardia, natomiast wtedy, gdy jest on za wysoki, jest to tachykardia.

Oznacza to, że prawidłowe ciśnienie i puls u 60-latka wynosi 134/87 (minimalna dopuszczalna wartość wynosi 121/83, a maksymalna 147/91). Jednocześnie wysokie ciśnienie balansujące na dopuszczalnej granicy warto potraktować jako sygnał ostrzegawczy.

Prawidłowe ciśnienie w wieku 70 lat (po 65. roku życia) wynosi 135/88 (minimalna dopuszczalna wartością to 123/85, natomiast maksymalna 148/94). Prawidłowe ciśnienie po 80. roku życia wynosi 140/90 mmHg, a prawidłowe ciśnienie i puls u 90-latka osiąga wartości w zakresie 140/90-150/90 mmHg. 

Nieprawidłowe ciśnienie u osób starszych  — co robić?

Trzeba pamiętać, że wszelkie odstępstwa od normy, czyli zarówno nadciśnienie tętnicze, ale też niedociśnienie, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Szczególnie groźne jest nadciśnienie, które zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca, miażdżycy czy rozwarstwiania się aorty. 

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Zasadniczo każda wartość utrzymująca się powyżej 140/90 mmHg niosą za sobą ryzyko powikłań. To dlatego tak ważne jest, by:

  • pozostawać pod kontrolą lekarza, 
  • zażywać leki, jeśli stwierdzono nadciśnienie,
  • prowadzić higieniczny tryb życia, 
  • ciśnienie i puls stale kontrolować, tak u lekarza, jak i samodzielnie w domu. Jak to robić? 

Do pomiaru ciśnienia krwi i pulsu wystarczy ciśnieniomierz elektroniczny, który można kupić w aptece czy sklepie medycznym, zegarek mierzący ciśnienie lub opaska SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus) która nie tylko mierzy ciśnienie krwi i puls, ale i zastępuje telefon komórkowy, czujnik upadku, bransoletkę alarmową czy lokalizator GPS dla osoby starszej. 

W przypadku opaski SOS Locon Life Plus ciśnienie i puls (także saturację oraz temperaturę) można mierzyć zarówno zdalnie z poziomu aplikacji, jak i samodzielnie z urządzenia, które jest bardzo proste w obsłudze.  

Opaska SOS Locon Life umożliwia jedynie zdalny odczyt parametrów życiowych poprzez aplikację Bezpieczna Rodzina. Nie jest możliwe odebranie wyniku pomiaru w opasce —urządzenie nie posiada wyświetlacza.

Dzięki opasce SOS można także skontaktować się z seniorem, a i szybko wezwać pomoc (np. karetkę lub opiekuna). Może się to zadziać zarówno przy udziale osoby poszkodowanej (wystarczy, że naciśnie guzik alarmowy SOS) lub automatycznie, dzięki specjalnym czujnikom zainstalowanym w opasce. 

Dzięki temu to wielofunkcyjne urządzenie pozwala cieszyć się spokojem i poczuciem bezpieczeństwa, a także możliwością bezproblemowego trzymania ręki na pulsie.