Ile czasu po jedzeniu mierzyć cukier? Kiedy badać go na czczo? Jakie są wskazania do wykonania badania oraz dlaczego jest to konieczne? To tylko niektóre z pytań, jakie pojawiają się w związku z kontrolą zarówno cukru we krwi, jak i cukrzycy. Co warto wiedzieć?
Ile czasu po jedzeniu mierzyć cukier?
Ile czasu po jedzeniu mierzyć cukier? Aby glikemia poposiłkowa była prawidłowo oznaczona, pomiar należy wykonać 2 godziny po jedzeniu. Co istotne, czas powinien być odliczany już w momencie spożywania pokarmu.
Pomiary poziomu glukozy po spożyciu posiłku są niezbędne do tego, aby móc poznać stężenie glukozy we krwi. To pozwala:
- rozpoznać chorobę (cukrzyca),
- ustalić, jak pożywienie wpływa na poziom cukru we krwi,
- sprawdzić, jaka ilość węglowodanów jest wystarczająca przy następnym posiłku.
Wysoki wskaźnik badania cukru po jedzeniu świadczy o tym, że pacjent zmaga się z cukrzycą: nie przestrzega zaleceń diabetologa bądź przyjął niedostateczną dawkę leków lub insuliny.
Badanie poziomu cukru we krwi, wykonywane w przypadku diagnostyki oraz monitorowania leczenia cukrzycy, jest wykonywane nie tylko po posiłku, ale i w innych okolicznościach: tak na czczo, jak i po wysiłku, ale i o dowolnej porze dnia — tak często, jak zaleci lekarz. Jeżeli lekarz ma wątpliwości, czy u pacjenta rozwinęła się cukrzyca, może zlecić wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą (OGTT).
Jak często mierzyć cukier we krwi?
Częstotliwość badania poziomu glukozy we krwi zaleca lekarz. Zwykle osoby zdrowe, w celu ustalenia, czy poziom cukru jest w normie, powinny kontrolować parametr raz do roku, podczas profilaktycznych badań laboratoryjnych.
Jeśli chodzi o regularne badania poziomu glukozy we krwi, są one konieczne przede wszystkim u osób, które:
- ukończyły 40. rok życia,
- zmagają się z cukrzycą typu 1, cukrzycą typu 2 czy insulinooporonością,
- borykają się z nadciśnieniem i chorobami układu sercowo-naczyniowego,
- rozpoznano u nich choroby tarczycy, choroby trzustki, choroby nadnerczy,
- są obarczone ryzykiem wystąpienia cukrzycy,
- ich problemem jest nadwaga, otyłość,
- obserwujących objawy wskazujące na zaburzenia tolerancji węglowodanów. To zwiększony apetyt, wzmożone pragnienie, nagły, szybki przyrost masy ciała (w ciągu kilku miesięcy), senność, częstsze oddawanie moczu, przyspieszone tętno, niepokój, drgawki i inne zaburzenia neurologiczne.
Mierzenie cukru po jedzeniu czy na czczo są także konieczne w przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii lub hiperglikemii oraz u kobiet w ciąży (w celu wykrycia cukrzycy ciążowej, ale i kontroli przebiegu jej leczenia).
Badanie glukozy w ciąży
Badania glukozy u ciężarnych są konieczne. Pierwsze wykonuje się przed 10. tygodniem u kobiet, które nie należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Drugie badanie — test obciążenia glukozą — pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży.
Badanie poziomu cukru po wysiłku
Osoby aktywne fizycznie, które zmagając się z cukrzycą, powinny monitorować poziom glukozy we krwi także po aktywności fizycznej. Ma to związek z tym, że cukier jest bowiem przez organizm jako źródło energii, a podczas treningu zapotrzebowanie na niego rośnie.
Jak często mierzyć cukier we krwi u diabetyków?
Osoby, u których rozpoznana została cukrzyca, powinny na bieżąco monitorować poziom cukru we krwi, o konkretnych porach dnia (kilkakrotnie w ciągu dnia). Ich ilość określa diabetolog, na podstawie rodzaju terapii oraz postępów leczenia.
Zalecana liczba pomiarów poziomu cukru w ciągu dnia wynika z modelu stosowanego leczenia oraz typu choroby. Na przykład w niektórych przypadkach wystarczy jeden pomiar na tydzień (np. u osób z cukrzycą typu 2. leczonych metforminą), w innych wykonuje się kilka pomiarów dziennie (pacjenci leczeni intensywnie insuliną).
Jak po jedzeniu mierzyć cukier?
Badania glukozy na czczo można wykonać zarówno w laboratorium, jak i samodzielnie w domu, za pomocą glukometru. Nie jest ono skomplikowane. By uzyskać wynik, wystarczy pobranie próbki krwi:
- z żyły pacjenta (z reguły w dole łokciowym) w laboratorium,
- z palca ręki, po uprzednim jego nakłuciu w domowych warunkach.
Kiedy mierzyć cukier na czczo? Rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza diabetycy. Taki pomiar wskazuje poziom cukru we krwi, a i ilustruje działanie stosowanego leku w trakcie nocy i pomaga ustalić wielkość posiłku oraz dawki insuliny u osób, które chorują na cukrzycę.
Prawidłowy poziom cukru we krwi po jedzeniu i na czczo
Jakie są normy glukozy na czczo i po posiłku? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zupełnie różne. Ma to związek z tym, że spożycie posiłku znacznie podnosi poziom cukru we krwi. poziom glukozy we krwi zmienia się w zależności od pory dnia, intensywności wysiłku fizycznego oraz czasu, jaki minął od ostatniego posiłku,
Jeśli chodzi o poziom cukru po jedzeniu, po 2 godzinach od jego spożycia poziom glukozy we krwi nie powinien przekraczać 140 mg/dl.
W myśl kryteriów opracowanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne prawidłowy poziom glukozy we krwi żylnej na czczo wynosi:
- u noworodków od 2,8 do 4,4 mmol/l (od 50 do 115 mg/dl),
- u dzieci od 3,9 do 5,8 mmol/l (od 70 do 105 mg/dl),
- u dorosłych od 3,9 do 5,5 mmol/l (od 70 do 99 mg/dl). Norma glukozy na czczo w ciąży wynosi do 92 mg/dl.
Dlaczego warto mieć opaskę SOS?
Chcąc dbać o swoje zdrowie, warto nie tylko kontrolować poziom cukru we krwi, ale i inne parametry zdrowia, takie jak ciśnienie tętnicze i puls, także saturacja czy temperatura ciała.
Aby móc trzymać rękę na pulsie, trzeba zakupić ciśnieniomierz, pulsometr i pulsoksymetr. Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w opaskę SOS, na przykład Locon Life czy Locon Life Plus, które umożliwiają komfortowe wykonywanie pomiarów wspomnianych parametrów, ale i zaskakują swoją funkcjonalnością. Dlaczego?
Opaska SOS dla seniora zastępuje kilka urządzeń, nie tylko tych, które są wykorzystywane do monitorowania zdrowia. To także telefon, czujnik upadku i opaska alarmowa oraz osobisty lokalizator. To sprawia, że opaska Locon jest nie tylko modnym gadżetem, ale urządzeniem, które pozwala być w stałym kontakcie i uzyskać pomoc, gdy ta jest potrzebna (powiadomienie o konieczności wsparcia jest wysyłane zarówno do upoważnionego opiekuna, jak i ratownika medycznego, gdy do opaski Locon Life Plus zastanie wykupiona usługa teleopieka). To znacząco poprawia jakość codziennego funkcjonowania wielu osób, nie tylko zmagających się z chorobami przewlekłymi, ale i ich bliskich.