Zastanawiając się nad tym, kiedy dziecko może samo wyjść na podwórko i bawić się na placu zabaw bez opieki, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Kluczowe są dwie: wiek, dojrzałość i gotowość dziecka oraz przepisy prawa. Bardzo ważne są jednak także inne okoliczności, od których zależy bezpieczeństwo młodego człowieka. Co należy wziąć pod uwagę, podejmując decyzję?
Dziecko bez opieki na placu zabaw — przepisy prawa
Każdy rodzic musi wiedzieć, że istnieją pewne zapisy prawne, które stanowią, kiedy dziecko może wychodzić samo na dwór i przebywać na placu zabaw bez opieki osoby dorosłej. Duże znaczenie ma wiek, ale i lokalizacja dziecka https://bezpiecznarodzina.pl/gps-dla-dziecka-zlokalizuj-telefon-swojego-dziecka/, czyli odległość miejsca przebywania syna czy córki od domu. Reguluje to Kodeks Wykroczeń oraz ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
I tak ustawa z dnia Prawo o ruchu drogowym (art. 43 ust. 1) z 20 czerwca 1997 r. mówi, że „dziecko do ukończenia 7. roku życia może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat”. Zapis ten nie obowiązuje na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych oraz w strefie zamieszkania.
Z kolei ustawa Kodeks Wykroczeń wskazuje, że karze grzywny lub nagany podlega osoba, która „mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka”.
Istotnym zapisem kodeksu jest także artykuł, w którym można przeczytać, że „kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany”.
Podsumowując — do jakiego wieku dziecko musi być pod opieką? W myśl przepisów:
- poniżej 7. roku życia dziecko nie może zostawać bez opieki na podwórku,
- powyżej 7. roku życia dziecko może się samo bawić przed domem lub blokiem bez opieki, jeśli rodzice uznają, że jest wystarczająco odpowiedzialne.
Dziecko bez opieki na placu zabaw — dojrzałość i gotowość dziecka
Przepisy prawne to jedno, jednak nie mniej ważna jest dojrzałość dziecka oraz gotowość do samodzielności. Nie każdy kilkulatek będzie się dobrze czuł na podwórku sam, bez opieki. Niektóre dzieci są tak zestresowane, że poczucie dojmującej niepewności rujnuje im zabawę.
Ponadto, aby dziecko bez opieki na placu zabaw było spokojne, radosne, ale i bezpieczne, należy wziąć pod uwagę różne względy bezpieczeństwa. To na przykład lokalizacja i droga na plac zabaw. Chodzi zarówno o odległość od domu, ale i to, czy by spotkać się z rówieśnikami młody człowiek nie musi pokonać ruchliwej ulicy, placu budowy czy niekoniecznie bezpiecznego parku. Pod uwagę warto wziąć także obecność innych osób na placu czy możliwość obserwowania dziecka podczas zabawy (np. z okna mieszkania).
Dlatego zastanawiając się, od kiedy dziecko może być samo na placu zabaw, trzeba sytuację ocenić indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele aspektów, a także argumentów „za” i „przeciw”.
Co robić, by samodzielne dziecko na placu zabaw było bezpieczne?
Aby dziecko na podwórku było bezpieczne, warto uczulać je na różne okoliczności i sytuacje, które potencjalnie mogą być groźne Nie wolno przeceniać dzieci. Trzeba im mówić o zagrożeniach, ale i wyposażać je tak w instrukcje, jak i narzędzia, które wpływają na komfort i poczucie bezpieczeństwa (oraz spokój rodziców). Co to znaczy?
Trzeba powiedzieć dziecku, a i przypominać, że nie może:
- rozmawiać z nieznajomymi,
- brać cukierków czy innych prezentów od obcych,
- oddalać się zbyt daleko od domu (należy ustalić granice).
Warto także wyposażyć dziecko w smartfon, a jeszcze lepiej w smartwatch, na przykład Locon. Dlaczego warto?
Zarówno opaska smartwatch Locon Watch Lite, jak i Locon Watch Video dodają pewności siebie oraz dbają o komfort psychiczny tak dziecka, jak i jego bliskich, ponieważ posiadają:
- wbudowany telefon i nielimitowane minuty na połączenia. Dodatkowo smartwatch Locon Watch Video pozwala na rozmowy video,
- przycisk SOS,
- lokalizator dziecka (w aplikacji na telefonie rodzica).
Oznacza to, że dziecko może w każdej chwili skontaktować się z osobą, numer której ma zapisany w książce telefonicznej urządzenia, a i wysyłać do rodziców sygnał SOS, kiedy potrzebuje pomocy.
Jednocześnie opiekun kilkulatka może wyznaczyć strefy bezpieczeństwa, takie jak dom, szkoła, plac zabaw czy park. Gdy dziecko je opuści bądź się w nich znajdzie, opiekun otrzyma stosowny komunikat. To bardzo ułatwia życie, ponieważ niweluje stres, ale i minimalizuje ilość wykonywanych połączeń i pytań „gdzie jesteś?”.
Rodziców z pewnością ucieszy także to, że w każdej chwili mogą zlokalizować dziecko, ale i sprawdzić historię lokalizacji oraz skorzystać z nasłuchu otoczenia.
Nie można zapomnieć, że smartwatch dla dzieci Locon jest atrakcyjny nie tylko dla rodziców, ale i młodych użytkowników, ponieważ nie tylko świetnie wygląda, ale i posiada ciekawe gry, aparat fotograficzny czy krokomierz.