Zawroty głowy u starszej osoby, to jest wrażenie bujania, kołysania czy wirowania, a także braku równowagi i stabilności, mogą istotnie obniżać jakość codziennego funkcjonowania. Nie tylko wywołują dyskomfort, ale i mogą być niebezpieczne. Jakie są przyczyny przypadłości? Jak sobie z nią radzić?
Zawroty głowy u starszej osoby — objawy
Zawroty głowy u starszej osoby, to jest wrażenie wirowania, kołysania, braku równowagi i stabilności, świadczą o niewydolności układu równowagi, składającego się z błędnika, nerwu przedsionkowego, receptorów czucia głębokiego oraz struktur w móżdżku, pnia mózgu i kory mózgu.
Zawrotom głowy towarzyszą różne objawy, co w dużej mierze zależy od przyczyny. To na przykład niedowłady, podwójne widzenie, przemijające zaburzenia mowy, gdy zaburzenia mają związek z naczyniowymi schorzeniami układu nerwowego czy nudności, oczopląs, wymioty i zaburzenia równowagi, gdy za zawroty głowy odpowiada niewłaściwie funkcjonujący błędnik.
Warto także wspomnieć, że zawroty głowy mogą manifestować się zarówno jako wrażenie wirowania własnej osoby w stosunku do otoczenia lub odwrotnie (zawroty głowy układowe), jak i poczucie braku równowagi, niestabilności i niepewności (zawroty głowy nieukładowe).
Zawroty głowy u starszej osoby — najczęstsze przyczyny
Najczęściej zawroty głowy u seniorów wywołują:
- choroby układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zmiany w tętnicach podobojczykowych bądź szyjnych czy spadki ciśnienia krwi podczas zmian pozycji, czyli zaburzenia ortostatyczne),
- zaburzenia naczyniowe (np. przemijające napady niedokrwienne, encefalopatia miażdżycowa),
- choroby układu nerwowego (np. migrena, padaczka, stwardnienie rozsiane, choroby naczyniowe mózgu, urazy mózgu),
- schorzenia układu kostno-mięśniowego (np. zmiany zwyrodnieniowe obejmujące zawroty głowy od kręgosłupa),
- choroby metaboliczne (np. cukrzyca, niedocukrzenie, wahania cukru we krwi),
- choroby laryngologiczne (np. zapalenie trąbki słuchowej, zaburzenia błędnika, toksyczne uszkodzenie błędnika, choroba Meniere’a, ale i nadmiar woskowiny w uchu),
- endokrynologiczne (np. niedoczynność tarczycy),
- czynniki psychogenne (np. przewlekły stres, depresja),
- leki (np. przeciwdepresyjnych, rozszerzających naczynia krwionośne lub przeciwpadaczkowe),
- niedobór witamin.
Zawroty głowy mogą się pojawiać także podczas gwałtownych zmianach pozycji ciała, co zwykle nie jest związane z chorobą.
Zawroty głowy – co robić?
Gdy zawroty głowy u osoby starszej wpływają na pogorszenie funkcjonowania i samopoczucia, należy skontaktować się z lekarzem.
O ile lekkie zawroty głowy, uczucie bycia pijanym czy uczucie wirowania wywołuje dyskomfort, o tyle zawroty głowy, którym towarzyszy wysoka gorączka, utrata przytomności, wymioty, uczucie drętwienia i mrowienia, zaburzenia mowy, wzroku lub słuchu bądź opadanie kącika ust lub oka, mogą wskazywać na zagrożenie zdrowia i życia. Oznacza to, że konieczna jest pilna wizyta u specjalisty.
Leczenie zawrotów głowy u seniora uzależnione jest od ich przyczyny. To dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie i włączenie terapii ukierunkowanej na schorzenie pierwotne. Pomóc może przepisany dobry lek na zawroty głowy, ale także rehabilitacja mająca na celu usprawnienie narządów równowagi i zniwelowanie poczucie braku stabilności.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na zawroty głowy, kluczowe jest optymalne nawodnienie organizmu. Należy pić wodę czy napar z mięty czy herbatę z imbirem. Nie mniej ważna jest lekkostrawna, dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna, pozwalająca na dotlenienie organizmu.
Ponadto należy uważać na szybkie zmiany pozycji głowy i gwałtowne wstawanie. W przypadku problemów z równowagą dobrze jest korzystać z lasek, poręczy i uchwytów, co zmniejszy ryzyko upadku. Dobrym pomysłem jest noszenie przy sobie czujnika upadku, opaski alarmowej czy opaski SOS.
Dlaczego warto mieć opaskę Locon Life z czujnikiem upadku?
Opaska SOS, na przykład Locon Life czy Locon Life Plus, dzięki temu, że posiada czujnik upadku i przycisk alarmowy nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa, ale i może uratować życie.
Gdy nosząca ją na nadgarstku osoba upadnie lub poczuje, że zaraz zasłabnie, może wcisnąć przycisk SOS, który powiadomi o tym upoważnione osoby. Zrobi to także automatycznie czujnik upadku. To bardzo ważne, ponieważ gdy wsparcie nie nadejdzie szybko, upadek czy omdlenie może być tragiczne w skutkach.
Co ważne, urządzenie jest bardzo proste w obsłudze (opaska SOS Locon Life posiada zaledwie dwa duże przyciski: jeden do szybkiego wzywania pomocy, a drugi do odbierania połączeń przychodzących), a przy tym lekkie — nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.
Opaska Locon jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Nie tylko zastępuje bransoletkę alarmową i czujnik upadku, ale i
- ciśnieniomierz, pulsometr, pulsoksymetr czy termometr, ponieważ monitoruje tętno i inne parametry życiowe (to najlżejszy i najmniejszy ciśnieniomierz na rynku).
Opaska Locon Life pozwala na zdalne wykonanie pomiaru ciśnienia i pulsu, zaś opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus na pomiary zarówno w aplikacji, jak i bezpośrednio z urządzenia. Ponadto mierzy nie tylko puls i ciśnienie, ale również saturację i temperaturę,
- telefon, ponieważ pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń oraz rozmowy telefoniczne z opaski do 10 zaufanych kontaktów
- lokalizator, ponieważ umożliwia lokalizację 24/7 oraz ustalenie stref bezpieczeństwa, takich jak dom, przychodnia, park czy sklep.
Opaska dla seniora z czujnikiem upadku Locon Life i Locon Life Plus są bardzo pomocne, dają spokój i poczucie bezpieczeństwa. Zdecydowanie poprawiają komfort życia zarówno osoby, która zmaga się z zawrotami głowy, jak i jej bliskich.