Bezpieczna podróż z psem: jak przygotować się do wyjazdu z czworonogiem
Bezpieczna podróż z psem wymaga odpowiedniego planowania i przygotowania. Zadbanie o komfort i bezpieczeństwo zwierzaka pozwala uniknąć nie tylko zagrożeń, ale i niepotrzebnego stresu oraz zamieszania. Zapewnienie odpowiednich warunków i zastosowanie różnych zabezpieczeń to inwestycja w spokojną i przyjemną podróż. O czym pamiętać?
Bezpieczna podróż z psem, czyli jaka?
Bezpieczna podróż z psem to taka, która jest dobrze zaplanowana i zorganizowana, co pozwala zapobiec wielu nieprzyjemnych bądź groźnym sytuacjom, ale i odpowiednio zareagować, gdy mimo wszystko będą miały miejsce.
Co więcej, bezpieczna podróż z psem oznacza nie tylko minimalizowanie ryzyka nieprzewidzianych zdarzeń i ich konsekwencji, ale także zapewnienie komfortu oraz dobrego samopoczucia tak czworonoga, jak i pozostałych uczestników podróży. By było to możliwe, do eskapady trzeba się dobrze przygotować.
Jak przygotować się do wyjazdu z czworonogiem?
Co robić, by uniknąć niewłaściwego zachowania, ale i groźnych skutków kolizji drogowych (tak zderzenia z innym pojazdem, jak i ostrego hamowania)?
Podróż z psem — bezpieczeństwo w samochodzie
Jak podróżować z psem samochodem? Jeśli chodzi o bezpieczną podróż z psem, kluczowe jest odpowiednie przewożenie czworonoga. To bardzo ważne, by:
- zadbać o wystarczająco dużo miejsca w pojeździe, aby psiak mógł wygodnie leżeć, stać i obracać się,
- używać pasów dla zwierząt, klatek transportowych lub siatek zabezpieczających. Pomóc może transporter dla psa. To sprawi, że pupil nie będzie mógł się swobodnie przemieszczać po pojeździe, ale i pozwoli uniknąć skutków ostrego hamowania czy innych nieprzewidzianych, potencjalnie groźnych okoliczności, które mogą grozić nie tylko utratą zdrowia, ale i życia.
Podróż z psem — bezpieczeństwo w czasie postoju
W czasie dłuższej podróży konieczne są odpowiednio częste przerwy na odpoczynek, podczas których pies będzie mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, napić się i zjeść, a i rozprostować nogi.
Zatrzymując się na parkingu, trzeba także podjąć działania zapobiegające zagubieniu lub ucieczce czworonoga, to jest pamiętać o obroży i smyczy bądź szelkach. Dobrze jest też, na wszelki wypadek, wyposażyć psa w obrożę z numerem telefonu właściciela lub specjalną zawieszkę lub nadajnik GPS dla psa, na przykład wodoodporny lokalizator GPS dla psa Locon Dog Mini czy lokalizator GPS dla psa Locon Dog Max).
Ponieważ lokalizatory dla psa Locon posiadają wbudowaną kartę SIM (bez umowy) oraz baterię, która na jednym ładowaniu działa do 10 dni, są niezastąpione w sytuacjach kryzysowych. Dlaczego? Urządzenia:
- umożliwiają ustalenie miejsca przebywania czworonoga 24/7, gdy ten zgubił się czy uciekł,
- umożliwiają szybkie odnalezienie zguby. Wystarczy, że osoba, która znalazła psa wciśnie przycisk SOS na urządzeniu,
- pozwala na zdalne wydawanie komend,
- oferuje nasłuch otoczenia, co umożliwia monitorowanie zachowania psa, gdy właściciela nie ma w pobliżu.
Co ważne, lokalizator GPS dla psa Locon Dog jest nie tylko odporny na deszcz i zachlapanie, ale i nieduży oraz bardzo lekki. To sprawia, że jest niewyczuwalny przez zwierzę i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Bezpieczna podróż z psem — akcesoria
Planując podróż z pupilem, warto także zabrać kilka akcesoriów:
- posłanie, ulubioną zabawkę lub koc, aby pies czuł się komfortowo i bezpiecznie. Dzięki temu można uniknąć problemu, jak uspokoić psa w podróży,
- wystarczającą ilość wody i jedzenia (pamiętaj także o miskach i butelkach),
- odpowiednią ilość torebek na odchody psa,
- dokumenty psa, takie jak książeczka zdrowia, karta szczepień, paszport dla psa (wymaga tego podróż z psem samochodem za granicę), ale i dane kontaktowe weterynarza.
Jeśli podróżować odbywa się w trudnych warunkach, takich jak skrajne temperatury, burze czy upały, trzeba się szczególnie skupić na działaniach, które pozwalają uniknąć przegrzania, przemrożenia lub odwodnienia (regularnie monitoruj jego samopoczucie w czasie podróży).
Wybierając się tak w krótką, jak i długą podróż z psem samochodem, kluczowe jest zadbanie o zdrowie psa. Trzeba przestrzegać terminów szczepień i badań, zadbać o ochronę przed kleszczami, a i być w stałym kontakcie z weterynarzem, gdy zwierzak niedomaga czy bierze leki.
Przygotowanie się do podróży z psem wymaga planowania i organizacji, ale to dobra inwestycja. Dzięki staraniom podróż przebiegnie bez niepotrzebnego stresu, a wszyscy — włącznie z czworonożnym pasażerem — będą mogli cieszyć się wspólnym czasem i urokami podróży.