Więcej o rasie
Basenji, dobrze znany jako pies z Afryki, przyciąga wielbicieli krótką sierścią, małym, muskularnym ciałem, czujną postawą, wyprostowanymi uszami i ogonem zwiniętym ciasno na jednym biodrze. Pomarszczone czoło nadaje mu dziwaczny, a czasem figlarny wyraz. Wszystko to brzmi atrakcyjnie, ale jeśli nie zapoznałeś się przed adopcją psa z jego charakterystyką, możesz być rozczarowany lub sfrustrowany, gdy okaże się, że nie jesteś przygotowani na wyjątkowy temperament i osobowość tej rasy. Uzyskanie Basenji od renomowanego hodowcy, który omówi zalety i wady życia z tym psiakiem, da Ci szerszy ogląd na rzeczywistość.
Osobowość
Basenji to pies inteligentny i niezależny, ale także czuły i czujny. Jest chartem, co oznacza, że ruch przyciąga jego wzrok i będzie gonił wszystko, co się rusza – koty, wiewiórki, króliki. Nie jest typem psa, który natychmiast wykonuje polecenia. Musi o nich pomyśleć i zdecydować, czy naprawdę chce zrobić to, o co prosiłeś. Cierpliwość i poczucie humoru to podstawa życia z Basenji. Mądry, pojętny, wesoły i wierny pies. Jest bardzo energiczny, lubi przebywać w cieplejszych warunkach. Nieufny wobec obcych. Dobrze przystosowuje się do życia w mieście. Wymaga dużo ruchu i szybko się nudzi. Indywidualista wymagający konsekwentnego przewodnika.
Trening
Basenji jest bardzo inteligentny, ale ma bardzo, bardzo uparty charakter. Stwierdzenie „chętny do zadowalania”, używane do opisania tak wielu ras, zdecydowanie nie jest mu bliskie. Basenji prawdopodobnie doskonale zna wszystkie polecenia, których go uczysz, ale nie licz na to, że je wykona. Może najpierw pomyśleć, a potem być posłusznym, albo może zdecydować, że naprawdę nie ma powodu, by zrobić to, o co prosisz. Zamiast tego psy te używają swojej inteligencji, aby domagać się Twojej uwagi i nakłaniać Cię do zapewnienia tego, czego potrzebują lub chcą.
Przygotuj się na to, że co zostało leży w miejscu dostępnym dla psa, zostanie przez niego uznane za zwierzyną łowną – co oznacza, że będzie pogryzione lub zjedzone. Wkrótce nauczysz się chronić swoje rzeczy, umieszczając je poza zasięgiem tych ciekawskich psów.
Trenuj go z życzliwością i konsekwencją, używając pozytywnych wzmocnień, które obejmują nagrody i pochwały. Basenji, który będzie traktowany surowo, stanie się po prostu bardziej uparty i mniej chętny do wykonywania Twoich rozkazów. Najlepiej, aby trening był dla niego interesujący. Rasa ta ma rozwinięte selektywne słyszenie, co oznacza, że jeśli jest coś bardziej ekscytującego, to szybciej zwróci na to uwagę.
Basenji – Psi uciekinier
Basenji są również mistrzami ucieczki. Nawet ogrodzone podwórko nie będzie dla nich przeszkodą, o ile będzie zdeterminowany, żeby znaleźć się w innym miejscu. Pozostawienie go samego na podwórku bez nadzoru, może oznaczać utratę cennego towarzysza, który wyruszy na eksplorację świata. Rozwiązaniem tego problemu jest przyczepienie do jego obroży lokalizatora GPS, który całodobowo wskazuje Ci lokalizację psiaka. Dodatkowo możesz sprawdzić historię jego tras, co pozwoli Ci na wyeliminowanie miejsc i dziur w ogrodzeniu, przez które się wymyka.
Szczekanie
Basenji jest znany z tego, że nie szczeka, ale to nie znaczy, że milczy. Jego wokalizacje wahają się od rozkosznego jodłowania po mrożący krew w żyłach krzyk, a także zwykłe warczenie, skomlenie i skomlenie wszystkich psów. Są doskonałymi stróżami – będą bronić swoich ludzi i mienia. Znani ze swojej odwagi będą przeciwstawiać się intruzowi. Mimo że, ich rozmiar uniemożliwia im bycie prawdziwym psem stróżującym.
Aktywność i zabawa
Basenji wyglądają pięknie i dostojnie, gdy stoją, ale bardziej imponujące są w szybkim kłusie, kiedy pokazują długie, płynne kroki niczym mini wyścigowy koń. Psy te uwielbiają się bawić, chociaż nie przyniesie Ci frisbee, czy piłeczki tenisowej. Basenji są energiczne, dociekliwe i bardzo aktywne. Wymagają wielu regularnych ćwiczeń, aby się nie nudzić. Bezczynność może prowadzić do destrukcyjnych zachowań. Wymagane są długie sesje gry na dobrze ogrodzonym podwórku lub bezpiecznie na smyczy. Został wyhodowany podobnie jak gończy polski do polowania w trudnym terenie i dzięki temu ma dużą wytrzymałość. Basenji potrzebuje sporo ruchu na co dzień, a także dużej ilości stymulacji umysłowej, jednak mogą być również szczęśliwi pozostając w domu przy kominku.
Dzieci i inne zwierzęta
Basenji nie za bardzo lubią maluchy, ale dzięki wysokiemu poziomowi energii mogą być dobrymi towarzyszami dla starszych dzieci. Jeśli masz syna lub córkę, najlepiej, gdyby pies był wychowywany z nimi od szczenięcia. Dorosły Basenji, który nie zna dzieci, najlepiej nadaje się do domu z dziećmi, które są wystarczająco dojrzałe, aby prawidłowo z nim współdziałać.
Basenji nie należy ufać w stosunku do kotów lub innych małych zwierząt, chyba że został z nimi wychowany i masz pewność, że rozpoznaje je jako członków rodziny. To uznanie nie dotyczy jednak tych, których zobaczy na zewnątrz.
Najważniejsze fakty o Basenji, o których powinieneś wiedzieć
- Basenji zwykle nie szczekają, ale mogą być bardzo hałaśliwe, wydając dźwięki, takie jak jodłowanie, jęki i krzyki.
- Bardzo ciężko je wytrenować. Basenji przetrwały tysiące lat, będąc niezależnymi łowcami, dlatego nie widzą potrzeby słuchania ludzi. Pozytywne szkolenie może do pewnego stopnia zadziałać, ale oni sami wybiorą, kiedy będą posłuszni.
- Basenji mają silny popęd łowcy i nie można im zaufać puszczając je bez smyczy, chyba że na dobrze ogrodzonym terenie.
- To zawodowi uciekinierzy – będą podskakiwać i wspinać się po drewnianym płocie lub wyważać otwarte drzwi, żeby poczuć wolność.
- Rasa charakteryzuje się dużą dawką energii. Jeśli nie zmęczysz swojego czworonożnego przyjaciela zabawkami, stanie się destrukcyjny lub znajdzie inne sposoby na spalenie energii.
- Wymagają dużo czasu i uwagi.
- Nie radzą sobie dobrze w domach z innymi małymi zwierzętami, ponieważ ich instynkt łowcy może przejąć kontrolę. Wychowane z kotami radzą sobie dobrze, ale nie są zalecane do domów z chomikami, myszoskoczkami, szczurami, myszami, świnkami morskimi, ptakami lub fretkami.
- Basenji są uparte i możesz skończyć z zagubionym i agresywnym psem, jeśli spróbujesz przezwyciężyć jego upór siłą.
Historia
Basenji jest prawdopodobnie jedną z najstarszych udomowionych ras psów. Niegdyś ludzie woleli spokojnego i cichego towarzysza polowań, dlatego tak rzadko te psy szczekają. Podobnie jak jego dziki kuzyn wilk, Basenji zdarza mu się wydawać dźwięki, ale zwykle szczeka tylko raz, a potem milczy. Istnieje również teoria, że jest tylko częściowo udomowiony. Jego metabolizm jest inny niż u innych psów domowych i podobnie jak dzikie psowate, samice Basenji cyklują tylko raz w roku, podczas gdy zazwyczaj jest to dwa razy w roku.
Basenji zostały odkryte przez mieszkańców Zachodu w regionie Konga w Afryce Zachodniej w XIX wieku. Tam psy były używane do zaganiania zwierzyny do sieci, do przenoszenia towarów i ostrzegania przed zbliżającymi się niebezpiecznymi zwierzętami na szlaku. Za dobre polowanie Basenji był ceniony przez niektóre plemiona w Afryce bardziej niż żona, nie tylko ze względu na jego umiejętności łowieckie, ale także zaradność i pomysłowość.
Próby sprowadzenia Basenji do Europy początkowo nie powiodły się, ponieważ wszystkie importowane psy zmarły z powodu choroby wkrótce po przybyciu. Pierwszy udany import miał miejsce w latach trzydziestych XX wieku zarówno w Anglii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Przez Europejczyków odkryty w Kotlinie Konga, nazywany jest także psem kongijskim lub terierem kongijskim. W Wielkiej Brytanii zostały wyhodowane i rozmnożone po raz pierwszy w roku 1937, w USA cztery lata później. Do Polski psy tej rasy przybyły niedawno.
Jest to rzadka rasa, dlatego przygotuj się na konieczność wpisania na listę oczekujących u hodowcy, jeśli zdecydujesz, że to pies dla Ciebie.
Rozmiar
Suczka Basenji ma średnio 40 cm wzrostu w kłębie i waży 9,5 kg. Pies jest nieco większy i ma 43 cm i 11 kg.
Budowa
Basenji to mały, krótkowłosy pies myśliwski z Afryki. Jest krótki z tyłu i lekko zbudowany. Pomarszczona głowa dumnie noszona jest na dobrze wysklepionej szyi, a ogon osadzony wysoko i zakręcony. Elegancka i pełna gracji, cała postawa jest pełna opanowania i dociekliwej czujności. Zrównoważona struktura i gładka muskulatura pozwalają na swobodne i zwinne poruszanie się. Basenji poluje zarówno wzrokiem, jak i zapachem. Można je rozpoznać po lśniącej krótkiej sierści, mocno zwiniętym ogonie i pomarszczonym czole oraz wyrazistych oczach w kształcie migdałów, które przekazują różnorodne subtelne psie emocje.
Kolor sierści Basenji
Basenji nosi krótką, delikatną sierść o bogatej kasztanowej czerwieni, czerni, trójkolorowym (czarnym i kasztanowym) lub pręgowanym (czarne paski na kasztanowym tle), wszystkie z białymi łapami, klatką piersiową i końcem ogona. Może również mieć biel na nogach, białe znaczenie biegnące po środku pyska między oczami lub biały kołnierzyk – białe oznaczenie na szyi. Zawsze zobaczysz więcej jego podstawowego koloru niż bieli. Jego oznaczenia wyróżniają się wyraźnie i nigdy nie wyglądają na zabłocone.
Pielęgnacja
Basenji jest podobny do kota w swoich nawykach pielęgnacyjnych i sam utrzymuje się w czystości. Nie mają charakterystycznego „psiego” zapachu, dlatego zwykle nie wymagają kąpieli, chyba że wpadną w coś szczególnie brudnego. Linieje tak jak wszystkie psy, ale ich sierść jest tak krótka i cienka, że nie jest tak zauważalna. Basenji są czystymi psami, o prawie kocich zwyczajach pielęgnacyjnych. Jeśli lubisz mieć nieskazitelny dom, z pewnością docenisz, to że rasa ta niewiele traci włosów. Szczotkuj zęby Basenji co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć kamień nazębny i bakterie.
Regularnie przycinaj paznokcie, jeśli Twój pies nie ściera ich w naturalny sposób. Jeśli słyszysz, jak stukają o podłogę, to znaczy, że są za długie. Krótkie, starannie przycięte paznokcie zapobiegają zadrapaniu Cię, gdy Basenji entuzjastycznie podskakuje, by Cię powitać. Zacznij przyzwyczajać swojego Basenji do szczotkowania i badania, kiedy jest szczeniakiem. Podczas czyszczenia sprawdź, czy nie występują owrzodzenia, wysypki lub oznaki infekcji. Zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny skóry, uszu, nosa, ust, oczu i stóp powinny wzbudzić Twój niepokój.
Uszy powinny ładnie pachnieć, bez zbyt dużej ilości wosku lub mazi w środku. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienień i wydzieliny. Twój dokładny cotygodniowy egzamin pomoże ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne. Często dotykaj jego łap – psy tego nie lubią – i zaglądaj do jego pyska i uszu. Spraw, aby pielęgnacja była pozytywnym doświadczeniem pełnym pochwał i nagród, a gdy będzie dorosły, położysz podwaliny pod łatwe wizyty weterynaryjne i inne czynności pielęgnacyjne.
Opieka
Basenji jest psem myśliwskim i potrzebuje codziennych ćwiczeń. Niektóre psy dobrze sobie radzą podczas codziennych spacerów, podczas gdy inne wymagają bardziej entuzjastycznych form ćwiczeń. Zwierzęta wychowywane z dziećmi często spędzają czas wspólnie.
Basenji nie jest psem, którego można pozostawić bez opieki na podwórku. Jest utalentowanym mistrzem ucieczki, który wkrótce może stać się zaginionym Basenji. Jeśli możesz zapewnić mu kilka 30-minutowych spacerów lub sesji zabaw każdego dnia, dobrze nadaje się do mieszkania w mieście. Zawsze trzymaj psa na smyczy i w kagańcu, chyba że znajdujesz się w bezpiecznie ogrodzonym obszarze – nie licz na żaden rodzaj ogrodzenia, który miałby go ograniczyć.
Kolejną cechą rasy jest jej niechęć do deszczu. Spodziewaj się, że będzie zrzędliwy, jeśli będziesz go wyprowadzać, podczas nawet najmniejszej mżawki. Zmoknięcie może mu się spodobać tylko w naprawdę gorący dzień.
Żywienie
Basenji można armić zwykłą karmą dla psów. Jednak pies ten kradnie wszelkie pozostawione jedzenie, w wyniku czego szybko może nabawić się nadwagi. Każda dieta powinna być dostosowana do wieku psa (szczeniaka, dorosłego lub seniora). Kontaktuj się ze swoim weterynarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy co do wagi lub diety Twojego psa. Przez cały czas powinien mieć dostęp do czystej, świeżej wody.
Zdrowie
Basenji to ogólnie zdrowe psy, jednak istnieje kilka dziedzicznych wad. Wśród nich jest zespół Fanconiego, czyli dysfunkcja proksymalnych kanalików nerkowych. Niedobór kinazy pirogronianowej atakuje również tę rasę, prowadząc do przedwczesnej śmierci spowodowanej ciężką anemią. Limfagektazja to rozszerzenie naczyń chłonnych objawiające się biegunką, obrzękiem brzucha i utratą masy ciała. Basenji są również wrażliwe na niektóre produkty pcheł i są bardziej podatne na zapalenie jelit niż większość psów.
Odpowiedzialni hodowcy przeprowadzają badania przesiewowe pod kątem zaburzeń zdrowotnych, takich jak niedoczynność tarczycy, rodzaj zapalnej choroby jelit zwanej IPSID i dysplazja stawu biodrowego. Dostępne są testy genowe umożliwiające identyfikację nosicieli zespołu Fanconiego, choroby nerek, a także postępującej atrofii siatkówki lub PRA. Takie testy pozwalają hodowcom zaplanować hodowle, która wykluczy te choroby.
Dla kogo Basenji będzie odpowiedni?
Ze swoim wyjątkowym wyglądem i osobowością nie są rasą dla każdego, ale dla tych, którzy cenią sobie postawę i inteligencję tego małego psa, stanie się idealnym towarzyszem. Kto wie? Możesz nawet dołączysz do grona wielbiciela, którzy chwalą się zniszczeniami, jakie mogą powodują ich psy!