Bezpieczeństwo na ulicy: jak używać alarmu osobistego?
Bezpieczeństwo na ulicy to ważna kwestia, która dotyczy osób w różnym wieku. To dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń, ale i znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa. To może zapobiec wielu wypadkom i nieprzyjemnym, często także groźnym sytuacjom, ale i pomóc odpowiednio reagować, gdy zaistnieją. Jak zadbać o bezpieczeństwo poza domem? Dlaczego warto mieć alarm osobisty?
Bezpieczeństwo na ulicy — jak używać alarmu osobistego?
O bezpieczeństwa na ulicy, ale i w innych okolicznościach, można dbać na wiele sposobów. Jednym z nich jest zakup niewielkiego urządzenia, które zawsze można mieć przy sobie.
Alarm osobisty dźwiękowy, inaczej alarm bezpieczeństwa czy alarm antynapadowy, o którym mowa, jest niewielkim gadżetem, który można nosić w kieszeni, w plecaku czy torebce, także na szyi bądź przy kluczach (jeśli ma formę breloka czy wisiorka). Istotą jego funkcjonowania jest alarmowanie osób bliskich bądź postronnych o zagrożeniu.
Jak używać alarmu osobistego? Najważniejsze jest, by wybrać odpowiednie urządzenie: funkcjonalne, proste w użyciu i kompaktowe, dzięki czemu będzie można je nosić przy sobie. Warto decydować się na alarmy uznanej marki. Godny uwagi jest na przykład alarm osobisty Locon Safe Call czy Locon Safe Call Pro.
Bezpieczeństwo na ulicy — alarm osobisty Locon
Jak działa alarm Locon? Przede wszystkim zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ponieważ:
- posiada wbudowany przycisk SOS, który umożliwia wezwanie pomocy zarówno bliskich, jak i służb medycznych, w przypadku nagłego zachorowania, wypadku, kradzieży lub innej stresującej bądź groźnej sytuacji,
- wysyła automatyczne powiadomienia o zagrożeniu lub zdarzeniu do wybranych osób lub służb ratunkowych. Zainstalowany czujnik upadku, w przypadku omdlenia, utraty przytomności czy zasłabnięcia, automatycznie wysyła sygnał alarmowy do upoważnionej osoby, co umożliwia szybsze przybycie pomocy, nawet jeśli w pobliżu nie ma innych ludzi,
ale i dba o komfort funkcjonowania dzięki:
- zainstalowanej karcie SIM i nielimitowanym minutom na rozmowy. Ta sprawia, że urządzenie zapewnia bezstresowy kontakt z bliską osobą, eliminując obawy związane z niemożnością nawiązania połączenia,
- lokalizacji GPS, która umożliwia szybkie ustalenie położenia osoby będącej w potrzebie. Jest to niezwykle przydatne, gdy doszło do zaginięcia, utraty przytomności czy dezorientacji w terenie. Dodatkowo alarm osobisty z GPS może zwiększyć szanse na ujęcie sprawcy napadu dzięki wbudowanej funkcji nasłuchu otoczenia.
Jak zadbać o bezpieczeństwo na ulicy?
Aby zadbać o bezpieczeństwo na ulicy — swoje lub bliskich — trzeba zwracać uwagę na różne zagrożenia, a i zachować środki ostrożności. Co robić, a czego unikać?
Kluczowe jest unikanie rozpraszaczy, takich jak telefon komórkowy czy smartfon, które mogą odwracać uwagę, zwłaszcza podczas przechodzenia przez ulicę.
- Zawsze przechodź przez ulicę na oznakowanych przejściach dla pieszych, przestrzegaj zasad ruchu drogowego.
Nie mniej ważne jest zachowanie ostrożności.
- Wybieraj trasy, które dobrze znasz i które są bezpieczne. Unikaj nieznanych obszarów, zwłaszcza w nocy oraz ciemnych, nieoświetlonych uliczek i zaułków.
- Bądź w kontakcie z bliskimi. Informuj ich o swojej trasie, celu wyjścia i przewidywanym czasie powrotu, zwłaszcza jeśli przemierzasz nieznane okolice.
- By nie kusić losu i uniknąć kradzieży, torebki, plecaki i portfele trzymaj blisko ciała.
Szalenie istotna jest także widoczność, zwłaszcza po zmroku czy na drogach podmiejskich. Z tego powodu dobrze jest używać latarki czy odblasków.
Pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia mogą wesprzeć także kursy samoobrony, ale i regularne sprawdzanie stanu zdrowia, zwłaszcza w przypadku zmagania się z chorobą przewlekłą grożącą zaostrzeniem(np. nadciśnienie, choroba wieńcowa, astma).
Myśląc o bezpieczeństwie na ulicy dobrze jest mieć przy sobie nie tylko alarm osobisty, ale i telefon komórkowy ze zdefiniowanymi szybkimi kontaktami lub zainstalowanymi aplikacjami bezpieczeństwa, które mogą wysyłać upoważnionym osobom alerty w sytuacjach awaryjnych. Można także zainwestować w opaskę SOS dla seniora (np. Locon Life, Locon Life Plus czy Locon Life Premium), która zaskakuje swoją funkcjonalnością — dba nie tylko o bezpieczeństwo, ale i szeroko rozumiany komfort życia.