Rasy psów

Cocker spaniel

Cocker spaniel

Cocker spaniel amerykański i angielski

Wyróżnia się dwa typy rasy – Cocker spaniel amerykański i angielski Cocker spaniel, z których oba są powszechnie nazywane po prostu Cocker spanielem na całym świecie. Na początku XX wieku do Cocker spanieli należały także małe spaniele myśliwskie.

Spaniele zostały po raz pierwszy wspomniane w XIV wieku przez hrabiego Foix Gastona III w jego dziele Livre de Chasse. W XIX wieku „cocking” lub „cocker spaniel” był rodzajem spaniela polnego lub lądowego. Przed rokiem 1901 rasy te różniły się jedynie wagą. W Stanach Zjednoczonych angielski Cocker został uznany za odrębnego od rodzimej rasy w 1946 roku; w Wielkiej Brytanii typ amerykański został uznany za odrębną rasę w 1970 roku. Ponadto drugi szczep angielskiego Cocker spaniela, szczep roboczy, nie jest hodowany według standardu, ale do zdolności użytkowej. Obie rasy mają podobny kolor sierści i problemy zdrowotne z kilkoma wyjątkami.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Dwie rasy cocker spanieli zostały wyhodowane jako psy myśliwskie. Główne różnice między odmianami angielskimi i amerykańskimi polegają na tym, że amerykański jest mniejszy z krótszym grzbietem, kopulastą głową i krótszym pyskiem, natomiast odmiana angielska jest wyższa z węższą głową i klatką piersiową.

Zakochany kundel

Cocker spaniel jest ulubieńcem wielu właścicieli zwierząt domowych na świecie. Pamiętasz psa z „Zakochanego kundla”? To nie przypadek, że rozpieszczonym bohaterem był cocker spaniel. Od późnych lat 30. do 50. XX wieku był rasą numer jeden zarejestrowaną w AKC. Potem jego popularność spadła, ale ponownie trafił na szczyty w połowie lat 80. Jego status w tym czasie przejął Labrador i Golden Retriever.

I nic dziwnego – posiadanie dobrze wychowanego cocker spaniela to przyjemność. Znany jest z wesołego, zdrowego temperamentu. Jest kochający i delikatny, niczego nie pragnie bardziej, jak uszczęśliwiać swoją rodzinę. W porównaniu do innych psów sportowych, cocker spaniel jest mały, wygodnie mieści się w mieszkaniu lub małym domu. Jest przede wszystkim wspaniałym towarzyszem, ale łatwo go wyszkolić do pracy w terenie. Jest również doskonałym psem terapeutycznym.

Typowy Cocker spaniel jest delikatnym, kochającym i godnym zaufania towarzyszem rodziny, który dobrze radzi sobie z dziećmi, innymi zwierzętami i osobami starszymi. Jeśli rozważasz Cocker spaniela, musisz bardzo uważać, od kogo kupujesz lub adoptujesz szczeniaka. Kupuj tylko od renomowanego hodowcy.

Cocker spaniel w różowych kapciach

Najważniejsze fakty, o których powinieneś wiedzieć

  • Ponieważ psy tej rasy są tak popularne, szczególnie ważne jest badanie hodowców i znalezienie takiego, który jest oddany ulepszaniu rasy.
  • Wrażliwy cocker spaniel może być nieco zdenerwowany, nawet jeśli pochodzi od dobrego hodowcy i został odpowiednio uspołeczniony. Nie zdziw się, jeśli zdarzy mu się zsikać z podekscytowania.
  • Czworonogi te lubią szczekać, więc dlatego wyuczenie polecenia „Cicho” powinno być obowiązkową częścią jego wychowania.
  • Cocker spaniel jest chętny do pomocy i lubi być blisko swojej rodziny. Ale pamiętaj, został wyhodowany jako pies myśliwski. Nie zdziw się, gdy na spacerze będzie gonił ptaki lub inne małe zwierzęta. Trzymaj swojego go na smyczy, jeśli nie jesteś na ogrodzonym terenie.
  • Rasa ma „miękką” osobowość. Surowe metody treningowe sprawią, że będzie się bał, więc używaj delikatnego, konsekwentnego treningu, aby uzyskać najlepsze wyniki.
  • Długie uszy cocker spaniela są zarówno częścią jego urody, jak i potencjalnym problemem zdrowotnym. Pamiętaj, aby co tydzień sprawdzać uszy swojego pupila pod kątem infekcji.
  • Utrzymanie pięknego płaszcza Cockera wymaga dużo pracy.

Długość życia

Odmiana amerykańska jest nieco mniej długowieczna, o średniej długości życia 10-14 lat. Angielski cocker na ogół żyje 12-14 lat (sprawdź ile żyją psy).

Czy Cocker spaniel jest psem ochronnym?

Ta rasa jest znana z wesołej natury, a nie z instynktu psa stróżującego. Z zasłużoną reputacją kochających ludzi i towarzyskich dla nieznajomych, cocker spaniel nie będzie dobrym wyborem, jeśli szukasz psa stróżującego. Z pewnością będziesz mógł wyszkolić cockera do pilnowania domu – ale jeśli chcesz psa stróżującego, poszukaj innej rasy.

Cocker spaniel

Trening i poziom energii

Cocker spaniel znany jest z inteligencji i szybkich reakcji. Trenowanie ich jest przyjemnością, prędko wychwytuje zarówno komendy na posłuszeństwo, jak i sztuczki. Ale uważaj – sprawnie uczą się też tych złych nawyków! Bądź czujny, żeby nie nauczył się niewłaściwych zachowań, na przykład pamiętaj, aby zamknąć śmieci i nie pozwolić szczeniakowi skakać na ludzi, ponieważ inaczej będziesz miał trudności z oduczeniem go tego. Z psem tak uważnym i sprytnym jak cocker spaniel, najlepiej poradzisz sobie z treningiem opartym na nagrodach. Trening korekcyjny może stłumić ich ducha i zmniejszyć chęć uczenia się.

Cocker spaniel przoduje w prawie każdym psim sporcie – od zwinności po nurkowanie, ponieważ są naturalnymi sportowcami, którzy na ogół uwielbiają aportować i pływać.

Cocker spaniel jest typowym sportowcem. Te psy wymagają codziennych ćwiczeń i mogą szybko nabrać złych nawyków, gdy zaniedbasz treningi. Połącz długie spacery z bardziej rygorystycznymi ćwiczeniami, takimi jak aportowanie lub pływanie, i pozwól swojemu cockerowi wyszaleć się!

Amerykański cocker spaniel ma nieco mniejszą energię niż angielski cocker spaniel.

Jak wygląda życie z Cocker spanielem?

Życie z cocker spanielem to przygoda! Te aktywne psy są czułe, ciekawe świata, chętne do nauki i uwielbiają przebywać w pobliżu ludzi. Są doskonałymi towarzyszami wędrówek, treningów ale i wieczorów z Netflixem. Cocker spaniel jest najłatwiejszą pod względem opieki i wymagań małą rasą spanieli, ze względu na mniejszy rozmiar i względną odległość genetyczną od czasu, gdy był pełnoetatowym psem myśliwskim.

Rasa będzie dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, starszych właścicieli. Potrzebują regularnej pielęgnacji, ale poza tym ten wesoły pies jest mało wymagającym towarzyszem, z którym życie płynie w przyjemnej atmosferze.

Kolor płaszcza

Jego gruby, czasem falujący płaszcz jest krótki na głowie i plecach oraz długi na uszach, klatce piersiowej, brzuchu i nogach. Szata jest jednolita (czarna lub od jasnokremowej do czerwonej do brązowej) lub mieszana (dwie lub więcej maści, z których jedna jest biała).

Pielęgnacja Cocker spaniela to intensywny i kosztowny obowiązek. Większość właścicieli decyduje się na kąpiel, szczotkowanie i przycinanie sierści psa co sześć do ośmiu tygodni przez profesjonalnego fryzjera. Konieczne jest również codzienne czesanie w domu, aby sierść nie była splątana i matowa. Jeśli boisz się rasy, która wymaga znacznej pielęgnacji, Cocker nie jest dla Ciebie.

Pies rasy Cocker spaniel

Pielęgnacja

Cocker spaniel musi być wcześnie wprowadzony w pielęgnację, aby zaakceptował to jako normalną część swojego życia. Biorąc pod uwagę jego wrażliwą osobowość, wskazane jest rychłe przyzwyczajenie go, żeby oswoił się ze szczotkowaniem, hałasem elektrycznych maszynek do strzyżenia, nożyc, czyszczenia uszu i wszystkich pozostałych czynności związanych z utrzymaniem go w dobrym stanie. Niestety Cocker ma reputację wśród groomerów (i weterynarzy) jako nie chętny psiak do współpracy. Potrzebuje pozytywnych, miłych lekcji, jak zachowywać się na stole pielęgnacyjnym lub w gabinecie weterynaryjnym.

Paznokcie należy przycinać raz w miesiącu (lub podczas zabiegów pielęgnacyjnych), a raz w tygodniu sprawdzać uszy pod kątem brudu, zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, który może wskazywać na infekcję. Cocker spaniel jest podatny na infekcje ucha, dlatego należy zachować czujność. Co tydzień wycierać uszy wacikiem nasączonym specjalnym, delikatnym środkiem do czyszczenia o zrównoważonym pH.

Koniecznie kup swojemu pupilowi głębokie ale wąskie miski do jedzenia i wody. W ten sposób może posilić się bez zawilgocenia i zabrudzenia uszu żywnością. Niektórzy właściciele nawet zakładają komin na Cockera podczas jedzenia, aby zapewnić dodatkową ochronę.

Lnienie i pielęgnacja to najtrudniejsze etapy opieki nad cocker spanielem. Rasy tej nie należy golić, co oznacza, że zamiast tego będą wymagać regularnego i intensywnego szczotkowania oraz przycinania. Lekko przycinać możesz bardzo długie włosy wokół klatki piersiowej i brzucha, które mogą być dość trudne do utrzymania w czystości. Większość właścicieli decyduje się na wyczesywanie prawie każdego dnia. Kilka razy w miesiącu przycinaj długie włosy wokół oczu, uszu, szyi, palców u nóg i brzucha psa za pomocą specjalnych nożyc do pielęgnacji. Bardzo długie uszy cocker spaniela są podatne na infekcje, więc regularne czyszczenie uszu jest absolutną koniecznością.

Szczeniak rasy Cocker spaniel

Idealne środowisko domowe

Niezależnie od tego, czy szukasz dobrego psa do towarzystwa dla dzieci, czy też do towarzystwa dla starszych rodziców, cocker spaniel będzie dobrze pasował do każdego domu. Rasa będzie dobrym wyborem dla rodzin uwielbiających sportowy tryb życia lub towarzyszyć rodzinom o niższej energii podczas długich spacerów.

Ze względu na swoje korzenie, te małe psy lubią ścigać małe, dzikie zwierzęta, takie jak wiewiórki i ptaki. Z tego powodu najlepiej nie zostawiać ich bez opieki i bez bezpiecznego ogrodzenia. Dodatkowo, jeśli chcesz być spokojny o bezpieczeństwo zwierzaka warto wyposażyć go w lokalizator GPS. Urządzenie precyzyjnie namierzy pupila w razie ucieczki lub, gdy się za bardzo oddali. Dzięki dedykowanej aplikacji Bezpieczne Zwierzę można szybko sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się czworonożny przyjaciel oraz można poznać najszybszą trasę do swojej zguby.

Długa sierść cocker spaniela powoduje, że nie radzi sobie dobrze w ekstremalnych upałach. Pamiętaj, aby utrzymać psa w chłodzie, unikając ćwiczeń w najgorętszych porach dnia. Rasy tej nie należy golić, ponieważ może to uszkodzić sierść, która nie odrośnie prawidłowo.

Aktywność i Pochodzenie

Jako były pies myśliwski, cocker spaniel wymaga dużo ruchu. Są bardzo skoczni, lubią aportować, biegać, bawić się i pływać. Każdego dnia potrzebuje długiego spaceru i kilku poleceń, aby ćwiczyć swój sprytny umysł. Ta rasa potrzebuje więcej ruchu, niż zapewnia dostęp do podwórka – będziesz musiał pokonać kilka kilometrów, żeby zmęczyć tego psa!

Współczesny Cocker spaniel jest potomkiem rodziny Spanielów, czyli dużej grupy, której początki sięgają starożytności. Słowo spaniel oznacza „hiszpański pies” i powszechnie uważa się, że rzeczywiście pochodzą z Hiszpanii. W XIX wieku podzielono je na dwie grupy: towarzyszy i duże psy myśliwskie. Psy myśliwskie podzielono dalej na spaniele lądowe i wodne.

 

Osobowość

Dobrze wychowany Cocker spaniel ma słodki temperament – jest czuły i milutki, uwielbia brać udział w zajęciach rodzinnych, zabawny, czujny i aktywny, czerpie radość z każdego ćwiczenia, od energicznego spaceru po polowanie w terenie. Cocker spaniele mogą cierpieć z powodu lęku separacyjnego i najlepiej lubią przebywać w domu wokół ludzi.

Cocker spaniel jest znany jako pies wrażliwy psychicznie i fizycznie. Ma delikatną osobowość i nie reaguje dobrze na surowe traktowanie, które czasami zamienia się w warczenie gdy odczuwa ból lub boi się. Wczesna socjalizacja i szkolenie są niezbędne, aby nauczyć psa odpowiednich manier. Należy obchodzić się z nim ostrożnie i uprzejmie, aby wydobyć z niego to, co najlepsze.

Opieka

Cocker spaniel dobrze nadaje się do mieszkania, choć oczywiście będzie uwielbiał dom z podwórkiem. Chociaż nie potrzebuje dużej przestrzeni do wędrowania, wymaga codziennej aktywności. Szaleństwo na podwórku wraz z energicznym 30-minutowym spacerem zapewni mu radość i dobrą kondycję. Później zabierz go ze sobą do środka – Cocker spaniel nie jest zadowolony, że zostaje sam na zewnątrz, i może zareagować kopaniem lub szczekaniem, aby się rozbawić. Najbardziej rozradowany jest, gdy jest z rodziną, uczestnicząc w działaniach grupy.

Pomimo swoich pięknych loków i uroczych, okrągłych oczu, Cocker spaniel w sercu jest łowcą. Jest również dobrym kandydatem do wielu psich sportów, na przykład tropienia. Podobnie jak większość psów, Cocker zachowuje się lepiej, gdy jest aktywny, niż gdy pozwala mu się nudzić, co może prowadzić do destrukcyjnych problemów z zachowaniem.

Dzieci i inne zwierzęta

Jednym z powodów, dla których Cocker spaniel jest tak popularny, jest to, że jest dobrym psem rodzinnym. Nieźle dogaduje się z dziećmi, pod warunkiem, że jest z nimi wychowywany, a maluchy są miłe i szanują zwierzęta. Ale ponieważ jest wrażliwym psem, wszelkie interakcje między Cockerem a dziećmi powinny być nadzorowane przez odpowiedzialną osobę dorosłą.

Cocker spaniel dogaduje się również z innymi zwierzętami domowymi (po odpowiednim przeszkoleniu i przedstawieniu), w tym psami, kotami i małymi zwierzętami.

Problemy zdrowotne i wychowawcze

Cocker spaniel nie cierpi na wiele genetycznych chorób. Poproś hodowcę o przedstawienie dowodu badania wzroku i bioder przed zakupem szczeniaka do domu. Jeśli Twój hodowca nie ma tych testów, poszukaj gdzie indziej, aby upewnić się, że przynosisz do domu zdrowego szczeniaka i wspierasz odpowiedzialną hodowlę.

Jeden niezwykle rzadki, ale niepokojący problem zdrowotny u cocker spanieli jest znany jako „zespół wściekłości cockera”. Ten stan prawdopodobnie ma komponent genetyczny, niestety jest słabo poznany. Problem występuje najczęściej u samców w kolorze rudym lub blond. Pojawia się w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat i charakteryzuje się nieproporcjonalną agresją w sytuacjach, np. podczas drzemki, a kilka minut później pies jest ogólnie całkowicie zrelaksowany, jakby nic się nie stało. W niektórych przypadkach leki przeciwpadaczkowe mogą pomóc w walce z tą chorobą. Jednak w innych przypadkach żadne leczenie nie jest skuteczne, a eutanazja jest jedyną humanitarną i bezpieczną opcją.

Oprócz nagłej agresji, która jest niewątpliwie bardzo poważnym problemem, rasa ta nie jest znana z problemów z zachowaniem. Nagła agresja występuje niezwykle rzadko, dlatego jest mało prawdopodobne, że Twój pies zachoruje.

Cocker spaniel w kulturze popularnej

  • Lady, żeński Cocker spaniel amerykański, występuje w filmie „Zakochany Kundel” z 1955 roku oraz w filmie z 2019 roku o tym samym tytule.
  • Podobnie, Cocker spaniel o imieniu Charkie pojawia się w popularnej książce i serialu telewizyjnym dla dzieci „Ciekawski George”.

Cena

Szczeniaki cocker spaniela zazwyczaj kosztują między 1500, a nawet 3000 zł.

 

Bezpieczna Rodzina – wygoda, bezpieczeństwo i komfort

Oprócz lokalizatora GPS dla zwierzaka, na platformie Bezpieczna Rodzina znajdziesz także inne urządzenia, które ułatwią Ci skuteczną ochronę Twoich Bliskich. Jeśli chcesz troszczyć się o najbliższe Ci osoby, mieć zawsze oko na swój dom, kiedy akurat Cię w nim nie ma, czy kontrolować to, co dzieje się z Twoim samochodem – nasze rozwiązania Ci to umożliwią. Dzięki stworzonej przez nas, w pełni polskiej aplikacji Bezpieczna Rodzina, oraz urządzeniom takim jak smartwatch GPS GJD.06 dla dziecka, opasce dla seniora z S.O.S, lokalizatorowi GPS do auta, czy kamerze wewnętrznej i zewnętrznej – wszystko, co dla Ciebie ważne i cenne masz zawsze na oku.

Wystarczy jedno spojrzenie w telefon komórkowy, by poznać dokładną lokalizację syna lub córki, upewnić się, że rodzice lub dziadkowie z pewnością nie zapomnieli o wizycie lekarskiej, sprawdzić, czy podróżujący naszym autem bliski dotarł bezpiecznie na miejsce, czy skontrolować to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Naszą misją jest umożliwienie Ci wygodnej i szybkiej zdalnej opieki. Pragniemy, aby wszyscy, którzy wybierają Bezpieczną Rodzinę, mogli w pełni komfortowo otaczać troską tych, którzy tego potrzebują oraz dbać o przedmioty, które mają dla nich dużą wartość.

Szczeniak rasy Cocker spaniel

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)