Monitoring zdrowia

Czujnik upadku w opasce Locon — jak to działa?

czujnik upadku opaska SOS

Czujnik upadku to jedna z najważniejszych funkcji opasek SOS Locon. Nie tylko pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia, ale i dba o spokój oraz poczucie bezpieczeństwa tak osoby użytkującej urządzenie, jak i jej opiekuna. Co istotne, w przypadku korzystania z usługi Teleopieki, o wypadku zostaje poinformowany również ratownik medyczny, który może natychmiast interweniować. Jak to działa? 

Jak działa czujnik upadku dla seniora w opasce Locon?

Jedną z wielu zalet opaski Locon jest to, że gdy nosząca ją na nadgarstku osoba upadnie lub poczuje, że zaraz zasłabnie, może wcisnąć przycisk SOS, który powiadomi o tym upoważnione osoby i/lub ratownika medycznego. Czasem jednak jest to jednak niemożliwe. Co wtedy? 

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Z pomocą przychodzi wbudowany w opaskę Locon czujnik upadku. Dzięki niemu urządzenie wykrywa dane charakterystyczne dla tego zdarzenia i automatycznie powiadamia wyznaczoną osobę lub numer alarmowy, kiedy jej użytkownik upadnie i potrzebuje pomocy. To bardzo ważne, ponieważ gdy wsparcie nie nadejdzie szybko, upadek czy omdlenie może być tragiczne w skutkach. Liczy się każda minuta.

Warto wiedzieć, że opaska posiada czujnik upadku z opcją odwołania alarmu, co minimalizuje ilość alarmów niepożądanych.

Dla kogo opaska z czujnikiem upadku?

Opaska SOS Locon z czujnikiem upadku jest doskonałym narzędziem pomagającym kontrolować stan zdrowia, ale i komfortowo funkcjonować na co dzień osobom w różnym wieku. Nade wszystko sprawdza się w przypadku seniora, zwłaszcza takiego, który:

 • ma problemy z poruszeniem się i jest narażony na upadek, zmaga się z chorobami narządu ruchu,
 • mieszka sam bądź przebywa sam w domu, jego bliscy czy opiekunowie nie znajdują się w pobliżu,
 • jest aktywny fizycznie, uprawia sport na świeżym powietrzu — biega, maszeruje, jeździ na rowerze,
 • na co dzień porusza się na przykład na ruchliwych alejach, oblodzonych chodnikach czy nierównych ścieżkach poza miastem, a także w pomieszczeniach, mieszkaniach niedostosowanych do ograniczeń ruchowych osób starszych lub z niepełnosprawnościami. 

Opaska SOS Locon z czujnikiem upadku pomaga również osobom zmagającym się z różnymi schorzeniami, takimi jak: 

 • choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera i inne demencje, które mogą prowadzić do problemów z równowagą i koordynacją, zwiększając ryzyko upadków,
 • choroby serca, takie jak niewydolność serca, arytmia, nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie, które mogą prowadzić do zawrotów głowy i osłabienia, co zwiększa ryzyko upadków, 
 • cukrzyca, np. neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerwów spowodowane cukrzycą, która może prowadzić do utraty czucia w stopach, co zwiększa ryzyko potknięcia i upadku. Ryzyko zwiększa także śpiączka cukrzycowa czy nagły spadek cukru we krwi,
 • choroby wzroku, takie jak zaćma i jaskra, a także inne, ograniczające zdolność widzenia, które mogą prowadzić do pogorszenia widzenia, co zwiększa ryzyko upadków, 
 • choroby kości i stawów, np. osteoporoza, artretyzm i inne choroby kości i stawów, które mogą prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości, co zwiększa ryzyko upadków,
 • choroby układu krążenia, np. niskie ciśnienie krwi, zwłaszcza ortostatyczne, które może prowadzić do zawrotów głowy i upadków,
 • choroby psychiczne, np. depresja, lęk i inne choroby psychiczne, które mogą zwiększać ryzyko upadków, szczególnie jeśli są związane z lekami mającymi wpływ na równowagę i koordynację, 
 • zaburzenia snu, np. choroby takie jak bezsenność i apnea senna, które mogą prowadzić do zmęczenia i senności w ciągu dnia, co zwiększa ryzyko upadków,
 • choroby układu moczowego, np. częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy, co zwiększa ryzyko upadków,
 • choroby układu słuchu, np. choroby uszu, takie jak Meniere, które mogą prowadzić do problemów z równowagą, co zwiększa ryzyko upadków.

Opaska SOS Locon z czujnikiem upadku to również realne wsparcie dla opiekunów seniorów wymagających stałej opieki. Idealnie sprawdzi się dla kobiet w ciąży.

Z opaski Locon mogą także korzystać osoby w pełni samodzielne, które chcą monitorować codziennie swoje zdrowie, czuć się pewnie i bezpiecznie. 

czujnik upadku opaska SOS
Kogo alarmuje czujnik upadku w opasce Locon?

Opaska SOS dla seniora z czujnikiem upadku Locon Life działa z aplikacją Bezpieczna Rodzina, którą opiekun instaluje na swoim telefonie komórkowym. Jeśli przydarzy się wypadek: senior zemdleje, przewróci się, spadnie ze schodów czy upadnie, urządzenie automatycznie wysyła natychmiastowy alarm SOS i wiadomość SMS na telefon opiekuna, co umożliwia szybką reakcję — powiadomienie odpowiednich służb, sąsiadów czy członków rodziny, którzy znajdują się w pobliżu seniora. 

Można również wykupić usługę Teleopieki. Osoby z niej korzystające zyskują istotne wsparcie nie tylko swojego opiekuna, ale i ratownika medycznego, który jest równolegle informowany poprzez systemy o wypadku i podejmuje kontakt z seniorem, dzwoniąc na opaskę SOS. 

W przypadku, gdy osoba ją nosząca nie odbierze połączenia, ratownik interweniuje, włączając służby ratownictwa medycznego (pogotowie, straż, policję), ustala także lokalizację wskazaną przez urządzenie. To istotnie wpływa na szybkość dotarcia do osoby poszkodowanej i udzielenie jej niezbędnej pomocy. 

Dlaczego warto mieć opaskę Locon Life z czujnikiem upadku?

Opaska SOS dla seniora z czujnikiem upadku Locon Life i Locon Life Plus mają wiele zalet. Są bardzo pomocne, dają spokój i poczucie bezpieczeństwa. Zdecydowanie poprawiają komfort życia zarówno osoby, która je nosi, jak i jej opiekunów.

Co ważne, urządzenie jest bardzo proste w obsłudze (opaska SOS Locon Life posiada zaledwie dwa duże przyciski: jeden do szybkiego wzywania pomocy, a drugi do odbierania połączeń przychodzących), a przy tym lekkie — nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Ma także wiele innych zalet, które docenią zarówno osoby, które borykają się z mniejszymi lub większymi problemami zdrowotnymi, jak i seniorzy zdrowi, aktywni i w pełni sił, w pełni samodzielni. Jest bardzo przydatna. Dlaczego?

Opaska SOS Locon posiada nie tylko czujnik upadku, ale i:

 • monitoruje tętno i inne parametry życiowe (to najlżejszy i najmniejszy „ciśnieniomierz” na rynku w obszarze profilaktyki zdrowotnej). 

Opaska SOS Locon Life umożliwia zdalne wykonanie pomiaru ciśnienia i pulsu, zaś opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus umożliwia wykonanie pomiarów zdalnie w aplikacji oraz bezpośrednio z urządzenia. Ponadto mierzy nie tylko puls i ciśnienie, ale również saturację i temperaturę,

 • posiada wbudowany telefon z dostępem do nielimitowanych minut, co pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń i rozmowy telefoniczne z opaski do 10 zaufanych kontaktów. To bardzo bezpieczna opcja, ponieważ do użytkownika opaski nie zadzwoni żadna obca osoba. Mogą na nią dzwonić wyłącznie osoby zapisane w książce telefonicznej,
 • ma przycisk SOS do wzywania pomocy,
 • umożliwia lokalizację 24/7 oraz ustalenie stref bezpieczeństwa, takich jak dom, przychodnia, park czy sklep. Dzięki temu za każdym razem, kiedy użytkownik opaski pojawia się w danym miejscu lub je opuści, na telefonie opiekuna pojawia się stosowne powiadomienie.

Do prawidłowego działania urządzenia niezbędne jest posiadanie aktywnej subskrypcji na aplikację. Opaska SOS jest gotowa do użycia po wyjęciu z pudełka i przypisaniu jej do aplikacji Bezpieczna Rodzina. Nie trzeba podpisywać żadnej umowy. 

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)