Monitoring zdrowia

Funkcja lokalizacji w opasce SOS – jak działa?

Opaska SOS z funkcją lokalizacji dla seniora dba o spokój i poczucie bezpieczeństwa nie tylko osoby użytkującej urządzenie, ale i jej opiekunów. Dzięki niemu bliska osoba ma dostęp do informacji, gdzie rodzice czy dziadkowie przebywają w czasie rzeczywistym. Dla kogo ma to największe znaczenie? Jak to działa?

Jak działa funkcja lokalizacji w opasce Locon?

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Starsze osoby miewają problemy z pamięcią czy orientacją w terenie. Zdarza się, że nie wiedzą, jak wrócić do domu, dotrzeć do lekarza bądź na umówione spotkanie. To wywołuje niepokój i stres. Można tego uniknąć. Wystarczy opaska SOS na nadgarstku i aplikacja Bezpieczna Rodzina, którą opiekun instaluje na swoim telefonie komórkowym. I kłopot z głowy. Jak to możliwe? 

Opaski z funkcją lokalizacji dla senioraLocon Life lub Locon Life Plus — umożliwiają sprawdzanie aktualnego miejsca pobytu bliskiego w bardzo prosty sposób. By poznać położenie użytkownika, wystarczy spojrzeć na mapę w aplikacji.

Lokalizacja 24/7 to jednak nie wszystko. Ponieważ opaska Locon umożliwia ustalenie stref bezpieczeństwa (np. dom, sklep, park, przychodnia), za każdym razem, gdy osoba starsza dotrze do danego miejsca lub je opuści, na telefonie opiekuna pojawi się powiadomienie. Dostępna jest także historia lokalizacji, która pozwoli prześledzić uczęszczane trasy. Dzięki temu można upewnić się, czy wszystko poszło zgodnie z planem. 

Opaska SOS z funkcją lokalizacji dla seniora umożliwia także udostępnianie położenia użytkownika innym osobom. Przydaje się to w wielu różnych sytuacjach, na przykład gdy osoba starsza zasłabnie podczas spaceru czy długo nie wraca z zakupów.  Wówczas można poprosić o wsparcie.

Jak dokładna jest lokalizacja w aplikacji Bezpieczna Rodzina?

Dokładność lokalizacji w opasce SOS zależy od źródła namierzania, z którym w danej chwili łączy się urządzenie. 

Lokalizacja GPS możliwa jest jedynie na otwartej przestrzeni. Sygnał z satelity nie jest w stanie namierzyć urządzenia znajdującego się w konkretnym miejscu w budynku. Z kolei karta SIM sprawia, że można podać przybliżoną lokalizację BTS (zegarek dla seniora z funkcją lokalizacji emituje sygnał GPS przez cały czas). 

 • Dokładność lokalizacji GSM wynosi >200 m,
 • Dokładność lokalizacji Wi-Fi — od 20 do 100 m,
 • Dokładność lokalizacji GPS — od 5 do 15 m.

Dla kogo opaska SOS z funkcją lokalizacji?

Opaska Locon z funkcją lokalizacji sprawdza się głównie w przypadku seniorów, których dotykają choroby neurodegeneracyjne związane z postępującymi uszkodzeniami neuronów, czyli komórek, które budują układ nerwowy i inne choroby wieku starczego bądź neurologiczne. To na przykład choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja starcza, stwardnienie zanikowe boczne (ALS), stwardnienie rozsiane, pląsawica Huntingtona, choroba Alexandra, choroba Alpersa czy zespół ataksja-teleangiektazja.

Funkcja lokalizacji w opasce SOS stanowi również realne wsparcie dla osób (nie tylko w podeszłym wieku), u których rozpoznano schorzenia przewlekłe, takie jak choroby:

 • układu oddechowego (schorzenia przewlekłe, takie jak POChP — przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, nowotwory płuc, gruźlica, mukowiscydoza, ale i ARDS — zespół ostrej niewydolności oddechowej czy ostre infekcje dróg oddechowych),   
 • układu sercowo-naczyniowego (np. niewydolność serca, arytmia, nadciśnienie, niedociśnienie, choroba wieńcowa, ale i wady serca bądź przebyte incydenty kardiologiczne, takie jak zawał czy udar mózgu), 
 • wzroku (np. zaćma i jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, znaczna krótkowzroczność bądź dalekowzroczność), 
 • metaboliczne (np. cukrzyca, neuropatia cukrzycowa, dna moczanowa, nagły spadek cukru we krwi), 
 • kości i stawów (np. artretyzm, osteoporoza i inne), ale i niepełnosprawność czy niedyspozycje, które utrudniają poruszanie się,
 • psychiczne (np. depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia afektywne, zaburzenia osobowości, zaburzenia związane z uzależnieniami).

Opaskę z funkcją lokalizacji docenią nie tylko osoby chore, ale i samodzielne, które chcą czuć się pewnie i bezpiecznie, a mieszkają samotnie lub są aktywne fizycznie i lubią uprawiać sport na świeżym powietrzu (biegają, maszerują, wędrują czy jeżdżą na rowerze). Opaska Locon pozwala im monitorować zdrowie i trzymać rękę na pulsie.

lokalizacja opaska SOS Locon Life
Dlaczego warto mieć opaskę Locon z funkcją lokalizacji?

Opaska dla seniora z czujnikiem upadku — Locon Life i Locon Life Plus – ma wiele zalet. Obydwie są bardzo pomocne, dają spokój i poczucie bezpieczeństwa zarówno osobom, które je noszą, jak i ich opiekunom.

Dzięki opasce SOS starsza osoba czuje się pewniej. Wie, że może liczyć na wsparcie i pomoc w każdej sytuacji. Z kolei osoby bliskie nie muszą się zastanawiać, czy mama dotarła do lekarza i czy dziadek jest na pewno w domu. Miejsce ich pobytu można sprawdzić w bardzo prosty sposób.

Co ważne, urządzenie jest bardzo proste w obsłudze (opaska SOS Locon Life posiada zaledwie dwa duże przyciski: jeden do szybkiego wzywania pomocy, a drugi do odbierania połączeń przychodzących), a przy tym lekkie — nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Ma także wiele innych zalet, które docenią zarówno osoby, które borykają się z mniejszymi lub większymi problemami zdrowotnymi, jak i seniorzy zdrowi, aktywni i w pełni sił, w pełni samodzielni. Dlaczego?

Opaska Locon posiada nie tylko funkcję lokalizacji, ale i:

 • wbudowany telefon z dostępem do nielimitowanych minut, 
 • przycisk SOS do wzywania pomocy,
 • czujnik upadku.

Osoby korzystające z usługi Teleopieka zyskują wsparcie nie tylko opiekuna, ale i ratownika medycznego, który jest równolegle informowany poprzez systemy o sytuacji zagrożenia i podejmuje kontakt z seniorem, dzwoniąc na opaskę SOS. Gdy osoba nosząca opaskę SOS nie odbierze połączenia, ratownik wzywa pogotowie.

Ponadto opaska Locon monitoruje tętno i inne parametry życiowe (to najlżejszy i najmniejszy ciśnieniomierz na rynku). Opaska Locon Life umożliwia zdalne wykonanie pomiaru ciśnienia i pulsu, a opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus pozwala na wykonanie pomiarów zdalnie w aplikacji oraz bezpośrednio z urządzenia. Ponadto mierzy nie tylko puls i ciśnienie, ale też temperaturę i saturację,

Trzeba pamiętać, że do prawidłowego działania urządzenia niezbędne jest posiadanie aktywnej subskrypcji.  Opaska jest gotowa do użycia po wyjęciu z pudełka i przypisaniu jej do aplikacji Bezpieczna Rodzina. Nie trzeba podpisywać żadnej umowy. 

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)