Rasy psów

Czy pies musi mieć kaganiec?

Owczarek niemiecki w kagańcu

Czy pies musi mieć kaganiec? To pytanie nurtuje wielu właścicieli, zarówno małych, jak i dużych psów. Obecne prawo pozwala na dowolną interpretację, część właścicieli uważa, że może spacerować z psem bez obroży i kagańca, inni zaś twierdzą, że pies musi mieć kaganiec. Co mówi prawo?

Obecnie Artykuł 77. Kodeksu Wykroczeń dotyczy niezachowywania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia i brzmi:

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Par. 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Par. 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.

Haczyk w prawie polega na tym, że nie określono, jakie są te “środki ostrożności”. Jedynym zakazem jest puszczanie psów luzem w lesie. Kolejne regulacje prawne dotyczące obowiązku noszenia kagańca to ustawa  z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Szukając nadal odpowiedzi czy domowy pies musi mieć kaganiec, sięgamy do lokalnego prawa.

Czy pies musi mieć kaganiec czy smycz? Lokalne prawo

Na terenie Polski istnieje prawie dwa i pół tysiąca gmin, które wprowadziły obowiązek wyprowadzania psów w kagańcu i na smyczy na swoim terenie. Ponadto niezależnie od miasta czy gminy obowiązek posiadania kagańca obowiązuje psa zawsze podczas przewozu komunikacją miejską, o których możemy przeczytać w przepisach porządkowych. Przykładem jest uchwała porządkowa na stronie warszawskiego przewoźnika miejskiego:

“§ 14. 1. Dopuszcza się przewożenie w pojazdach oraz wprowadzanie na teren stacji metra: 1) małych zwierząt domowych, jeżeli nie są uciążliwe dla pasażerów i są umieszczone w odpowiednim dla zwierzęcia koszu, skrzynce, klatce itp., zapewniającym bezpieczeństwo pasażerów i zwierząt; 2) psów, pod warunkiem, że nie zachowują się agresywnie, nie są uciążliwe dla pasażerów oraz mają założony kaganiec i trzymane są na smyczy; 3) psów asystujących, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej …”.

Aby mieć stuprocentową pewność, czy pies musi mieć kaganiec, warto sprawdzić w swoim obecnym miejscu zamieszkania, jakie prawo lokalne obowiązuje. Przykładowo w Krakowie jest całkowity zakaz wprowadzania psów na tereny placów zabaw, kąpielisk czy boisk szkolnych, w Lublinie pupile mogą poruszać się bez smyczy, ale tylko w kagańcu, zaś w Warszawie dopuszczone jest swobodne spacerowanie psa w obroży pod stałą kontrolą właściciela.

 

Które psy muszą nosić kaganiec?

Wielu weterynarzy przekonuje, że nie istnieją rasy psów agresywnych, i nie wymaga się listy psów z obowiązkiem noszenia kagańca. Osobowość psa zależy od jego ułożenia i wychowania.  Do najbardziej kontrowersyjnych i restrykcyjnych przepisów odnośnie noszenia kagańców przez psy należą przepisy wcześniej wspomnianego miasta Kraków.

Art. 26 ustęp 3. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do:

 1.  prowadzenia psa na uwięzi w taki sposób aby zapewnić pełną nad nim kontrolę, a ponadto psu rasy uznawanej za agresywną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz.687) lub zagrażającemu otoczeniu do nałożenia kagańca – taki pies może być prowadzony wyłącznie przez osobę pełnoletnią; w miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy, pod warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec skutecznie zapobiegający pogryzieniu, a właściciel lub opiekun sprawuje pełną kontrolę nad jego zachowaniem,
 2. nie wprowadzania zwierząt na teren placów zabaw i piaskownic dla dzieci, kąpielisk, boisk szkolnych oraz terenów zielonych i sportowych położonych na obszarze posesji będących w zarządzie szkół, przedszkoli i żłobków.

 

Lista psów agresywnych

Wspomniana lista psów uznawanych przez agresywne znajduje się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych z dnia 28 kwietnia 2003 roku (Dz. U. Nr 77, poz.687). Rasy psów, które powinny bezwzględnie nosić kaganiec to:

 • amerykański pit bull terrier
 • pies z Majorki
 • buldog amerykański
 • dog argentyński
 • pies kanaryjski
 • tosa inu
 • rottweiler
 • akbash dog
 • anatolian karabash
 • moskiewski stróżujący
 • owczarek kaukaski.

 

Pozostałe rasy psów nie mają obowiązku noszenia kagańca, chyba że prawo gminy głosi inaczej. Na tle nieprecyzyjnych i różnorodnych przepisów warto wdrożyć kilka środków ostrożności oraz przygotować odpowiednią wyprawkę dla naszego czworonoga, wpisując się tym samym we wszystkie regulacje.

 1. Zachowaj realną i pełną kontrolę nad psem. W przypadku agresywnego, dziwnego zachowania unikaj sytuacji, w której pies może mieć kontakt z obcym człowiekiem, dzieckiem lub innym zwierzęciem.
 2. W przypadku ras agresywnych właściciel zawsze powinien mieć kaganiec dla psa.
 3. Zawsze bezpieczniej puszczać psa bez smyczy, lecz w kagańcu, w miejscach mało uczęszczanych.
 4. W przypadku ucieczki psa warto zaopatrzyć go w lokalizator GPS dla zwierząt. Ta ultralekka, wodoodporna obroża pomoże odnaleźć zwierzę w jak najszybszym czasie, wskazać lokalizację i podsłuchać otoczenie, w jakim się znajduje.
Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)