Rasy psów

Pies domowy za i przeciw

Mały biały pies z lokalizatorem GPS leżący na szarym fotelu

Pies domowy — za i przeciw

Przychodzi taki czas, kiedy zaczynamy zastanawiać się lub zwyczajnie bardzo pragniemy posiadać psa domowego. Często też do decyzji o nowym członku rodziny namawiają nas dzieci. Musimy jednak pamiętać, że pies domowy to istota żywa, wymagająca opieki, zainteresowania i troski, a cała odpowiedzialność spoczywa na dorosłych. Przed kupnem lub adopcją czworonoga należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Pies domowy bardzo szybko przywiązuje się do człowieka, decyzja o nowym członku rodziny powinna być stuprocentowa, akceptująca wszystkie plusy i minusy wynikające z jego posiadania. Łatwiej podjąć decyzje, jeśli posiadamy dom z ogródkiem. Jak wygląda życie z psem w bloku?

 

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Pies domowy z lokalizatorem GPS Locon Dog

Zanim zdecydujesz się na pieska, musisz pamiętać, że żyjąc we wspólnocie. obowiązuje prawo nakładane na właściciela czworonoga. Prawo warto znać i respektować, aby nie przysporzyć sobie i innym kłopotów.

Pies domowy, ważne informacje

 1. Osoba sprawująca nadzór nad psem domowym ponosi odpowiedzialność za jego czyny. Art. 431 § 1 k.c., stanowi, że „Kto chowa zwierzę albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub zaginęło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”.
 2. Sprzątanie po swoim psie leży w obowiązku właściciela. Kwestie te reguluje Ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Kara za niedopełnienie obowiązku sprzątania, nakładana przez Straż Miejską wynosi do 500 zł.
 3. Kaganiec, smycz i obroża. Nie ma jasno określonych przepisów nakazujących noszenie kagańca i smyczy przez psa. Art. 10 a ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt określa jedynie, że: „Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.” Zakaz ten nie dotyczy zamkniętych terenów prywatnych. Dodatkowo Art. 77 wskazuje, że „kto nie zachowuje zwykłych bądź nakazanych środków przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany”. Właściciel musi przewidzieć zachowanie psa i ocenić, czy kaganiec jest niezbędny. Istnieje lista psów agresywnych, na które nakłada się obowiązek zakładania kagańca.
 4. Pies domowy i OC. Mało który właściciel wie, że można wykupić ubezpieczenie OC na czworonoga. W przypadku szkody wyrządzonej przez psa, koszty strat finansowych pokrywa ubezpieczyciel.
 5. Obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie najpóźniej do 30 dnia od ukończenia 3 miesięcy przez psa. Za niedopełnienie obowiązku szczepienia grozi kara grzywny od 20 do 500 zł, kara aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3. Szczepienie należy powtarzać raz w roku.

Pies domowy szczekający w bloku? Co na to prawo?

Znaczna część psów mieszkających w bloku reaguje szczekaniem, gdy ktoś przechodzi przez klatkę schodową lub puka do drzwi. Zdarza się, że pies domowy szczeka przez cały czas nieobecności właściciela. Może być to niezmiernie uciążliwe dla współlokatorów bloku.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na psa i jego zachowanie, pomocne bywają obroże antyszczekowe i tresura. Jednak ignorując ten problem, sąsiedzi mają prawo zgłosić problem do dzielnicowego, pracowników administracji lub ostatecznie do straży miejskiej, lub policji. Uzasadnieniem zawiadomienia o całodziennym szczekaniu psa są dwa artykuły prawne:

 • art. 51 kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”
 • art. 144 kodeksu cywilnego „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”

 

Mały pies cocker spaniel w domowej kuchni

Najczęściej wybierane rasy psów do życia w bloku

Istnieją rasy psów, które idealnie odnajdują się w mieszkaniu w bloku. Pies domowy będzie czuł się dobrze w mieszkaniu, jeśli będzie miał zapewnione wszystkie podstawowe potrzeby takie jak: poczucie bezpieczeństwa, odżywianie, sen, pielęgnację, ruch, stymulację umysłową i zabawę. Przy wyborze psa do bloku należy brać pod uwagę:

 • tolerancję na zamkniętą przestrzeń,
 • potrzebę ruchu,
 • akceptację innych ludzi,
 • wrażliwość na hałas miejski. 

Najczęściej wybierane psy do życia w bloku to małe rasy psów takie jak buldogi francuskie, mopsy, yorki, retriever. Rzadziej pies domowy to chart, dog niemiecki, Shish Tzu, Pudel czy Maltańczyk.

Pies domowy w bloku – plusy i minusy

Do plusów posiadania psa w bloku należą:

+zawsze jest przy nas

+jest najlepszym przyjacielem

+pies uczy empatii, cierpliwości, współpracy

+zawsze na nas czeka i cieszy się na nasz widok

Minusy:

– utrzymanie psa jest kosztowne

– pies domowy może uczulać ciebie i domowników

– jeśli chcemy przygarnąć zwierzaka do bloku, będzie on wymagać wychodzenia na spacery

– zwierzęta często przynoszą pasożyty

– pies do bloku wnosi do domu piasek, błoto, liście oraz gubi sierść

– należy dostosować mieszkanie do życia pupila

Pies domowy – wyprawka

Jeżeli podejmiesz decyzję o kupnie lub adopcji psa, pamiętaj o wyprawce. Pies domowy wymaga legowiska, w którym będzie mógł odpoczywać, miseczek do karmy suchej i wody, swojej maskotki, do której będzie mógł się przytulać podczas naszej nieobecności, zabawek, ubranek oraz karmy. Nie możemy zapomnieć o obroży, szelkach i smyczy. Dbając o bezpieczeństwo czworonoga, musimy pamiętać o lokalizatorze GPS dla psa.

Lokalizator GPS pozwoli nam na śledzenie historii przemieszczania się naszego zwierzaka, zapamięta jego ulubione trasy. W aplikacji Bezpieczna Rodzina możemy wyznaczyć strefy bezpieczeństwa, skorzystać z funkcji nasłuchu sprawdzając, czy nasz pies domowy dobrze się zachowuje. W przypadku ucieczki, zerwania się ze smyczy lub zaginięcia lokalizator GPS odnajdzie naszego czworonoga i  najszybszą trasę dotarcia do niego. Dając mu poczucie bezpieczeństwa, ofiarujemy mu miłość i troskę, którą z pewnością odwzajemni.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)