Czym grozi wysoki puls? Okazuje się, że wysoka wartość tętna może wiązać się nie tylko z pogorszeniem samopoczucia i nieprzyjemnymi objawami. Oznacza także ryzyko powikłań i patologii, które stanowią zagrożenie zdrowia i życia. Co trzeba wiedzieć?
Czym grozi wysoki puls? Objawy i powikłania
Czym grozi wysoki puls? Choć niektóre osoby z przyspieszonym tętnem nie odczuwają żadnych objawów, zwykle bywa ono przyczyną gorszego samopoczucia. Wysoki puls może bowiem wywołać wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak:
- uczucie kołatania serca,
- duszności,
- spłycony oddech,
- zimne poty,
- bóle i zawroty głowy,
- gorsza wydolność wysiłkowa,
- osłabienie, szybkie męczenie się,
- ból w klatce piersiowej, przypominający chorobę wieńcową i towarzyszący jej ból wieńcowy (nazywany bólem dławicowym). Charakteryzuje go uczucie rozpierania i pieczenia w okolicy zamostkowej).
Czym grozi podwyższony puls? Gdy tętno stale przewyższa bezpieczne wartości, sytuacja może się wiązać z powikłaniami i ryzykiem poważnych patologii, które stanowią zagrożenie zdrowia i życia. To arytmia (skurcze dodatkowe), niewydolność serca, udar mózgu czy zawał serca. Zagrożenia związane z wysokim pulsem są tym większe, im więcej jest dodatkowych czynników ryzyka.
Jak wysoki puls jest niebezpieczny? Wysoki puls występuje wtedy, gdy serce w spoczynku osoby dorosłej wykonuje ponad 100 uderzeń na minutę. Szybszy puls jest typowy dla dzieci. W noworodków liczba uderzeń serca na minutę nie powinna przekroczyć 180, u niemowląt 160 i 150 u starszych dzieci.
Przyczyny wysokiego pulsu
Jakie są przyczyny przyspieszonej pracy serca? Jest ich wiele. Do najczęstszych należą choroby serca oraz różne czynniki związane ze stylem życia. To:
- wrodzone wady serca, nabyte choroby serca (częstoskurcz komorowy, migotanie komór, częstoskurcz nadkomorowy, trzepotanie przedsionków, migotanie przedsionków),
- infekcje, stany zapalne w organizmie, gorączka,
- odwodnienie organizmu,
- działanie kofeiny (kawa, napoje energetyczne),
- przewlekły stres,
- hipoglikemia,
- nadczynność tarczycy,
- zaburzenia elektrolitowe,
- anemia,
- choroby serca, zapalenie mięśnia sercowego,
- zespół pocovidowy.
Często obserwuje się także wysoki puls po jedzeniu i wysiłku (to naturalna reakcja organizmu), wysoki puls na tle nerwowym i wysoki puls w ciąży.
Jaki jest prawidłowy puls?
Tętno, potocznie nazywane pulsem, to liczba uderzeń serca na minutę. Jest jednym z podstawowych parametrów życiowych, który mówi o tym, jak intensywnie pracuje serce podczas odpoczynku lub aktywności.
Prawidłowe tętno wskazuje, jak często powinny zachodzić skurcze serca i ruch naczyń tętniczych. Tym samym, choć liczba uderzeń serca na minutę jest inna jest w spoczynku, jak i podczas aktywności fizycznej, a i zależy od wieku, przyjmuje się, że norma pulsu mieści się w granicach 60 do 100 uderzeń na minutę w spoczynku. Wartości ponad górną granicą to tachykardia. Zbyt mała częstotliwość pulsu to bradykardia.
Wiedząc, czym grozi wysoki puls, by zapobiegać związanym z tym powikłaniom, należy go kontrolować. W tym celu dobrze mieć w domu ciśnieniomierz, pulsoksymetr lub opaskę SOS, która pomiary wykonuje samodzielnie. Wyniki warto zapisywać w dzienniczku. Przy podwyższonym pulsie trzeba mierzyć również ciśnienie krwi.
Wysoki puls — kiedy do lekarza?
Do lekarza, najlepiej kardiologa, należy się zgłosić, gdy:
- wysoki puls utrzymuje się stale,
- wysokie tętno pojawia się nieadekwatnie do sytuacji (nie towarzyszy mu wysiłek fizyczny czy gorączka),
- puls przyjmuje niebezpiecznie wysokie wartości,
- obserwuje się nagłe zwiększenie częstości akcji serca.
W celu wykrycia przyczyny wysokiego pulsu, lekarz zbierze wywiad i przeprowadzi badanie. Może również zlecić badania, takie jak EKG, ECHO serca, Holter czy próba wysiłkowa.
Wysoki puls — jak obniżyć?
Bywa, że wysoki puls występuje sporadycznie. Zwykle nie oznacza to nic niepokojącego. U niektórych osób zdarza się jednak, że nieprawidłowość towarzyszy stale. Wówczas konieczne jest działanie.
Często wdrażana jest farmakoterapia. Przy zaburzeniach rytmu serca przepisywane są beta-blokery. To leki dostępne na receptę. Inne sposoby na spowolnienie szybkiego bicia serca to manewry aktywizujące nerw błędny oraz elektroterapia.
- unikać stresu,
- pić optymalne ilości wody,
- dobrze się odżywiać (przestrzegać zasad racjonalnej diety, najlepiej diety dla serca),
- zrezygnować z kofeiny,
- stosować techniki relaksacyjne, pamiętać o spokojnym oddechu (nie tylko wtedy, gdy odczuwany jest „atak wysokiego pulsu”),
- być aktywnym fizycznie,
- prowadzić higieniczny tryb życia,
- mierzyć ciśnienie krwi oraz puls.