Monitoring zdrowia

Jak obniżyć puls? Dlaczego i kiedy to ważne?

kobieta na wycieczce w górach

Jak obniżyć puls, który określa uderzenia, częstotliwość i rytm serca? Dlaczego i kiedy to ważne? Choć wysokie tętno, czyli szybkie bicie serca, nie zawsze jest powodem do niepokoju, w niektórych sytuacjach wskazuje na różne nieprawidłowości. Nie wolno go ignorować. Co warto wiedzieć?

Jak obniżyć puls?

Jak obniżyć puls, czyli rytmiczne rozciąganie ścian tętnic przez krew wypchniętą podczas skurczu serca, która płynie od organów i narządów? Są na to sposoby. Jakie? To zależy od kilku czynników, głównie przyczyny szybkiego pulsu. Co robić?

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Jeśli za wysoki puls odpowiada napięcie i stres, warto zlokalizować sytuacje stresogenne, budujące negatywne napięcie bądź udać się do psychologa, który wskaże różne pomocne narzędzia — techniki relaksacyjne.

Dobrym pomysłem jest picie naparów ziołowych, które działają uspokajająco i odprężająco. Pomysł ten należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku występowania chorób przewlekłych.

Istnieją również domowe sposoby na obniżenie tętna. Pomóc może:

  • wypicie dużej ilości wody,
  • przemycie  chłodną wodą,
  • zaczerpnięcie świeżego powietrza,
  • wykonanie masażu zatoki szyjnej (masowanie i uciskanie określonego punktu na szyi, co ma związek z drażnieniem nerwu błędnego. To prowadzi do odruchowego spowolnienia czynności serca),
  • nabranie powietrza do płuc, a następnie wydychanie go przy zamkniętych ustach i zatkanym nosie (tzw. manewr Valsalvy),
  • ograniczenie przyjmowania napojów, które przyspieszają akcję serca. To kawa czy napoje energetyczne.
  • zrezygnowanie bądź ograniczenie słodyczy i innych źródeł dużej ilości cukrów,
  • unikanie znacznego wysiłku fizycznego.

Wysokie tętno, które ma związek z infekcją, gorączką, odwodnieniem czy biegunką, zwykle ustępuje samo. W poważniejszych sytuacjach niezbędna bywa farmakoterapia. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy szybkie tętno wynika ze schorzeń układowych bądź ogólnoustrojowych. Wówczas konieczne jest stosowanie leków wskazanych w terapii konkretnej jednostki chorobowej.

Osoby zmagające się zarówno ze zbyt wysokim tętnem, jak i skokami ciśnienia czy zbyt wysokim ciśnieniem, mogą stosować leki regulujące pracę serca, w tym obniżającymi ciśnienie krwi.

Czy joga obniża puls? 

Joga, starożytna praktyka korzeniami sięgającą Indii, stała się popularnym narzędziem dla współczesnego człowieka do poprawy swojego stanu zdrowia i dobrostanu. Zrównoważona kombinacja asan (pozycji), pranayamy (ćwiczeń oddechowych) i medytacji, które składają się na praktykę jogi, pomaga obniżyć tętno i ciśnienie krwi. Podczas praktyki jogi, ciało przechodzi do stanu głębokiego relaksu, który prowadzi do spadku częstości akcji serca. Dodatkowo, techniki oddechowe, takie jak ujjayi czy anulom vilom, pomagają regulować ciśnienie krwi, poprzez poprawę krążenia i redukcję stresu. Regularne ćwiczenie jogi wpływa także na układ nerwowy, szczególnie na nerw błędny, który jest odpowiedzialny za regulację tętna i ciśnienia. Wzmocnienie tego nerwu przekłada się na lepszą kontrolę nad fizjologicznymi reakcjami organizmu, co skutkuje lepszym samopoczuciem i zdrowiem serca. Ogólnie rzecz biorąc, joga jest skutecznym narzędziem do kontroli pulsu i ciśnienia, pomagającym w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

Jak obniżyć puls

Dlaczego i kiedy obniżać puls?

U osób dorosłych prawidłowy puls mieści się w granicach od 60 do 100 uderzeń na minutę. Za niebezpieczne uznaje się tętno w spoczynku, które przekracza górną granicę normy. Czy zawsze? Okazuje się, że nie.

Jeśli za szybki puls występuje chwilowo, zwykle jest naturalną reakcją organizmu na jakiś czynnik (np. silne emocje czy wysiłek) i nie wymaga interwencji. Uwaga i działanie są konieczne, gdy wysokie tętno utrzymuje się przez dłuższy czas. Może to wskazywać na różne nieprawidłowości i choroby. Dlaczego to ważne?

Zbyt wysoki puls obniża komfort życia. Często nawet jeśli nie wywołuje nieprzyjemnych bądź dokuczliwych objawów — i tak może być niebezpieczny. Zdarza się, że prowadzi do niebezpiecznych powikłań.

Jakie są objawy wysokiego pulsu? To głównie:

  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • osłabienie,
  • ból i ucisk w okolicy mostka,
  • zawroty głowy,
  • spłycony oddech,
  • uczucie niepokoju,
  • zimne poty.

Najgroźniejszym powikłaniem wysokiego tętna jest udar i migotanie przedsionków serca.

Jak mierzyć tętno? 

Osoby, które zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego bądź znajdują się  grupie ryzyka, powinny monitorować różne parametry, takie jak ciśnienie i tętno, także saturacja.

Tętno musi być mierzone w stanie spoczynku, przy uspokojonym sercu i oddechu (tzw. tętno spoczynkowe). Najlepszymi miejscami do pomiaru są nadgarstki, wnętrze łokcia, dolna część szyi, górna część stopy. Pomiar tętna polega na liczeniu uderzeń, które są wyczuwane przez 10 sekund. Warto pamiętać, że przy podwyższonym pulsie trzeba mierzyć również ciśnienie krwi (stąd dobrze w domu mieć ciśnieniomierz). Wyniki warto zapisywać w dzienniczku.

Wygodnym rozwiązaniem są wielofunkcyjne opaski. Te nowoczesne urządzenia w prosty sposób pomagają kontrolować parametry życiowe.

Jeśli opaski współpracują z aplikacją, wyświetlają historię pomiarów i umożliwiają analizowanie ich zmian w czasie. Pozwalają także na szybką reakcję (powiadomienie bliskich bądź ratownika medycznego), gdy wystąpią niepokojące objawy (parametry będą bardzo wysokie lub niepokojąco niskie).

Niektóre opaski SOS (np. opaska SOS Locon Life oraz opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus), dzięki autorskiej aplikacji i usłudze Mój Opiekun, o której więcej dowiesz się z naszego artykułu, umożliwiają zdalne wykonanie pomiarów ciśnienia tętniczego i pulsu (Locon Life także saturacji i temperatury ciała), ale i szybko reagować w sytuacjach zagrożenia.

 

 

 

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)