Monitoring zdrowia

Długi weekend sierpniowy – bezpieczny senior

dlugi weekend sierpniowy

Długi weekend sierpniowy, a i obietnica fantastycznej pogody, zachęcają do wypoczynku oraz bliższych i dalszych wyjazdów. Na co zwrócić uwagę podczas planowania podróży, by odpoczynek był bezpieczny dla seniora? Co ze sobą zabrać? Jak wspierać bliskich zdalnie, na odległość?

Gdzie seniorzy wyjeżdżają na długi weekend sierpniowy?

Długi weekend sierpniowy seniorzy spędzają w bardzo różnych okolicznościach. Wybór lokalizacji oraz forma wypoczynku zależy od wielu czynników, tak oczekiwań, preferencji i usposobienia, jak i stanu zdrowia, aktywności i mobilności czy możliwości finansowych.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Aktywni seniorzy podczas długich weekendów decydują się zarówno na krótkie, jak i dłuższe wypady, tak do różnych ciekawych miejsc na terenie kraju, jak i za granicą. Są to zarówno duże aglomeracje i modne kurorty, gwarne hotele i pensjonaty, jak i ciche osady, pola namiotowe czy gospodarstwa agroturystyczne. Wyjazdy na długi weekend mogą być planowane, jak i spontaniczne, last minute – tak samotne, jak i realizowane z partnerem, przyjaciółmi czy rodziną.

Najważniejsze, by plan na długi weekend sierpniowy był skrojony na miarę potrzeb i oczekiwań, ale i by był bezpieczny. Na co zwrócić uwagę w przypadku seniora?

Długi weekend sierpniowy — jak przygotować się do wyjazdu?

Aby podczas wyjazdu senior mógł się czuć dobrze, komfortowo i bezpiecznie, musi się do niego dobrze przygotować. Co jest ważne?

Decydując się na miejsce wypoczynku, dobrze sprawdzić opinie na jego temat na różnych portalach turystycznych, zwrócić uwagę na lokalizację, ale i standard pokoju czy domku, a i wynająć go, korzystając z zaufanych stron, portali czy biur podróży.

Wybierając miejsce sierpniowego wypadu warto wziąć pod uwagę także mniej oczywiste czynniki, takie jak łatwość dotarcia do celu podróży, dostępność transportu publicznego, infrastruktura i panujące warunki klimatyczne.

W przypadku zagranicznych podróży należy pamiętać o kwestiach związanych z komunikacją i bezpieczeństwem, między innymi zapoznać się z zasadami panującymi w danym miejscu, takimi jak przepisy ruchu drogowego czy zachowanie w miejscach publicznych.

Przed wyjazdem na długi weekend, zwłaszcza w przypadku schorzeń przewlekłych czy przebytych operacji, dobrze skonsultować się z lekarzem, by ten ocenił stan zdrowie, stwierdził brak przeciwwskazań do wyjazdu, a i wypisał niezbędne recepty.

Co senior powinien zabrać na długi weekend sierpniowy?

Bezpośrednio przed wyjazdem należy przygotować listę rzeczy, które są konieczne do zabrania. Co oprócz ubrań i kosmetyków powinno się na niej znaleźć? Przede wszystkim:

  • dokumenty – dowód osobisty, legitymacja,
  • dokumentacja medyczna, recepty (lub kody recept) na leki przyjmowane stale,
  • leki, zarówno na wszelki wypadek, jak i na choroby przewlekłe,
  • listę leków, alergii oraz informacji kontaktowych dla lekarza, gdyby zaistniała konieczność skorzystania z pomocy medycznej na wakacjach,
  • odpowiednia ilość gotówki. Przyda się również karta kredytowa lub debetowa,
  • telefon komórkowy,
  • ciśnieniomierz, zegarek mierzący ciśnienie lub opaska wielofunkcyjna umożliwiająca pomiary ciśnienia i tętna. To szczególnie ważne w przypadku seniorów, którzy leczą się na nadciśnienie bądź inną chorobę układu krwionośnego lub zmagają się z jakąś chorobą przewlekłą, przeszły operacje czy incydenty kardiologiczne.

Na długi weekend sierpniowy spędzany za granicą dodatkowo trzeba zabrać:

  • paszport, wizę,
  • gotówkę w walucie obcej,
  • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), umożliwiającą korzystanie z pomocy służby zdrowia danego kraju,
  • prywatne ubezpieczenie turystyczne dla seniorów, dzięki któremu w razie choroby czy wypadku będzie można liczyć na bezpłatne leczenie w państwowych i prywatnych placówkach zdrowotnych, transport medyczny do kraju czy akcję ratunkową i poszukiwawczą,
  • telefon komórkowy z międzynarodowym roamingiem.

Jak wspierać zdalnie seniora, który wyjeżdża na długi weekend?

Wyjazdy, tak weekendowe, jak i dłuższe, mogą być źródłem radości i przyjemności, ale i stresu. Seniorzy mogą martwić się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo: tak o samą podróż, jak i pobyt w miejscu pobytu. By uspokoić i dodać pewności siebie, można wspierać bliskich nie tylko podczas przygotowań, ale i w czasie wypoczynku. Można to robić zdalnie, na odległość.

Na pewno warto pozostawać w stałym kontakcie – dzwonić do bliskiej osoby, ale i w miarę możliwości odbierać wszystkie połączenia (mama czy tata mogą potrzebować pomocy). Można również wysyłać krótkie wiadomości, tak tekstowe, jak i głosowe.

Świetnym rozwiązaniem, które bardzo ułatwia życie i poprawia komfort funkcjonowania, są wielofunkcyjne opaski Locon Life oraz Locon Life Plus. Przydadzą się nie tylko podczas długiego weekendu sierpniowego.

Jakie funkcje opaski SOS są najważniejsze? Na pewno możliwość wykonywania pomiarów ciśnienia tętniczego i pulsu (opaska z wyświetlaczem Locon Life Plus pozwala także na pomiar saturacji i temperatury ciała) oraz całodobowej lokalizacji użytkownika. Inne przydatne rozwiązania to wbudowany czujnik upadku, przycisk SOS i  telefon.

Opaska SOS to małe, niekłopotliwe, inteligentne i niezwykle użyteczne urządzenie, które pozwala trzymać rękę na pulsie, umożliwia kontakt z bliskimi oraz wezwanie pomocy w razie potrzeby. W przypadku posiadania opaski Locon Life Plus i wykupienia usługi teleopieki powiadomienie o niepokojącym zdarzeniu jest wysyłane nie tylko do opiekunów, czyli osób bliskich, ale i ratownika medycznego. Nie sposób jej przecenić.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)