Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Ile czasu po jedzeniu mierzyć cukier?

Ile czasu po jedzeniu mierzyć cukier? Kiedy badać go na czczo? Jakie są wskazania do wykonania badania oraz dlaczego jest to konieczne? To tylko niektóre z pytań, jakie pojawiają się w związku z kontrolą zarówno cukru we krwi, jak i cukrzycy. Co warto wiedzieć?

Ile czasu po jedzeniu mierzyć cukier?

Ile czasu po jedzeniu mierzyć cukier? Aby glikemia poposiłkowa była prawidłowo oznaczona, pomiar należy wykonać 2 godziny po jedzeniu. Co istotne, czas powinien być odliczany już w momencie spożywania pokarmu. 

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Pomiary poziomu glukozy po spożyciu posiłku są niezbędne do tego, aby móc poznać stężenie glukozy we krwi. To pozwala:

 • rozpoznać chorobę (cukrzyca),
 • ustalić, jak pożywienie wpływa na poziom cukru we krwi,
 • sprawdzić, jaka ilość węglowodanów jest wystarczająca przy następnym posiłku.

Wysoki wskaźnik badania cukru po jedzeniu świadczy o tym, że pacjent zmaga się z cukrzycą: nie przestrzega zaleceń diabetologa bądź przyjął niedostateczną dawkę leków lub insuliny.  

Badanie poziomu cukru we krwi, wykonywane w przypadku diagnostyki oraz monitorowania leczenia cukrzycy, jest wykonywane nie tylko po posiłku, ale i w innych okolicznościach: tak na czczo, jak i po wysiłku, ale i o dowolnej porze dnia — tak często, jak zaleci lekarz. Jeżeli lekarz ma wątpliwości, czy u pacjenta rozwinęła się cukrzyca, może zlecić wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą (OGTT). 

Jak często mierzyć cukier we krwi?

Częstotliwość badania poziomu glukozy we krwi zaleca lekarz. Zwykle osoby zdrowe, w celu ustalenia, czy poziom cukru jest w normie, powinny kontrolować parametr raz do roku, podczas profilaktycznych badań laboratoryjnych. 

Jeśli chodzi o regularne badania poziomu glukozy we krwi, są one konieczne przede wszystkim u osób, które:

 • ukończyły 40. rok życia,
 • zmagają się z cukrzycą typu 1, cukrzycą typu 2 czy insulinooporonością,
 • borykają się z nadciśnieniem i chorobami układu sercowo-naczyniowego,
 • rozpoznano u nich choroby tarczycy, choroby trzustki, choroby nadnerczy,
 • są obarczone ryzykiem wystąpienia cukrzycy, 
 • ich problemem jest nadwaga, otyłość, 
 • obserwujących objawy wskazujące na zaburzenia tolerancji węglowodanów. To zwiększony apetyt, wzmożone pragnienie, nagły, szybki przyrost masy ciała (w ciągu kilku miesięcy), senność, częstsze oddawanie moczu, przyspieszone tętno, niepokój, drgawki i inne zaburzenia neurologiczne.

Mierzenie cukru po jedzeniu czy na czczo są także konieczne w przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii lub hiperglikemii oraz u kobiet w ciąży (w celu wykrycia cukrzycy ciążowej, ale i kontroli przebiegu jej leczenia). 

Badanie glukozy w ciąży 

Badania glukozy u ciężarnych są konieczne. Pierwsze wykonuje się przed 10. tygodniem u kobiet, które nie należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Drugie badanie —  test obciążenia glukozą — pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży.  

Badanie poziomu cukru po wysiłku

Osoby aktywne fizycznie, które zmagając się z cukrzycą, powinny monitorować poziom glukozy we krwi także po aktywności fizycznej. Ma to związek z tym, że cukier jest bowiem przez organizm jako źródło energii, a podczas treningu zapotrzebowanie na niego rośnie.  

Jak często mierzyć cukier we krwi u diabetyków?

Osoby, u których rozpoznana została cukrzyca, powinny na bieżąco monitorować poziom cukru we krwi, o konkretnych porach dnia (kilkakrotnie w ciągu dnia). Ich ilość określa diabetolog, na podstawie rodzaju terapii oraz postępów leczenia. 

Zalecana liczba pomiarów poziomu cukru w ciągu dnia wynika z modelu stosowanego leczenia oraz typu choroby. Na przykład w niektórych przypadkach  wystarczy jeden pomiar na tydzień (np. u osób z cukrzycą typu 2. leczonych metforminą), w innych wykonuje się kilka pomiarów dziennie (pacjenci leczeni intensywnie insuliną).

Jak po jedzeniu mierzyć cukier?

Badania glukozy na czczo można wykonać zarówno w laboratorium, jak i samodzielnie w domu, za pomocą glukometru. Nie jest ono skomplikowane. By uzyskać wynik, wystarczy pobranie próbki krwi:

 • z żyły pacjenta (z reguły w dole łokciowym) w laboratorium,
 • z palca ręki, po uprzednim jego nakłuciu w domowych warunkach.

Kiedy mierzyć cukier na czczo? Rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza diabetycy. Taki pomiar wskazuje poziom cukru we krwi, a i ilustruje działanie stosowanego leku w trakcie nocy i pomaga ustalić wielkość posiłku oraz dawki insuliny u osób, które chorują na cukrzycę.

Prawidłowy poziom cukru we krwi po jedzeniu i na czczo 

Jakie są normy glukozy na czczo i po posiłku? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zupełnie różne. Ma to związek z tym, że spożycie posiłku znacznie podnosi poziom cukru we krwi. poziom glukozy we krwi zmienia się w zależności od pory dnia, intensywności wysiłku fizycznego oraz czasu, jaki minął od ostatniego posiłku,

Jeśli chodzi o poziom cukru po jedzeniu, po 2 godzinach od jego spożycia poziom glukozy we krwi nie powinien przekraczać 140 mg/dl.

W myśl kryteriów opracowanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne prawidłowy poziom glukozy we krwi żylnej na czczo wynosi:

 • u noworodków od 2,8 do 4,4 mmol/l (od 50 do 115 mg/dl),
 • u dzieci od 3,9 do 5,8 mmol/l (od 70 do 105 mg/dl),
 • u dorosłych od 3,9 do 5,5 mmol/l (od 70 do 99 mg/dl). Norma glukozy na czczo w ciąży wynosi do 92 mg/dl.

Dlaczego warto mieć opaskę SOS?

Chcąc dbać o swoje zdrowie, warto nie tylko kontrolować poziom cukru we krwi, ale i inne parametry zdrowia, takie jak ciśnienie tętnicze i puls, także saturacja czy temperatura ciała.

Aby móc trzymać rękę na pulsie, trzeba zakupić ciśnieniomierz, pulsometr i pulsoksymetr. Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w opaskę SOS, na przykład Locon Life czy Locon Life Plus, które umożliwiają komfortowe wykonywanie pomiarów wspomnianych parametrów, ale i zaskakują swoją funkcjonalnością. Dlaczego?

Opaska SOS zastępuje kilka urządzeń, nie tylko tych, które są wykorzystywane do monitorowania zdrowia. To także telefon, czujnik upadku i opaska alarmowa oraz osobisty lokalizator. To sprawia, że opaska Locon jest nie tylko modnym gadżetem, ale urządzeniem, które pozwala być w stałym kontakcie i uzyskać pomoc, gdy ta jest potrzebna (powiadomienie o konieczności wsparcia jest wysyłane zarówno do upoważnionego opiekuna, jak i ratownika medycznego, gdy do opaski Locon Life Plus zastanie wykupiona usługa teleopieka). To znacząco poprawia jakość codziennego funkcjonowania wielu osób, nie tylko zmagających się z chorobami przewlekłymi, ale i ich bliskich.