Rasy psów

Jack Russell Terrier

Pies rasy Jack Russell Terrier na spacerze z szelkami i lokalizatorem GPS dla psa

Jack russell terrier – historia

Często w przypadku różnych ras psów pojawia się sporo wątpliwości, skąd dane zwierzę pochodzi. Hodowcy z wielu państw próbowali sobie przypisać dany sukces. W przypadku rasy jack russell terrier takich wątpliwości nie ma. Jack russell terrier to pies, który pochodzi z Anglii, a konkretniej mówiąc z Devon. Niemałą ciekawostkę stanowi fakt, iż nazwa tej rasy pochodzi od… nazwiska jej twórcy. John Jack Russell był wielebnym, który posiadał suczkę o imieniu Trump. Nabył ją, gdy jeszcze studiował na Oxfordzie. Nie wiemy dzisiaj na pewno, jak dokładnie to wyglądało, ale prawdopodobnie zakochał się w tym czworonogu, gdy spacerował sobie przy rzece. Uznał, że jest to pies idealny – najpiękniejszy jakiego widział i nie ma szansy znaleźć bardziej perfekcyjnego czworonoga. Suczka należała do mleczarza. Wielebny przekonał go, aby sprzedał mu psa. Następnie zabrał ją do Devon.

Piesek okazał się mały, przebiegły, z ogromnym instynktem myśliwskim. Od razu wzbudził zainteresowanie wśród wielu osób, a u wielebnego – wielkie uczucie i przywiązanie. John nie miał zamiaru zajmować się tworzeniem nowej rasy – po prostu zależało mu na psim towarzyszu, który będzie kroczył za nim w codzienności i oczywiście – na polowaniach. Na początku rasę tę nazwano Terierem Pastora Russella. Uważano też suczkę Trump za odmianę foksteriera. Jednak wiele, wiele lat później (a dokładniej – 175) uznano, że jest to osobna rasa – mniejsza od foksteriera, posiadająca naturalny instynkt do polowań. Z czasem też inaczej określano funkcję obu odmian. Foksterier zyskał miano eleganckiego psa wystawowego, a Jack Russell Terrier stał się po prostu małym psem użytkowym.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Uznanie rasy

W latach 90. XX wieku uznano jacka russella terriera za osobną rasę. Ale dopiero w 2000 roku określono dwie odmiany psów, bardzo podobnych do siebie, jednakże z drobnymi, ale zasadniczymi różnicami (głównie dotyczącymi wzrostu oraz ogólnych proporcji). Osobnik wyższy, którego obrys przypomina kwadrat, to Parson Russell Terrier (“parson” to po angielsku pastor). Mniejszy zaś to właśnie Jack Russell Terrier, którego miejsce pochodzenia to Anglia, choć często wspomina się także o Australii – to właśnie tutaj obecnego jacka russella rozpowszechniono poprzez hodowle.

Szczeniak rasy Jack Russell Terrier

Wygląd

Wysokość suczki jacka russella terriera wynosi pomiędzy 25 a 30 centymetrów. Samiec jest nieco wyższy – jego wysokość osiągnie maksymalnie 30 centymetrów. Wagowo nie ma wielkiej różnicy – psy ważą pomiędzy 5 a 6 kilogramów. Ciało jacka jest średniej długości – dłuższe aniżeli wyższe. Oczy ciemne, małe, w kształcie migdałów (powieki nie mogą być wyłupiaste, muszą przylegać do gałki ocznej). Uszy jędrne, opadające lub guzikowate, a do tego bardzo ruchliwe. Ogon może być opadający, ale gdy pies zaczyna być aktywny – będzie się unosił. Mimo niewielkiego wzrostu i niezbyt imponującej wagi jack russell terrier jest niezwykle zwinny, bardzo aktywny, a do tego niebywale wytrzymały. Gdy dodamy do tego silny charakter, to osiągamy niezłą mieszankę naprawdę wyjątkowego małego psa.

Sierść jacka russella

Sierść psa jest gładka, szorstka albo drutowata. Jack russell terrier charakteryzuje się bardzo specyficznym umaszczeniem. Dominuje w nim kolor biały ze znaczeniami czarno-podpalanymi od jasnopłowych po kasztanowe. Wzorzec podpowiada nam trzy typy szaty. Są to:

  • typ gładkowłosy, krótkowłosy – umaszczenie białe z czarnymi oraz brązowymi plamami. Sierść gładka i krótka. Włos układa się w jednym kierunku,
  • typ złamany – biała sierść z czarnymi oraz brązowymi łatami. Włosy są półtwarde i szczecinowate, charakteryzują się średnią długością. Włos, podobnie jak w przypadku powyżej, charakteryzuje się średnią długością,
  • typ szorstki/szorstkowłosy – szata twarda, gęsta, długa, włos układa się w różnych kierunkach, co daje bardzo specyficzne, niepowtarzalne wrażenie.

Wiele osób określa jacka russella terriera jako miniaturkę psa do towarzystwa. A to oznacza, że nierzadko pies ten jest odbierany jako bardzo prosty w ułożeniu. Efektem tego jest zakup czworonoga przez osoby, które nigdy nie mieszkały z psem i nie mają najmniejszej wiedzy w tym temacie. Takie postępowanie niestety kończy się bardzo źle – pojawia się sporo problemów związanych z bardzo silnym charakterem jacka. Dlatego tak ważne jest poznanie tej rasy. O tym dla kogo jest jack russell terrier piszemy w dalszej części artykułu.

Pielęgnacja

Włos psa jack russell terrier, mimo że jest krótki i teoretycznie mało wymagający, potrzebuje regularnej pielęgnacji. W przypadku psa gładkowłosego będzie najprościej – wystarczy okazjonalne szczotkowanie włosów, np. raz w tygodniu. Jeżeli jednak przyjdzie okres linienia, to właśnie ten rodzaj włosa będzie najbardziej wymagający. W tym czasie koniecznie wyczesujemy psa jak najczęściej. W przeciwnym razie możemy nie być zadowoleni z tego co znajdziemy w mieszkaniu, np. na dywanie czy na kanapie. Wiele osób chwali stosowanie trymera – ten pomoże w usuwaniu starych oraz luźnych włosów. W kwestii pielęgnacji trzeba pamiętać nie tylko o sierści, ale także o oczach, uszach czy pazurach. Te wymagają codziennej kontroli. Jeżeli tylko zauważymy jakieś nieprawidłowości, należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Usposobienie i charakter

W pierwszej połowie XX wieku pastor John Russell zaczął rozpowszechniać tę wyjątkową rasę. Był zachwycony faktem, że pies doskonale sprawdzał się na polowaniach. Niesamowicie rozwinięty instynkt łowczy to coś, co charakteryzuje czworonoga rasy jack russell terrier do dzisiaj. Dlatego właściciel tego wyjątkowego pupila powinien być bardzo uważny na spacerach. Może się bowiem okazać, że psiak będzie chciał się wymknąć podczas spacerów i udać się w pogoń za ruszającym się czy to przedmiotem czy to zwierzęciem. Nic dziwnego, że wielu właścicieli tych czworonogów inwestuje w lokalizator GPS dla swojego psa. To bardzo użyteczne rozwiązanie, które pozwoli zlokalizować czworonoga, gdy ten ucieknie nam z racji swojego rozwiniętego instynktu. Oczywiście to nie zmienia faktu, że jack russell terrier powinien znajdować się na smyczy, by nagle nie uciekł i nie zaczął biec np. za człowiekiem na rowerze.

Jack Russell Terrier z lokalizatorem GPS dla psa Locon Dog

Pewność siebie

Pewność siebie to na pewno bardzo dominująca cecha u psa rasy jack russell terrier. Dla wielu osób jest to mylące – w końcu jack jest mały, niepozorny, a z czasem okazuje się, że to prawdziwy rządziciel, który lubi postawić na swoim. Potrafi być niezwykle uparty, a nawet… arogancki. Kompletnie nie boi się nowych wyzwań. Jest bardzo odważny, co widać np. przy kontaktach z innymi psami (nawet sporo większymi) podczas spacerów. Warto zwracać pod tym kątem uwagę przede wszystkim na samce, które mogą tutaj okazać się szczególnie zadziorne. Poza tym jack russell terrier jest dość nieufnym psem domowym. Dlatego też może dobrze sprawdzić się jako stróż – wielu właścicieli bardzo ceni to w swoim psie. Gdy tylko pojawią się niespodziewani goście – jack natychmiast o tym informuje. Oczywiście czasem szczekliwość może okazać się kłopotliwa, ale z drugiej strony – taki psiak to sprawdzony informator, gdy do domu będą chcieli włamać się złodzieje.

Aktywność przede wszystkim

Jack russell terrier kocha ruch i z tego przede wszystkim słynie ten psiak. To zwierzę, które nie może zostawać na długo bez ruchu. Z ogromną przyjemnością będzie chodził na każdy spacer, a jeszcze lepiej na bieganie i wszelkie zabawy. Swoje szczęście będzie werbalizował poprzez… szczekanie. I znowu – pod tym względem także może okazać się kłopotliwe. Takie zachowanie to potwierdzenie pochodzenia jacka russella terriera – niegdyś prawdziwy myśliwy, dzisiaj nadal musi dać upust swojemu instynktowi. Dlatego kocha biegać, gonić, szczekać – zawsze gotowy na łowy!

Jeśli jednak pies jest zbyt nadpobudliwy i mimo dużej ilości ruchu, nadal jest uciążliwy, należy to skorygować odpowiednim szkoleniem (o szkoleniach i treningach w dalszej części teksty). A w większości przypadków to okaże się koniecznie – miłość do ruchu i bardzo uparty charakter to mieszanka niemal wybuchowa. Jack zrobi naprawdę wiele, aby postawić na swoim. Na każdym kroku będzie dążył do zrealizowania swoich celów. Efektem tego będzie fakt, że pies nie zawsze będzie słuchał się właściciela. Ale jest też dobra informacja – z racji charakteru i usposobienia u jacka bardzo rzadko pojawia się problem z lękiem separacyjnym. Są też inne plusy – wymienione cechy tegoż czworonoga są idealnym dowodem na to, że jack russell terrier to idealny typ sportowca. Świetnie sprawdzi się w zajęciach typu agility – wiele psiaków odnosi tutaj ogromne sukcesy!

Jack Russell Terrier z właścicielką

Jack russell terrier – dla kogo?

Wiele osób pomyśli pewnie, że dla osób, które zajmują się myślistwem. Trzeba jednak powiedzieć, że dzisiaj rzadko wykorzystuje się psy rasy jack russell terrier do tego typu aktywności. Z racji wyglądu sporo ludzi kupuje jacka russella, bo wydaje się kochanym, małym pieskiem. I rzeczywiście jest to bardzo pozytywny, wiecznie “uśmiechnięty” pupil, który wprowadzi masę radości do każdego domu. Trzeba jednak pamiętać, że jego charakter jest też trudny – to czworonóg uparty, który może uciekać nam na spacerach (bo uzna, że musi wyrwać się i pobiec za rowerem), będzie chciał postawić na swoim, a w dodatku musi spożytkować każdego dnia swoje ogromne pokłady energii.

To oznacza, że każdy właściciel jacka powinien wykazać się dużą ilością cierpliwości i czasu. Pieskowi tego typu nie tylko warto, ale i trzeba poświęcić dużo chwil. I to każdego dnia! I nie mówimy tutaj o krótkich spacerach. Jack russell terrier powinien się zmęczyć, dlatego warto wprowadzić do codzienności intensywne aktywności oraz praktyczne gadżety. Bardzo dobrze wśród jacków i ich właścicieli sprawdzają się m.in. skoki za frisbee.

Jack Russell Terrier z właścicielem

Czy może mieszkać w bloku?

Czy jest to pies, który nada się do małego mieszkania w bloku? Oczywiście, że tak. Jeżeli mamy czas i chęci do tego, by odpowiednio zająć się jackiem, tj. zapewnić mu duży poziom aktywności, to nie ma znaczenia czy będzie mieszkał w wielkich wnętrzach czy kawalerce. Oczywiście najlepiej gdyby miał do dyspozycji dom z ogrodem, ale w każdym przypadku trzeba z nim wychodzić. W domu także można bawić się na różne sposoby – w sklepach zoologicznych znajdziemy całą masę zabawek oraz gadżetów, które szczęśliwie zmęczą psa fizycznie oraz psychicznie. Jeżeli jesteśmy typem ludzi, którzy wolą jednak spokojne spacery i spokojne leżenie na kanapie w domu, to przed zakupem jacka russella terriera warto zastanowić się co najmniej kilka razy.

Szkolenie

Już wiemy, że jack russell terrier to pies bardzo energiczny, charakterny i wymagający ogromnej ilości zajęć. Taki cechy i usposobienie świadczą o tym, że pies może przysparzać trochę problemów. Jednak można je wyeliminować, albo co najmniej zminimalizować. Najważniejsze to konsekwentne wychowanie od samego początku. Jeżeli kierujemy do psa komunikat “nie”, to on naprawdę musi znaczyć “nie” i to w każdym momencie. Nie można nawet na chwilę pobłażać psu. Jeżeli to zrobimy to kolejne kroki w wychowaniu będą coraz trudniejsze.

Dla przykładu – jeżeli nie chcemy, by jack russell terrier spał z nami w łóżku, to nie możemy mu ani razu na to pozwolić. Warto udać się z psem do profesjonalnej szkoły. Tzw. psie przedszkole może okazać się strzałem w dziesiątkę! Pies będzie socjalizował się z innymi, nauczy się komend, reagowania na swoje imię. Warto wybrać wspólne szkolenia, tj. takie na którym pod profesjonalnym okiem trenera, ćwiczymy ze swoim psem. Efekty na długie lata murowane!

   Pies rasy Jack Russell Terrier na spacerze

Żywienie

Oczywiście tak jak w przypadku każdej innej rasy, tak i tutaj jako właściciele musimy przywiązywać ogromną wagę do tego, czym karmimy swojego psiaka. Zdrowa dieta, tj. dostarczenie odpowiedniej ilości potrzebnych składników odżywczych to konieczność, by pies cieszył się i zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Tym bardziej, że jack russell terrier to bardzo żywy psiak, który kocha aktywność. Dlatego dla niego wymagana jest wysokoenergetyczna dieta, pełna protein. W ofercie różnych producentów znajdziemy masę karm, które doskonale sprawdzą się w przypadku tych zwierzaków. Pamiętajmy, aby była to karma wysokojakościowa, a to oznacza, że najprawdopodobniej nie będzie tania. Wybór warto skonsultować z weterynarzem lub zwierzęcym dietetykiem. Niektórzy właściciele decydują się podawanie domowego jedzenia, tj. np. mięsa czy kości. To bardzo ryzykowne. By taka dieta była w pełni wartościowa, trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę na temat zapotrzebowanie psa. Dlatego najpewniej jest wybierać gotowe rozwiązania.

Choroby i długość życia

Na szczęście psy rasy jack russell terrier są zazwyczaj zdrowe. Rzadko chorują, są wręcz odporne na wszelkie choroby. Oczywiście czasem dotykają je jakieś schorzenia, są to na przykład: zwichnięcie rzepki kolanowej, martwica główki i szyjki kości udowej, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, głuchota, zaćma, jaskra, schorzenia jamy ustnej (predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego).

Jack russell terrier żyje około 14 lat, co oznacza, że śmiało można go zaliczyć do długowiecznych ras (tym bardziej, że rzadko choruje). Jest dość wytrzymały na upały – oczywiście nie należy go forsować w upale, a jeśli przebywa na zewnątrz to powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej. Podobnie w przypadku zimna – raczej mu nie przeszkadza. Kocha wychodzić na zewnątrz i chętnie będzie pożytkował nadmiar energii niezależnie od tego, czy jest bardzo ciepło czy mroźnie.

Jak widać jack russell terrier to bardzo charakterystyczny pies obok którego trudno przejść obojętnie. Warto jednak naprawdę dobrze się zastanowić, czy to czworonóg dla nas. Cena szczeniaka w profesjonalnej hodowli wynosi kilka tysięcy złotych. Każdy szczeniak z miotu ma prawo do metryki – jeśli jakiś ma wady, to wówczas jego cena jest niższa.

 

Nadajnik GPS dla psa Locon Dog z wytrzymałą baterią

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)