Rasy psów

Jak karmić psa?

Pies jedzący z miski

Żywienie psa odgrywa ogromną rolę

Tak naprawdę żywienie psa odgrywa niezwykle istotną rolę nie tylko w życiu zwierzaka, ale także właściciela. Wartościowa, zbilansowana karma dopasowana do naszego czworonoga podawana codziennie może (a nawet powinna) bardzo pozytywnie wpływać na pupila. A skoro zwierzę jest szczęśliwe, to jego właściciel także. Prawidłowe żywienie psa przejawia się nie tylko w dobrym nastroju, ale również w witalności i długości życia. Jeżeli podajemy nieodpowiedni pokarm (np. resztki z naszego obiadu), to możemy być pewni, że wpływamy bardzo negatywnie na stan zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela. Takie choroby jak nadwaga, schorzenia stawów, choroby nerek, nowotwory, problemy z sercem są wówczas na porządku dziennym i często nie dotykają psa w dalekiej przyszłości, tylko o wiele szybciej. Nie ma się zatem co dziwić, że kwestia tego jak karmić psa jest bardzo często poruszana na forach internetowych (głównie grupach na Facebooku), w lecznicach weterynaryjnych, w hodowlach itd. Coraz więcej właścicieli czworonogów zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo żywienie psa wpływa na jego zdrowie i tak naprawdę unikanie kosztów leczenia w przyszłości. Niech to będzie najlepszym argumentem za tym, by jednak wydawać pieniądze na wartościowe, zbilansowane karmy. Tak, są drogie, ale finalnie mogą okazać się znacznie tańsze niż leczenie chorób, przez które pies będzie cierpiał i może przedwcześnie umrzeć. Argumenty finansowe często działają, więc warto uświadamiać innych także pod tym kątem. Może to ich zmobilizuje do zmiany podejścia?

Pies z miską w pyszczku

Jak karmić psa? Wybór formy pożywienia

Wielu właścicieli na początek zadaje sobie pytanie – jaki sposób żywienia psa będzie dla niego najlepszy. Czy wybrać karmę suchą, mokrą, a może samemu przygotowywać jedzenie? Chyba, że zdecydować się na BARF, czyli sposób żywienia najbardziej zbliżony do tego, który ma miejsce w naturalnym środowisku? Pytań faktycznie jest wiele, ale ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od konkretnego psa. Tak jak ludzie, tak samo czworonogi znacznie różnią się między sobą. Są innych rozmiarów, w różnym wieku, odmienny jest ich stan zdrowia, ich preferencje żywieniowe (tak, to ma znaczenie!), poziom aktywności fizycznej. Jedne są domowe, inne żyją na zewnątrz. Dlatego sposób żywienia trzeba dobrać indywidualnie. Możemy spróbować zrobić to samemu, ale takie działanie trzeba podeprzeć wiedzą oraz intuicją. Nie wszyscy, szczególnie osoby początkujące w posiadaniu psów, to mają. Dlatego najlepiej (tj. najbezpieczniej i najwygodniej) jest poprosić o konsultację lekarza weterynarii, a najlepiej dietetyka zwierząt. Ten zbada psa, zada na jego temat pytania i na tej podstawie zaleci karmę. Naturalnie weźmie pod uwagę również nasze możliwości finansowe. Nie da się jednak ukryć, że właściwe, pełnowartościowe i zbilansowane żywienie psa nie będzie należało do najtańszych. Nie oznacza to jednak, że mamy wybrać karmę najdroższego producenta na rynku. Na pewno nie ma jednak mowy o zakupie karm marketowych czy tych wypełnionych zbożami ze sklepów zoologicznych (z tzw. najniższej półki). Oczywiście po dopasowaniu karmy trzeba obserwować zwierzaka. Cokolwiek nas zaniepokoi (np. czasem występująca biegunka), powinno być od razu konsultowane ze specjalistą. Być może dobrana karma nie jest prawidłowa i trzeba ją zmienić. Takie sytuacje zdarzają się dość często.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Domowe jedzenie dla psa – tak czy nie?

Wielu właścicieli psów zastanawia się czy powinni gotować posiłki dla swojego psa, czy lepiej wybrać gotowe karmy (albo suche albo mokre albo te i te). Decyzja nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli mamy dużą wiedzę na temat zwierząt i przede wszystkim w kwestii takiej jak żywienie psa – to śmiało możemy zabrać się za samodzielne przygotowywanie posiłków. Jeżeli jednak jesteśmy w tym temacie zieloni, to najprawdopodobniej (przynajmniej póki co) nie ma sobie co zawracać głowy. Tak naprawdę wybór gotowego jedzenia dla psa jest o wiele bezpieczniejszy niż podawanie posiłków na własną rękę. Oczywiście jeśli mówimy o karmach zbilansowanych, wartościowych, od sprawdzonych producentów. Przygotowując posiłki samodzielnie bardzo łatwo o błąd, tj. niezbilansowane dawki pokarmowe. W ten sposób nie dostarczamy potrzebnych składników odżywczych, co najprawdopodobniej skończy się chorobami, nadwagą, otyłością, a często i przedwczesną śmiercią.

Domowe jedzenie – na co zwrócić uwagę

Nie oznacza to jednak że gotowanie domowego jedzenia jest złe. Może mieć wiele zalet, o ile wiemy jak to robić, a nasze wątpliwości na bieżąco rozwiewamy z dietetykiem czy/i weterynarzem. Podając samodzielnie przygotowany posiłek mamy kontrolę nad składnikami – sami decydujemy do wrzucimy do garnka. Dzięki temu dokładnie wiemy, co je nasz pies. W przypadku karm teoretycznie też. No właśnie. Teoretycznie. Domowe jedzenie pozbawione jest konserwantów oraz sztucznych dodatków. Z drugiej strony wartościowe karmy posiadają bezpieczne ilości dodatków, więc także nie mamy się czego obawiać. No dobrze, a jakie są wady domowego jedzenia? Przede wszystkim kontrola nad jakością surowców jest tak naprawdę pozorna. Tak naprawdę nigdy do końca nie wiemy, czy mięso na sklepowej półce było przechowywane według zaleceń producenta. Podobnie z innymi składnikami. Te stosowane w wysokojakościowych karmach muszą przejść szereg norm. Poza tym nie znamy daty przydatności do spożycia danej karmy. Inna kwestia – przygotowywanie domowych posiłków jest dość angażujące. Wymaga sporo pracy, a co za tym idzie – czasu. Nie możemy przecież podać psu tego samego, co gotujemy rodzinie. I wreszcie – kompetencje. Trzeba je posiadać, a jeśli nie to poświęcić wiele czasu, by je zdobyć.

Duży biały pies z lokalizatorem GPS dla psa Locon Dog

Wybór idealnej karmy dla psa

Jak dopasować idealną gotową karmę dla naszego pupila? Przede wszystkim odłóżmy na bok wszelkie reklamy, które widzimy w mediach. Skupmy się na składzie karmy. Ten powinien być bardzo prosty i w pełni przejrzysty. Jeżeli na opakowaniu przeczytamy bardzo ogólny opis składników, to powinna zapalić nam się czerwona lampka. Jest duża szansa, że producent nie ma się po prostu czym pochwalić. Jaki powinien być skład dobrej karmy dla psa? Przede wszystkim musi znajdować się w niej jak najwięcej mięsa. Mięso powinno być określane jako świeże, nie wybieramy produktów z tzw. mączką mięsną. W składzie powinny znajdować się także oleje roślinne i rybie – olej lniany, olej z łososia itd. To doskonałe źródła kwasów wielonasyconych omega-3 oraz omega-6. Zwróćmy także uwagę na obecność warzyw oraz owoców – to naturalne źródła witamin nie tylko dla nas ludzi, ale także dla psów. Warto zerknąć także na prebiotyki FOS oraz MOS – te pełnią funkcję zabezpieczenia przewodu pokarmowego przed bakteriami. To od nas w ogromnej mierze zależy, ile żyją psy i w jakiej są kondycji.

Co na pewno nie powinno znajdować się w psiej karmie?

Biorąc pod uwagę zdrowe żywienie psa, powinniśmy wykluczyć zboża – przede wszystkim te glutenowe. Te bardzo często są alergenem, który silnie uczula psa. Często niesłusznie do karm dodawana jest także soja. Warto wiedzieć, iż obecność fitoestrogenów sojowych może skończyć się zaburzeniami funkcjonowania układu rozrodczego. Nie dajmy się zwieść tanim, głównie marketowym karmom. Oczywiście są one o wiele tańsze niż te pochodzące od sprawdzonych producentów. Miejmy jednak na uwadze, iż jest to tylko pozorna oszczędność. Karmienie psa niewartościowym pokarmem skończy się problemami zdrowotnymi i to szybciej niż się spodziewamy.

Lokalizator GPS dla psa z wytrzymałą baterią

Jak wybrać karmę suchą dla psa?

Najczęstszym wyborem jeżeli chodzi o żywienie psa jest karma sucha. Trudno się dziwić – jest bardzo wygodna w zastosowaniu i zazwyczaj smakuje czworonogom. Jej termin do spożycia jest też długi. Łatwo ją przechowywać (nie trzeba w lodówce), nie ma problemu z odmierzeniem porcji, a twarde kawałki pomagają w ścieraniu kamienia nazębnego. Warto jednak pamiętać, że sucha karma charakteryzuje się niską wilgotnością – zazwyczaj poniżej 10% wody. A sam proces suszenia przyczynia się do zwiększenia kaloryczności trzy- a nawet czterokrotnie (porównując do karmy mokrej). Dlatego trzeba stosować się do zaleceń dawki karmy podanej przez producenta na opakowaniu. Tutaj bardzo łatwo przeholować – może nam się wydawać, że podawana dawka karmy jest bardzo mała – tymczasem to idealna ilość. Pamiętajmy także, że jedząc suche jedzenie, pies powinien wypijać sporo wody – na pewno więcej niż wypijałby jedząc karmę mokrą (która sama w sobie zawiera sporo wody). Dlatego warto to kontrolować, a wszelkie wątpliwości skonsultować z weterynarzem.

Mokra karma dla psa – wady i zalety

Jak karmić psa w przypadku karmy mokrej? Tutaj także istotne jest to, by zwracać uwagę na ilość – zalecenia znajdziemy na opakowaniu, możemy (a nawet powinniśmy) porozmawiać także o tym z weterynarzem, który ma pod opieką naszego czworonoga. Karma mokra jest mniej kaloryczna niż karma sucha – warto wybierać ją przede wszystkim dla psów starszych oraz szczeniąt, czyli tych, którzy niekoniecznie mogą sobie jeszcze (albo już) poradzić z gryzieniem twardych kawałków w karmie suchej. Na pewno dużą zaletą karmy mokrej jest duża zawartość wody, która pomaga trawić pokarm oraz wpływa pozytywnie na układ moczowy. Sprawdza się w przypadku zwierzaków z problemami z zębami. Zresztą u zdrowych psów przy takiej formie żywienia trzeba bardziej zwracać uwagę na uzębienie i powstawanie kamienia nazębnego. Nie ma jednak reguły – nie zawsze podawanie karmy mokrej wiąże się z tą dolegliwością.

Jak karmić psa

Jak często karmić psa?

Jak karmić psa? Raz dziennie, dwa razy dziennie, a może jeszcze częściej? Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od konkretnego psa – od tego ile ma lat, jakich jest rozmiarów, jaki jest jego tryb życia i przede wszystkim stopień aktywności czy ogólny stan zdrowia. Wiele zależy także od samych preferencji. Niektóre zwierzaki mają większy, niektóre mniejszy apetyt. Te pierwsze na pewno będa czuły się lepiej jedząc częściej. Oczywiście podając karmę częściej trzeba uważać na kalorie – niezależnie od porcji nie należy przekraczać dziennej, ustalonej dawki.

Żywienie szczeniaka – na co warto zwrócić uwagę?

Szczenięta, z racji rozwoju, mają specyficzne wymagania żywieniowe. Dlatego wybierając dla nich pokarm, weźmy ten przeznaczony dla młodych psów. Takie jedzenie podajemy przez pierwszy rok życia (psy małe i średnie). W przypadku ras dużych karmy dla szczeniąt powinny być spożywane dłużej – najlepiej do ukończenia drugiego roku życia przez zwierzę. Jeżeli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości w kwestii zmiany karmy – warto na bieżąco konsultować je z weterynarzem lub/i dietetykiem zwierząt. Faza rozwoju jest niezwykle ważna i w tym okresie warto szczególnie skupić się na dbałości o czworonoga.

Karma dla szczeniaków

Co powinna zawierać karma dla młodych psów? Bez względu jaka jest rasa psów, które mamy, do najważniejszych składników zaliczamy kwas linolowy (minimum 250 mg na kilogram masy ciała), DHA (jeden z kwasów omega-3) wspomagający rozwój wzroku, słuchu oraz mózgu, fosfor (rozwój kości – zawartość około 1%), wapń (także niezbędne do rozwoju kości – średnia wartość dla ras średnich i małych od 0,7% do 1,7%, u ras dużych – 0,7% do 1,2%), arganinę (budowanie odporności). Młode psy powinny spożywać odpowiednią ilość kalorii, a ta jest znacznie większa niż w przypadku dojrzałych psów (nawet 400 kalorii więcej).

Jak widać żywienie psa to temat bardzo szeroki. I przede wszystkim – niezmiernie istotny dla zdrowia, samopoczucia i długości życia naszego psa. Gdy mamy wątpliwości, jak karmić psa, skonsultujmy się ze specjalistą.

Pies jedzący suchą karmę z miski

Bezpieczeństwo i rozrywka

Chcąc jak najlepiej zadbać o naszego czworonoga, pamiętajmy, że znaczenie ma nie tylko sama karma, ale i pielęgnacja. Odpowiednie szampony i szczotki, wizyty u psich fryzjerów. To również ma wpływ na samopoczucie i dobry rozwój naszego czworonoga. Wspólny czas również nie jest bez znaczenia dlatego oprócz pełnowartościowego pożywienia, zwierzak powinien mieć w domu także zabawki, które pomogą ćwiczyć jego umysł. Kolejnym sposobem na zadbanie o czworonożnego przyjaciela jest GPS dla psa. Niewielki lokalizator przymocowany do obroży oraz dedykowana aplikacja to pewność, że nigdy nie stracimy z oczu naszego pupila, a jeżeli ten się zgubi, szybko go odnajdziemy. Tego typu narzędzie przyda się zarówno małym rasom, jak i tym większym – jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego zwierzaka.

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)