Monitoring zdrowia

Jak podnieść ciśnienie? Sposoby radzenia sobie z hipotonią

jak podnieść ciśnienie

Niskie ciśnienie krwi to inaczej hipotonia lub hipotensja. Może mieć podłoże genetyczne, być wtórnym efektem pewnych chorób lub przyjmowania niektórych leków, a także mieć przyczyny pierwotne związane zazwyczaj z trybem życia. Chociaż niedociśnienie zazwyczaj nie jest tak niebezpieczne jak nadciśnienie tętnicze, z całą pewnością warto wiedzieć, jaki jest powód hipotonii, a także, jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi.

Co to jest niskie ciśnienie krwi?

Zbyt niskie ciśnienie krwi jest fachowo określane mianem hipotonii lub hipotensji, aczkolwiek potocznie używa się również określenia: niedociśnienie tętnicze. Osoby zmagające się z tym problemem często zastanawiają się, jak podnieść ciśnienie krwi, zwłaszcza, że hipotonia może powodować szereg nieprzyjemnych objawów. Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg, gdzie 120 mm Hg to ciśnienie skurczowe, natomiast 80 mm Hg to ciśnienie rozkurczowe. Za zbyt niskie ciśnienie krwi uważa się wynik poniżej 100/60 mm Hg. Warto tutaj również przytoczyć nadciśnienie izolowane skurczowe, które powszechnie występuje u osób starszych. W takiej sytuacji zawyżone jest wyłącznie ciśnienie skurczowe, podczas gdy ciśnienie rozkurczowe jest albo w normie, albo zbyt niskie. Może to mieć związek ze sztywnością tętnic.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

mierzenie ciśnienia krwi

Co to jest hipotonia ortostatyczna?

Dość powszechną dolegliwością jest hipotonia ortostatyczna, która często pojawia się u nastolatków, osób w średnim wieku, a także kobiet w ciąży. Gdy nasze ciało znajduje się w pozycji stojącej, krew nie rozkłada się równomiernie – większa jej część znajduje się w dolnych partiach ciała. Z kolei gdy leżymy, rozkład krwi jest bardziej równomierny. Hipotonia ortostatyczna to stan, w którym nagłe przejście z pozycji leżącej lub siedzącej do stojącej wywoła nagły spadek ciśnienia w górnych partiach ciała. Krew powędruje bowiem do niższych partii ciała. W takiej sytuacji przed oczami pojawią się zawroty głowy i mroczki przed oczami, a jeśli osoba nie pochyli się i nie zrówna poziomu głowy z poziomem serca może dojść do omdlenia.

Przyczyną jest bardzo niskie ciśnienie po zmianie pozycji, ale jest to stan przejściowy. Po kilkunastu sekundach wszystko wraca do normy. Sama hipotonia ortostatyczna nie jest bezpośrednio niebezpieczna dla organizmu, ale pośrednio już tak – w trakcie omdlenia możemy upaść robiąc sobie krzywdę. Dlatego, gdy po nagłej zmianie pozycji poczujesz ucisk w głowie i mroczki przed oczami, kucnij albo pochyl głowę, tak, aby krew mogła z powrotem dopłynąć do górnych partii ciała.

Jakie mogą być przyczyny niskiego ciśnienia?

Zanim przedstawimy sposoby na podniesienia ciśnienia, kilka słów warto powiedzieć o tym, czym spowodowany jest taki problem. Przyczyny niskiego ciśnienia krwi mogą mieć trzy podłoża: genetyczne, samoistne oraz wtórne. Każda z przyczyn wymagać będzie nieco innego leczenia.

  • Podłoże genetyczne – niskie ciśnienie krwi może być problemem wrodzonym i zależnym od genów. W takim przypadku problemy są zazwyczaj przejściowe i zależą w dużej mierze od dyspozycji dnia. Stosując zdrowy styl życia oraz znając sposoby na podniesienia ciśnienia można skutecznie poradzić sobie z dolegliwością. Tylko czasami potrzebne jest leczenie farmakologiczne.
  • Niskie ciśnienie wtórne – w tej sytuacji niskie ciśnienie jest następstwem innych dolegliwości, a także ich objawem. Przyczyny mogą być bardzo różne: ogólne choroby układu krążenia, choroby infekcyjne mięśnia sercowego, niedoczynność tarczycy, choroby neurologiczne. W takich sytuacjach, leczenie zbyt niskiego ciśnienia polega na usunięciu bezpośredniej przyczyny.
  • Niskie ciśnienie samoistne – problem może również występować samoistnie i nie mieć związku z innymi dolegliwościami. Może to być dyspozycja dnia, kwestia pogody, wynik nieodpowiedniej diety. W tym przypadku zazwyczaj wystarczy zmiana trybu życia na nieco zdrowszy, choć czasem konieczne jest także leczenie farmakologiczne.
  • Hipotonia powysiłkowa – warto także wskazać hipotonię powysiłkową, która jest efektem wzmożonego wysiłku fizycznego. W trakcie wysiłku ciśnienie wzrasta, ale przez kilka godzin po jego zakończeniu jest niższe niż zwykle nawet o 20 mm Hg.

Aby zauważyć problem, należy regularnie mierzyć ciśnienie krwi nawet 3-4 razy dziennie. To ważna profilaktyka, którą coraz częściej zaleca się także osobom młodym. Ułatwia to nowoczesna technologia – np. aplikacje mobilne, które przypominają nam o potrzebie zmierzenia ciśnienia. Co więcej, na rynku dostępne są nowoczesne zegarki inteligentne, które pozwalają w każdej chwili sprawdzić tętno, poziom natlenienia krwi, ale również ciśnienie. O ile dwie pierwsze funkcje są dość powszechne, o tyle w ciśnieniomierz wyposażone są już nieco droższe i lepsze modele.

monitoring zdrowia opaska dla seniora locon

Objawy niskiego ciśnienia krwi

Przy niskim ciśnieniu krwi mogą pojawiać się pewne dolegliwości, które znacznie utrudnią normalne funkcjonowanie. Warto zatem znać objawy niskiego ciśnienia krwi, a zaliczymy do nich:

  • Zawroty głowy,
  • Szumy uszne,
  • Uczucie zmęczenia,
  • Problemy z koncentracją,
  • Nadmierne pocenie,
  • Zimne ręce i stopy,
  • Zaburzenia widzenia,
  • Ogólne osłabienie,
  • Nudności i mdłości,
  • Mroczki przed oczami i omdlenia.

Uciążliwe objawy niedociśnienia skutecznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie i obniżają jakość życia. W związku z tym, warto sprawdzić, jak podnieść ciśnienie krwi przy nagłych spadkach, a także, w jaki sposób można sobie radzić z tym problemem w szerszej perspektywie czasu.

Co zrobić gdy ciśnienie jest za niskie?

Spadkom ciśnienia można skutecznie zaradzić i podnieść ciśnienie z pomocą kilku prostych sposobów. Należy jednak pamiętać, że można doraźnie podnieść ciśnienie krwi, ale jeśli jest to problem natury wtórnej, wówczas konieczne jest usunięcie bezpośredniej przyczyny. Jakie są najpopularniejsze sposoby, które pozwalają podnieść niskie ciśnienie?

  • Filiżanka kawy – osoby, które regularnie piją kawę z pewnością wybiorą ten sposób. Za sprawą kofeiny pozwala szybko podnieść ciśnienie krwi.
  • Napoje energetyzujące – jeśli na co dzień nie pijesz kawy, możesz wybrać napoje energetyzujące lub szklankę Coli.
  • Picie wody – osoby zmagające się z problemem niskiego ciśnienia powinny pić dużo wody. Przy spadku ciśnienia wystarczy wypić szklankę wody, aby uzyskać dużą szansę na poprawę.
  • Aktywność fizyczna – jednym z najlepszych i najzdrowszych sposobów na podniesienie ciśnienia krwi są ćwiczenia fizyczne. Podejmowaniem aktywności fizycznej można szybko i skutecznie podnieść ciśnienie. Wystarczy spacer, kilka skłonów czy przysiadów.
  • Zimny prysznic – niskie ciśnienie tętnicze można podnieść biorąc zimny prysznic. Choć nie jest to szczególnie przyjemne, przynosi naprawdę mnóstwo korzyści.

Warto pamiętać, aby regularnie robić pomiary, aby w porę zareagować na spadek ciśnienia i uniknąć tym samym przykrych objawów. Jeśli problem będzie się nagminnie powtarzał, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest objaw wtórny innej dolegliwości. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który przypisze skuteczne środki farmakologiczne.

niskie ciśnienie krwi

Czym podnieść ciśnienie zamiast kawy?

Osoby, które nie piją na co dzień kawy zastanawiaj się, jak podnieść ciśnienie w inny sposób. Za podniesienie ciśnienia krwi odpowiada kofeina zawarta w kawie. A to oznacza, że równie dobrze możemy wykorzystać inny napój, który zawiera w sobie tę substancję. Mogą to być napoje energetyzujące lub Cola. Właściwości pobudzające ma również herbata, Yerba Mate oraz niektóre napary ziołowe. Tutaj jednak efekt może nastąpić nieco później. Wielu osobom pomaga również zjedzenie czegoś słodkiego – dobrym rozwiązaniem mogą być cukierki z kofeiną lub guma do żucia.

Przy jakim niskim ciśnieniu wezwać pogotowie?

Pomiary ciśnienia zanikają przy granicy 50/20 mmHg. W takich sytuacjach człowiek znajduje się na granicy utraty przytomności, a krążenie krwi może się zatrzymać. W praktyce, tak niskie pomiary obserwuje się niemal wyłącznie przy krwotoku i utracie dużej ilości krwi. Jeśli jednak Bardzo niepokojące mogą być pomiary poniżej 80/50 mmHg. Jeśli niskie ciśnienie tętnicze idzie w parze z objawami, takimi jak omdlenia, zawroty głowy czy utrata świadomości, wówczas należy natychmiast udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Przyczyną mogą być bowiem poważniejsze choroby serca i potrzebna jest szybka reakcja. Skutkiem nieleczonej hipotonii może być niewydolność serca.

ciśnienie krwi aparatura

W jaki sposób leczyć hipotonię w perspektywie długoterminowej?

No dobrze, wiemy już w jaki sposób podnieść ciśnienie krwi, gdy wymaga tego sytuacja. Jeśli jednak pomiary regularnie wskazują na zbyt niskie ciśnienie tętnicze, wówczas warto wprowadzić zmiany w trybie życia, aby odnotować stałą poprawę. Zazwyczaj wystarczy wprowadzić kilka zdrowych nawyków, aby dostrzec korzystne zmiany. Co najlepiej podnosi ciśnienie w szerszej perspektywie?

  • Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia fizyczne skutecznie podnoszą ciśnienie tętnicze, a ponadto, wspierają pracę układu sercowo naczyniowego. Znacznie maleje ryzyko niektórych chorób, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Należy pamiętać, że po intensywnym wysiłku fizycznym ciśnienie przez kilka godzin jest niższe, niż zwykle i jest to normalne.
  • Odpowiednie nawodnienie – przyczyną niskiego ciśnienia może być zbyt mała ilość wody dostarczanej do organizmu. Codziennie należy spożywać przynajmniej 1,5 – 3 litry wody w zależności od pogody oraz indywidualnych potrzeb. Ponadto, wypicie szklanki wody może być doraźnym sposobem na podniesienie ciśnienia krwi.
  • Porzucenie używek – nadmierne picie alkoholu oraz palenie tytoniu mogą nieść poważne konsekwencje dla układu sercowo naczyniowego. W związku z tym, warto podjąć próby porzucenia szkodliwych nałogów.
  • Zdrowa dieta – kolejną powszechną przyczyną niskiego ciśnienia krwi jest niezdrowa dieta. Warto poczytać o tym, jak powinna wyglądać zdrowa i dobrze zbilansowana dieta dla osoby, która często boryka się z problemem niskiego ciśnienia krwi. W tej sytuacji warto zaczerpnąć rady dietetyka. Istotne jest także regularne spożywanie posiłków o zbliżonych porach.
  • Wizyta u lekarza – na dłuższą metę, leczenie niskiego ciśnienia może wymagać szerszego zakresu wiedzy specjalistycznej. Być może niskie ciśnienie krwi to tylko objaw dolegliwości, która jest głównym źródłem problemu. Czasem problemem jest także podłoże genetyczne. Lekarz może zalecić optymalne sposoby oraz przypisać leczenie farmakologiczne.

Niskie ciśnienie krwi to często problem bagatelizowany i postrzegany za mniej groźny, niż nadciśnienie. Warto jednak pamiętać, że wszelkie wartości ciśnienia odbiegające od normy powinny być traktowane poważnie. Ponieważ mogą świadczyć o poważnych chorobach, a także powodować uciążliwe objawy. Dlatego też, najlepszą profilaktyką jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia i wdrażanie nawyków zdrowego stylu życia. Aby na dłuższą metę zażegnać niskie ciśnienie krwi, należy zatroszczyć się o optymalną kondycję układu sercowo naczyniowego. A to wymaga aktywności fizycznej, zdrowej diety, a także unikania stresu.

Polecają nas
Kupiłem opaskę na prezent dla mojego taty, który ma 85 lat, i sprawdza się świetnie. Duże przyciski i głośne sygnały.
Magdalena
(4.8)
Tato jest naprawdę zadowolony z niej i szybko nauczył się obsługi.
K.
(4.6)
Mama nie ogarnia smartfona ta opaska to nasz ratunek. Wreszcie mogę się z nią skontaktować
@andyy
(4.9)

Połączone artykuły