Monitoring zdrowia, Smartwatche dla dzieci

Jak wspierać rozwój emocjonalny i społeczny dziecka przez technologię?

Bezpieczeństwo dziecka technologia alarmy SOS lokalizacja GPS smartwatch dla dzieci

Jak wspierać rozwój emocjonalny i społeczny dziecka przez technologię?

Ani specjaliści, ani rodzice nie mają wątpliwości, że technologia może mieć zarówno pozytywy, jak i negatywny wpływ na rozwój dzieci. Co robić, by czerpać korzyści, ale uniknąć zagrożeń? Kluczowa jest kontrola rodzicielska. Jak postępować?

Jak wspierać rozwój emocjonalny i społeczny dziecka przez technologię?

Wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka poprzez technologię może być wyzwaniem, ponieważ wymaga czujności i rodzicielskiego zaangażowania — z uwagi na liczne zagrożenia.

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

Smartfony, smartwatche, tablety, laptopy, konsole do gier czy telewizory z jednej strony zapewniają rozrywkę i niemal nieograniczone możliwości edukacji, ale i mogą wywierać negatywny wpływ tak na rozwój, jak i zachowanie młodego człowieka. Co to znaczy? Jaki jest wpływ technologii na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka?

Korzyści płynące z technologii

Jakie są korzyści płynące z technologii? To przede wszystkim dostęp do wiedzy, nie tylko encyklopedycznej. Dzięki platformom edukacyjnym można odkrywać różne dziedziny nauki, ale i eksplorować przyrodę, poznawać różne kultury i języki. To rozwija zainteresowania, ale i poszerza horyzonty oraz pogłębia wiedzę o świecie.

Internet, urządzenia elektroniczne i multimedia mogą być doskonałym narzędziem, które  poprzez prezentację różnych kultur, doświadczeń życiowych i perspektyw pozwala zrozumieć różnorodność i budować postawy oparte na szacunku, empatii i tolerancji.

Z kolei korzystanie z gier, aplikacji i programów pomaga doskonalić liczenie, czytanie, pisanie, ale i rozwiązywanie problemów oraz różne umiejętności poznawcze, myślenie strategiczne, dedukcyjne, analityczne czy logiczne, także koncentrację, pamięć, spostrzegawczość czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Dostępnych jest również wiele aplikacji i gier edukacyjnych, które rozwijają umiejętności społeczne i emocjonalne, takie jak empatia, współpraca, ale i rdzenie sobie z porażką. W tym kontekście pojawia się jeszcze jedna kwestia, jaką jest rozpoznawanie emocji, regulacja i zarządzanie nimi. Ponadto gry i interaktywne aplikacje mogą nauczyć dzieci technik relaksacyjnych, oddechowych oraz strategii radzenia sobie ze stresem.

Zagrożenia płynące z technologii

Trzeba mieć świadomość, że technologia wiąże się również z zagrożeniami. Nadmierne korzystanie z niej może na przykład zachęcać do prowadzenia niehigienicznego, siedzącego trybu życia oraz braku aktywności fizycznej. Dzieci spędzające dużo czasu przed ekranami często borykają się z problemem otyłości i kłopotami ze zdrowiem oraz snem i nastrojem (np. korzystanie z technologii przed snem może powodować problemy z zasypianiem, z kolei niedobór snu wpływa negatywnie na samopoczucie w ciągu dnia. zdrowie). Co więcej, niewłaściwa postawa ciała podczas korzystania z urządzeń elektronicznych może prowadzić do problemów z kręgosłupem i wzrokiem.

Należy mieć także na uwadze groźbę zaburzonego rozwoju umiejętności społecznych i komunikacyjnych, wrażliwości i empatii oraz budowania relacji, co ma związek z brakiem bezpośrednich interakcji z innymi.

Jak wspierać rozwój emocjonalny i społeczny dziecka przez technologię?

Korzystanie z technologii może przynieść wiele korzyści w rozwoju dzieci, takich jak edukacja, kreatywność i rozwój umiejętności poznawczych. Aby je wspierać, trzeba jednak korzystać z niej mądrze. Co to znaczy?

Najważniejsze jest, by dostęp do narzędzi, które wspierają naukę, kreatywność i rozwój umiejętności czy zainteresowań, był nadzorowany, przefiltrowany przez dorosłych pod kątem treści, a technologia w życiu dziecka była obecna w odpowiednim, umiarkowanym zakresie. To wymaga uwagi i kontroli rodziców. Tylko wtedy ma to sens, przynosi korzyści, a i jest pozbawione negatywnych skutków.

Aby technologia mogła stać się cennym narzędziem wspierającym naukę, rozwój emocjonalny i społeczny dziecka, najważniejsze jest:

  • monitorowanie czasu spędzanego przed ekranem. Istotne jest, by zachować równowagę między korzystaniem z technologii a innymi aktywnościami. Dobrze jest ustalić limit czasu, który dziecko może spędzać przed ekranem w ciągu dnia. Odpowiednie zarządzanie czasem spędzonym przez dzieci przed ekranem i właściwe korzystanie z technologii są kluczowe dla ich zdrowego rozwoju,
  • wypracowanie zdrowych nawyków związanych z korzystania z technologii, na przykład niespędzanie czasu przed ekranem przed snem. Ważne jest, aby zasady były zrozumiałe dla dziecka i konsekwentnie przestrzegane,
  • zachęcanie do aktywności poza ekranem, takich jak czytanie książek, tworzenie prac plastycznych czy zabawy na świeżym powietrzu,
  • rozmawianie z dzieckiem o korzyściach i zagrożeniach związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii,
  • monitorowanie i kontrolowanie treści, z których korzysta dziecko. Dobrze jest wybierać aplikacje, gry i filmy, a także urządzenia odpowiednie dla wieku i rozwoju dziecka, które są wartościowe, mają walory edukacyjne, pozytywne przesłanie bądź są przydatne w codziennym życiu.

Jak wspierać rozwój emocjonalny i społeczny dziecka — smartwatch Locon

W roli wielofunkcyjnego, bezpiecznego i użytecznego urządzenia, które wspiera rozwój emocjonalny i społeczny dziecka jest na przykład smartwatch Locon: Locon Watch Lite, smartwatch Locon Watch Video i smartwatch Locon Watch Health. To gadżety, które korzystając z nowoczesnych technologii:

  • zapewniają mądrą rozrywkę,
  • wzmacniają samodzielność i niezależność,
  • pozwalają pielęgnować więzi z rodziną i przyjaciółmi,
  • zapewniają bezpieczeństwo,
  • poprawiają komfort codziennego funkcjonowania.

Co to znaczy? Smartwatch Locon oferuje interaktywne gry zręcznościowe i matematyczne, ale jest pozbawiony dostępu do internetu, w tym mediów społecznościowych. Posiada aparat fotograficzny, krokomierz i stoper, które zachęcają dziecko do zdrowego trybu życia,

Urządzenie to także doskonałe narzędzie komunikacji, które pozwala pozostawać  w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Dziecko może dzwonić, odbierać połączenia, dostępny jest także chat głosowy oraz wideorozmowy (np. Locon Watch Video). Co ważne, nie ma obaw, że będą do niego dzwonić osoby nieznajome (mogą to zrobić tylko te, do których numery są zapisane w książce kontaktów).

Smartwatch Locon, dzięki lokalizacji GPS, pozwala także w każdej chwili sprawdzić miejsce pobytu dziecka. Poczucie bezpieczeństwa wzmacnia także przycisk SOS, którego dziecko może użyć zawsze, gdy potrzebuje wsparcia bądź pomocy.

Locon Watch Health umożliwia pomiar różnych parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi, tętno, saturację (poziom tlenu we krwi SpO2) oraz temperaturę ciała (również na żywo), co pozwala obserwować swój organizm, ale i reagować w przypadku dzieci, które zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi.

Polecają nas
Kupiłam smartwatch dla córki jakiś czas temu, a teraz mogę podzielić się opinią - rewelacyjny! Jest naprawdę przydatny
Łucja
(4.5)
Syn używał ostatnio na wyjeździe - zadowolony bardzo! Dzwonił co godzinę się zameldować :)
Kacper
(4.6)
Polecam wszystkim, działa bez problemów- córka zakochana w kolorze
nino
(4.9)