Najnowsze gadżety i aplikacje dla seniorów oraz ich opiekunów to narzędzia, które znacznie ułatwiają życie. Niosą realną pomoc w różnych zakresach. Jak działają? Jakie oferują możliwości? Na co zwrócić uwagę?
Do czego służą gadżety i aplikacje dla seniorów i ich opiekunów?
Najnowsze gadżety i aplikacje dla seniorów i ich opiekunów są przydatne w codziennym funkcjonowaniu, a i ułatwiają opiekę nad ludźmi w starszym wieku na wiele różnych sposobów, w bardzo szerokim zakresie.
Gadżety i aplikacje dla seniorów oraz ich opiekunów są bardzo różne, a i pojawiają się w szybkim tempie. Nic dziwnego. Jesteśmy coraz szybciej starzejącym się społeczeństwem. Według GUS już co czwarty mieszkaniec Polski jest seniorem. Prognozuje się, że do 2050 r. liczba Polaków powyżej 60. roku życia sięgnie 13,7 mln.
Jakie są najnowsze gadżety dla seniorów i ich opiekunów?
Najnowsze gadżety dla seniorów i ich opiekunów umożliwiają kontrolę zdrowia, ale i wykonywanie codziennych czynności. Te mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia nie tylko poprawiają komfort, ale i bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania. To między innymi:
- smartwatch,
- smartfon,
- czujnik monitorujący parametry zdrowotne,
- bransoletka alarmowa, przycisk alarmowy,
- telefon z funkcją przywołania,
- opaska SOS,
- czujnik dymu,
- czujnik zabezpieczający przed zalaniem,
- alarm antywłamaniowy, system monitorowania,
- wideo dzwonek,
- aparaty słuchowe pozwalające na bezpośrednie łączenie się z innymi sprzętami, takimi jak smartfon czy telewizor,
- system inteligentnego sterowania domem.
W kontekście najnowszych gadżetów dla seniorów i ich opiekunów wyróżnia się opaska SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus), która ułatwia zdalną opiekę na odległość nad osobą w podeszłym wieku. Jest bardzo użyteczną kompilacją funkcjonalności smartfona, smartwatcha, czujnika monitorującego parametry zdrowotne i telefonu z funkcją przywoływania. Ma przy tym tę zaletę, że jest prosta w obsłudze, lekka i nieduża (nosi się ją na nadgarstku) oraz wygodna w użytkowaniu.
Opaska SOS pozwala być w stałym kontakcie (ma wbudowany telefon, który pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych) oraz monitorować podstawowe parametry zdrowia, takie jak ciśnienie tętnicze i puls (także saturacji i temperatury ciała w przypadku bardziej zaawansowanej opaski Locon Life Plus).
To jednak nie wszystko. Opaska SOS Locon umożliwia szybką pomoc. W przypadku niepokojącego zdarzenia poinformowany zostaje uprawniony opiekun lub ratownik medyczny (gdy senior użytkuje opaskę Locon Life Plus z usługa teleopieka).
Pomoc może wezwać zarówno użytkownik opaski (wystarczy, że naciśnie guzik alarmowy SOS), jak i samo urządzenie (umożliwia to na przykład czujnik upadku). Opaski SOS pozwalają także na wyznaczenie stref bezpieczeństwa oraz lokalizację 24/7.
Najnowsze aplikacje dla seniorów i ich opiekunów
Najnowsze aplikacje dla seniorów i ich opiekunów, instalowane na telefonach i smartfonach, bardzo ułatwiają życie. Ponieważ oferują wiele przydatnych rozwiązań, wspierają osoby starsze na co dzień, zastępując inne, zawodne rozwiązania: kalendarz, budzik, karteczki z notatkami wieszane na lodówce czy organizery. Dzięki nim można również zadbać o swoje zdrowie, ale i ułatwić sobie wykonywanie wielu czynności.
Jakie są aplikacje dla seniorów i ich opiekunów? To na przykład:
- aplikacje pomagające kontrolować ciśnienie krwi,
- aplikacje do zarządzania lekami,
- aplikacje wspierające zdrowie (np. liczenie kroków, aplikacja ćwiczenia dla seniorów),
- aplikacje i platformy umożliwiające rezerwowanie wizyt u lekarzy czy odbieranie wyników badań,
- inteligentny asystent osobisty — aplikacja „Siri” czy „Alexa“, asystenci głosowi ułatwiający osobom starszym pisanie na komputerze lub telefonie czy wyszukiwanie wiadomości.
Na jakie najnowsze aplikacje dla seniorów i ich opiekunów warto zwrócić uwagę?
SeniorApp
SeniorApp to ogólnopolska platforma i aplikacja dla seniora na telefon, która umożliwia wyszukiwanie osób zajmujących się pomaganiem osobom w podeszłym wieku. Rozwiązanie pozwala na szybkie znalezienie konkretnej pomocy w sąsiedztwie. Aplikacja jest skierowana także do osób, które chcą zaoferować wsparcie.
Potrzebujący pomocy seniorzy mogą znaleźć kogoś do opieki, wykonania drobnych napraw w domu, posprzątania mieszkania, zrobienia zakupów czy wykupienia leków z recepty lekarskiej. Z darmowej platformy mogą korzystać tak seniorzy, jak i ich rodzina oraz opiekunowie.
Głosowa lista zakupów
Głosowa lista zakupów to aplikacja, która pozwala seniorowi zrezygnować z zapisywania nazw produktów na kartce, a potem odczytywania jej w sklepie. Głosowy kreator zakupów sprawia, że wystarczy powiedzieć, co powinno znaleźć się na liście zakupów i w jakiej ilości, a aplikacja zamienia słowa w tekst.
Dużym ułatwieniem jest to, że można stworzyć wiele list, na przykład dla różnych sklepów. Dostępna jest także opcja wpisania artykułów z klawiatury lub poprzez skanowanie kodów kreskowych.
Przypomnienia o lekach
Seniorzy, którzy zażywają leki, powinni to robić o stałych porach. By o tym pamiętać, wystarczy zainstalować aplikację mobilną Przypomnienia o lekach, która pozwala:
- zapisywać przyjmowane preparaty,
- ustawiać godziny, o których powinny być zażywane leki (wyświetla się powiadomienie),
- tworzyć historię stosowanych leków,
- kontrolować zapasów leków.
Nakładka dla seniora Android Smartfon
Pomocna może być także nakładka dla seniora Android Smartfon stworzona dla osób w podeszłym wieku, także niewidomych. Sprawdza się, ponieważ dzięki niej telefon jest przyjazny w użytkowaniu, dostosowany do specjalnych potrzeb ludzi w podeszłym wieku: ma duże, czytelne przyciski i czcionki, a i pozwala na korzystanie w przystępny i łatwy sposób ze wszystkich możliwości smartfona.
mObywatel
mObywatel to oficjalna aplikacja wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, która pozwala na dostęp do wielu przydanych funkcji, takich jak sprawdzanie ważności dokumentów osobistych, logowanie się do Urzędu Skarbowego czy potwierdzanie tożsamości wirtualnym dowodem osobistym.
Aplikacja przydaje się seniorom w przypadku załatwiania spraw, które nie wymagają papierowej wersji dokumentu tożsamości. Pozwala na przykład realizowanie e-recept w aptece bez konieczności podawania numeru PESEL przy kasie, załatwianie spraw na poczcie czy okazywanie prawa jazdy do kontroli.