Rasy psów

Nowofundland

Nowofundland

Historia pracowitego psa

Kanadyjski rybak od dawna polegał na tej rasie jako świetnych pracownikach na pokładzie statku, które specjalizowały się w wodnym ratownictwie. Nowofundlandy rodzą się jako pływacy, z częściowo płetwiastymi stopami i wystarczająco silni, aby uratować dorosłego mężczyznę przed utonięciem. Ich waleczność jako ratowników jest legendą: czym Bernardyn jest dla Alp, tym Nowofundland dla lodowatych wód Północnego Atlantyku. Psy te również zarabiały na życie, ciągnąc sieci rybackie na brzeg i przewożąc całodniowy połów na rynek. Chociaż ich kariera jako żeglarza morskiego należy już do przeszłości, rasa ta jest nadal uważana za najlepszego psa ratunkowego i jest zatrudniana w tej roli na całym świecie.

Nowofundland jest jedną z najbardziej kochanych ras na świecie, a historia obfituje w przykłady ich poświęcenia dla ludzkości. W 1802 roku, kiedy Lewis i Clark rozpoczęli swoją historyczną wędrówkę na 8 000 mil przez kontynent amerykański, pies tej rasy o nazwie Seaman był częścią wyprawy. Pies myśliwski i stróżujący, wiele razy bronił swoich towarzyszy przed dziką zwierzyną. Dziś Seaman jest częścią 10 różnych zabytków wspominających Lewisa i Clarka w całym kraju.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Natomiast w Anglii często odwiedzaną atrakcją turystyczną jest pomnik wzniesiony przez Lorda Byrona w opactwie Newstead dla jego ukochanego Nowofundlanda o imieniu Boatswain. Napis na pomniku, opracowany przez samego wielkiego poetę, chwali Boatswaina: „Który posiadał piękno bez próżności. Siłę bez zuchwalstwa. Odwagę bez okrucieństwa. I wszystkie cnoty człowieka bez jego wad”. Grób jego psa jest większy niż jego!

Natomiast Nowofundland o imieniu Brumus wzmocnił opiekuńczą reputację rasy gdy, pomagał Robertowi F. Kennedy’emu i jego żonie opiekować się ich 11 dziećmi.

Szczeniak rasy Nowofundland

Charakterystyka

Na pewno pamiętasz Nanę, psią nianię zatrudnioną przez rodzinę Darling w Piotrusiu Panie? Została ona po raz pierwszy zaprezentowana publiczności przez szkockiego powieściopisarza i dramaturga James Matthew Barrie w jego sztuce z 1904 roku. Piotruś Pan później stał się popularną historią dla dzieci, która jest popularna do dzisiaj. Bajkowa Nana to przedstawiciel rasy Nowofundland. Opowieść o psiej całodobowej opiekunce troszkę przekłamuje rzeczywistość, jednak w opisie psa znajduje się sporo prawdy. Nowofundland to naprawdę słodki pies, który kocha dzieci. Jest z natury delikatny i przyjazny, a także opiekuńczy. Fani tej rasy twierdzą, że jest urodzoną opiekunką.

Pochodząca z Nowej Funlandii położonej na północno-wschodnim wybrzeżu Kanady rasa pieszczotliwie nazywana jest „Newfie”. Urodziła się tam, gdzie popularny Labrador Retriever    i podobno rasy mają zbliżony do siebie charakter – dzielą pragnienie zadowolenia człowieka, inteligencję, silną etykę pracy, życzliwość, zdolność adaptacji i wszechstronność.

Budowa

Nowofundland to olbrzymia rasa. To mocno zbudowane i silne psy. Odznaczają się potężną posturą. Przeciętny dorosły pies mierzy 71 cm i waży 64-69 kg, a suka 66 cm i 50-54,5 kg.

Kolor sierści i pielęgnacja

Newfie ma wodoodporny, podwójny płaszcz. Warstwa zewnętrzna jest gruba i długa, a podkład jest miękki i gęsty. Nowofundland występuje w kilku kolorach – czarnym, brązowym, szarym lub Landseer, białym płaszczu z czarnymi oznaczeniami.

Jego gruby płaszcz wymaga czesania dwa do trzech razy w tygodniu. Kąpać go należy w razie potrzeby – co miesiąc lub dwa. Wielu właścicieli decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego groomera do pielęgnacji Nowofundlanda, ponieważ jest to trudne zadanie. Niezależnie od tego nadal musisz regularnie go szczotkować. Jak wszystkie psy z puszystą sierścią, łatwo się brudzi. Spodziewaj się, że zabłocone łapy, liście lub zadziory utkną w płaszczu i na tylnych łapach. Specjalizuje się on w tropieniu brudu i gruzu w całym domu. I ślini się – dużo. Zdecydowanie, rasa nie należy do czyściochów i musisz być przygotowany na większy, niż dotychczas bałagan, w mieszkaniu.

Najważniejsze fakty, o rasie

 1. Nowofundland jest dużym psem, gdy osiągnie dorosłość, dlatego nie nadaje się do małych mieszkań. Nie jest to typowy pies domowy. Zdecydowanie bardziej będzie szczęśliwy w dużym i przestronnym otoczeniu.
 2. Ma silną etykę pracy, potrzebuje ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Częste treningi i wydawanie mu poleceń zaspokoi te potrzeby.
 3. Ta rasa ślini się. Dużo i często.
 4. Aby gruby płaszcz Nowofundlanda wyglądał świetnie, potrzebuje regularnej pielęgnacji. Możesz to zrobić samodzielnie lub zatrudnić profesjonalnego groomera.
 5. Nowofundland pochodzi z chłodnego klimatu, choć może przystosować się do życia w ciepłym otoczeniu. Aby chronić go przed udarem cieplnym, trzymaj go w pobliżu klimatyzacji lub wentylatorów, gdy jest naprawdę gorąco.
 6. Aktywność fizyczna i ćwiczenia są bardzo istotne dla zdrowych stawów, mięśni i organów, które w przypadku prowadzenia siedzącego trybu życia tego psa mogą ucierpieć w kontekście jego dużych rozmiarów.
 7. Nigdy nie kupuj szczeniaka od nieodpowiedzialnego hodowcy. Poświęć więcej czasu na poszukiwanie renomowanego hodowcy, który testuje swoje psy, aby upewnić się, że są wolne od chorób genetycznych, które mogą przekazać szczeniętom, i że były socjalizowane.

Nowofundland z lokalizatorem GPS dla psa Locon Dog

Historia

Nowofundland pochodzi z kanadyjskiej prowincji o tej samej nazwie. Pierwotnie był psem pracującym z rybakami w tym regionie. Istnieją trzy teorie na temat tego, jak powstała rasa, choć tak jak w przypadku większości, trudno ją potwierdzić. Po pierwsze, Nowofundland to skrzyżowanie mastifa tybetańskiego z wymarłym obecnie czarnym wilkiem amerykańskim. W wyniku połączenia tych dwóch zwierząt, rasa ostatecznie ewoluowała. Inną legendą na temat powstania tego psa jest opowieść o tym, że Wikingowie opuścili swoje psy, gdy udali się w podróż do Nowego Świata w 1000 r. Porzucone zwierzęta krzyżowały się i ostatecznie połączyły się z wilkami pochodzącymi z wschodniej Kanady. Trzecią teorią jest to, że Nowofundland jest wynikiem wielu europejskich ras krzyżowanych w XV i XVI wieku, w tym mastifów i portugalskich psów wodnych.

W latach 80. XVIII wieku rasa została prawie całkowicie wymazana z powodu nałożonych przez rząd ograniczeń nakazujących, aby kanadyjskie rodziny musiały płacić podatki od jednego psa, którego wolno im trzymać. Jedną z osób, które przyczyniły się do odrodzenia Nowej Fundlandii był Sir Edwin Landseer (1802–1873), który lubił umieszczać Nowofundlandy w swoich obrazach. Biało-czarna odmiana została nazwana Landseer na jego cześć.

W 1860 roku pierwszy Newfie został pokazany w Anglii. Rasa została po raz pierwszy zarejestrowana w American Kennel Club w 1879 roku.

Osobowość

Rasa znana jest ze swojego słodkiego usposobienia. Jest jak duży, kochany miś. Uwielbia dzieci, jest inteligentny i stara się wszystkich dookoła zadowolić. Czuje się najszczęśliwszy, gdy przebywa ze swoją rodziną i nie należy go zostawiać samego przez dłuższy czas, ani wyganiać na podwórko. Są wesołe, pełne energii i należą do jednych z najsympatyczniejszych ras na świecie. Są bardzo czujnymi stróżami. Posiadają one również głęboko zakorzenione silne poczucie odpowiedzialności, a więc są bardzo cierpliwe.

Odgłos jego szczekania jest głęboki i doniosły, sprawiając że Nowofunland jest znakomitym psem obronnym jeśli drobiazgowo go trenujemy, kiedy jest szczeniakiem.

Zdrowie

Nowofundland jest podatny na pewne choroby, jednak nie wszyscy przedstawiciele rasy będa się z nimi zmagać. Ważne jest, żebyś pamiętał o tym, jeśli rozważasz tę rasę. Jeśli kupujesz szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę, który pokaże ci poświadczenia zdrowotne dla obojga rodziców szczeniaka, które dowodzą, że pies został przebadany pod kątem określonych dolegliwości.

 • Choroba Addisona – znana również jako hipoadrenokortykizm, spowodowana jest niewystarczającą produkcją hormonów nadnerczy przez nadnercza. Większość psów z chorobą Addisona wymiotuje, ma słaby apetyt i ospałość. Ze względu na to, że te objawy można pomylić z innymi dolegliwościami, łatwo tę chorobę przeoczyć, dopóki nie osiągnie bardziej zaawansowanych stadiów.
 • Zaćma – podobnie jak u ludzi, zaćma u psów charakteryzuje się mętnymi plamami na soczewce oka, które mogą rosnąć z czasem. Mogą rozwijać się w każdym wieku i często nie zaburzają widzenia, chociaż niektóre przypadki powodują poważną utratę widzenia. Hodowane psy powinny zostać zbadane przez okulistę weterynaryjnego, aby wykluczyć tę dolegliwość. Z dobrym skutkiem zaćmę można usunąć chirurgicznie.
 • Wiśniowe oko – występuje, gdy gruczoł zwany trzecią powieką puchnie. Wygląda jak czerwona masa – wiśnia – w wewnętrznym kąciku oka psa. Leczenie przebiega zwykle poprzez zabieg chirurgiczny, polegający na przymocowaniu gruczołu za pomocą szwów lub usunięciu tkanki, co powoduje naprężenie, które popycha gruczoł z powrotem na miejsce po wygojeniu.

Pozostałe choroby

 • Zwężenie zastawki aorty podkomorowej – ten problem z sercem jest spowodowany wąskim połączeniem między lewą komorą (odpływ) a aortą. Może to spowodować omdlenie, a nawet nagłą śmierć. Twój weterynarz może to wykryć i zalecić odpowiednie leczenie.
 • Padaczka – jest często dziedziczna i może powodować łagodne lub ciężkie drgawki. Napady mogą przebiegać bardzo nietypowo, takie jak szaleńcze bieganie, tak jakby pies był ścigany. Długoterminowe rokowanie dla psów z idiopatyczną padaczką jest ogólnie bardzo dobre.
 • Dysplazja stawu biodrowego – jest dziedzicznym stanem, w którym kość udowa nie przylega ściśle do stawu biodrowego. W miarę starzenia się psa może rozwinąć się zapalenie stawów.
 • Dysplazja łokcia – jest to dziedziczna choroba występująca u psów dużych ras. Powoduje to różna szybkość wzrostu trzech kości tworzących łokieć psa, prowadząc to zwiotczenia stawów. Może to prowadzić do bolesnej kulawizny. Twój weterynarz może zalecić operację w celu skorygowania problemu lub leki łagodzące ból.
 • Niedoczynność tarczycy – jest to zaburzenie tarczycy, o którym uważa się, że powoduje stany takie jak padaczka, wypadanie włosów, otyłość, letarg, ciemne plamy na skórze i inne stany skórne. Jest leczony lekami i dietą.
 • Cystynuria – jest dziedzicznym zaburzeniem spowodowanym niezdolnością do ponownego wchłaniania cystyn, które są aminokwasem w nerkach. Prowadzi to do powstawania kamieni nerkowych lub pęcherza moczowego, które powodują zablokowanie i zapalenie dróg moczowych. Nieleczony może prowadzić do śmierci. Dostępne są testy genetyczne.

Dwa czarne psy rasy Nowofundland

Opieka i trening

Choć stosunkowo łagodny, pies ten wymaga regularnej aktywności. Nowofundlandy kochają wodę oraz pływanie. Zdrowy dorosły osobnik potrzebuje minimum godziny ruchu dziennie, chętnie przystanie na dłuższą aktywność. Nie jest biegaczem długodystansowym, ale za to jest świetnym pływakiem. Jesli chodzi o szkolenie, przekonasz się, że Newfie jest wzorowym studentem. Szybko się uczy i niewiele jest rzeczy, których ten pies nie będzie potrafił zrobić. Trening powinien rozpocząć się wcześnie, ponieważ rasa szybko rośnie i ciężko będzie wyciągnąć kilkudziesięciokilogramowego psa z kanapy.

Prawie wszystkie psy są heroiczne, ale wydaje się, że ten wyjątkowo mocno ma zakodowaną potrzebę ratowania słabszych od siebie. Istnieje wiele doniesień o Nowofundlandzie, która ratuje ludzi z zimnych wód Atlantyku po katastrofie statku lub wyrywa dzieci z lodowatej głębokiej wody.

Nowofundland potrzebuje dużej przestrzeni, dlatego będzie dobrze się czuł w domu z podwórkiem. Pamiętaj, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo i zabezpieczyć przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie również przyczepienie do jego obroży lokalizatora GPS, który całodobowo pokaże Ci jego lokalizację. Urządzenie posiada także funkcję nasłuchu otoczenia oraz możliwość wysłania powiadomienia SOS, dzięki któremu będziesz mógł szybko odnaleźć swojego psiego uciekiniera.

Szczeniaki

Podobnie jak inne duże rasy, Nowofundland rozwija się bardzo szybko w wieku od czterech do siedmiu miesięcy, przez co jest podatny na zaburzenia kości. Starzeje się także szybciej niż małe psy. Nie pozwól swojemu szczeniakowi biegać i bawić się na bardzo twardych powierzchniach, takich jak chodnik, lub ciągnąć wózek, dopóki nie osiągnie wieku co najmniej dwóch lat, a jego stawy nie zostaną całkowicie uformowane. Zabawa na trawie jest w porządku! Pływanie jest idealną formą ćwiczeń dla szczeniaka rasy Nowofundland, ponieważ ćwiczy mięśnie bez ryzyka nadwyrężenia stawów.

Szkolenie powinno rozpocząć się w dniu, w którym przewieziesz swojego szczeniaka do domu. Nowofundlandowi trening sprawia przyjemność, więc będzie to łatwe i proste zadanie.

Żywienie

Szczenięta potrzebują powolnego, stałego wzrostu, dlatego karm je dobrej jakości pożywieniem zawierającym 22 do 24 procent białka i 12 do 15 procent tłuszczu. Utrzymuj swojego czworonożnego przyjaciela kontrolując jego jedzenie i karmiąc go dwa razy dziennie, zamiast zostawiać jedzenie przez cały czas.

Dzieci i inne zwierzęta domowe

Ten milutki olbrzym jest bardzo tolerancyjny wobec dzieci. To ważne, ponieważ one bardzo do niego lgną ze względu na rozmiar i miękkie futro Nowofundlanda. Pies może również przypadkowo przewrócić malucha, nawet machając ogonem.

Jak w przypadku każdej rasy, należy zawsze uczyć dzieci, jak podchodzić do psów i dotykać ich, i zawsze nadzorować wszelkie interakcje między nimi, aby zapobiec gryzieniu, ciągnięciu uszu lub ogona przez którąkolwiek ze stron. Naucz swoją pociechę, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas jedzenia, żeby nie próbowało zabierać mu miski. Żaden pies, bez względu na to, jak przyjazny, nie powinien nigdy pozostawać bez opieki z dzieckiem.

Rasa jest również tolerancyjna i przyjazna dla innych zwierząt domowych, w tym kotów i małych ssaków, o ile jest odpowiednio uspołeczniona i wyszkolona.

Cena

Szczeniaki tej rasy kosztują około trzech tysięcy złotych.

 

Brązowy pies rasy Nowofundland

Polecają nas
Świetne rozwiązanie dla mojego kota! Wreszcie nie muszę go szukać godzinami. Dzięki aplikacji krok po kroku dojdę za nim. Polecam
Ola
(4.5)
Przyjaciółka mi poleciła, wcześniej nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest - fajny i praktyczny
Lucy
(4.6)
Dla mojego Nera kupiłam lokalizator, czasem ucieka i nie można się jej dowołać. Dzięki karcie sim w obroży zawsze wiem gdzie się chowa.
Patryk
(4.9)