Monitoring zdrowia, Opieka nad seniorem

Operacja biodra u starszej osoby – na czym polega?

Operacja biodra u starszej osoby, zarówno artroskopia stawu biodrowego, osteotomia czy endoproteza biodra są konieczne, gdy choroba w obrębie biodra postępuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na czym polegają zabiegi? Jak opiekować się seniorem po wyjściu ze szpitala?

Jakie są wskazania do operacji biodra u starszej osoby?

Operacja biodra u starszej osoby jest koniecznością, gdy zwyrodnienie stawu biodrowego czy zespół trzaskającego wywołuje silny ból biodra, zaburzenia chodu, wrażenie przeskakiwania w biodrze, sztywność i ograniczenia w zakresie ruchu, co nie tylko utrudnia, ale często także uniemożliwia funkcjonowanie.  

Dowiedz się, jak pokonać nadciśnienie tętnicze
Zapisz się i otrzymaj najnowszy raport

W przypadku rozpoznania patologii w obrębie stawu biodrowego o niezbyt dużym zaawansowaniu lekarze zwykle proponują krioterapię, terapię ultradźwiękami, falę uderzeniową czy laseroterapię.

Ważna jest nie tylko fizjoterapia, ale i odpoczynek oraz regularna gimnastyka, celem której jest poprawa funkcjonowania stawu oraz wzmocnienie mięśni. W okresach natężenia bólu stosuje się  leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Operacja biodra u seniora – jakie są możliwości?

W sytuacji, gdy choroba w obrębie biodra postępuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, należy rozważyć operację biodra, na przykład wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. 

Operacja biodra – endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Jak wygląda operacja biodra? Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny, który polega na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Ta składa się z panewki oraz głowy zakończonej trzpieniem. Obecnie coraz większą popularność zdobywa bezinwazyjna operacja stawu biodrowego

Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Procedura trwa od 1 do 2 godziny. Do operacji kwalifikowani są przede wszystkim pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi. 

Operacja biodra u seniora – osteotomia 

Zabiegiem, który pozwala uniknąć wszczepienia endoprotezy w przypadku osób w podeszłym wieku, dla których operacja biodra jest dużym obciążeniem, jest osteotomia. 

Celem zabiegu jest wydłużenie lub przeniesienie obciążeń w stawie na zdrową okolicę, także korekcja osi kończyny oraz poprawa jej kształtu. Istotą osteotomii jest przecięcie kości.

Operacja biodra u starszej osoby – artroskopia stawu biodrowego 

Jeśli chodzi o operację biodra, jeszcze mniejszą inwazyjnością cechuje się artroskopia. W czasie jej wykonywania lekarz wykonuje na skórze kilka niewielkich nacięć, przez które wprowadza do stawu narzędzia i kamerę. To pozwala na naprawę uszkodzeń, usunięcie chorych tkanek i wypłukanie stawu. 

Wskazaniem do artroskopii jest zespół trzaskającego biodra (tzw. biodro tancerza). Jego objawem jest przeskakiwanie i tarcie w okolicy stawu biodrowego odczuwane głównie w czasie zgięcia i wyprostu.

Opieka nad osobą starszą po operacji biodra

Niezależnie od metody przeprowadzenia operacji, po jej wykonaniu konieczna jest rehabilitacja w celu odzyskania pełnej sprawności oraz — zwłaszcza w przypadku osób starszych — opieka bliskich, opiekuna bądź personelu medycznego. To konieczne, ponieważ powrót do pełnej sprawności może potrwać nawet kilka miesięcy.

Bardzo ważne jest, by odpowiednio przystosować dom, na przykład:

  • ustawiając przy łóżku stolik, co pozwala na umieszczenie na nim niezbędnych przedmiotów, które można mieć w zasięgi ręki,
  • usuwając dywany i luźno leżące kable, o które można się potknąć,
  • montując na ścianach w łazience specjalne uchwyty.  

Bardzo dobrym pomysłem jest wyposażenie rekonwalescenta w opaskę SOS, na przykład Locon Life czy Locon Life Plus. Dlaczego? To niewielkie urządzenie noszone na nadgarstku przydaje się w różnych okolicznościach, z wielu powodów. 

Przede wszystkim opaska SOS dla seniora, dzięki wbudowanemu telefonowi, pozwala być z nim w stałym kontakcie. Jego inne funkcjonalności to przycisk SOS pozwalający na wezwanie pomocy i czujnik upadku, który wysyła powiadomienie, kiedy osoba starsza straci równowagę czy zasłabnie (gdy zostanie wykupiona usługa teleopieka, informację o zagrożeniu otrzymuje nie tylko opiekun, ale i ratownik medyczny). 

Co więcej, dzięki opasce SOS można zdalnie mierzyć ciśnienie krwi i puls, także saturację i temperaturę ciała. Możliwa jest także lokalizacja użytkownika 24/7. To wszystko sprawia, że opieka nas seniorem po operacji biodra jest nieco lżejsza, a i bardziej komfortowa. Posiadanie opaski daje bowiem poczucie bezpieczeństwa i spokój, tak noszącej ją osobie starszej, jak i jej bliskim.