Opieka nad seniorem

Emerytura – jak spędzać czas z seniorem?

Starsza kobieta na emeryturze spacerująca z wnuczką

Emerytura jest szczególnym momentem w życiu każdej aktywnej zawodowo osoby. Jedni nie mogą się jej doczekać, inni, nawet kiedy mogliby z niej skorzystać, wcale tego nie chcą, ponieważ praca daje im ogrom satysfakcji i spełnienia. Jeśli w gronie najbliższych Ci osób jest ktoś, kto na emeryturę już przeszedł, lub właśnie się na nią wybiera, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co możesz zrobić, aby ten szczególny czas był dla członka Twojej rodziny komfortowy i bezpieczny.

Wiek emerytalny

W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby starsze, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, otrzymują świadczenia finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Oczywiście osiągnięcie wieku emerytalnego nie musi być jednoznaczne z przejściem na emeryturę — przed podjęciem takiej decyzji warto dokonać dokładnej kalkulacji, czy skonsultować się z profesjonalnym doradcą i dopiero wtedy, w pełni świadomie, zadecydować o swojej przyszłości.

 

Babcia na emeryturze piekąca ciastka

Jeśli Twój bliski się waha, nie wie jakie pieniądze będzie miał ze swojej emerytury — możesz mu pomóc. Wybierz się z nim do jednej z placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i skorzystajcie z pomocy doradcy. Odpowiednio uprawniona do tego osoba udzieli Wam szczegółowych informacji — wyliczy wysokość świadczenia i wskaże, o ile emerytura mogłaby być wyższa w przypadku decyzji o przedłużeniu czasu aktywności zawodowej.

Renta

Jeszcze przed emeryturą, Twój bliski może się także ubiegać o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli zdrowie i samopoczucie Twoich rodziców, czy dziadków nie pozwala im na kontynuowanie wykonywania zawodu, warto skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i dowiedzieć się, jakiej wysokości renta należy się bliskim lub wejść na stronę urzędu i skorzystać z kalkulatora do obliczenia ich świadczenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wzrostu minimalnych rent, czy rent dla osób czasowo niezdolnych do pracy, skontaktuj się z infolinią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub udaj się do placówki.

Co może robić osoba po zakończeniu aktywności zawodowej?

Odpowiedź jest prosta — jeśli tylko zdrowie na to pozwala, świeżo upieczony emeryt może robić absolutnie wszystko! Bardzo ważne jest to, aby osoba, która kończy swoją zawodową przygodę, w dalszym ciągu odczuwała satysfakcję ze swojego życia.

Niezależnie od tego, czy Twój bliski marzy o przeprowadzce na wieś, wyjechaniu w daleką podróż, zapisaniu się na jogę, nauce języków obcych, czy uprawie ogródka — po prostu go w tym wspieraj! Najważniejsze jest to, aby starsza osoba po prostu dobrze się czuła i była szczęśliwa.

 

Seniorzy na emeryturze z opaskami SOS Locon Life

Możesz wspomóc seniorów podnosząc ich pewność siebie — jeśli zobaczą, że aprobujesz nawet najbardziej szalony pomysł i będą mieć pewność, że jesteś dla nich wsparciem, z jeszcze większym zapałem wejdą w nowy etap swojego życia.

Emerytura – jak spędzać czas z dziadkami?

Emerytura może być dla seniorów trudnym momentem, podczas którego zmienia się ich styl życia i codzienne zajęcia. Chcąc nieść pomoc rodzicom, babci lub dziadkowi w tym czasie, możemy zaangażować ich do wspólnego spędzania czasu. Niektóre zajęcia z pewnością pomogą im na długo pozostać w sprawności ruchowej i umysłowej.

  • Gra w karty — kto nie lubi dobrej rozgrywki w karty? Gry karciane takie jak Remik, Makao czy Wojna są świetne w każdym wieku! Mogą one poprawić nie tylko naszą pamięć krótkotrwałą, lecz mają również pozytywny wpływ na pamięć długoterminową. Do największych zalet kart należy łagodzenie depresji, zapobieganie nudzie, a tym samym stagnacji mózgu. Emerytura może być doskonałym momentem na rozwijanie karcianych umiejętności. Regularne oddawanie się tej formie aktywności może znacznie opóźnić wystąpienie objawów zaników pamięci oraz umożliwić osobie chorej sprawne funkcjonowanie znacznie dłużej.
  • Krzyżówki, łamigłówki i zagadki — są one świetnym sposobem na utrzymanie aktywności umysłowej i zdrowia. Pozwalają umysłowi angażować się w sytuację wymagającą dużo myślenia, wspomagają koncentrację i ćwiczą cierpliwość. Same zalety! Utrzymywanie aktywności umysłu pozwala czuć się bardziej szczęśliwym.
  • Puzzle — są świetne, ponieważ stanowią wyzwanie dla umysłu i wymagają pracy zespołowej z obu stron. Ta forma aktywności skłania do rozwijania umiejętności strategicznego myślenia, krytycznego postrzegania oraz koncentracji.
  • Wspólne oglądanie filmów — to świetny sposób na spędzenie czasu i relaks! Wybierzcie ulubiony kryminał, dramat lub komedię romantyczną i cieszcie się wspólnym czasem. Świetnym pomysłem będzie przygotowanie wcześniej zdrowej przekąski, która zastąpi popcorn.

Wspólny czas na emeryturze

Pomoc dla babci i dziadka nie musi ograniczać się do spędzania czasu w domu. Warto z seniorem robić także inne rzeczy:

  • Spacer — w zależności od lokalizacji możecie wybrać się na szybki spacer z babcią lub dziadkiem, albo na małe zwiedzanie. Spacery mają wiele korzyści zdrowotnych – wzmacniają serce, chronią przed osteoporozą, wspomagają odchudzanie, pomagają odzyskać energię oraz poprawiają nastrój. A zatem w drogę!
  • Śniadanie lub kolację na mieście — wyjście z domu i wspólna wizyta w restauracji to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu i próbowanie nowych smaków.
  • Wspólny wyjazd na weekend lub na wakacje — Twoi dziadkowie dawno nie byli nad morzem? A może marzy im się zobaczyć góry? Wspólne wakacje z babcią i dziadkiem będą dla nich wspaniałym prezentem.
  • Nordic walking — spacerowanie z kijkami staje się coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nordic walking można uprawiać samodzielnie i w towarzystwie, a jego wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną osoby starszej jest naprawdę nieoceniony!

 

Pomoc seniorowi na emeryturze z opaską SOS dla seniora Locon Life

Dziadkowie to Twoi najlepsi przyjaciele – odwdzięcz im się za ich czas

Kiedy byliśmy młodsi, nasi rodzice często mogli liczyć na pomoc babci i dziadka, którzy wcielali się w rolę opiekunów, towarzyszy zabaw, gawędziarzy i nauczycieli wartości moralnych. Kiedy dorośliśmy, dziadkowie też się zmienili stając się przyjaciółmi, doradcami i bliskimi powiernikami.

Ciężko jest opisać słowami miłość i uczucie, jakim wnukowie darzą swoich dziadków, dlatego często dajemy temu wyraz czynami.

Pomoc dla babci i dziadka – co robić, gdy martwimy się o ich bezpieczeństwo?

Więź wnuków i dziadków jest bardzo silna i głęboka, dlatego martwimy się o nich, kiedy nie możemy spędzać wspólnie czasu, czy długo nie mamy z nimi kontaktu. Jak zatem sprawić by emerytura naszych seniorów była jeszcze przyjemniejsza i bezpieczniejsza?

Doskonałym pomysłem są urządzenia od Bezpiecznej Rodziny dedykowane osobom starszym, które pozwolą wszystkim czuć się pewniej. Senior będzie miał modny gadżet i poczucie, że zawsze może na Ciebie liczyć. W zależności od potrzeb można wybrać zegarek z funkcją telefonu i GPS dla osoby aktywnej lub opaskę SOS dla seniora Locon Life wymagającego opieki.

Funkcje opaski SOS

Praktyczna i prosta w obsłudze opaska SOS dostępna w sklepie Bezpieczna Rodzina daje możliwość odbierania połączeń głosowych od 10 numerów, które opiekun zapisze w dedykowanej. Urządzenie wysyła natychmiastowy sygnał SOS, kiedy senior użyje czerwonego guzika na panelu. W razie niebezpieczeństwa mamy pewność, że uda nam się szybko zareagować i pomóc naszym bliskim.

Aplikacja pozwala na wyznaczenie stref bezpieczeństwa, a dzięki dokładnej lokalizacji GPS, GSM, czy Wi-Fi, zawsze poznamy aktualne miejsce pobytu babci lub dziadka. Funkcja zdalnego pomiaru pulsu i ciśnienia, a także czujnik upadku pomagają na bieżąco kontrolować samopoczucie bliskiego.

Jeżeli Twój bliski jest aktywny, a emerytura to dla niego możliwość realizacji marzeń, podaruj mu opaskę z GPS i bądźcie w stałym kontakcie!

Bezpieczeństwo osób starszych na emeryturze

Kiedy senior jest na emeryturze, szczególną uwagę należy zwrócić także na jego dom i otoczenie. Mieszkanie osób starszych powinno być odpowiednio dopasowane do ich potrzeb i gwarantować im wygodę. Zadbajmy o to, aby babcia i dziadek mieli niezbędne naczynia znajdujące się w kuchni zawsze pod ręką — wchodzenie na krzesła, stołki, czy drabinki, aby wyciągnąć coś z górnej półki, może być dla nich ryzykowne i skończyć się niepotrzebnym upadkiem i urazem.

Starsza kobieta z opaską ratunkową SOS Locon Life

Klapki z podeszwą antypoślizgową, lupa powiększająca do czytania, taśmy led oświetlające w nocy podłogę — możesz zrobić naprawdę wiele, aby czas emerytury seniorów w starszym wieku przebiegał w pełni spokojnie i minimalizował ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia.

Pamiętaj!

Emerytura może być bezpieczna i przyjemna! Wybierz rozwiązania od Bezpiecznej Rodziny i chroń seniora z każdego miejsca na świecie.