Opieka nad seniorem

Opieka nad chorym seniorem – jak zadbać o starszą osobę?

Babcia jest jedną z najbliższych nam osób. Kojarzy się nam z troską i rozpieszczaniem. To właśnie ona najczęściej odciążała zabieganych rodziców, odbierając swoje ukochane wnuki ze szkół i przedszkoli, chodziła z nimi na spacery. To babcia szyła dla swoich wnuczek stroje na bale kostiumowe, to babcina szarlotka i racuchy smakowały najlepiej na świecie i to z kolan babci najlepiej słuchało się różnych opowieści i bajek. Niestety przychodzi trudny czas – czas choroby. Jest to idealny moment, żeby pokazać babci jak bardzo ją kochamy i odwdzięczyć się za wszelkie dobra, jakie od niej otrzymaliśmy. W takiej chwili opieka nad chorą babcią powinna być na pierwszym miejscu.

Opieka nad chorym seniorem w domu

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Dziadkowie w zasięgu – opaska SOS, zegarek GPS

Niestety współcześnie pojawiają się problemy i przeszkody u młodych ludzi, którym została powierzona  opieka nad chorym seniorem. Każdy z nas ma swoją pracę i obowiązki. Często musimy zostać dłużej w pracy. Mimo, że chcielibyśmy być przy schorowanej babci, nie zawsze mamy taką możliwość. Codzienne obowiązki, praca, dziecko, nadgodziny i życie w ciągłym pośpiechu utrudniają nam spędzanie czasu z chorą babcią.

Jeżeli chcemy żeby nasi dziadkowie byli bezpieczni, idealnym rozwiązaniem będzie opaska SOS Locon Lifektóra zastąpi telefon, zegarek i lokalizator! Jest to urządzenie, które posiada czerwony przycisk SOS i przycisk zielony pełniący funkcję telefonu. Jeśli nasza seniorka gorzej się poczuje, to bez wahania może wezwać pomoc. Dzięki aplikacji bardzo szybko dostaniemy informację, że coś złego się dzieje i szybko ruszymy na pomoc.

Dzięki dużym, kolorowym przyciskom korzystanie z opaski dla seniora jak Locon Life Plus jest proste i intuicyjne. Jeżeli nasza babcia cierpi na Alzheimera to zegarek z lokalizatorem GPS może okazać się bardzo przydatny. W aplikacji możemy podejrzeć gdzie aktualnie przebywa, wyznaczyć bezpieczną strefę. Aplikacja Bezpieczna Rodzina w telefonie podaje dokładną lokalizację starszej osoby i trasę najszybszego dotarcia!

Zegarek GPS ponadto pełni funkcję pulsometru, możemy za pomocą aplikacji dyskretnie kontrolować stan zdrowia chorego. Ponadto jest wodoodporny i pyłoodporny.

Opieka nad seniorem. Jak możemy pomóc?

Jeśli nasza babcia nie ma już siły na przygotowanie pysznych obiadów dla siebie, możemy jej pomóc zamawiając odpowiedni catering. Dieta w podeszłym wieku powinna uwzględniać zmiany fizjologiczne jakie zachodzą w organizmie na skutek upływu lat, współistnienie chorób przewlekłych, dolegliwości, a także przyjmowane leki.

Dlatego catering dietetyczny przy współpracy z dietetykiem może być dobrym rozwiązaniem dla seniora. Dzięki temu, my będziemy spokojniejsi a nasza ukochana babcia będzie miała więcej czasu na odpoczynek. Często choroba  jest na tyle zaawansowana, że koniecznie musimy pomyśleć o osobie, która zastąpi nas przy łóżku chorego członka rodziny.

Opieka nad chorym seniorem jest czasochłonna. Jeśli nasz bliski jest osobą chodzącą, opiekunka pomoże mu w zakupach, sprzątaniu, będzie towarzyszyć na spacerze. Gdy podopieczny nie wstaje z łóżka, będzie wymagał pomocy we wszystkich czynnościach. Bardzo ważne jest, aby schorowana babcia miała towarzystwo i nie myślała o chorobie.

Nie pozwólmy, żeby chora babcia została bez opieki. Pamiętajmy, że to ona zajmowała się nami i pomagała. Wybierzmy więc najbardziej odpowiedni sposób i pokażmy  babci że jest dla nas bardzo ważna i że może liczyć na naszą pomoc, nawet jeśli nie ma nas w pobliżu. 

Opaska ratunkowa sos dla seniora do zdalnego monitoringu zdrowia

Monitoring domu seniora

Jeżeli chcemy mieć stały podgląd na to, co dzieje się w domu naszych dziadków, czy rodziców, warto postawić na urządzenia takie jak chociażby kamerki internetowe. Dzięki dedykowanej aplikacji, bez problemu podejrzysz w czasie rzeczywistym, co robią Twoi bliscy.

Sprawdzisz jak się czują i czy nic im nie grozi. Jeżeli nie jesteś pewien, jak sprawić, by dom był bezpiecznym miejscem, zajrzyj koniecznie do naszego artykułu Bezpieczny dom seniora – wygodne wnętrze dla osoby starszej. Zawarte w nim informacje z pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji co do wyboru urządzeń Smart Home.

Sprawowanie opieki nad osobami starszymi wymagającymi stałej troski

Jeśli opiekujesz się chorym członkiem rodziny, który nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji, z pewnością nie jest Ci łatwo. W takich okolicznościach, dodatkowe narzędzia wspomagające są na wagę złota. Dzięki opaskom Locon będziesz mógł sprawdzać parametry życiowe swoich bliskich także wtedy, gdy nie będzie Cię obok – kiedy np. wyjdziesz na zakupy lub do lekarza.

Zasiłek opiekuńczy, czyli pomoc przy zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych

Jeśli Twój bliski wymaga długotrwałej opieki i nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, a Ty zrezygnowałeś z pracy, możesz, a nawet powinieneś ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, który będziesz otrzymywać w okresie sprawowania opieki.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie zajmującej się seniorem. Jego wysokość to około 2 tysiące złotych. Kolejnym dodatkiem, o który możesz się ubiegać jest zasiłek pielęgnacyjny wynoszący 520 zł. Jak możemy przeczytać w Poradniku przedsiębiorcy: „Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która zrezygnuje z etatu bądź innej formy zatrudnienia w celu sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawnym. Prawo do takiego świadczenia przysługuje określonej grupie opiekunów”.

Ponieważ specjalistyczne usługi opiekuńcze, czy pielęgniarska opieka długoterminowa dla osób starszych obarczone są wysokimi kosztami, warto korzystać z dodatków takich jak chociażby właśnie zasiłek opiekuńczy, czy zasiłek pielęgnacyjny.