Opieka nad seniorem

Koronawirus, czy zwykłe przeziębienie? Jakie objawy u seniora powinny Cię szczególnie zaniepokoić?

Przeziębiona kobieta biorąca leki

Dziś już wiemy, że grypa i Covid-19 mogą mieć bardzo podobne objawy. Jeśli widzimy, że bliska nam osoba cierpi na ból gardła, czy bóle mięśni, nie powinniśmy diagnozować jej samodzielnie i leczyć jej na własną rękę. Ponieważ dla zdrowia seniorów i jedna i druga choroba może być ogromnym zagrożeniem, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Objawy chorobowe powinniśmy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą, który po zbadaniu naszego bliskiego zdecyduje, czy konieczne będzie wykonanie testu.

 

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Wsparcie osoby starszej w chorobie

Grypa — przebieg choroby

Przy grypie, objawy pojawiają się już w ciągu 24 godzin i rozwijają się do 72 godzin od momentu zarażenia. Jeśli nie dochodzi do powikłań, choroba, przy odpowiednim leczeniu ustępuje po około 7 dniach. Nie powinno nas jednak dziwić, jeśli zarażony grypą senior będzie odczuwał zmęczenie nawet do około 2 tygodni. Uczuciu rozbicia może w tym czasie towarzyszyć także kaszel.

Objawy chorobowe ustępują oczywiście w zależności od tego, jak starsza osoba będzie dbać o przyjmowanie leków i niezbędny odpoczynek.

Covid 19 — przebieg choroby

W przebiegu Covid 19 próżno szukać jednego schematu. Poprzednie fale koronawirusa pokazały jednak, że na ciężkie przechorowanie narażone są szczególnie osoby starsze. I tak, jak wiele osób przechodzi przez chorobę bezobjawowo lub lekko, tak szczególnie uważać powinni właśnie seniorzy.

U osób starszych przebieg zakażenia może być ciężki, a nawet krytyczny. Tu liczy się każda chwila! Jeśli Twój bliski ma wyraźne objawy — nie ma na co czekać — powinieneś jak najszybciej zadbać o to, aby zobaczył go lekarz.

 

Koronawirus, czy zwykłe przeziębienie? Jakie objawy u seniora powinny Cię szczególnie zaniepokoić?

Objawy grypy, a objawy Covid 19

Chociaż na pierwszy rzut oka, objawy obu tych chorób mogą wydawać się podobne, istnieją symptomy, które od razu mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem.

To, co łączy grypę i SARS-CoV-2 to przede wszystkim wysoka gorączka (nawet do 40 stopni, utrzymująca się przez kilka dni), uczucie zmęczenia, bóle stawów, kaszel i bóle głowy.

Przy grypie częstym objawem jest zapalenie spojówek, ale rzadziej występuje katar, czy ból gardła.

Z kolei, jeśli zaobserwujesz u bliskiego Ci seniora problemy z oddychaniem, niską saturację, intensywny katar, a Twój rodzic, babcia, czy dziadek dodatkowo uskarżać się będą na brak węchu i smaku, koniecznie zadbaj o to, aby został wykonany u niego test.

Covid 19 — wariant Delta

Zaburzenia węchu i smaku, ból głowy, kaszel, gorączka i ogólnie osłabienie to objawy towarzyszące także nowej odmianie Koronawirusa — wariantowi Delta. Oprócz wyżej wymienionych, dolegliwości, które powinny nas zaniepokoić u naszego bliskiego, to biegunka, nudności, ból brzucha i bóle ucha.

Zespół ostrej niewydolności oddechowej

Covid 19 występujący u osób starszych, niestety bardzo często wymaga hospitalizacji i podłączenia chorego do odpowiedniej aparatury, która ułatwia mu oddech. Ta niebezpieczna infekcja wirusowa może doprowadzić nawet do śródmiąższowego zapalenia płuc i spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie. Im szybciej więc nasz bliski otrzyma niezbędną pomoc, tym lepiej. To, co od razu powinno wzbudzić nasz niepokój, to zauważalnie niska saturacja (poniżej 95%), uporczywy kaszel, duszność i ucisk w klatce piersiowej.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid 19?

Czy wiesz, że wirusy rozprzestrzeniają się przede wszystkim drogą kropelkową? Aby uchronić seniora przed zachorowaniem na grypę, czy Covid 19, należy mu przede wszystkim uświadomić, jak ważną rolę w codziennym życiu pełni… higiena. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dezynfekcję i częste mycie rąkutrzymywanie odstępu od innych osób w miejscach publicznych (2 metry), a także zakrywanie ust i nosa maseczką.

 

Starszy mężczyzna w maseczce

Układ odpornościowy warto dodatkowo wzmacniać dodatkową suplementacją witaminami (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem) oraz odpowiednią dietą. Codzienna dawka świeżych warzyw i owoców zalecana jest osobom w każdym wieku.

Dlaczego starsze osoby szybciej marzną?

Czy wiesz, że wraz z wiekiem zmienia się nasze subiektywne odczuwanie temperatury? Zmiany zachodzące w organizmie związane z utratą elastyczności naczyń krwionośnych oraz osłabienie krążenia najprawdopodobniej mają związek ze spadkiem masy mięśniowej i warstw komórek tłuszczowych pod skórą.

Należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa pełni w organizmie bardzo ważną rolę — jej odpowiedni poziom jest swego rodzaju płaszczem dla narządów wewnętrznych i pełni funkcję termoregulacyjną. Kiedy, ze względu na fizjologię, zaczyna spadać, starsza osoba szybciej odczuwa zimno, a co za tym idzie, częściej może narzekać na przeziębienie.

Ciepłe ubrania dla seniora

Osoby starsze w sezonie jesienno-zimowym powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni ubiór. Aby uniknąć objawów infekcji, najlepiej, aby senior ubierał się na tzw. „cebulkę”, czyli nakładał na siebie kilka warstw. Oczywiście nie powinno się też przesadzać — przegrzanie również dobrze nie wpłynie na naszego bliskiego. Warto po prostu upewnić się, że seniorowi jest po prostu ciepło.

 

Przytulająca się para starszych osób

Objawy Covid 19 a faktyczne zakażenie

Jeśli widzisz, że senior ma objawy typowe dla Covid 19, jedyną drogą, aby upewnić się, że jest lub nie jest zarażony, jest oczywiście wykonanie testu. Na badanie może skierować lekarz pierwszego kontaktu. Możemy też sami wykupić bliskiemu takie badanie prywatnie i nawet wykonać je samodzielnie w domu.

Złe samopoczucie, ból gardła, bóle mięśni, czy bóle głowy nie muszą też od razu oznaczać infekcji wirusowej. Takie chwilowe osłabienie może być związane np. ze zmęczeniem. Co zrobić jeśli stan wyczerpania utrzymuje się u naszego bliskiego przez dłuższy czas, a test wykluczył Covid 19? Warto udać się do specjalisty, który wykluczy choroby nowotworowe lub inne poważne schorzenia.

Opaska dla seniora mierząca saturację — Twoja pomoc 24/7

W przebiegu Covid 19 bardzo istotną kwestią jest całodobowa obserwacja starszej osoby. Jeśli test potwierdzi zakażenie, senior będzie musiał zostać poddany kwarantannie — odwiedziny u niego niestety mogą się wtedy okazać niemożliwe.

Kontakt z naszym bliskim oczywiście może nam umożliwić telefon komórkowy. Warto jednak pamiętać, że urządzenie nie zagwarantuje nam całodobowego monitoringu funkcji życiowych naszych rodziców, czy dziadków. Z pomocą jednak przyjdzie nam inne narzędzie — nowoczesna opaska dla seniora mierząca saturację i inne, równie istotne parametry.

Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem będzie tu opaska SOS dla seniora Locon Life Plus.

 

Pomiar ciśnienia wykonywany przez lekarza

Opaska dla seniora z pulsoksymetrem

Locon Life Plus i dedykowana do niego aplikacja Bezpieczna Rodzina to inteligentne połączenie narzędzia z usługą umożliwiającą całodobową obserwację naszego bliskiego.

Sama opaska posiada szereg funkcji, z których może korzystać sam senior. Urządzenie ma wbudowany pulsoksymetr, mierzy temperaturę ciała, puls i ciśnienie. Nasi rodzice, czy dziadkowie mogą odczytywać pomiary na ekranie i w ten sposób sami kontrolować swoje funkcje życiowe.

Opaska dla seniora mierząca saturację

Przy zarażeniu Covid 19, bardzo istotnym wskaźnikiem jest poziom saturacji, czyli natlenienia krwi. Jeśli cokolwiek wzbudzi niepokój seniora, będzie mógł on nas natychmiast o tym powiadomić — czy to poprzez wykonanie połączenia telefonicznego z opaski, czy poprzez użycie alarmowego guzika SOS.

Nosząc na nadgarstku taką opaskę, senior czuje się po prostu pewniej!

Opaska dla seniora mierząca temperaturę i aplikacja dla opiekuna

Opaska dla seniora z pulsoksymetrem Locon Life Plus działa z autorską aplikacją Bezpieczna Rodzina. Opiekun instaluje ją na swoim telefonie komórkowym. Dzięki temu, że masz taką usługę na swoim smartfonie, nie musisz dzwonić do bliskiego z prośbą o podanie wyników jego pomiarów — możesz to zrobić samodzielnie*!

 

Pomiar temperatury wykonywany przez lekarzaW aplikacji zmierzysz poziom saturacji* rodziców lub dziadków, sprawdzisz, czy mają gorączkę, a także skontrolujesz ich tętno i ciśnienie. Możesz to zrobić niezależnie od tego, czy jesteś w drodze do pracy, masz przerwę w spotkaniu, czy jesteś w domu i przed snem chcesz się upewnić, czy Twój bliski dobrze się czuje.

Wystarczy, że starsza osoba będzie mieć na swoim nadgarstku opaskę dla seniora mierzącą saturację.

Pulsoksymetr dla seniora w opasce SOS

Podczas pierwszej fali Covid 19,popularność zyskały urządzenia, które do tej pory widywaliśmy właściwie tylko w przychodniach podczas wizyt lekarskich. Jednym z nich jest pulsoksymetr — narzędzie elektroniczne umożliwiające sprawdzenie poziomu wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji. Dodatkowo umożliwia nam ono także zmierzenie pulsu, czyli pracy serca.

Takie urządzenie bez wątpienia powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce. Jednak wybierając opaskę dla seniora z pulsoksymetrem Locon Life Plus zyskujemy znacznie więcej, ponieważ pomiary możemy wykonywać całkowicie zdalnie. Standardowy pulsoksymetr nie da nam takiej możliwości — tylko senior będzie miał dostęp do wyników.

 

Wnuk podający babci ciepłą herbatą

Bezpieczeństwo seniora dzięki opasce z pomiarem pulsu i ciśnienia

Opaska Locon Life Plus posiada szereg funkcji, które umożliwią Ci codzienną troskę o zdrowie i bezpieczeństwo mamy, taty, babci, czy dziadka:

  • pomiar saturacji (samodzielnie przez seniora i zdalnie w aplikacji)
  • pomiar temperatury ciała (samodzielnie przez seniora i zdalnie w aplikacji)
  • pomiary pulsu i ciśnienia (samodzielnie przez seniora i zdalnie w aplikacji)
  • czujnik upadku — jeśli Twój bliski nagle zasłabnie i upadnie, na Twój telefon natychmiast zostanie wysłane powiadomienie. Zawsze więc wiesz, czy senior nie potrzebuje pilnej pomocy!
  • alerty SOS — na opasce dla seniora z pulsoksymetrem znajduje się guzik SOS. Jeśli Twój bliski źle się poczuje, zasłabnie, lub będzie potrzebować Twojego wsparcia, używając przycisku wyśle do Ciebie natychmiastowe powiadomienie SOS
  • nielimitowana lokalizacja — możesz sprawdzać, gdzie przebywa Twój bliski o każdej porze! Wystarczy, że uruchomisz aplikację, a na mapie zobaczysz, czy Twój rodzic lub dziadkowie są w domu, na spacerze w parku, czy jakimkolwiek innym miejscu. Lokalizacja w czasie rzeczywistym to ogromny komfort o spokój seniora zwłaszcza, jeśli nasz bliski cierpi na zaniki pamięci, czy Alzheimera. Sprawdź, jakie są objawy i jak troszczyć się o osoby chore na Alzheimera
  • nielimitowane połączenia dla seniora — opaska dla seniora z pulsoksymetrem działa jak telefon — odbiera i wykonuje nielimitowane połączenia głosowe. Bliska Ci osoba nie radzi sobie z obsługą smartfona, lub często się zdarza, że zapomina wziąć ze sobą urządzenie wychodząc z domu? Opaska, którą nosi się na nadgarstku będzie doskonałym rozwiązaniem!

Niebezpieczne wirusy grypy i koronawirusy

Dla osób w podeszłym wieku, które nierzadko dodatkowo obarczone są najróżniejszymi schorzeniami, nawet stan podgorączkowy może okazać się naprawdę niebezpieczny! Kiedy zaczyna się sezon przeziębień, warto otoczyć swoich bliskich dodatkową opieką.

Twój rodzic lub dziadkowie mają wysoką gorączkę, kaszel, ból gardła, mdłości, lub bóle mięśni i stawów? Pamiętaj, że nie musi być to zwykłe przeziębienie. Aby uniknąć wielu nerwowych sytuacji i móc samemu mieć kontrolę nad stanem zdrowia naszych najbliższych, warto wcześniej pomyśleć o podarowaniu im opaski dla seniora z pulsoksymetrem i czujnikiem upadku.

Kiedy senior wykaże objawy wskazujące na chorobę covid, sprawdzanie jego saturacji będzie kluczem do udzielenia mu natychmiastowej pomocy! Jeśli pomiar nasycenia krwi tlenem będzie niebezpiecznie niski, zyskasz czas na podjęcie odpowiednich działań.

Przeziębiony senior

 

Bądź spokojny o swoich rodziców i dziadków

Opaska dla seniora mierząca saturację i temperaturę Locon Life Plus to realna pomoc dla osób, które codziennie chcą troszczyć się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich najbliższych. To także duże ułatwienie w samobadaniu dla seniora oraz bezcenna wiedza dotycząca tego, gdzie w czasie rzeczywistym przebywa Twój bliski.

Dbaj o bezpieczeństwo osób, które kochasz z Bezpieczną Rodziną!