Opieka nad seniorem

Zaginięcie osoby starszej – jak temu zapobiec i co robić, gdy sytuacja się wydarzy?

Wnuczka z babcią i dziadkiem

Wśród osób zaginionych, aż 20% stanowią ludzie w podeszłym wieku. Wartość ta przeraża, jeżeli uświadomimy sobie, że seniorzy nie przechodzą buntów niczym nastolatki, które kilka dni jeżdżą pociągiem po Polsce, by wrócić skruszonym do domu. Zaginięcie seniora wiąże się z poważnymi powodami lub nieszczęśliwymi splotami okoliczności. Co robić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji wśród najbliższych Ci osób w podeszłym wieku? O tym w poniższym artykule.

 

Otrzymaj 10% zniżki na zakupy!
Zapisz się i odbierz rabat

Zaginięcie osoby starszej jak temu zapobiec i co robić, gdy sytuacja się wydarzy

Przyczyny i środki zapobiegawcze

Żeby zapobiec zaginięciom, dobrze jest poznać ich najczęstsze przyczyny. Są nimi zaniki pamięci i kłopoty z orientacją w przestrzeni. A te zdarzają się nie tylko osobom chorującym na Alzheimera, schizofrenię, po wylewach i innych urazach oraz ludziom cierpiącym na demencję. Babcia naszego kolegi z redakcji, kobieta dobiegająca do osiemdziesiątki, lecz wyjątkowo sprawna umysłowo i bez oznak zaników pamięci, wyszła jak co dzień do pobliskiego sklepu.

Kiedy po kilku godzinach nie wracała, rodzina zaczęła jej szukać. Odnaleziono ją jeszcze tego samego dnia, kontakt był z nią utrudniony, nie wiedziała jak się nazywa, ani gdzie jest. Dobrze, że sytuacja działa się w małej miejscowości, w której wszyscy się znają i sprawnie zadziałała pomoc mieszkańców. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby stało się to w Warszawie lub innym większym mieście.

Przytoczone wydarzenie jest potwierdzeniem, że wśród osób zdrowych i niewykazujących problemów z pamięcią, może dojść do sytuacji, kiedy senior nie będzie wiedział kim, ani gdzie jest. O ile, osoby chorujące np. na Alzheimera znajdują się najczęściej pod opieką rodziny, opiekunów lub specjalnego ośrodka, to co w przypadku seniora zdrowego? Przecież wychodzenie z domu jest codziennym elementem życia. Nie można go zakazać babci w obawie, że straci ona nagle pamięć.

A pamiętajmy, że zaburzenie pamięci może być spowodowane czynnikiem losowym – np. w wyniku niegroźnego wypadku. Dlatego powinieneś zadbać, aby starsza osoba zawsze miała ze sobą dane personalne wraz z kontaktami do bliskich – najlepiej w formie odpornej na zniszczenie. Dobrym sposobem jest sprezentowanie babci lub dziadkowi, zegarka GPS dla seniora lub wygodnej Locon Life Plus lub opaski SOS Locon Life z dużymi przyciskami.

Dzięki nadajnikowi, na bieżąco możesz podglądać lokalizację bliskiej osoby i w razie dłuższego braku kontaktu czy innych niepokojących okoliczności – z łatwością się do niej dostać.

 

Mężczyzna z plecakiemCo robić, kiedy starsza osoba zaginie?

Mimo starań i podejmowania różnych kroków może się zdarzyć, że senior zaginie. Ze zgłoszeniem i rozpoczęciem działań poszukiwawczych nie możesz zwlekać! W takiej sytuacji cenna jest każda minuta. Co powinieneś zrobić:

      1. Powiadom Policję. Możesz to zrobić na każdym komisariacie w momencie, kiedy uznasz, że senior zaginął. Nieprawdą jest, że trzeba odczekać minimum 24 h od ostatniego kontaktu.
      2. Porozmawiaj z sąsiadami seniora. Przejdź się w miejsca, które starsza osoba lubiła odwiedzać (np. Kościół, ulubiony bazarek, park).
      3. Obdzwoń okoliczne szpitale i zapytaj, czy nie przywieziono starszego kobiety lub mężczyzny. Poinformuj, że istnieje możliwość, że osoba jest bez dokumentów lub ma kłopoty z pamięcią.
      4. Przeszukaj rzeczy osobiste seniora. Czasem można się natknąć na wskazówkę, co stało się z człowiekiem. Jeśli osoba starsza zostawiła swój smartfon, sprawdź ostatnie numery telefonów, z którymi się kontaktowała.
      5. Wydrukuj plakaty z możliwie najbardziej aktualnym i wyraźnym zdjęciem osoby zaginionej. Porozwieszaj je w okolicy.
      6. Dodaj post na mediach społecznościowych (np. na Facebooku). Poproś znajomych o udostępnienie, zgłoś zaginięcie seniora do pozarządowych organizacji zajmujących się sprawami zaginięć, np. fundacji ITAKA.
      7. Zorganizuj akcję poszukiwawczą, spróbuj w nią włączyć jak najwięcej osób – sąsiadów zaginionego, dalszą rodzinę itd.

        Kogo powiadomić o zaginięciu?

        Niezależnie od tego, czy chodzi o zaginięcie dziecka, czy osoby starszej, w pierwszej kolejności, najlepiej od razu w dniu zaginięcia należy udać się na policję. Jeśli przeszukamy najbliższą okolicę, a senior się nie znajdzie, sprawa najprawdopodobniej trafi do komendy głównej policji. Wtedy poszukiwania będą prowadzone na szerszą skalę. Jeśli stan zdrowia naszego bliskiego wymaga podania leków przyjmowanych na stałe, o tym również należy poinformować służby.