Pierwsza pomoc dla psów i kotów: podstawowe kroki, które musisz znać
Pierwsza pomoc dla psów i kotów to zagadnienie, które powinien zgłębić każdy właściciel czworonoga. Jest ważne, ponieważ w obliczu sytuacji stresowej kluczowy jest nie tylko spokój, ale i wiedza, jak reagować, by pomóc zwierzęciu. O czym pamiętać?
Pierwsza pomoc dla psów i kotów – kiedy jest potrzebna?
Zapewnienie pierwszej pomocy psom i kotom w nagłych wypadkach jest konieczne, ponieważ może nie tylko opanować sytuację i złagodzić ból czy stres zwierzaka, ale często także uratować jego zdrowie i życie.
Wcześniejsze przygotowanie do tego, by udzielić pierwszej pomocy, są nie mniej ważne niż zapobieganie tego rodzaju sytuacjom. To dlatego tak istotne jest, by zwierzętami się opiekować, wykazując się zdrowym rozsądkiem, ale i wyobraźnią. Kluczowe jest przede wszystkim usunięcie potencjalnych zagrożeń, takich jak toksyczne rośliny i ostre krawędzie czy unikanie podczas spacerów miejsc potencjalnie niebezpiecznych (np. dla psich łap).
Szalenie istotne jest również zadbanie o stan obroży i szelek bądź smyczy, ale i ogrodzenia posesji oraz niespuszczanie psa ze smyczy w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. To pozwoli zapobiec ucieczce psa czy kota, z czym wiąże się szczególnie wysokie ryzyko nieszczęśliwego wypadku.
Warto także zaczipować zwierzaka (zwłaszcza takiego, który lubi uciekać i udawać się na samotne wędrówki) lub kupić lokalizator GPS:
- wodoodporny lokalizator GPS dla psa lokalizator GPS dla psa Locon Dog Max,
- wodoodporny Lokalizator GPS dla psa Locon Dog Mini).
W zapobieganiu ucieczce psa czy kota pomaga funkcja wirtualnego ogrodzenia pozwalająca na ustalenie strefy bezpieczeństwa. Gdy mimo wszystko zwierzę wybierze się na spacer bez właścicieli, dzięki urządzeniu szybko można ustalić jego położenie. Gadżety mogą także ułatwić odnalezienie zguby, ponieważ posiadają przycisk SOS (może je uruchomić osoba, która pupila znajdzie).
Z jaką dokładnością zobaczę, gdzie jest zwierzę?
Co to home WiFi? Home WiFi działa w lokalizatorach Locon. Ustalając nazwę domowej sieci WiFi poprzez aplikację możemy ustalić, czy zwierzę jest w pobliżu. Używając opcji home WiFi oszczędzamy baterię i wydłużamy czas jej pracy.
Jak włączyć/wyłączyć urządzenie?
OUTDOOR ACTIVE
Ten tryb jest aktywowany, gdy urządzenie jest poza zasięgiem beacona (który jest w stacji dokującej) i domowej sieci WiFi oraz jest w ruchu. Jet to jedyny tryb, w którym urządzenie przez cały czas jest uśpione i możliwa jest z nim komunikacja między interwałami. W trybie OUTDOOR ACTIVE domyślny interwał to 15 minut.
OUTDOOR INACTIVE
Ten tryb jest aktywowany, gdy urządzenie jest poza zasięgiem beacona i domowej sieci WiFi, a i się nie porusza. W trybie OUTDOOR INACTIVE domyślny interwał to OUTDOOR ACTIVE razy dwa, czyli 30 minut.
INDOOR ACTIVE
Ten tryb jest aktywowany, gdy urządzenie jest w zasięgu beacona lub domowej sieci WiFi i jest w ruchu. W trybie INDOOR ACTIVE domyślny interwał to 60 minut.
INDOOR INACTIVE
Ten tryb jest aktywowany, gdy urządzenie jest w zasięgu beacona lub domowej sieci WiFi i się nie porusza. W trybie INDOOR INACTIVE domyślny interwał to wartość INDOOR ACTIVE razy dwa, czyli 120 minut.
Pierwsza pomoc dla psa i kota — apteczka podręczna
Aby pierwsza pomoc dla psów i kotów była efektywna, w każdej domowej apteczce, ale i w samochodzie w przypadku podróżowania ze zwierzęciem, powinna znajdować się podręczna apteczka.
Jakie przedmioty są niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w przypadku drobnych urazów? To bandaż, gaza, opatrunek na ranę, plaster, nożyczki z tępymi końcówkami, pęseta, przyrząd do wyciągania kleszczy (np. „lasso”), środek do przemywania ran, rękawiczki. Warto mieć także koc foliowy.
Dobrą praktyką jest zapisanie numeru weterynarza w telefonie w telefonie lub na kartce umieszczonej w widocznym miejscu, na przykład na drzwiach lodówki czy domowej tablicy z informacjami.
Pierwsza pomoc dla kota i psa — podstawowe kroki
Co robić w nagłych wypadkach? Przede wszystkim, gdy zwierzę potrzebuje pomocy:
- staraj się zachować spokój i ostrożność (użyj ręcznika, koca lub kagańca). Pamiętaj, że przestraszone zwierzę może reagować inaczej niż normalnie (np. ugryźć). Mów zrównoważonym tonem, by uspokoić zestresowane czy obolałe zwierzę,
- upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne dla ciebie i zwierzęcia. Jeśli musisz przenieść zwierzę, rób to bardzo ostrożnie,
- sprawdź, czy zwierzak reaguje na imię lub dotyk oraz czy oddycha, a jego serce bije.
- oceń sytuację i podejmij działanie. Co robić? To zależy od tego, co się stało.
Gdy pojawia się krwawienie zewnętrzne, aby je zatrzymać, przyłóż czystą gazę czy ręcznik do rany i delikatnie naciskaj. Kiedy podejrzewasz krwotok wewnętrzny, ponieważ obserwujesz bladość dziąseł, osłabienie i szybki oddech, ułóż zwierzę na boku i szybko zawieź do weterynarza.
Jeśli problemem jest utrata przytomności, konieczna może być RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa, która polega na wdechach i uciskach klatki piersiowej. Zadławienie psa może wymagać wykonania manewru Heimlicha.
W każdej sytuacji zagrożenia życia zwierzęcia najlepiej jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Aby czuć się pewnie w takich sytuacjach, dobrym pomysłem jest ukończenie kursu pierwsza pomoc dla zwierząt.